K vrcholům sedmého soutěžního dne s celkem osmnácti finále bude patřit další start plavce Michaela Phelpse, kterému v polohovém závodě na 200 metrů půjde o šesté pekingské zlato, a úvod atletických soutěží s dvěma finálovými závody vrhem koulí mužů a během na 10 000 metrů.
Královně sportu budou hned na úvod vévodit postupové boje v ostře sledovaném běhu na 100 metrů s triem favoritů Usain Bolt, Asafa Powell, Tyson Gay.
Na hlavním olympijském stadionu v Pekingu začne atletika a její královská disciplína mužský sprint má na programu první dvě kola. Už dlouho jsou v centru pozornosti jamajský světový rekordman Bolt, jeho krajan a předchůdce Powell a mistr světa Gay. S Američanem se poměří v pátém z deseti rozběhů český sprinter Lukáš Milo.
Čtyři disciplíny sedmiboje má před sebou Denisa Ščerbová, kvalifikaci a případně večerní finále koulař Petr Stehlík. O postup do finále budou usilovat také kladivář Lukáš Melich a především diskařka Věra Cechlová, bronzová medailistka z mistrovství světa 2005 v Helsinkách.
Vedle atletiky se poprvé ke slovu dostanou také dráhoví cyklisté a první finálovou disciplínou bude sprint družstev s českým triem Tomáš Bábek, Adam Ptáčník, Denis Špička.
Kanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem a kajakářka Štěpánka Hilgertová se v pátek s jednodenním zpožděním utkají o olympijské medaile. O krok dál v boji o cenný kov je deblová posádka, která ve čtvrtek stihla v dešti a bouřce postoupit před přerušením závodů ze semifinále a bude útočit ze třetího místa. Hilgertovou a čtrnáct jejích soupeřek ještě vyřazovací jízda o deset míst ve finále čeká.
Volfa se Štěpánkem dělí před jedinou páteční jízdou 95 setin sekundy od vedoucích Němců Felixe Michela a Sebastiana Piersiga, 45 setin ztrácejí na hlavní favority a obhájce prvenství Pavola a Petera Hochschornerovy ze Slovenska. Jako první se ale do peřejí kanálu Šun-i pustí v 9:00 SELČ kajakářky, finále C2 odstartuje v 10:12 a rozhodující jízda žen v 10:37.
První tři z pěti položek má před sebou 40 skeetařů včetně Jana Sychry, do první poloviny soutěže v rychlopalné pistoli zasáhnou Martinové Podhráský a Strnad. Oba závody vyvrcholí až v sobotu.
Stejně jako slalomářský program narušilo počasí i veslařskou regatu. S jednodenním odkladem se tak dnes pokusí postoupit ze semifinálové jízdy párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček, Petr Vitásek. Naděje na obhajobu druhého místa z Atén zajistí české posádce umístění do třetí pozice. Boj o konečné 7. - 12. místo čeká dvojku bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička.
Antošová je nemocná, start dvojskifu ve finále OH ohrožen
Start ženského dvojskifu Gabriela Vařeková, Jitka Antošová v sobotním finálovém závodě na olympijských hrách v Pekingu je vážně ohrožen. Antošová je nemocná a podle trenéra posádky Tomáše Kacovského je nepravděpodobné, že bude do startu závodu v pořádku.
"Jitka má od středy problémy s průduškami, má vysoké horečky a leží v posteli v olympijské vesnici. Šance, že by nastoupila, je podle mého tak pět až deset procent," řekl Kacovský ČTK. O tom, zda se Antošová na startu objeví, by se mělo rozhodnout v pátek.
I přesto je ale možné, že český dvojskif na startu bude. Zástupci českého veslování totiž uvažují, že by k Vařekové posadili skifařku Miroslavu Knapkovou. "Máme dvě varianty, o kterých ale zatím nechceme mluvit. Figuruje v nich ale Mirka" uvedl Kacovský.
Nejlepší českou veslařku současnosti v sobotu čeká i finále skifu, které je na programu o 80 minut dříve než dvojskif. V současnosti však má menší zdravotní problémy i Knapková, shodou okolností také s průduškami. "Její stav se malinko zlepšil," řekl trenér obou ženských posádek.
V případě, že by loď na startu chyběla, nebyla by vůbec klasifikována v oficiálních výsledcích her a veslařský svaz by tak například přišel o dotace od Ministerstva školství, tělovýchovy a sportu. Česká republika by také nezískala body do žebříčku účastníků olympiády.
Na cyklistickém dráhovém oválu se představí šest Čechů
Druhým cyklistickým odvětvím, v němž se bude v Pekingu bojovat o olympijské medaile, budou po silničním úvodu dráhové disciplíny. Na 250 metrů dlouhém oválu mají od pátku do úterý muži na programu sedm soutěží, na ženy čekají tři sady medailí. Do bojů zasáhne i šest českých cyklistů, pětice mužů a jediná žena Lada Kozlíková.
Největšími favority jsou britští dráhaři, kteří na březnovém světovém šampionátu na domácím oválu v Manchesteru vybojovali z osmnácti zlatých medailí plnou polovinu. Na minulých hrách v Aténách ovšem dominovali Australané s devíti medailemi, z nichž pět bylo zlatých.
Cyklisté těchto dvou zemí spolu s Nizozemskem a Francií mají ve svých týmech nejvíce jezdců s medailovými ambicemi, ale v jednotlivých disciplínách patří k favoritům i Španělé, Kubánci, Rusové či Němci.
Z českého pohledu by měly být nejzajímavějšími disciplínami individuální bodovací závody a bodovací závod dvojic. Kozlíková se probojovala do Pekingu díky stíhacímu závodu; ten sice na olympijských hrách absolvuje rovněž, ale více nadějí si sama dává v bodovačce, v níž v roce 2002 na MS v Kodani vybojovala stříbrnou medaili.
Milan Kadlec již bojoval do posledních chvil o medaili v bodovacím závodě před čtyřmi lety v Aténách, ale nakonec se musel spokojit s pátým místem. Tato disciplína patří k nejprestižnějším a favoritů na medaile je v ní řada. Tím největším je však již sedmatřicetiletý Španěl Joan Rosello Llaneras: letošní mistr světa již pod pěti kruhy vyhrál před osmi lety v Sydney, v Aténách pak skončil druhý za Rusem Michailem Ignaťjevem.
Kadlec navíc pojede s Aloisem Kaňkovským i bodovací závod dvojic, v němž jeho spolujezdec na světovém šampionátu před dvěma lety skončil třetí, tehdy ovšem ve dvojici s Petrem Lazarem. Zbývající českou trojici tvoří sprinteři Adam Ptáček, Tomáš Bábek a Denis Špička, jejich výkonnost jim však příliš nadějí na medaile nedává.
V Aténách ani jeden dráhař neobhájil zlatou medaili, nyní se čeká, jak si obhájci povedou v Pekingu. Z účastníků letošních her je nejúspěšnějším cyklistou třicetiletý Francouz Arnaud Tournant. Čtrnáctinásobný mistr světa získal v Sydney zlato v týmovém sprintu, před čtyřmi lety byl se svými spolujezdci třetí a navíc vybojoval stříbro v závodě na kilometr s pevným startem, disciplíně, která již v programu her není.
Stejnou bilanci má na kontě také Australan Brad McGee. Před osmi lety byl třetí ve stíhacím závodě, minule v Aténách skončil druhý a byl členem zlatého stíhacího kvarteta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist