Ve světových rekordech totiž vyhrál i na tratích 100 a 200 metrů.

oh-jamajka-stafeta-rekordDosavadní historické maximum drželi Američané, kteří na olympijských hrách v Barceloně 1992 i na mistrovství světa o rok později ve Stuttgartu zaběhli čas 37,40.

Nesta Carter, Michael Frater, Bolt a Asafa Powell jejich výkon překonali o tři desetiny sekundy.

"Ty pocity se nedají popsat. Jsou to nejskvělejší olympijské hry v historii a pocity jsou pře-krá-sné," uvedl Bolt, který opět ohromil skvělým během na třetím úseku.

V zatáčce využil své schopnosti z dvoustovky a Powellovi předal štafetu s velkým náskokem. "Rozhodli jsme se, že světový rekord překonáme. Jsme skvělý tým."

Powell: Jamajka je teď sprinterskou Baštou. Teď si rekord dlouho udržíme

bolt-asafa__192x128_.jpgJamajčané si znovu přivlastnili světový rekord v krátké štafetě po 44 letech.

"Hodně to pro nás znamená. Jsme šťastní, že ho máme zpátky. Jamajka je sprinterskou baštou a teď si rekord udržíme," řekl Powell, bývalý světový rekordman na 100 metrů.

Stříbro získal s téměř vteřinovým odstupem Trinidad a Tobago, třetí doběhli Japonci. "Tohle chutná skoro stejně jako vítězství. Bolt je výjimečný atlet, být druhý v tomhle případě není žádná ostuda," řekl člen trinidadské štafety Marc Burns, jenž se Boltovi díval na záda z uctivé vzdálenosti i ve finále stovky.

Štafeta úřadujících mistrů světa z USA v čele s trojnásobným šampionem z Ósaky Tysonem Gayem nezvládla ve čtvrtečním rozběhu předávku.

Bolt: Mrzí nás, že to holkám nevyšlo

rusko__192x128_.jpgV ženské štafetě se jamajským sprinterkám nepovedlo navázat na triumfální vystoupení v individuálních závodech a vinou chyby na druhé předávce závod nedokončily.

Zaváhání favoritek využily ruské běžkyně, které vyhrály před kvartety Belgie a Nigérie. Američanky ve finále chyběly poté, co si stejně jako muži v rozběhu nepředaly kolík.

Jamajské naděje zmařily při druhé předávce stříbrné medailistky ze stovky Sherone Simpsonová a Kerron Stewartová. "Mrzí nás, že to holkám nevyšlo. Příště se to snad povede oběma štafetám," řekl Bolt. "Nemáme důvod ke zklamání, byla to pro nás skvělá olympiáda," uvedla Stewartová, která se podílela na triumfálním vystoupení jamajských sprinterů.

Tyčkař Hooker získal zlato v olympijském rekordu

hooker__192x128_.jpgV novém olympijském rekordu vyhrál skok o tyči Australan Steve Hooker, který zdolal na třetí pokus 596 centimetrů stejně jako předchozí tři postupné výšky.

Dvacetiletý český talent Jan Kudlička zaostal za svými možnostmi a výkonem 545 cm obsadil ve finále desáté místo.

Šestadvacetiletý Hooker překonal o jeden centimetr rekord Američana Tima Macka z minulých her v Aténách. Stříbro získal za 585 cm Rus Jevgenij Lukjaněnko.

Třetí skončil Ukrajinec Denis Jurčenko, který po úspěšném skoku přes 570 cm soutěž předčasně ukončil kvůli zranění.

Dálkařka Maggiová získala zlato o jeden centimetr

O jediný centimetr vyhrála olympijskou soutěž dálkařek Brazilka Maurren Higa Maggiová. Vítězný pokus předvedla hned v první sérii, v níž skočila 704 centimetrů.

maggiova__192x128_.jpgPosledním skokem na ni zaútočila obhájkyně zlata z Atén Ruska Taťjana Lebeděvová, ale musela se spokojit s druhým místem.

Loni na mistrovství světa v Ósace vybojovala Lebeděvová výkonem 703 cm titul, nyní jí stačil jen na stříbrnou medaili, kterou v Pekingu získala i v trojskoku.

Bronz vybojovala Nigerijka Blessing Okagbareová, která se do finále dostala až dodatečně místo Ukrajinky Ljudmily Blonské, jež byla po druhém místě v sedmiboji usvědčena z dopingu.

Devátá skončila nejlepší vícebojařka posledních let Švédka Carolina Klüftová, která se letos kvůli získání nové motivace rozhodla pro dálku a trojskok. Přestože patřila do širšího okruhu kandidátek na medaili, skočila jen 649 cm a nepostoupila ani do užšího finále.

Dibabaová si připsala historický double

dibabaova__192x128_.jpgEtiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová vyhrála takticky vedený závod na 5000 metrů a připsala si historický double.

Před týdnem triumfovala i na dvojnásobné trati a stala se první běžkyní, která ovládla tyto disciplíny na jedné olympiádě. Na mistrovství světa se jí to podařilo už před třemi roky v Helsinkách.

Druhá doběhla etiopská rodačka v tureckém dresu Elvan Abeylegesseová a třetí skončila obhájkyně vítězství a mistryně světa Meseret Defarová, rovněž z Etiopie.

Nástupcem chodce Korzeniowského se stal Ital Schwazer

Nejdelší atletický závod na olympijských hrách v Pekingu vyhrál italský chodec Alex Schwazer. Na padesátikilometrové trati dnes přidal olympijský triumf ke dvěma bronzovým medailím z mistrovství světa a chodecký maraton vyhrál jako třetí Ital v historii. Zároveň se stal následovníkem slavného Poláka Roberta Korzeniowského, který triumfoval na předchozích třech hrách.

schwarzer__192x128_.jpgCílem na pekingském stadionu Ptačí hnízdo prošel třiadvacetiletý spolufavorit v novém olympijském rekordu 3:37:09 hodiny a s náskokem dvou minut a 18 sekund před Jaredem Tallentem z Austrálie.

Ten o jedno místo vylepšil svůj výsledek z dvacetikilometrové trati. Třetí skončil obhájce stříbrné medaile a světový rekordman Denis Nižegorodov z Ruska.

Jediný český reprezentant, čtyřicetiletý Roman Bílek, dorazil do cíle na 45. místě se ztrátou přes 41 minut na vítěze. Svůj výkon bral sportovně, trénuje totiž pouze ve svém volném čase po práci. "Jsem jako starej vůl na porážce," uvedl unaveně, ale s úsměvem. V pekingské výhni začal opatrně, chtěl prý hlavně vidět olympijský cíl. "Bylo to jak v peci a o morálce," řekl.

Přestože vedle diskvalifikovaných a odstoupivších chodců porazil jen dva soupeře, na stadionu si náramně užíval ovace zaplněného stadionu pro 90.000 diváků.

"Už jsem jako Nedvědi na Strahově," usmíval se při vzpomínce na koncert folkového dua před několika lety v Praze, kde se tísnil zhruba stejný počet lidí. "Jsem jako amatér pětačtyřicátý na světě v oboru. Kdo to má? Jsem šťastný jako blecha," dodal.