Rozhodly o tom semifinálové zápasy, v nichž nejdříve Španělsko v poslední čtvrtině otočilo zápas s Litvou a zvítězilo 91:86, zatímco Američané, kteří naposledy vyhráli velký turnaj v roce 2000 na OH v Sydney, si bez větších problémů poradili s obhájci aténského prvenství Argentinci v poměru 101:81.
Nástupci slavného barcelonského Dream Teamu s Michaelem Jordanem, Magicem Johnsonem či Larrym Birdem neudělali chybu jako před čtyřmi lety a Argentině se vším všudy oplatili tehdejší semifinálovou porážku.
Američané i teď potvrdili roli největších adeptů na celkový triumf, semifinále jasně ovládli a naznačili, že po osmi letech by mohlo skončit jejich čekání na velké vítězství.
Argentina navíc už v první čtvrtině přišla o zraněného tahouna a nejlepšího střelce turnaje Manu Ginobiliho, strůjce slavné výhry v Aténách, který si obnovil zranění kotníku. Rozhozené Jihoameričany absence jejich dirigenta poznamenala, soupeř jim jenom v první čtvrtině nastřílel třicet bodů a získané výrazné vedení celý zápas už jen udržoval.
Argentinský pivot Luis Scola sice dělal, co mohl, ale s výjimkou trojkaře Delfina příliš velkou podporu u spoluhráčů nenašel, zatímco Američané i dnes působili týmově a potvrdili, že jejich silný výběr může udeřit jakýmkoli hráčem z jakékoli pozice. Hned sedm hráčů mělo dvouciferný bodový zápis.
Americké fotbalistky obhájily titul gólem v prodloužení
Španělští basketbalisté postoupili po 24 letech do semifinále
Brazílie podlehla Argentině 3:0 a fotbalové zlato z OH znovu nezíská
Prvními finalisty olympijského turnaje se stali Španělé. Úřadující světoví šampioni otočili nepříznivě se vyvíjející duel s Litvou. Španělé museli ukázat všechno ze svého umění a dlouho jim hrozilo, že se jich finálový zápas týkat nebude.
Litevci dlouho vedli, sázeli hlavně na skvělou střelbu z tříbodové vzdálenosti a do poslední desetiminutovky šli s čtyřbodovým náskokem.
Závěrečnou čtvrtinu ale jasně ovládli Španělé. Ti výrazně zlepšili obranu, donutili soupeře k několika ztrátám míče a sedm minut před závěrečným klaksonem získali těsný náskok, který udrželi až do konce.
V neděli se v 6:00 utkají o třetí místo Argentina s Litvou, v 8:30 odstartuje očekávané finále mezi USA a Španělskem.
Finále volejbalistů si na OH v Pekingu zahrají USA s Brazílií
Volejbalisté Spojených států amerických postoupili do finále olympijských her v Pekingu, když porazili Rusko 3:2 na sety. Američané vedli už 2:0, ale své místo v boji o zlato si nakonec museli vybojovat až v pátém setu.
Jejich soupeřem v nedělním finále budou obhájci prvenství z Atén Brazilci, kteří zdolali Itálii 3:1. Poražené týmy si také v poslední den olympiády zahrají o bronz.
Výběr USA, který má za sebou v posledním období obrovský vzestup a nedávné vítězství v prestižní Světové lize, vstoupil do zápasu velmi sebevědomě a získal úvodní dva sety.
Přestože v tom prvním prohrával 12:15, dokázal jeho vývoj otočit na 17:15 a dovést k vítězství 25:22. Podobný byl i vývoj druhého setu, v němž si Rusové vypracovali slibný náskok 20:17, ale potom již dokázali uhrát jediný míč.
Třetí set rozehráli lépe Američané a vedli 4:1, Rusové se však nevzdali a propracovali se za stavu 24:21 ke třem setbolům.
Tento náskok sice prohospodařili, ale přesto sadu získali poměrem 27:25. Ve velmi vyrovnané čtvrté sadě dokázali postupně pár míčů navíc vybojovat na svou stranu znovu Rusové a o prvním finalistovi tak musela rozhodnout zkrácená hra.
Američané v ní vedli 5:2, Rusové však srovnali na 7:7 a drama vrcholilo. V samotném závěru si vzal za stavu 13:13 slovo Lee David, který nejprve zajistil pro USA ukázkovým "hřebem" mečbol a vzápětí se úspěšným blokem postaral i o jeho proměnění.
Po dvou hodinách a pěti minutách se tak USA dostali po necelém měsíci do dalšího velkého finále a budou bojovat o zlato, které již mají z her v Los Angeles 1984 a Soulu 1988.
V úvodu reprízy aténského finále sice jako první bodovali favorizovaní Brazilci, ale i vinou vlastních chyb vzápětí prohrávali 2:9.
Italové poté kontrolovali vývoj první sady a kompaktním výkonem opřeným o výborný blok se mohli radovat z jasné výhry 25:19. Podobně jednoznačně skončil také druhý set, ale měl jiného vítěze. Brazilci se probudili, při vedení 5:4 získali dalších pět balonů a vedení si bez potíží pohlídali.
Důležitým faktorem, který přehoupl misky vah na stranu Jihoameričanů, byl také čím dál výraznější příspěvek hvězdného smečaře Giby, který se přitom v úvodu turnaje v Pekingu potýkal s lehkým zraněním ramena.
Třetí set byl dlouho naprosto vyrovnaný, ale v jeho druhé polovině byli Brazilci přesnější a důraznější, díky čemuž ho také nakonec získali poměrem 25:21.
I ve čtvrté sadě se dlouho hrálo podle brazilského rytmu a favorit se dostal do trháku 9:4, Italové se však poté přiblížili až na 19:20, vzápětí se dostali po svém servisu i do výměny, ale brazilský trojblok je připravil o radost z vyrovnání. Za stavu 24:21 měli Brazilci první mečbol, soupeř ho stihl ještě úspěšným blokem odvrátit, jenže pak byl na smeči úspěšný Murilo a bylo rozhodnuto.
Brazílie tak bude mít proti reprezentaci USA šanci na reparát za neúspěšné semifinále závěrečného turnaje Světové ligy, v němž ji Američané před měsícem v Riu de Janeiro deklasovali jasně 3:0 na sety. Na zklamané Brazilce poté zbylo v domácím prostředí až čtvrté místo.
Rogers a Dalhausser vyhráli turnaj beachvolejbalistů
Američané Todd Rogers a Philip Dalhausser se stali olympijskými šampiony v plážovém volejbalu. Ve finále porazili 2:1 na sety Brazilce Marcia Arauja a Fabia Luize, kterým v rozhodující sadě povolili pouhé čtyři body. Ke světovému titulu z loňského roku tak zámořští beachvolejbalisté přidali další velké zlato.
Na začátku olympijského finále byli klidnější Brazilci, kteří díky dobrým blokům a chybám soupeřů v útoku vedli už 9:3.
Američané se však oklepali, na bloku bodoval i Dalhausser a rázem byl stav vyrovnaný 11:11. Pak se dvojice přetahovaly o každý bod a Rogers s Dalhausserem se dostali poprvé do vedení za stavu 18:17.
V koncovce byli neustále o bod vepředu. Nepustili Jihoameričany k setbolu, naopak sami s přispěním Fabiovy chyby třetí využili a získali úvodní sadu v poměru 23:21.
Druhou sadu měli dobře rozehranou, když vedli 13:10, ale Marcio přímými body z podání vrátil Brazilce do hry. Mistři světa z roku 2005 pak díky dobré obraně naprosto ovládli závěr tohoto dějství a po výhře 21:17 si vynutili pokračování zápasu.
V rozhodujícím setu však zářil více než dvoumetrový Dalhausser, který blokem přiváděl Fabia k zoufalství. Brazilec pod tlakem kupil jednu chybu za druhou, celkem čtyřikrát poslal míč jen do bloku a Američané rychle vedli 9:1. Náskok už nepustili a zvítězili 15:4.
Bronzové medaile získali obhájci titulu Ricardo a Emanuel, kteří porazili hladce 2:0 na sety brazilské krajany v gruzínských barvách Geora a Giu.
Francouzi a Islanďané si poprvé zahrají házenkářské finále
Francouzští a islandští házenkáři si poprvé v historii zahrají o olympijské zlato. Pátý tým z Atén Francie dnes ukončil sen o obhajobě triumfu z před čtyř let Chorvatsku, které v semifinále porazil 25:23. V nedělním finále se Francouzi utkají rovněž s premiérovým účastníkem závěrečného boje Islandem.
V prvním semifinálovém duelu se oba házenkářští giganti střídali ve vedení. Chorvaté byli naposledy blíž postupu do finále v 47. minutě za stavu 20:19.
Pak se však začali více prosazovat francouzští hráči, po dvou trefách v závěru zaznamenali Luc Abalo a Daniel Narcisse a zajistili svému mužstvu medaili.
Francouzi tak s určitostí překonají svůj nejlepší olympijský výsledek, jímž byl bronz z Barcelony 1992. Chorvaté naopak přišli o svou unikátní sérii - při svých jediných dvou startech pod pěti kruhy v Atlantě 1996 a Aténách 2004 dosud získali dvě zlata.
Také Islanďané si vylepší své maximum, kterým je čtvrté místo z Barcelony před 16 lety. Mistry světa z roku 2005 překvapili rychlým úvodem, po němž vedli 5:0. Španělům se sice ještě během první půle podařilo ztrátu smazat, jenže Seveřané po změně stran opět odskočili dokonce na sedmibrankový náskok. Ten už si v závěru vzít nenechali.
Číňanky ovládly soutěž stolních tenistek, vyhrála Čang I-ning
Domácí reprezentantky ovládly olympijskou soutěž stolních tenistek. Olympijské zlato obhájila Čang I-ning, která ve finále porazila olympijskou šampionku z roku 2000 Wang Nan. Bronzovou medaili dnes do domácí sbírky přidala druhá hráčka světa Kuo Jüe, proti níž o cenný kov neúspěšně bojovala čínská rodačka v barvách Singapuru Li Ťia-wej.
Šestadvacetiletá Čang I-ning získala čtvrté olympijské zlato, když jí o tři roky starší soupeřka dokázala vzít jen první set.
Před čtyřmi lety v Aténách triumfovala nejen ve dvouhře, ale také společně s Wang Nan ve čtyřhře. Obě navíc letos byly letos členkami zlatého družstva z premiérové soutěže týmů.
Singapurská reprezentantka v utkání o třetí místo vyrovnala z 0:2 na 2:2 na sety, ale proti skvělým topspinům čínské soupeřky do rohů stolu pak už nenašla zbraň a skončila bez medaile.
V Číně je stolní tenis národním sportem, ale všechny olympijské medaile si její reprezentanti odnesli před dneškem jen jednou: v roce 1988 dominovaly právě ženy ve dvouhře na hrách v Soulu.
V Pekingu mají domácí zástupci šanci na stejný úspěch i v mužské dvouhře, kde je v semifinále vedle trojice Číňanů jen dvaačtyřicetiletý Švéd Jörgen Persson. Boje o medaile jsou na programu v sobotu.
Švédský stolní tenista Persson se ve 42 letech dostal do semifinále dvouhry
Švédský veterán Jörgen Persson se ve dvaačtyřiceti letech stal nejstarším semifinalistou mužské dvouhry ve stolním tenisu v historii.
Ve čtvrtfinále při své šesté olympijské účasti porazil 4:1 na sety šestatřicetiletého Chorvata Zorana Primorace a bude hájit čest Evropanů proti trojici Číňanů.
Domácí stolní tenisté potvrdili roli favoritů a mezi poslední čtyři postoupili všichni, kdo mohli na olympiádě startovat.
Persson, jehož olympijským maximem je čtvrté místo ze Sydney, se v semifinále utká se světovou jedničkou Wang Chaem. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Ma Lin a Wang Li-čchin.
Nizozemské pozemní hokejistky po 24 letech získaly zlato
Nizozemské pozemní hokejistky ukončily 24 let dlouhé čekání na olympijský triumf. Dnes ve finále v Pekingu porazily 2:0 překvapivé finalistky z Číny a ze zlata se radovaly poprvé od roku 1984. Bronzové medaile obhájily argentinské hokejistky.
Nizozemky, které před čtyřmi lety v Aténách podlehly ve finále Německu, sice patří k tradiční světové špičce, na olympijských hrách se však úřadujícím světovým šampionkám příliš nedařilo.
Mimo zlata z Los Angeles v roce 1984 a stříbra z Atén získaly na hrách tři bronzové medaile a v roce 1992 dokonce skončily šesté.
Dnes proti Číně, která hrála o zlato poprvé v historii, o svém vítězství Nizozemky rozhodly až po přestávce a za triumfem je dovedly premiérové střelkyně na turnaji. V 51. minutě dorazila míč do branky po trestném rohu Naomi van Asová, o druhou branku se také svou první trefou na olympiádě postarala Maartje Goderieová o 11 minut později.
V utkání o třetí místo obhájily bronzové medaile argentinské pozemní hokejistky. Dnes v Pekingu Jihoameričanky porazily před zraky fotbalové legendy Diega Maradony šampionky z Atén Němky 3:1.
Brazilští fotbalisté si odvážejí jako náplast bronzové medaile
Fotbalisté Brazílie si z olympijského turnaje v Pekingu odvezou bronzové medaile, které jim ale jen částečně vynahradí zklamání z toho, že znovu marně útočili na nejvyšší stupínek. Jihoameričané v dnešním zápase o třetí místo zdolali Belgii 3:0.
O svém vítězství Brazilci rozhodli už v prvním poločase, když se o branky postarali záložník Diego a útočník Jo. Ten ještě v poslední minutě utkání přidal další zásah a Belgie při loučení s olympiádou inkasovala tříbrankový příděl.
O tom, kdo v Pekingu získá zlato, se rozhodne v sobotu. V 6:00 SELČ začne zápas mezi obhájci titulu z Argentiny a Nigérií
Maďarští vodní pólisté si zahrají o třetí olympijské zlato
Maďarští vodní pólisté si v Pekingu zahrají o zisk třetího olympijského zlata za sebou. Jejich soupeřem bude v nedělním finále reprezentace USA.
Obhájci zlata z Atén a Sydney si dnes v semifinále poradili s Černou Horou 11:9 a jako jediní si na turnaji drží po 12 zápasech neporazitelnost.
Američané zaskočili vysokou výhrou 10:5 Srbsko, které před čtyřmi lety v Aténách ještě jako společná reprezentace Srbska a Černé Hory získalo stříbro. Nyní samostatné státy čeká v Pekingu vzájemný duel o bronz.
Maďarským hrdinou utkání byl náhradní brankář István Gergely, který se do bazénu dostal v druhé čtvrtině, když střídal za stavu 6:3 pro Černohorce. Ve zbytku utkání dostal pouze tři góly a výrazně pomohl týmu k postupu.
Korejští baseballisté si poprvé zahrají o zlato
Baseballisté Koreje protáhli svou vítěznou sérii v Pekingu na osm zápasů a poprvé v historii postoupili do finále olympijského turnaje.
Tým, jenž se na minulé hry do Atén ani nekvalifikoval, porazil v dnešním semifinále 6:2 Japonsko. Soupeřem Korejců v sobotním souboji o zlato bude Kuba, která kromě duelu s Koreou rovněž prochází turnajem bez zaváhání.
Dlouho vyrovnané utkání dvou asijských týmů rozhodli bronzoví medailisté ze Sydney 2000 v osmé směně, kdy třikrát úspěšně odpálili včetně dvoubodového homerunu, který zaznamenal I Sung-jop.
Obhájci prvenství z Kuby svého tradičního rivala z USA zničili v osmé směně, kdy za stavu 4:2 a obsazených dvou metách odpálil homerun Alexei Bell. O chvíli později se totéž povedlo i Arielu Pestanovi a o druhém finalistovi bylo rozhodnuto.
Američané si tak v sobotu zahrají o bronz s Japonskem, ve 12:00 SELČ bude zahájen boj o zlato.
Výsledky:
Basketbal - muži - semifinále:
Španělsko - Litva 91:86 (21:19, 40:42, 62:66) Nejvíce bodů: P. Gasol 19, Fernandez 18, Reyes 13, Jimenez 11 - Jasaitis a Jasikievičius 19, Javtokas 15, Lavrinovič 13, Kaukenas 11.
Argentina - USA 81:101 (11:30, 40:49, 64:78) Nejvíce bodů: Scola 26, Delfino 19, Quinteros 12, Nocioni 10 - Anthony 21, James 15, Wade, Bryant a Paul po 12, Bosh 11, Howard 10.
Volejbal - muži - semifinále:
USA - Rusko 3:2 (22, 21, -25, -22, 13), Brazílie - Itálie 3:1 (-19, 18, 21, 22).
Házená - muži - semifinále:
Francie - Chorvatsko 25:23 (12:11)
Nejvíce branek: Burdet a Narcisse po 6, Abalo 4 - Horvat a Šprem po 5, Balič a Vukovič po 3.
Island - Španělsko 36:30 (17:15)
Nejvíce branek: Geirsson a Sigurdsson po 7, Gudjonsson 6 - Rocas 7, García a Romero po 5.
O 5.-8. místo:
Rusko - Dánsko 28:27 (17:14), Polsko - Korea 29:26 (15:14).
Plážový volejbal - muži:
finále: Rogers, Dalhausser (USA) - Marcio Araujo, Fabio Luiz (Braz.) 2:1 (21, -17, 4).
o 3. místo: Ricardo, Emanuel (Braz.) - Geor, Gia (Gruz.) 2:0 (15, 10).
Stolní tenis - ženy:
Finále: Čang I-ning - Wang Nan (obě Čína) 4:1 (-8, 11, 8, 8, 3), o 3. místo: Kuo Jüe (Čína) - Li Ťia-wej (Sing.) 4:2 (6, 12, -9, -7, 3, 4).
Dvouhra - čtvrtfinále: Wang Chao (Čína) - Ko Laj Čchak (Hong.) 4:1 (7, -8, 6, 7, 9), Persson (Švéd.) - Primorac (Chorv.) 4:1 (-7, 6, 8, 12, 9), Wang Li-čchin (Čína) - Tchan Žuej-wu (Chorv.) 4:0 (7, 5, 8, 8), Ma Lin (Čína) - O Sang-un (Korea) 4:0 (3, 5, 9, 10).
Pozemní hokej - ženy:
Finále: Nizozemsko - Čína 2:0 (0:0)
Branky: 51. Van Asová, 62. Goderieová.
O 3. místo: Německo - Argentina 1:3 (0:2)
Branky: 45. Kühnová - 11. Luchettiová, 22. Rebecchiová, 63. Barrionuevová.
O 5. místo: Austrálie - Británie 2:0 (1:0), o 11. místo: JAR - Nový Zéland 4:1 (2:1).
Konečné pořadí: 1. Nizozemsko, 2. Čína, 3. Argentina, 4. Německo, 5. Austrálie, 6. Británie, 7. Španělsko, 8. USA, 9. Korea, 10. Japonsko, 11. JAR, 12. Nový Zéland.
Fotbal - muži - o 3. místo:
Belgie - Brazílie 0:3 (0:2)
Branky: 45. a 90. Jo, 28. Diego.
Vodní pólo - muži - semifinále:
Maďarsko - Černá Hora 11:9 (3:4, 3:3, 3:0, 2:2), USA - Srbsko 10:5 (3:3, 2:1, 2:1, 3:0).
O 7.-10. místo:
Austrálie - Itálie 17:16 po pen. rozstřelu (4:2, 1:5, 4:0, 1:3 - 3:3), Řecko - Německo 13:9 (3:3, 3:1, 4:2, 3:3).
O 11. místo:
Kanada - Čína 8:7 (1:1, 3:1, 1:2, 3:3).
Baseball - semifinále: Korea - Japonsko 6:2, Kuba - USA 10:2.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist