oh-zapas-svecZápasník Marek Švec zůstal na olympijských hrách v Pekingu těsně pod stupni vítězů. Pětatřicetiletý reprezentant podlehl v souboji o bronz v řeckořímském stylu kategorie do 96 kilogramů Assetu Mambetovovi z Kazachstánu a obsadil páté místo.

Majitel tří medailí z mistrovství světa Švec sice ve čtvrtfinále porazil úřadujícího mistra a stříbrného medailistu z Atén Ramaze Nozadzeho z Gruzie, pak ale prohrál jak semifinále, tak duel o třetí místo.

Nejprve nestačil na letošního mistra Evropy a pozdějšího olympijského vítěze Aslanbeka Chuštova z Ruska, jenž ho zdolal před limitem položením na lopatky. Ani v duelu o třetí místo s nepříliš známým Kazachem Mambetovem neměl Švec, kterého před hrami sužovaly potíže s ramenem a naraženým žebrem, příliš šancí. První periodu získal soupeř díky dobré obraně a v druhé své vítězství zpečetil chvatem, který rozhodčí ohodnotili celkem pěti body.

Švec: Ukázalo se, že má k medaili blíž než já

svec_marek_zapas192.jpg"V zápase se ukázalo, že k bronzové medaili měl Mambetov blíže než já. Nevím, čím to bylo. Jestli byl dravější, mladší, nebo já byl unavenější z pavouku, kterým jsem musel projít," řekl Švec novinářům po závěrečném duelu.

"Bohužel mi opět uniklo splnění mého snu získat olympijskou medaili," uvedl zápasník, jehož dosavadním maximem bylo osmé místo z olympiády v Atlantě. Švec se tak s Pekingem rozloučil s bilancí dvou výher a dvou proher, na úvod v osmifinále zdolal Bulhara Kalojana Dinčeva.

Zlatou medaili získal Švecův semifinálový přemožitel Chuštov, který ve finále jasně porazil Němce Mirka Englicha. Spolu s Mambetovem si vybojoval bronz Američan Adam Wheeler.

Bronzový Švéd na protest zahodil a ukončil kariéru

medaile__192x128_.jpgV kategorii do 84 kg zvítězil překvapivě Ital Andrea Minguzzi, jenž přitom při svých čtyřech účastech na MS nikdy neskončil lepší než osmnáctý. Ve čtvrtfinále vyřadil ruského obhájce z Atén Alexeje Mišina a ve finále zdolal Maďara Zoltána Fodora.

Bronz získali Nazmi Avluca z Turecka a arménský rodák reprezentující Švédsko Ara Abrahamian, jenž se postaral o pozdvižení při závěrečném ceremoniálu. Na protest proti semifinálovému vyřazení od Minguzziho, jež bylo podle jeho názoru nespravedlivě ovlivněno rozhodčími, položil bronzovou medaili do středového kruhu na žíněnce a odešel do kabin. Původně prý stříbrný medailista z Atén dokonce zvažoval, že k zápasu o třetí místo vůbec nenastoupí.

Úspěšná kariéra Abrahamiana tak skončila skandálem, protože po závodě ihned oznámil, že končí kariéru. "Tahle medaile mě nezajímá. Chtěl jsem zlato," řekl novinářům naštvaný Abrahamian, jež patřil v řeckořímském stylu v kategorii do 84 kg k hlavním adeptům na vítězství.

Abrahamian: Je to všechno politika a korupce

Třiatřicetiletý rodák z arménského Gjumri nesouhlasil s verdiktem rozhodčích a jen zásah reprezentačních kolegů zřejmě zabránil jejich inzultaci. Dvojnásobný mistr světa nejprve na sudího křičel a poté si došel postěžovat ještě blíž ke stolku rozhodčích. Nakonec vztekle setřásl ruku arbitra a odešel naštvaně pryč. Novinářům nic neřekl, ale jeho úder do hliníkové bariéry vydal za všechna slova.

abrahamian__192x128_.jpg"Je to všechno politika a korupce," řekl kouč Leo Myllari za svého svěřence, jenž dokonce uvažoval, že nenastoupí k souboji o bronz. Přemluvili ho prý až jeho přátelé, kteří ho uprosili, aby se pokusil získat alespoň tuto medaili. "Rozhodl jsem se, že když už jsem došel takhle daleko, tak nemůžu lidi zklamat, a zápasil jsem dál," uvedl Abrahamian.

Incidentem se bude zabývat i Mezinárodní olympijský výbor společně se zápasnickou federací FILA, o níž Abrahamian řekl, že nehraje fér. "Jsme v kontaktu se zápasnickou federací a zjišťujeme přesná fakta," uvedla mluvčí MOV Emmanuelle Moreauová.

V kategorii do 120 kg zajistil první pekingské zlato kubánské výpravě Mijain Lopez. Dvojnásobný mistr světa porazil ve finále stejně jako na loňském šampionátu v Baku obhájce zlata z Atén Chasana Barojeva z Ruska. Bronz brali Litevec Mindaugas Mizgaitis a Juri Patrikejev z Arménie.

Řeckořímský styl - muži - do 96 kg:

Finále: Chuštov (Rus.) - Englich (Něm.) 9:0, o 3. místo: Wheeler (USA) - Han Te-jong (Korea) 7:2, Mambetov (Kaz.) - Švec (ČR) 7:1, semifinále: Švec - Chuštov 0:5, čtvrtfinále: Švec - Nozadze (Gruz.) 3:1, osmifinále: Švec - Dinčev (Bul.) 3:1.

Konečné pořadí: 1. Chuštov, 2. Englich, 3. Wheeler a Mambetov, 5. Han Te-jong a Švec, 7. Ezerskis (Lit.), 8. Guri (Alb.).

Do 84 kg:
Finále: Minguzzi (It.) - Fodor (Maď.) 3:1, o 3. místo: Nazmi (Tur.) - Ma San-i (Čína) 3:1, Abrahamian (Švéd.) - Noumonvi (Fr.) 3:1.
Konečné pořadí: 1. Minguzzi, 2. Fodor, 3. Nazmi a Abrahamian, 5. Ma San-i a Noumonvi, 7. Forov (Armén.), 8. Gadabadze (Ázerb.).

Do 120 kg:

Finále: Lopez (Kuba) - Barojev (Rus.) 3:1, o 3. místo: Patrikejev (Arm.) - Sjöberg (Švéd.) 3:1, Mizgaitis (Lit.)- Szczepaniak (Fr.) 3:1.

Konečné pořadí: 1. Lopez, 2. Barojev, 3. Mizgaitis a Patrikejev, 5. Szczepaniak a Sjöberg, 7. Beyers (USA), 8. Deak-Bardos (Maď.).

Volf se Štěpánkem jdou do finále ze třetího místa

Slalomáři Volf se ŠtěpánkemVodní slalomáři budou o olympijské medaile bojovat v Pekingu až v pátek. Počasí umožnilo odjet pouze semifinálové kolo kategorie C2, po kterém jsou Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem třetí s minimální ztrátou na první místo.¨

Kvůli trvajícímu hustému dešti a hrozícímu nebezpečí blesků nad kanálem Šun-i bylo následné semifinále kajakářek se Štěpánkou Hilgertovou nejprve odloženo dvakrát o půl hodiny. Jury pod vedením Francouze Jeana-Michela Prona nakonec ale rozhodla zbytek programu přesunout na druhý den, konkrétně na 9:00 SELČ.

Volf se Štěpánkem už ale mají každopádně jistotu, že se s pěti dalšími soupeři utkají ve finálové jízdě o medaile. Obhájci bronzu z Atén jsou po bezchybném prvním kole třetí se ztrátou necelé sekundy na vedoucí Němce Felixe Michela a Sebastiana Piersiga. Druhé místo patří hlavním favoritům a obhájcům prvenství Pavolu a Peteru Hochschornerovým ze Slovenska, kteří jako jediní z vedoucí trojice inkasovali penalizaci za dotyk branky

Česká posádka má minimálně k obhajobě aténského umístění velmi blízko, protože další soupeři mají už více než třísekundovou ztrátu. "Musíme se podívat na video, nahoře jsme udělali mezi trojkou a šestkou nějaké chyby a nechali jsme tam tak dvě sekundy," líčil háček Volf. "Ale jinak to bylo docela dobré," dodal.

Česká dvojice jako jediná zvolila v kombinaci branek v polovině trati průjezd na takzvané "R", jistější variantu najetí do branky pozadu. "Ostatní to jeli napřímo, ale tahle kombinace nám zrovna nejde, na podobné jsme pohořeli na mistrovství Evropy. Tak jsme vsadili na jistotu," vysvětlil Volf.

Na čtvrtém místě za českým párem je se ztrátou ruská dvojice. "Ale pozor, oni jsou nevyzpytatelní, dokážou se chytit a mohou ještě potrápit," varoval Volf. České vodáky na druhou stranu dělí minimální ztráta od zlata. "Špica je vyrovnaná," připustil Volf. Štěpánek s ním souhlasil. "Nevím sice, co říkal, ale souhlasím s ním," usmíval se zadák.

Rubáček zaplaval v Pekingu český rekord, ale k postupu měl daleko

verner__192x128_.jpgPlavec Michal Rubáček překonal na olympijských hrách v Pekingu český rekord na 100 metrů motýlek. Jednadvacetiletý znojemský závodník dosáhl v dnešních rozplavbách času 53,53 sekundy a svůj březnový rekord z Eindhovenu vylepšil o osmnáct setin. Na postup do semifinále mu to ale o půldruhé vteřiny nestačilo, skončil dvaačtyřicátý.

Rozplavby vyhrál v novém olympijském rekordu 50,76 sekundy Srb Milorad Čavič, druhý za ním o jedenáct setin doplaval nejlepší olympionik historie Michael Phelps. V Pekingu už fenomenální Američan získal pět zlatých medailí a sobotní finále motýlkářské stovky mu má vynést jeden ze tří zbývajících triumfů.