Kajakářka Štěpánka Hilgertová i deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem postoupili na olympijských hrách do čtvrtečního semifinále. Dvojnásobná olympijská šampionka obsadila v součtu dvou kvalifikačních jízd třetí místo, obhájci bronzových medailí z Atén prošli dál čtvrtým časem.

Hilgertová: Je pravda, že jsem v pohodě

Hilgertová zvládla dvě čisté jízdy, po té první byla ještě šestá. Ve druhé si postup pojistila zlepšením zhruba o pět sekund a jen těsně druhým nejlepším časem po vítězce kvalifikace Slovence Eleně Kaliské, olympijské šampionce z Atén. Mezi obě soupeřky se vešla ještě Číňanka Li Ťing-ťing. Nejrychlejšího času dne dosáhla v prvním kole nečekaně Ruska Alexandra Perovová, ve druhém ale minula branku a s padesátisekundovou penalizací se mezi patnáct semifinalistek nevešla.

hilgertova__192x128_.jpgČeské reprezentantka se na kanále v Šun-i představila v dobré pohodě. Už na startu se usmívala a v cíli zamávala do kamery. "Je pravda, že jsem v pohodě. Osobně se nevidím jako žhavá favoritka, do které mě někdy pasují lidé ze břehu," řekla Hilgertová novinářům.

Chce bojovat o medaile, ale také si hodlá závod užít. "I když si nemyslím, že jsem úplně v top formě, tak minimálně po psychické stránce jsem na tom dobře. Ať to druhý závodní den dopadne jakkoliv, tak problém v hlavě nebude. Bude to v rukách nebo o nějaké momentální blbosti. Rozpoložení je lepší, než bych čekala," uvedla.

V minulých dnech měla Hilgertová menší problémy s ramenem. Před boji o medaile se o nich ale bavit nechtěla a byla přesvědčená, že na konečný výsledek nebudou mít vliv. "Není to optimální, ale nechci, aby to vypadalo, že si dělám zadní vrátka," řekla. Že není ve stoprocentním stavu, prý cítí jen při dopoledním rozcvičování a rozjíždění. "To ještě bývám zatuhlá. K večeru se to zlepšuje a při jízdě jsem neměla pocit, že by mě to mělo omezovat," dodala Hilgertová.

Volf se Štěpánkem: Čtvrté místo je dobrá výchozí pozice

Slalomáři Volf se ŠtěpánkemMezi deblkanoisty byli nejrychlejší slovenští šampioni ze Sydney a Atén Pavol a Peter Hochschornerové. Volf se Štěpánkem předvedli absolutně nejrychlejší jízdu ze všech v prvním kole, ale těsně za slovenské bratry se propadli kvůli dotyku branky. V druhém kole přidali čeští mistři světa z předloňského roku další dva "šťouchy" a dostali se před ně ještě Francouzi a Číňané.

"Druhá jízda byla trošku horší, měli jsem problémy v jedné kombinaci, kde jsme se i malinko zvrhávali. Se čtvrtým místem jsem ale samozřejmě spokojený, to je taková dobrá výchozí pozice pro semifinále," řekl Volf, podle kterého byla trať postavená poměrně lehce. "Čekal jsem na olympiádě obtížnější trať. Přišlo mi to malinko jednodušší, nechci říct, že jednoduchý, protože vidíme, že všichni mají problémy. Ale doufejme, že zítra bude trošku těžší," prohlásil Volf.

Čeští deblkanoisté se s nástrahami kvalifikace vypořádali i přesto, že tři dny na kanálu netrénovali. Na vodě měly přednost jiné kategorie, kde se bojovalo o medaile. "Byla tady možnost jezdit na vedlejším kanálu, ale oni nám ho pustili jen brzo ráno. My jsme si s Járou radši přispali a jezdili jen na hladké vodě," uvedl Štěpánek. Z dvanácti lodí na startu kategorie C2 nepostoupily do semifinále jen dvě.

Synek s přehledem, Knapková postoupila ze třetí pozice, Chalupovi chyběl k finále krok

synek__192x128_.jpgObě české medailové naděje ve skifu postoupily do sobotního finále olympijského závodu. Suverénně se do šestičlenného boje o cenné kovy prosadil Ondřej Synek, který ve svém semifinále porazil i trojnásobného mistra světa Maheho Drysdalea z Nového Zélandu. Miroslava Knapková, kterou sužují dýchací potíže, postoupila ze třetí pozice ve své jízdě.

Do finále se dnes dostala i čtyřka bez kormidelníka Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe. Neuspěl jen dvojskif Jakub Makovička, Václav Chalupa, kterému postup těsně unikl. V bojích o medaile jsou zatím čtyři posádky, již v pondělí do nich prošel přímo z oprav dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková. Ve čtvrtek ještě pojede semifinále párová čtyřka.

Vicemistr světa Synek se ukázal ve skvělé formě, když vyhrál o 1,67 sekundy před Britem Alanem Campbellem, který v samém závěru předstihl i nejlepšího skifaře posledních let Drysdalea. Úvodní semifinále nečekaně ovládl v nejrychlejším čase Švéd Lassi Karonen před olympijským vítězem Norem Olafem Tuftem a belgickým překvapením Timem Maeyensem. Na čtvrté nepostupové pozici zůstal německý adept na medaili Marcel Hacker.

Miroslava Knapková na skifuDvojnásobná vicemistryně světa Knapková obsadila ve svém semifinále třetí místo o téměř sedm sekund za Číňankou Čang Siou-jün, druhá dojela Američanka Michelle Gueretteová. Ve druhé jízdě zvítězila s překvapivě malý náskokem skifařská suverénka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska.

Dvojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa porazila jen o 43 setin Bulharku Rumjanu Nejkovovou, která by měla bojovat podle papírových předpokladů s Knapkovou o stříbro.

Perspektivní čtyřka bez kormidelníka složená z mladých závodníků ve svém semifinále nestačila jen na Slovince, kterým podlehla o necelé dvě sekundy.

Chalupa na své šesté olympiádě přišel spolu s Makovičkou o účast ve finále o sedm desetin. Česká posádka, která se dala dohromady teprve letos, dlouho držela postupové místo, ale v závěru podlehla finiši jihoafrické dvojice.

Střelkyně Marušková vypadla v kvalifikaci

Lenka Marušková nezopakuje ve střelbě ze sportovní pistole svůj medailový úspěch z aténské olympiády. V dnešní kvalifikaci obsadila obhájkyně stříbra dvacáté místo a do osmičlenného finále se neprobojovala. Na postup potřebovala výkon 582 bodů, za kterým zaostala o čtyři body. Druhá česká reprezentantka Michaela Musilová obsadila 34. pozici výkonem 571 bodů.

Maruškové se nevydařila především první část, ve které nabrala výraznou ztrátu. Rychlopalbu na otočné terče pak absolvovala s výkonem mezi desítkou nejlepších.

Trenér si nebral servítky

oh-strelba-maruskova"Tam byl problém. Jsem hodně zklamaná, protože to mělo být lepší," řekla po soutěži Marušková. "Já jsem naštvaný! Problém nebyl v technice, ale v její hlavě. Je dost zkušená na to, aby už nedělala takové chyby," nebral si servítky trenér Břetislav Putna.

Marušková věděla, že první polovinu závodu absolutně pokazila. "Jednu položku totálně. Čtyři osmičky jsou moc. Sebraly mi prakticky všechny naděje," litovala třiadvacetiletá střelkyně. "I když jsem pak střílela dobře, už se ztráta nedala dohnat," pokračovala. Soupeřem jí prý byla i vysoká vlhkost. "Tím byl závod mnohem těžší než ten v Aténách. Na mně se hodně projevila i aklimatizace. Na to se ale nevymlouvám," dodala.

Olympijskou vítězkou se stala předloňská mistryně světa Číňanka Čchen Jing. Před finálovou položkou měla nejvýhodnější pozici Mongolka Gundegmaa Otryadová, která vyrovnala základní olympijský rekord (590), závěrečnou sérii dvaceti ran zvládla ale suverénně nejlépe Čchen Jing, jež výkonem 793,4 bodu překonala finálový olympijský rekord. Otryadová skončila se ztrátou 1,2 bodu druhá, bronz vybojovala Němka Munkhbayar Dorjsurenová.

Střelba - ženy - sportovní pistole (25 m): 1. Čchen Jing (Čína) 793,4 (585+208,4) - olympijský rekord, 2. Otryadová (Mong.) 792,2 (590+202,2), 3. Dorjsurenová (Něm.) 789,2 (587+202,2), 4. Fej Feng-ťi (Čína) 787,9 (582+205,9), 5. Grozděvová (Bulh.) 786,6 (583+203,6), 6. Čo Jong-sok (Kor.) 783,4 (584+199,4), 7. Prucksakónová (Thaj.) 777,7 (582+195,7), 8. Maidaová (Salv.) 774,0 (582+192,0), ...20. Marušková 578, 34. Musilová (obě ČR) 571.

Fučík zaplaval český rekord na krátké polohovce, ale nepostoupil

Tomáš Fučík dnes vylepšil český rekord v polohovém závodě na 200 metrů, ale na postup do semifinále olympijských her v Pekingu mu to nestačilo. Třiadvacetiletý plavec překonal časem 2:02,85 minuty téměř na den přesně sedm let staré národní maximum Jana Víťazky. Předchozí rekord byl o 22 setin horší a Víťazka jej držel od 18. srpna 2001.

verner__192x128_.jpgŽivotní výkon nicméně stačil třebíčskému rodákovi jen na 31. místo, bezmála dvě a půl sekundy od poslední postupové pozice. Nejrychlejším mužem rozplaveb byl Američan Ryan Lochte, jeho krajan Michael Phelps po dvou dopoledních světových rekordech postoupil šestým časem.

Na znakařské dvoustovce si Květoslav Svoboda zlepšil osobní rekord na 2:03,12, ale v konečném pořadí z toho bylo jen 36. místo. Nepostoupila ani Jana Klusáčková v závodě kraulařek na 100 metrů, v němž obsadila časem 55,92 celkově 31. místo. Přesně před měsícem Klusáčková posunula národní rekord na 55,41, ale ani takový výkon by jí dnes na postup do semifinále nestačil.

Ve zbývajících dvou odpoledních plaveckých disciplínách padly olympijské rekordy. Na 200 metrů prsa jej vytvořila Američanka Rebecca Soniová časem 2:22,17, v kraulařské štafetě na 4x200 metrů ubraly Francouzky z dosavadního maxima přes tři sekundy na 7:50,37.

Šmídová s Mrzílkovou se propadly na sedmé místo

O jednu příčku si po dnešních jízdách pohoršily české jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou na olympiádě v Pekingu a v průběžném pořadí třídy 470 jsou sedmé. V první dnešní jízdě obsadily jedenáctou pozici, v té druhé si polepšily na páté místo. Na bronzovou medaili ztrácejí po šesti jízdách deset bodů.

jachting__192x128_.jpgSlabý vítr donutil pořadatele odložit některé dnešní rozjížďky a také třída 470 začala se zpožděním.

Na vedoucí pozici se dostaly Nizozemky Marcelien de Koningová a Lobke Berkhoutová, které mají stejný bodový součet jako druhé Australanky Elise Rechichiová a Tessa Parkinsonová.

Pouze jedinou jízdu dnes absolvovali čeští jachtaři ve třídách Finn a Laser. Mezi jachtami Finn si pojistil vedení britský favorit Ben Ainslie, Michael Maier dojel dvacátý a patří 24. příčka. Martinu Trčkovi se nedařilo a po 38. místě je celkově čtyřicátý. Třídu Laser vede po třech rozjížďkách Ital Diego Romero.

Lukostřelec Bulíř skončil hned v 1. kole

Český lukostřelec Martin Bulíř prohrál hned v prvním kole soutěže jednotlivců s Italem Ilariem Di Buem a olympijské hry pro něj skončily. Po dvanácti střelách nasbíral o 11 bodů méně, když pouze jednou zasáhl desítku. V soutěži žen se představila již v úterý Barbora Horáčková, pro níž bylo osudné rovněž hned úvodní kolo.

Lukostřelba - muži: 

Jednotlivci - 1. kolo: Di Buo' (It.) - Bulíř (ČR) 111:100.