Na stupně vítězů tak nemohl doprovodit svého kolegu z deblkanoe Christiana Gilleho.

Selhání krevního oběhu pětadvacetiletého trojnásobného mistra světa může ohrozit sobotní start německé posádky na poloviční trati. Definitivní rozhodnutí padne až po sobotním vyšetření EKG.

oh-kanoistika-kolaps-wylentzek"Doufám, že adrenalin zabere a on se objeví zítra na startu," věřil trenér německých kanoistů Kay Vesely. Wylenzek je byl při převozu při vědomí, byla mu podána infuze a již byl také propuštěn do olympijské vesnice.

"Už je mi dobře a v sobotu chci jet. Ještě více se zakousnu, protože se mi při prvním pokusu nepodařilo získat zlato," vyjádřil odhodlání německý kanoista.

Podle sportovního ředitele německé kanoistické výpravy Jense Kahla překročil polský rodák své fyzické možnosti. Nepřidalo mu ani to, že ve velkém horku museli deblkanoisté čekat na start kvůli zpoždění přes deset minut.

"Doufám, že to není tak vážné. Jelikož jsem trochu nemocný, Tomasz se snažil dvojnásobně a bylo toho zkrátka na něj moc," vysvětlil Gille, jenž se stejně jako Wylenzek po projetí cílem poroučel do vody kanálu v Šun-i.

Slovenský čtyřkajak získal stříbro, kánoi ovládl Maďar Vajda

Slovenský čtyřkajak ve složení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr vybojoval v rychlostní kanoistice stříbrné olympijské medaile.

slovaci__192x128_.jpgMistři Evropy a jedni z horkých kandidátů na zlato na kilometrové trati nestačili pouze na běloruskou loď, která se s nimi dlouho přetahovala o vedení, v závěru ale jasně ujela.

Slovenská výprava získala ve vodáckém areálu Šun-i už čtvrtou olympijskou medaili po třech titulech slalomářů. Těsně třetí skončili mistři světa z Německa.

Právě německá výprava vybojovala z šesti finálových závodů nejvíce cenných kovů, když si pro zlato suverénně dojel na pětistovce ženský čtyřkajak a na dvojnásobné trati deblkajak mužů.

nemky__192x128_.jpgNa úspěchy osminásobné olympijské vítězky Birgit Fischerové navázala její neteř Fanny v čele čtyřkajaku.

Se stříbrem se musela spokojit dvaadvacetinásobná maďarská mistryně světa Katalin Kovácsová, která však ještě bude mít v sobotu šanci v singlkajaku a deblu.

Úspěch německé rychlostní kanoistiky umocnil zlatý dvojkajak mužů, který ještě v polovině trati jasně zaostával za lodí Maďarska. Ta ale v závěru překvapivě odpadla a skončila až pátá, naopak dvojice Hollstein, Ihle mohla slavit několik metrů před cílem.

brabants__192x128_.jpgDramatický závěr připravil Němce o páteční třetí zlato na deblkanoi, kde si drtivým finišem dojeli pro vítězství bratři Bogdanovičové z Běloruska.

Bronzovou medaili z Atén zopakoval György Kozmann.

Ten krátce před hrami přišel o svého dlouholetého partnera Györgyho Kolonicse, jenž při tréninku zemřel na zástavu srdce. Legendárního kanoistu v lodi úspěšně zastoupil Tamas Kiss.

vajda__192x128_.jpgKajakář Tim Brabants se stal vůbec prvním Britem v historii, který v rychlostní kanoistice získal zlatou olympijskou medaili.

Loňský mistr světa se dostal na kilometrové trati hned od začátku do vedení, které již nikomu nepůjčil. Jednatřicetiletý Brabants stál na stupních vítězů již v Sydney, kde vybojoval bronz.

Mezi kanoisty zase potvrdil své prvenství z MS Maďar Attila Sándor Vajda, jenž v závěru odrazil nápor obhájce olympijského zlata z Atén Španěla Davida Cala. Pro Maďarsko tak získal vůbec první pekingské zlato.

Moderní pětibojařka ovládla Němka Schönebornová, Grolichová obsadila 16. místo

Moderní pětibojařka Lucie Grolichová obsadila na olympijských hrách v Pekingu 16. místo. Třicetiletá česká reprezentantka v závěrečném běhu nedokázala udržet 13. pozici, která jí patřila po čtyřech disciplínách.

grolichova__192x128_.jpgDo cíle doběhla minutu a 45 vteřin za vítězkou Lenou Schönebornovou z Německa. Stříbro získala Heather Fellová z Velké Británie, bronz patří Ukrajince Viktorii Těreščukové.

Grolichová vstoupila do závodu 21. místem ve střelbě, v níž nasbírala 177 bodů. V následném šermu si výrazně polepšila. Na planši měla bilanci 23 výher a 12 porážek, podělila se o třetí místo v disciplíně a celkově byla osmá.

Pak už se bronzová medailistka z individuálního závodu na mistrovství světa 1997 pořadím jen propadala. V plavání skončila na 19. místě a v průběžné klasifikaci si pohoršila o dvě místa, v nevyzpytatelném parkuru obsadila 26. příčku a klesla na 13. pozici.

Česká reprezentantka sice v závěru jízdy na koni Ťing-ťing spadla, bylo to však již za cílovou čarou a její hodnocení to nijak neovlivnilo.

nemka__192x128_.jpgDo závěrečného běhu na tři kilometry vyrazila Grolichová podle Gundersenovy metody se ztrátou jedné minuty a sedmi vteřin za vedoucí Schönebornovou. Její manko ještě vzrostlo a klesla o tři příčky.

Dvaadvacetiletá Schönebornová svým triumfem získala pro Německo první zlato z moderního pětiboje po 72 letech. O předchozí se na hrách v Berlíně 1936 postaral Gotthard Handrick.

O tři místa za Grolichovou skončila Sheila Taorminová, která startovala jako první žena v historii na olympijských hrách už ve třetím sportovním odvětví. Američanka v roce 1996 v Atlantě získala zlatou medaili v plavecké štafetě, v Sydney skončila šestá v triatlonu.

Korea má z taekwonda již třetí olympijské zlato

saei__192x128_.jpgKorejští taekwondisté již vyhráli tři z šesti dosud skončených kategorií na olympijských hrách v Pekingu.

Mezi ženami do 67 kilogramů nenašla soupeřku úřadující mistryně světa Hwang Kjong-son a vylepšila třetí příčku z minulých her v Aténách.

Druhé pekingské zlato pro výpravu Íránu vybojoval v kategorii mužů do 80 kilogramů Hádí Saeí, jenž ve finále zdolal Itala Maura Sarmienta 6:4 na body.

Třetí medaili do sbírky americké rodiny Lopezů přidal dvojnásobný olympijský vítěz Steven, jenž se tentokrát musel spokojit v této váhové kategorii s bronzem. Medaili stejné hodnoty získala ve čtvrtek již jeho sestra Diana, nejlépe dopadl stříbrný bratr Mark v soutěži do 68 kg.

Rychlostní kanoistika - muži - 1000 m:
K1: 1. Brabants (Brit.) 3:26,323, 2. Larsen (Nor.) 3:27,342, 3. Wallace (Austr.) 3:27,485, 4. Fouhy (N. Zéland) 3:29,193, 5. Hoff (Něm.) 3:29,391, 6. Oscarsson (Švéd.) 3:30,198, 7. Janič (Chorv.) 3:30,495, 8. Van Koeverden (Kan.) 3:31,793.
C1: 1. Vajda (Maď.) 3:50,467, 2. Cal (Šp.) 3:52,751, 3. Hall (Kan.) 3:53,653, 4. Meňkov (Uzb.) 3:54,237, 5. Žukovski (Běl.) 3:55,645, 6. Mirončič (Rum.) 3:57,876, 7. Goubel (Fr.) 3:57,889, 8. Dittmer (Něm.) 3:57,894.
K2: 1. Hollstein, Ihle (Něm.) 3:11,809, 2. Knudsen, Poulsen (Dán.) 3:13,580, 3. Facchin, Scaduto (It.) 3:14,750, 4. Seroczynski, Kujawski (Pol.) 3:14,828, 5. Kammerer, Kucsera (Maď.) 3:15,049, 6. Walker, Ferguson (N. Zéland) 3:15,329, 7. Colin, Carre (Fr.) 3:16,532, 8. Straume, Zalupe (Lot.) 3:19,387.
C2: 1. And. Bogdanovič, Al. Bogdanovič (Běl.) 3:36,365, 2. Gille, Wylenzek (Něm.) 3:36,588, 3. Kozmann, Kiss (Maď.) 3:40,258, 4. Popa, Flocea (Rum.) 3:40,342, 5. Čchen Čung-jün, Čang Č'-wu (Čín.) 3:40,593, 6. Russell, Beauchesne-Sevigny (Kan.) 3:41,165, 7. Tyszynski, Baraszkiewicz (Pol.) 3:42,845, 8. Ulegin, Kostoglod (Rus.) 3:44,669.
K4: 1. Bělorusko (Petrušenko, Abalmasov, Litvinčuk, Machněv) 2:55,714, 2. Slovensko (R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Tarr) 2:56,593, 3. Německo (Altepost, Brockl, Eckbrett, Goldschmidt) 2:56,676, 4. Itálie 2:57,626, 5. Maďarsko 2:59,009, 6. Polsko 2:59,505, 7. Čína 3:00,078, 8. Rusko 3:00,654.
Ženy - 500 m:
K4: 1. Německo (F. Fischerová, Reinhardtová, Wagnerová-Augustinová, Wassmuthová) 1:32,231, 2. Maďarsko (Kovácsová, Szabóová, Kozáková, Janicová) 1:32,971, 3. Austrálie (Oldenhofová, Davisová, Meeková, Fogartyová) 1:34,704, 4. Polsko 1:34,752, 5. Španělsko 1:35,366, 6. Japonsko 1:36,465, 7. JAR 1:36,724, 8. Itálie 1:36,770.

Moderní pětiboj - muži: 1. Schönebornová (Něm.) 5792 bodů (střelba: 1060 - šerm: 1072 - plavání: 1280 - parkur: 1172, běh: 1208), 2. Fellová (Brit.) 2752 (1156 - 880 - 1328 - 1144 - 1244), 3. Těreščuková (Ukr.) 5672 (1072 - 928 - 1316 - 1088 - 1268), 4. Samusevičová (Běl.) 5640 (1180 - 856 - 1128 - 1172 - 1304), 5. Čchen Čchien (Čína) 5612 (1060 - 880 - 1260 - 1200 - 1212), 6. Boeniszová (Pol.) 5564 ( 1132 - 904 - 1192 - 1096 - 1240), 7. Livingstonová (Brit.) 5548 (1072 - 808 - 1292 - 1172 - 1204), 8. Medanjová (Egypt) 5544 (1144 - 928 - 1292 - 1004 - 1176), ...16. Grolichová (ČR) 5372 (1060 - 952 - 1244 - 1060 - 1056).

Taekwondo:

Muži - do 80 kg:

Finále: Saeí (Írán) - Sarmiento (It.) 6:4, o 3. místo: S. Lopez (USA) - Ahmadov (Ázerb.) 3:2, Ču Kuo (Čína) - Cook (Brit.) 4:1.

Konečné pořadí: 1. Saeí, 2. Sarmiento, 3. S. Lopez a Ču Kuo, 5. Ahmadov a Cook, 7. Bista (Nep.) a Konan (Pobř. slon.).

Ženy - do 67 kg:

Finále: Hwang Kjong-son (Kor.) - Segerieová (Kan.) 2:1, o 3. místo: Epangueová (Fr.) - Morganová (Austr.) 4:1, Šaričová (Chorv.) - Ocasiová (Portor.) 5:1.

Konečné pořadí: 1. Hwang Kjong-son, 2. Segerieová, 3. Epangueová a Šaričová, 5. Morganová a Ocasiová, 7. Maktúmová (SAE) a Sánchezová (Arg.).