
Nejlepším výkonem se do finále kvalifikovala Američanka Stephanie Brownová Traftonová (62,77), postupovou normu splnilo devět závodnic. Mezi dvanáctku finalistek se překvapivě nevešla ruská obhájkyně aténského triumfu Natalja Sadovová, jež výkonem 58,11 skončila až v třetí desítce pořadí.
Bolt už v meziběhu běžel stovku hluboko pod 10 sekund
Usain Bolt poodhalil z tria favoritů stometrového sprintu nejvíc své karty před sobotním vyvrcholením královské atletické disciplíny na olympijských hrách v Pekingu. Jamajský světový rekordman dosáhl v meziběhu špičkového času 9,92 sekundy, ačkoli se viditelně šetřil.
Spolufavorité Asafa Powell a Tyson Gay zatím hranici deseti sekund neprolomili, ale v této fázi soutěže to ještě neměli zapotřebí a rovněž neběželi naplno.
O Boltově formě už leccos naznačil úvodní rozběh, v kterém běžel setrvačností šedesát sedmdesát metrů a časomíra se zastavila na 10,20. V dalším kole už běžel naplno alespoň do poloviny trati. "Závodil jsem jen padesát metrů. Pak jsem se rozhlédl, abych se ujistil, že jsem v bezpečí," líčil jednadvacetiletý majitel historicky nejlepšího času 9,72.
O setinu se pod deset sekund v meziběhu dostali ještě Churandy Martina z Nizozemských Antil a Richard Thompson z Trinidadu a Tobaga, Boltův krajan a bývalý světový rekordman Powell následoval s časem 10,02.
Američan Gay, jehož forma je po svalovém zranění neznámou, byl o dalších sedm setin pomalejší a ve svém běhu prohrál i s Thompsonem. Nic si z toho ale nedělal. "Chtěl jsem jen postoupit, a to se stalo. Cítil jsem se dobře a uvolněně," ujistil Gay.
V sobotu čeká hvězdné trio nejprve semifinále, v kterém bude mít podle papírových odhadů nejsnazší postupový úkol Bolt. Na své největší rivaly v něm nenarazí, zatímco Gay s Powellem poběží spolu a ve stejném běhu se navíc objeví i Martina s Thompsonem, kteří dnes pokořili deset sekund, či obhájce aténského stříbra Francis Obikwelu z Portugalska.
První atletické zlato v Pekingu vyhrál překvapivě koulař z Polska
Polský koulař Tomasz Majewski se dnes stal překvapivým vítězem prvního atletického finále na olympijských hrách v Pekingu. Dva týdny před sedmadvacátými narozeninami si životní úspěch vysloužil osobním rekordem 21,51 metru a suverénně porazil ostatní favority.
Druhý skončil Američan Christian Cantwell výkonem 21,09, kterým o čtyři centimetry porazil Bělorusa Andreje Michněviče. Majewski je druhým polským šampionem ve vrhu koulí po Wladyslawu Komarovi, který vyhrál v Mnichově 1972.
Bez platného pokusu skončil ve finále lídr letošních tabulek Adam Nelson z USA, kterému se tak ani napotřetí nepodařilo vyhrát olympiádu. Z těch předchozích má dvě stříbra. Bez medaile zůstal i jeho krajan a mistr světa Reese Hoffa, druhý muž tabulek.
Dibabaová nedala na desítce soupeřkám šanci
Etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová potvrdila roli favoritky a stala se olympijskou vítězkou v běhu na 10.000 metrů. První ženské finále v Pekingu navíc ozdobila olympijským rekordem 29:54,66 minuty. Třiadvacetiletá běžkyně suverénním způsobem vykročila za ziskem double, zkompletovat se jej pokusí přesně za týden na poloviční trati.
Na jedné olympiádě ještě žádná žena obě vytrvalecké tratě nevyhrála. Dibabaové se to ale už povedlo před třemi lety na mistrovství světa v Helsinkách.
V Pekingu vsadila úřadující světová šampionka na svůj drtivý finiš a v posledním kole s přehledem předběhla dlouho vedoucí vicemistryni světa Elvan Abeylegesseovou. Etiopská rodačka získala pro Turecko vůbec první atletickou medaili, navíc v evropském rekordu 29:56,34.
Třetí skončila Američanka Shalane Flanaganová, až na čtvrtém místě doběhla nejlepší Keňanka Linet Chepkwemoi Masaiová, jež časem 30:26,50 vytvořila juniorský světový rekord.
Atleti Milo, Stehlík, Melich a Šestáková vyřazeni, Ščerbová odstoupila
V ostře úvodním rozběhu představil Lukáš Milo, jehož celkově šestačtyřicátý čas 10,52 na postup nestačil o šest setin. Milův rozběh vyhrál jeden ze spolufavoritů Američan Tyson Gay výkonem 10,22, bez problémů postoupili rovněž Jamajčané Usain Bolt i Asafa Powell.
"Byla to děs a hrůza," komentoval svůj čas Milo, který letos zaběhl stovku za 10,27 sekundy. Přál si běžet s někým z trojice Gay, Powell, Bolt, což se mu podařilo. "Ale byli jsme oba v krajních drahách," řekl. Vytoužený postup do čtvrtfinále mu unikl. "Nedá se nic dělat," prohlásil.
Koulař Petr Stehlík dosáhl jediného platného výkonu 19,41 metru a k postupu do finále mu chyběl rovný metr. V soutěži skončil osmadvacátý. Jednatřicetiletý vrhač tak nenaváže na dvanáctou příčku z her v Aténách.
Stehlík si přitom věřil na výkon přes 20 metrů. "Třikrát jsem před olympiádou na závodech přes dvacet hodil, takže jsem věřil, že se mi to podaří znovu," uvedl koulař. "Ale tady v Pekingu to šlo z kopce," posteskl si. První pokus přešlápl a další dva vrhy se mu nevydařily. "Ve třetím pokusu mi sklouzla koule, měl jsem zastavit," řekl.
Denisa Ščerbová po nevydařeném vstupu do sedmibojařské soutěže olympijský závod vzdala. Po dvou disciplínách figurovala jednadvacetiletá atletka na 36. místě a do vrhu koulí už nenastoupila. Po něm vede Ukrajinka Natalija Dobryňská.
Vítkovická závodnice zaostala za svými možnostmi v úvodním běhu na 100 metrů překážek (13,88) i následně ve výšce (165). V průběžném pořadí za ní po dvou disciplínách následovalo už jen sedm soupeřek.
Pro českého kladiváře Lukáše Melicha skončila olympijská soutěž v Pekingu již v kvalifikaci. V součtu obou kvalifikačních skupin obsadil 29. místo, když o 56 centimetrů překonal sedmdesátimetrovou hranici. Na postup byl přitom potřeba hodit o necelých pět metrů dále. Nejdelší hod předvedl Maďar Krisztian Pars, jenž jako jediný překonal 80 metrů.
Česká trojskokanka Martina Šestáková neměla při své premiéře na olympijských hrách ani jeden platný výkon. Žádný z jejích tří pokusů rozhodčí neměřili a devětadvacetiletá Češka se s dalšími třemi soupeřkami podělila o poslední místo mezi 36 závodnicemi.
Stejně jako Šestáková dopadly i Slovenka Dana Velďáková a především Yamilé Aldamaová ze Súdánu. Ta přitom nechyběla ve finále na předchozích dvou olympiádách a její osobní rekord má hodnotu 15,29. Na účast ve finále stačil výkon 14,18. Nejdál skočila Kubánka Yargelis Savigneová, jíž chyběl centimetr do 15 metrů.
V běhu na 400 metrů překážek ztroskotal už v dnešním rozběhu olympijský vítěz z Atén Felix Sánchez, jenž se potýká s poklesem formy. Třicetiletý reprezentant Dominikánské republiky obsadil časem 51,10 páté místo ve svém rozběhu a jeho výkon ho zařadil až na 22. místo, čtvrté od konce. Na postup do semifinále byl potřeba čas 49,61.
Atletika - Muži:
Koule: 1. Majewski (Pol.) 21,51, 2. Cantwell (USA) 21,09, 3. Michněvič (Běl.) 21,05, 4. Armstrong (Kan.) 21,04, 5. Lyžin (Běl.) 20,98, 6. Bělonog (Ukr.) 20,63, 7. Hoffa (USA) 20,53, 8. Sofin (Rus.) 20,42, ...v kvalifikaci 28. Stehlík (ČR) 19,41.
100 m - rozběhy:
1. Edgar (Brit.) 10,13, ...46. Milo (ČR) 10,52 - nepostoupil do meziběhu.
Kladivo - kvalifikace:
1. Pars 80,07 (Maď.), ...29. Melich (ČR) 70,56 - nepostoupil do finále.
Ženy:
10 000 m: 1. T. Dibabaová (Et.) 29:54,66, 2. Abeylegesseová (Tur.) 29:56,34 - evropský rekord, 3. Flanaganová (USA) 30:22,22, 4. Masaiová (Keňa) 30:26,50 - juniorský světový rekord, 5. Konovalovová 30:35,84, 6. Abitovová (obě Rus.) 30:37,33, 7. Wanguiová (Keňa) 30:39,96, 8. Kiplagatová (Niz.) 30:40,27.
Disk - kvalifikace: 1. Brownová - Traftonová (USA) 62,77, ...9. Cechlová (ČR) 61,61.
Sedmiboj (po 1. dnu): 1. Fountainová (USA) 4060 (100 m př.: 12,78 - výška: 189 - koule: 13,36 - 200 m: 23,21), 2. Dobryňská (Ukr.) 3996, 3. Sothertonová (Brit.) 3938, ...Ščerbová (ČR) nedokončila.
Trojskok - kvalifikace: 1. Savigneová (Kuba) 14,99, ...Šestáková (ČR) bez platného pokusu.
Kozlíková postoupila do vyřazovacích bojů ve své slabší disciplíně

První zlatou na dráze vybojovali v týmovém sprintu Britové

Hoy tak úspěšně začal svoji cestu za ziskem tří zlatých medailí, ty další plánuje vybojovat ve sprintu a keirinu. Třicetiletý Tournant ke své kompletní medailové sbírce z OH přidal další cenný kov.
Ve stíhacím závodu na čtyři kilometry vykročil za obhajobou prvenství Brit Bradley Wiggins. V kvalifikaci dosáhl úřadující mistr světa z osmnácti startujících nejrychlejšího času 4:15,031 a vytvořil nový olympijský rekord. O téměř čtyři sekundy byl pomalejší druhý Novozélanďan Hayden Roulston. Zklamal finálový soupeř Wigginse z letošního MS Jenning Huezinga z Nizozemska, který obsadil poslední místo.
Na čtvrtou olympijskou medaili v této disciplíně nedosáhne Bradley McGee z Austrálie, jemuž postup unikl o jedno místo. Osmička nejlepších stíhačů se utká o medaile v sobotu.
Dráhová cyklistika - Muži:
Týmový sprint: Finále: Británie (Hoy, Staff, Kenny) 43,128 - Francie (Sireau, Bauge, Tournant) 43,651, o 3. místo: Německo (Enders, Levy, Niemke) 44,014 - Austrálie (Bayley, Ellis, French) 44,022. Další pořadí: 5. Nizozemsko 44,212, 6. Japonsko 44,437, 7. Malajsie 44,822, 8. USA 45,423, ...11. ČR (Špička, Ptáčník, Bábek) 45,678.
Párová čtyřka ve finále nepojede
České párové čtyřce se nepodařilo postoupit do finále olympijské regaty a nenaváže na stříbro z Atén. Ve svém dnešním semifinále obsadili David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček a Petr Vitásek čtvrté, první nepostupové místo.
Párová čtyřka letos nepatřila k adeptům na medaili, ze stříbrné posádky z minulých her zbyli v lodi jen Jirka a Hanák. K postupu do finále chyběly české posádce téměř tři sekundy, které ztratila na třetí Němce, a čeká ji boj o konečné umístění ve finále B.
Svěřenci trenéra Přemysla Panušky přitom dnes na kanále v Šun-i zajeli svou nejlepší jízdu. "Určitě to tak bylo. I proto jsem plný rozporuplných pocitů. Oproti rozjížďkám i opravné jízdě to bylo z naší strany nejlepší," řekl Hanák novinářům.
V semifinále však v závěru stejně jako v předešlé opravě došly veslařům pražské Dukly síly. "Dvě stě metrů před cílem nám jednoduše došlo," řekl s pokrčením ramen Hanák. Párová čtyřka tak poprvé od roku 2003 bude chybět na velké akci v bojích o medaile.
Takzvané malé finále absolvovala dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička. Posádka, které postup do bojů o medaile unikl v semifinále o sedm desetin sekundy, ve své závěrečné jízdě dojela druhá a celkově obsadila osmé místo.
Zápasník Švec je bez medaile, Švéd Abrahamian zahodil medaili
Knapková, Synek a čtyřka jsou ve finále, dál jdou i kanoisté
"Nakonec jsme celkem spokojeni. Mohlo to být lepší, ale taky horší. Věděli jsme před olympiádou, že budeme bojovat o páté až osmé místo, což se také potvrdilo. Přáli jsme si postoupit do finále, ale to se nám bohužel nepovedlo," řekl Makovička.
Ve víkendových finále má mít česká výprava čtyřnásobné zastoupení, ovšem složení posádky dvojskifu žen je kvůli onemocnění Jitky Antošové nejisté. O medaile budou bojovat ještě skifaři Ondřej Synek, Miroslava Knapková a čtyřka bez kormidelníka.
Jachtařky Šmídová s Mrzílkovou klesly na desáté místo
Jachtařkám Lence Šmídové a Lence Mrzílkové se vzdálila teoretická naděje na zisk olympijské medaile. Česká reprezentantky dnes v regatě v Čching-tao klesly ve své třídě 470 po osmi rozjížďkách o tři příčky na desáté místo, přičemž do konce soutěže zbývají dvě jízdy.
Program jachtařů v posledních dnech výrazně narušil slabý vítr, ve čtvrtek se nejelo vůbec a také dnešní start byl o něco odložen. Mrzílková se Šmídovou, jež před čtyřmi lety získala v Aténách stříbrnou medaili v individuální třídě Evropa, zajely dvakrát jedenácté místo a klesly na konec první desítky. Na třetí místo izraelské posádky ztrácejí Češky už 23 bodů, vedou Elise Rechichiová a Tessa Parkinsonová z Austrálie.
Ve třídě Finn nepostoupil do posledních dvou jízd pro deset nejlepších Michael Maier, jemuž patří 25. pozice z 26 klasifikovaných. Vede favorizovaný Brit Ben Ainslie, jenž útočí na třetí zlato za sebou. Zatím čtyři rozjížďky za sebou mají účastníci třídy Laser, český zástupce Martin Trčka je jednatřicátý.
Plavkyni Kazíkové český rekord k postupu do semifinále nestačil
Plavkyně Sandra Kazíková překonala v dnešní rozplavbě na trati 50 metrů volný způsob svůj vlastní český rekord, nicméně k postupu do olympijského semifinále jí čas 25,54 nestačil. Dvaatřicetiletá plzeňská závodnice obsadila celkově 29. místo.
Kazíková dnešním časem v takzvané Vodní kostce překonala své čtyři roky staré maximum, jež mělo hodnotu 25,77. Na postup mezi nejlepších šestnáct potřebovala nicméně zaplavat výkon 25,07. Rozplavby vyhrála časem 24,20 šestnáctiletá Australanka Cate Campbellová.
Na nejdelší bazénové trati 1500 metrů se kvalifikoval do nedělního finále nejlepším časem 14:38,92 australský favorit Grant Hackett a stanovil nový olympijský rekord.
Dva evropské rekordy padly ve štafetových rozplavbách. V ženské polohovce na 4x100 m ho časem 3:59,14 vytvořily plavkyně z Británie, ve stejném závodě mužů zaplavali rekordní výkon při vítězství USA Rusové (3:33,59).
Skeetař Sychra je po půli kvalifikace osmnáctý
Z osmnácté příčky bude vstupovat do druhého dne soutěže ve skeetu český střelec Jan Sychra. Na olympijské střelnici mu sice výborně vyšly první dvě položky, po kterých se s jedinou chybou dělil o vedení, ale v třetí sérii čtyřikrát minul a výrazně klesl. Na vedoucího Američana Vincenta Hancocka ztrácí tři rány.
Devětatřicetiletý rodák z Brna, který v Pekingu obhajuje deváté místo z předchozích her v Aténách, bude v soutěži pokračovat v sobotu od 9:00 SELČ. V druhém kole kvalifikace bude bojovat o umístění mezi nejlepší šestkou, která se dostane do odpoledního finále. Aktuálně šestý Australan George Barton má nástřel o jednu ránu lepší než Sychra.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist