Vítěz závodů na 100 i 200 metrů na třetím úseku štafety na 4x100 metrů přispěl k prvenství jamajského kvarteta v rekordním čase 37,10 sekundy. Bolt tak stejně jako osminásobný vítěz plavec Michael Phelps vyhrál v Pekingu vše, co se vyhrát dalo.

Na medaili dnes pomýšlela i česká atletika, která měla v ohni obhájce aténského zlata v desetiboji. Roman Šebrle však definitivně přišel o šanci na stupně vítězů v oštěpu, po kterém mu patřila pátá pozice s velkým bodovým odstupem.

Soutěž vyhrál americký favorit Bryan Clay se suverénním náskokem 240 bodů před Bělorusem Andrejem Kravčenkem a Leonelem Suárezem z Kuby. Strhující souboj o zlato korunoval Australan Steve Hooker novým olympijským rekordem 596 centimetrů.

Podívejte se na všechny atletické výsledky včetně štafet a desetiboje

Definitivně byla zbavena olympijského stříbra ukrajinská sedmibojařka Ljudmila Blonská, která měla pozitivní test na anabolický steroid. Na zasedání v Pekingu o tom rozhodl výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru, který navíc potvrdil vyloučení třicetileté atletky z her. Blonská tak nesměla startovat ani v dálkařském finále.

Nedařilo se ani bikrosařce Janě Horákové, která při olympijské premiéře tohoto sportu nepostoupila do finále. Bývalou mistryni světa připravila o lepší výsledek nezaviněná kolize v třetí semifinálové jízdě.

Na šestnáctém místě dokončila pětibojařskou soutěž Lucie Grolichová, které se vydařil především šerm. Třicetiletá česká reprezentantka figurovala před závěrečným během na 13. pozici, do cíle ale doběhla minutu a 45 vteřin za vítězkou Lenou Schönebornovou z Německa jako šestnáctá.

V kolektivních sportech si zlato vybojovaly pozemní hokejistky Nizozemska, plážovým volejbalistům kralovali Američané Todd Rogers a Philip Dalhausser. Ve finále porazili 2:1 na sety Brazilce Marcia Arauja a Fabia Luize, kterým v rozhodující sadě povolili pouhé čtyři body. Ze zlata se radovala i čínská stolní tenistka Čang Li-ning.

Česká výprava je s třemi zlaty a třemi stříbry z olympijských her v Pekingu devatenáctá v medailovém pořadí. Před Českou republiku se dostalo Bělorusko, které vytěžilo dvě zlaté medaile ze soutěží v rychlostní kanoistice.