Rozhodly o tom semifinálové zápasy, v nichž nejdříve Španělsko v poslední čtvrtině otočilo zápas s Litvou a zvítězilo 91:86, zatímco Američané, kteří naposledy vyhráli velký turnaj v roce 2000 na OH v Sydney, si bez větších problémů poradili s obhájci aténského prvenství Argentinci v poměru 101:81.

oh-basket-usa-argentinaNástupci slavného barcelonského Dream Teamu s Michaelem Jordanem, Magicem Johnsonem či Larrym Birdem neudělali chybu jako před čtyřmi lety a Argentině se vším všudy oplatili tehdejší semifinálovou porážku.

Američané i teď potvrdili roli největších adeptů na celkový triumf, semifinále jasně ovládli a naznačili, že po osmi letech by mohlo skončit jejich čekání na velké vítězství.

Argentina navíc už v první čtvrtině přišla o zraněného tahouna a nejlepšího střelce turnaje Manu Ginobiliho, strůjce slavné výhry v Aténách, který si obnovil zranění kotníku. Rozhozené Jihoameričany absence jejich dirigenta poznamenala, soupeř jim jenom v první čtvrtině nastřílel třicet bodů a získané výrazné vedení celý zápas už jen udržoval.

Argentinský pivot Luis Scola sice dělal, co mohl, ale s výjimkou trojkaře Delfina příliš velkou podporu u spoluhráčů nenašel, zatímco Američané i dnes působili týmově a potvrdili, že jejich silný výběr může udeřit jakýmkoli hráčem z jakékoli pozice. Hned sedm hráčů mělo dvouciferný bodový zápis.

Prvními finalisty olympijského turnaje se stali Španělé. Úřadující světoví šampioni otočili nepříznivě se vyvíjející duel s Litvou. Španělé museli ukázat všechno ze svého umění a dlouho jim hrozilo, že se jich finálový zápas týkat nebude.

espana__192x128_.jpgLitevci dlouho vedli, sázeli hlavně na skvělou střelbu z tříbodové vzdálenosti a do poslední desetiminutovky šli s čtyřbodovým náskokem.

Závěrečnou čtvrtinu ale jasně ovládli Španělé. Ti výrazně zlepšili obranu, donutili soupeře k několika ztrátám míče a sedm minut před závěrečným klaksonem získali těsný náskok, který udrželi až do konce.

V neděli se v 6:00 utkají o třetí místo Argentina s Litvou, v 8:30 odstartuje očekávané finále mezi USA a Španělskem.

Finále volejbalistů si na OH v Pekingu zahrají USA s Brazílií

Volejbalisté Spojených států amerických postoupili do finále olympijských her v Pekingu, když porazili Rusko 3:2 na sety. Američané vedli už 2:0, ale své místo v boji o zlato si nakonec museli vybojovat až v pátém setu.

volejbal__192x128_.jpgJejich soupeřem v nedělním finále budou obhájci prvenství z Atén Brazilci, kteří zdolali Itálii 3:1. Poražené týmy si také v poslední den olympiády zahrají o bronz.

Výběr USA, který má za sebou v posledním období obrovský vzestup a nedávné vítězství v prestižní Světové lize, vstoupil do zápasu velmi sebevědomě a získal úvodní dva sety.

Přestože v tom prvním prohrával 12:15, dokázal jeho vývoj otočit na 17:15 a dovést k vítězství 25:22. Podobný byl i vývoj druhého setu, v němž si Rusové vypracovali slibný náskok 20:17, ale potom již dokázali uhrát jediný míč.

verbov__192x128_.jpgTřetí set rozehráli lépe Američané a vedli 4:1, Rusové se však nevzdali a propracovali se za stavu 24:21 ke třem setbolům.

Tento náskok sice prohospodařili, ale přesto sadu získali poměrem 27:25. Ve velmi vyrovnané čtvrté sadě dokázali postupně pár míčů navíc vybojovat na svou stranu znovu Rusové a o prvním finalistovi tak musela rozhodnout zkrácená hra.

Američané v ní vedli 5:2, Rusové však srovnali na 7:7 a drama vrcholilo. V samotném závěru si vzal za stavu 13:13 slovo Lee David, který nejprve zajistil pro USA ukázkovým "hřebem" mečbol a vzápětí se úspěšným blokem postaral i o jeho proměnění.

Po dvou hodinách a pěti minutách se tak USA dostali po necelém měsíci do dalšího velkého finále a budou bojovat o zlato, které již mají z her v Los Angeles 1984 a Soulu 1988.

V úvodu reprízy aténského finále sice jako první bodovali favorizovaní Brazilci, ale i vinou vlastních chyb vzápětí prohrávali 2:9.

Italové poté kontrolovali vývoj první sady a kompaktním výkonem opřeným o výborný blok se mohli radovat z jasné výhry 25:19. Podobně jednoznačně skončil také druhý set, ale měl jiného vítěze. Brazilci se probudili, při vedení 5:4 získali dalších pět balonů a vedení si bez potíží pohlídali.

brazil__192x128_.jpgDůležitým faktorem, který přehoupl misky vah na stranu Jihoameričanů, byl také čím dál výraznější příspěvek hvězdného smečaře Giby, který se přitom v úvodu turnaje v Pekingu potýkal s lehkým zraněním ramena.

Třetí set byl dlouho naprosto vyrovnaný, ale v jeho druhé polovině byli Brazilci přesnější a důraznější, díky čemuž ho také nakonec získali poměrem 25:21.

I ve čtvrté sadě se dlouho hrálo podle brazilského rytmu a favorit se dostal do trháku 9:4, Italové se však poté přiblížili až na 19:20, vzápětí se dostali po svém servisu i do výměny, ale brazilský trojblok je připravil o radost z vyrovnání. Za stavu 24:21 měli Brazilci první mečbol, soupeř ho stihl ještě úspěšným blokem odvrátit, jenže pak byl na smeči úspěšný Murilo a bylo rozhodnuto.

Brazílie tak bude mít proti reprezentaci USA šanci na reparát za neúspěšné semifinále závěrečného turnaje Světové ligy, v němž ji Američané před měsícem v Riu de Janeiro deklasovali jasně 3:0 na sety. Na zklamané Brazilce poté zbylo v domácím prostředí až čtvrté místo.

Rogers a Dalhausser vyhráli turnaj beachvolejbalistů

Američané Todd Rogers a Philip Dalhausser se stali olympijskými šampiony v plážovém volejbalu. Ve finále porazili 2:1 na sety Brazilce Marcia Arauja a Fabia Luize, kterým v rozhodující sadě povolili pouhé čtyři body. Ke světovému titulu z loňského roku tak zámořští beachvolejbalisté přidali další velké zlato.

rogers__192x128_.jpgNa začátku olympijského finále byli klidnější Brazilci, kteří díky dobrým blokům a chybám soupeřů v útoku vedli už 9:3.

Američané se však oklepali, na bloku bodoval i Dalhausser a rázem byl stav vyrovnaný 11:11. Pak se dvojice přetahovaly o každý bod a Rogers s Dalhausserem se dostali poprvé do vedení za stavu 18:17.

V koncovce byli neustále o bod vepředu. Nepustili Jihoameričany k setbolu, naopak sami s přispěním Fabiovy chyby třetí využili a získali úvodní sadu v poměru 23:21.

Druhou sadu měli dobře rozehranou, když vedli 13:10, ale Marcio přímými body z podání vrátil Brazilce do hry. Mistři světa z roku 2005 pak díky dobré obraně naprosto ovládli závěr tohoto dějství a po výhře 21:17 si vynutili pokračování zápasu.

V rozhodujícím setu však zářil více než dvoumetrový Dalhausser, který blokem přiváděl Fabia k zoufalství. Brazilec pod tlakem kupil jednu chybu za druhou, celkem čtyřikrát poslal míč jen do bloku a Američané rychle vedli 9:1. Náskok už nepustili a zvítězili 15:4.

Bronzové medaile získali obhájci titulu Ricardo a Emanuel, kteří porazili hladce 2:0 na sety brazilské krajany v gruzínských barvách Geora a Giu.

Francouzi a Islanďané si poprvé zahrají házenkářské finále

Francouzští a islandští házenkáři si poprvé v historii zahrají o olympijské zlato. Pátý tým z Atén Francie dnes ukončil sen o obhajobě triumfu z před čtyř let Chorvatsku, které v semifinále porazil 25:23. V nedělním finále se Francouzi utkají rovněž s premiérovým účastníkem závěrečného boje Islandem.

island__192x128_.jpgV prvním semifinálovém duelu se oba házenkářští giganti střídali ve vedení. Chorvaté byli naposledy blíž postupu do finále v 47. minutě za stavu 20:19.

Pak se však začali více prosazovat francouzští hráči, po dvou trefách v závěru zaznamenali Luc Abalo a Daniel Narcisse a zajistili svému mužstvu medaili.

Francouzi tak s určitostí překonají svůj nejlepší olympijský výsledek, jímž byl bronz z Barcelony 1992. Chorvaté naopak přišli o svou unikátní sérii - při svých jediných dvou startech pod pěti kruhy v Atlantě 1996 a Aténách 2004 dosud získali dvě zlata.

Také Islanďané si vylepší své maximum, kterým je čtvrté místo z Barcelony před 16 lety. Mistry světa z roku 2005 překvapili rychlým úvodem, po němž vedli 5:0. Španělům se sice ještě během první půle podařilo ztrátu smazat, jenže Seveřané po změně stran opět odskočili dokonce na sedmibrankový náskok. Ten už si v závěru vzít nenechali.

Číňanky ovládly soutěž stolních tenistek, vyhrála Čang I-ning

Domácí reprezentantky ovládly olympijskou soutěž stolních tenistek. Olympijské zlato obhájila Čang I-ning, která ve finále porazila olympijskou šampionku z roku 2000 Wang Nan. Bronzovou medaili dnes do domácí sbírky přidala druhá hráčka světa Kuo Jüe, proti níž o cenný kov neúspěšně bojovala čínská rodačka v barvách Singapuru Li Ťia-wej.

pinec__192x128_.jpgŠestadvacetiletá Čang I-ning získala čtvrté olympijské zlato, když jí o tři roky starší soupeřka dokázala vzít jen první set.

Před čtyřmi lety v Aténách triumfovala nejen ve dvouhře, ale také společně s Wang Nan ve čtyřhře. Obě navíc letos byly letos členkami zlatého družstva z premiérové soutěže týmů.

Singapurská reprezentantka v utkání o třetí místo vyrovnala z 0:2 na 2:2 na sety, ale proti skvělým topspinům čínské soupeřky do rohů stolu pak už nenašla zbraň a skončila bez medaile.

V Číně je stolní tenis národním sportem, ale všechny olympijské medaile si její reprezentanti odnesli před dneškem jen jednou: v roce 1988 dominovaly právě ženy ve dvouhře na hrách v Soulu.

V Pekingu mají domácí zástupci šanci na stejný úspěch i v mužské dvouhře, kde je v semifinále vedle trojice Číňanů jen dvaačtyřicetiletý Švéd Jörgen Persson. Boje o medaile jsou na programu v sobotu.

Švédský stolní tenista Persson se ve 42 letech dostal do semifinále dvouhry

Švédský veterán Jörgen Persson se ve dvaačtyřiceti letech stal nejstarším semifinalistou mužské dvouhry ve stolním tenisu v historii.

oh-stolni-tenis-perssonVe čtvrtfinále při své šesté olympijské účasti porazil 4:1 na sety šestatřicetiletého Chorvata Zorana Primorace a bude hájit čest Evropanů proti trojici Číňanů.

Domácí stolní tenisté potvrdili roli favoritů a mezi poslední čtyři postoupili všichni, kdo mohli na olympiádě startovat.

Persson, jehož olympijským maximem je čtvrté místo ze Sydney, se v semifinále utká se světovou jedničkou Wang Chaem. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Ma Lin a Wang Li-čchin.

Nizozemské pozemní hokejistky po 24 letech získaly zlato

Nizozemské pozemní hokejistky ukončily 24 let dlouhé čekání na olympijský triumf. Dnes ve finále v Pekingu porazily 2:0 překvapivé finalistky z Číny a ze zlata se radovaly poprvé od roku 1984. Bronzové medaile obhájily argentinské hokejistky.

holand__192x128_.jpgNizozemky, které před čtyřmi lety v Aténách podlehly ve finále Německu, sice patří k tradiční světové špičce, na olympijských hrách se však úřadujícím světovým šampionkám příliš nedařilo.

Mimo zlata z Los Angeles v roce 1984 a stříbra z Atén získaly na hrách tři bronzové medaile a v roce 1992 dokonce skončily šesté.

Dnes proti Číně, která hrála o zlato poprvé v historii, o svém vítězství Nizozemky rozhodly až po přestávce a za triumfem je dovedly premiérové střelkyně na turnaji. V 51. minutě dorazila míč do branky po trestném rohu Naomi van Asová, o druhou branku se také svou první trefou na olympiádě postarala Maartje Goderieová o 11 minut později.

V utkání o třetí místo obhájily bronzové medaile argentinské pozemní hokejistky. Dnes v Pekingu Jihoameričanky porazily před zraky fotbalové legendy Diega Maradony šampionky z Atén Němky 3:1.

Brazilští fotbalisté si odvážejí jako náplast bronzové medaile

ronaldinho__192x128_.jpgFotbalisté Brazílie si z olympijského turnaje v Pekingu odvezou bronzové medaile, které jim ale jen částečně vynahradí zklamání z toho, že znovu marně útočili na nejvyšší stupínek. Jihoameričané v dnešním zápase o třetí místo zdolali Belgii 3:0.

O svém vítězství Brazilci rozhodli už v prvním poločase, když se o branky postarali záložník Diego a útočník Jo. Ten ještě v poslední minutě utkání přidal další zásah a Belgie při loučení s olympiádou inkasovala tříbrankový příděl.

O tom, kdo v Pekingu získá zlato, se rozhodne v sobotu. V 6:00 SELČ začne zápas mezi obhájci titulu z Argentiny a Nigérií

Maďarští vodní pólisté si zahrají o třetí olympijské zlato

Maďarští vodní pólisté si v Pekingu zahrají o zisk třetího olympijského zlata za sebou. Jejich soupeřem bude v nedělním finále reprezentace USA.

usa__192x128_.jpgObhájci zlata z Atén a Sydney si dnes v semifinále poradili s Černou Horou 11:9 a jako jediní si na turnaji drží po 12 zápasech neporazitelnost.

Američané zaskočili vysokou výhrou 10:5 Srbsko, které před čtyřmi lety v Aténách ještě jako společná reprezentace Srbska a Černé Hory získalo stříbro. Nyní samostatné státy čeká v Pekingu vzájemný duel o bronz.

Maďarským hrdinou utkání byl náhradní brankář István Gergely, který se do bazénu dostal v druhé čtvrtině, když střídal za stavu 6:3 pro Černohorce. Ve zbytku utkání dostal pouze tři góly a výrazně pomohl týmu k postupu.

Korejští baseballisté si poprvé zahrají o zlato

Baseballisté Koreje protáhli svou vítěznou sérii v Pekingu na osm zápasů a poprvé v historii postoupili do finále olympijského turnaje.

Tým, jenž se na minulé hry do Atén ani nekvalifikoval, porazil v dnešním semifinále 6:2 Japonsko. Soupeřem Korejců v sobotním souboji o zlato bude Kuba, která kromě duelu s Koreou rovněž prochází turnajem bez zaváhání.

Dlouho vyrovnané utkání dvou asijských týmů rozhodli bronzoví medailisté ze Sydney 2000 v osmé směně, kdy třikrát úspěšně odpálili včetně dvoubodového homerunu, který zaznamenal I Sung-jop.

Obhájci prvenství z Kuby svého tradičního rivala z USA zničili v osmé směně, kdy za stavu 4:2 a obsazených dvou metách odpálil homerun Alexei Bell. O chvíli později se totéž povedlo i Arielu Pestanovi a o druhém finalistovi bylo rozhodnuto.

Američané si tak v sobotu zahrají o bronz s Japonskem, ve 12:00 SELČ bude zahájen boj o zlato.

Basketbal - muži - semifinále:

Španělsko - Litva 91:86 (21:19, 40:42, 62:66) Nejvíce bodů: P. Gasol 19, Fernandez 18, Reyes 13, Jimenez 11 - Jasaitis a Jasikievičius 19, Javtokas 15, Lavrinovič 13, Kaukenas 11.

Argentina - USA 81:101 (11:30, 40:49, 64:78) Nejvíce bodů: Scola 26, Delfino 19, Quinteros 12, Nocioni 10 - Anthony 21, James 15, Wade, Bryant a Paul po 12, Bosh 11, Howard 10.

Volejbal - muži - semifinále:
USA - Rusko 3:2 (22, 21, -25, -22, 13), Brazílie - Itálie 3:1 (-19, 18, 21, 22).

Házená - muži - semifinále:

Francie - Chorvatsko 25:23 (12:11)

Nejvíce branek: Burdet a Narcisse po 6, Abalo 4 - Horvat a Šprem po 5, Balič a Vukovič po 3.

Island - Španělsko 36:30 (17:15)

Nejvíce branek: Geirsson a Sigurdsson po 7, Gudjonsson 6 - Rocas 7, García a Romero po 5.

O 5.-8. místo:

Rusko - Dánsko 28:27 (17:14), Polsko - Korea 29:26 (15:14).

Plážový volejbal - muži:
finále: Rogers, Dalhausser (USA) - Marcio Araujo, Fabio Luiz (Braz.) 2:1 (21, -17, 4).
o 3. místo: Ricardo, Emanuel (Braz.) - Geor, Gia (Gruz.) 2:0 (15, 10).

Stolní tenis - ženy:

Finále: Čang I-ning - Wang Nan (obě Čína) 4:1 (-8, 11, 8, 8, 3), o 3. místo: Kuo Jüe (Čína) - Li Ťia-wej (Sing.) 4:2 (6, 12, -9, -7, 3, 4).

Dvouhra - čtvrtfinále: Wang Chao (Čína) - Ko Laj Čchak (Hong.) 4:1 (7, -8, 6, 7, 9), Persson (Švéd.) - Primorac (Chorv.) 4:1 (-7, 6, 8, 12, 9), Wang Li-čchin (Čína) - Tchan Žuej-wu (Chorv.) 4:0 (7, 5, 8, 8), Ma Lin (Čína) - O Sang-un (Korea) 4:0 (3, 5, 9, 10).

Pozemní hokej - ženy:

Finále: Nizozemsko - Čína 2:0 (0:0)

Branky: 51. Van Asová, 62. Goderieová.

O 3. místo: Německo - Argentina 1:3 (0:2)

Branky: 45. Kühnová - 11. Luchettiová, 22. Rebecchiová, 63. Barrionuevová.

O 5. místo: Austrálie - Británie 2:0 (1:0), o 11. místo: JAR - Nový Zéland 4:1 (2:1).

Konečné pořadí: 1. Nizozemsko, 2. Čína, 3. Argentina, 4. Německo, 5. Austrálie, 6. Británie, 7. Španělsko, 8. USA, 9. Korea, 10. Japonsko, 11. JAR, 12. Nový Zéland.

Fotbal - muži - o 3. místo:

Belgie - Brazílie 0:3 (0:2)

Branky: 45. a 90. Jo, 28. Diego.

Vodní pólo - muži - semifinále:

Maďarsko - Černá Hora 11:9 (3:4, 3:3, 3:0, 2:2), USA - Srbsko 10:5 (3:3, 2:1, 2:1, 3:0).

O 7.-10. místo:

Austrálie - Itálie 17:16 po pen. rozstřelu (4:2, 1:5, 4:0, 1:3 - 3:3), Řecko - Německo 13:9 (3:3, 3:1, 4:2, 3:3).