Jednatřicetiletý český reprezentant sice v semifinále skončil druhý, ale finálová jízda se mu nepovedla a v celkovém pořadí dojel pátý. Vítězem se stal Slovák Michal Martikán, který tak doplnil svou sbírku na dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Poprvé triumfoval hned na svém prvním startu v Atlantě v roce 1996, na dalších dvou hrách se musel sklonit před Francouzem Tony Estanguetem.

oh-slalom-jezekJežek doplatil ve finále na dvě penalizace za dotyky branky, své první ze čtyř jízd, které na pekingském kanálu v Šun-i absolvoval. Úřadujícího vicemistra Evropy a bronzového medailistu z MS v Praze 2006 rozhodila chyba už na první protivodné brance číslo 3 a další penalizaci obdržel na "jedenáctce".

"Škoda, měl jsem na víc," litoval Ježek. Za první dotek si prý ani moc nenadával. "Tam je to těžké místo, s lodí to hodně hází. Není to na náhodu. Hodně lidí, i velkých favoritů, si tam dotek dalo," řekl novinářům.

S vědomím penalizace se rozhodl zrychlit. "Přidal jsem a v jedenácté brance jsem pozapomněl, že místní branky, ať se mám na co vymluvit, jsou širší, než na co jsme zvyklí. Ona ta špička pak těsně nevychází. Tam jsem to podcenil," řekl a tentokrát už si zanadával.

Čtěte také:

Do finálové části vstupoval Ježek s odstupem 93 setin za vedoucím Martikánem, na nějž nakonec ztratil 5,64 sekundy. Devětadvacetiletého Slováka na cestě za druhým zlatem nezastavily ani dva dotyky, druhého Davida Florence z Británie porazil o téměř dvě sekundy. Třetí skončil Australan Robin Bell, Ježek za bronzem zaostal o 1,70 sekundy.

Ježek: Možná jsem měl navíc, ale nepovedlo se

hlava__192x128_.jpg"V cíli jsem to nevěděl, ale tušil jsem, že ten druhej šťouch bude ten smutnější," prohlásil. Když na olympiádu odjížděl, přál si být ve finále. "Protože to je ten závod, který se sleduje. Když ve finále nejedete, tak to vypadá, že jste se sem jel podívat. Takže beru za úspěch, že jsem se do něj dostal. Možná jsem měl na víc, ale nepovedlo se," prohlásil.

Každopádně si prý přiveze velký zážitek, na olympiádě byl poprvé. "Když jsem jel nahoru po pásu a slyšel ten řev, tak jsem si říkal, že to bude dobrej kotel. Dobrá vzpomínka," popisoval. Před startem ani nebyl moc nervózní. "Z toho jsem měl trochu obavy, i když běžně nebývám nervózní, jen lehce. Tak jsem si říkal, jestli to ustojím i tady. A ustál," ujistil, že stres mu ruce nesvíral.

Martikán: Kvůli Atenám jsem byl v cíli radši opatrný

martikan__192x128_.jpgMartikán se ziskem čtvrté medaile stal nejúspěšnějším slalomářem v historii her, ve sbírce má vedle dvou zlatých také stříbra ze Sydney a Atén. "Vypadá to, že to byla hodně dlouhá doba, ale rychle to uteklo. Mám z Atlanty dobré vzpomínky a dnes jsem si to připomněl, je to skvělý pocit. Sice trochu jiný, ale radost je úplně stejná," řekl novinářům po závodu.

Zatímco v Aténách v cíli zvedl ruce a okamžitě si nasadil kšiltovku pro olympijského vítěze, v Pekingu zůstal za cílem ledově klidný. Nechtěl si zopakovat vzpomínku z Řecka, kde mu byla za sporný dotek branky připsána penalizace, čímž přišel o zlato. "Byl jsem radši opatrný," uvedl.

Sen o třetím zlatu za sebou skončil už v semifinále pro šampiona ze Sydney a Atén Tonyho Estangueta. Třicetiletý Francouz obsadil mezi 12 startujícími v semifinále deváté místo a do osmičlenného finále se těsně nevešel.

Vodní slalom - muži - C1: 1. Martikán (SR) 176,65 (4 tr. sekundy), 2. Florence (Brit.) 178,61 (2), 3. Bell (Austr.) 180,59 (2), 4. Elosegui (Šp.) 182,12 (4), 5. Ježek (ČR) 182,29 (4), 6. Fraker (USA) 183,14 (0), 7. Tsakmakis (Řec.) 186,67 (6), 8. Bieryt (Pol.) 200,21 (2).

Kajakáře Hradílka dělilo od olympijského finále 12 setin

Český kajakář Vavřinec Hradílek se dnes těsně neprobojoval do olympijského finále. Jednadvacetiletý reprezentant na divoké vodě obsadil v semifinále jedenácté, první nepostupové místo, přičemž na desátou pozici ztratil 12 setin sekundy. "Tomu se dá říct snad jen neštěstí," prohlásil olympijský debutant.

hradilek__192x128_.jpgHradílek zajel na pekingském kanálu Šun-i čistou jízdu, ovšem na sedmou příčku z kvalifikace navázat nedokázal. Poslední postupové místo získal Ir Eoin Rheinisch, jenž se mohl radovat z již téměř ztraceného postupu, poté co nečekaně nezvládl svou jízdu poslední muž na startu Peter Kauzer ze Slovinska, vítěz kvalifikace. V semifinále skončil i Slovák Peter Cibák.

Hradílek nakonec z těsného vyřazení nedělal tragédii. "Mezi kajakáři to je vždycky o setiny, stejně tak jsem mohl o tak málo postoupit," uvedl smířeně kajakář. Závod si prý užil. "Nahoře mi to jelo super, ale dole jsem šest branek projel blbě," prohlásil.

Nešťouchal do branek, jen padal do válců a neprojížděl je rychle. "Trochu jsem se s tím pral, docházely síly, možná jsem měl nahoře trochu šetřit a jet s vodou," přemítal. Nakonec svou olympijskou účast zhodnotil kladně. "Bylo to docela dobré, všichni jeli kvalitní jízdy. Můžu si vynadat, ale co mi to pomůže. To je život," prohlásil.

Závod kajaků vyhrál Němec Grimm, Boukpeti získal první medaili pro Togo 

Závod nakonec vyhrál Němec Alexander Grimm. Stříbro získal Francouz Fabien Lefevre před svým tréninkovým kolegou Benjaminem Boukpetim, jenž vybojoval vůbec první olympijskou medaili pro Togo v historii.

togo__192x128_.jpgJednadvacetiletý Grimm se dnešním triumfem na kanále Šun-i postaral o první německé zlato z Pekingu. Vodák z Augsburgu sice vstupoval do finálové části až ze čtvrtého místa, suverénně nejrychlejší a navíc bezchybnou jízdou dne si však dojel pro triumf.

Na druhé místo ze třetího se posunul bronzový medailista z Atén Lefevre, který na Němce ztratil 1,60 sekundy. Nečekané vedení po finále neudržel Tožan Boukpeti, jenž ale i bronz slavil hned po dojezdu tak vehementně, že radostí zlomil pádlo. Rodák z francouzského Lagny, jenž má i francouzské občanství a žije v Toulouse, zaostal za Lefevrem o 15 setin.

Finálové boje se netýkaly českého reprezentanta Hradílka. Jednadvacetiletý olympijský debutant nenavázal na sedmé místo z kvalifikace a v patnáctičlenném semifinále ztratil na desátou, poslední postupovou pozici, pouhých 12 setin sekundy.

Právě jako poslední se do finále probojoval Ir Eoin Rheinisch, jenž se nakonec vyšvihl na čtvrtou příčku. Na páté místo klesl ve finále Australan Warwick Draper, jenž po semifinále ztrácel pouhou setinu sekundy na Boukpetiho.

Vodní slalom - muži - K1: 1. Grimm (Něm.) 171,70 (0 tr. sekund), 2. Lefevre (Fr.) 173,30 (0), 3. Boukpeti (Togo) 173,45 (0), 4. Rheinisch (Ir.) 176,91 (0), 5. Draper (Austr.) 177,85 (0), 6. Ford (Kan.) 178,35 (2), 7. Oblinger (Rak.) 178,83 (2), 8. Popiela (Pol.) 179,68 (0), ...11. Hradílek (ČR) nepostoupil do finále.

Párová čtyřka postoupila z oprav do semifinále

ctyrka__192x128_.jpgČeská párová čtyřka se probojovala z opravy do semifinále olympijského závodu. V dnešní čtyřčlenné jízdě obsadili veslaři David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček mladší a Petr Vitásek třetí pozici a zabrali poslední postupové místo.

Čtvrté Slovince porazila posádka obhajující stříbrnou medaili z Atén o téměř osm sekund. Za nejrychlejší estonskou lodí zaostali čeští reprezentanti o tři a půl sekundy.

V olympijském semifinále se představí celkem pět českých posádek, dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková se probojoval přímo do finále.

Blamáží skončil dnešní start v opravách pro německou osmiveslici, která dojela na samém chvostu o pět sekund za předposlední Čínou a bude jen ve finále B. Osma byla vždy vlajkovou lodí německého veslování, předloni vyhrála mistrovství světa a loni byla druhá. Dva měsíce před olympiádou se však vedení svazu rozhodlo změnit složení posádky, a tento tah se neosvědčil.

Lukostřelkyně Horáčková ani přes osobní rekord nepostupuje

Česká lukostřelkyně Barbora Horáčková si při svém premiérovém vystoupení na olympijských hrách vytvořila nový osobní rekord a vyrovnala národní maximum při finálové střelbě na dvanáct šípů. Přesto mezi 32 nejlepších v Pekingu nepostoupila. V prvním kole vyřazovací části dnes nastřílela 107 bodů, o dva méně než favorizovaná Viktorija Kovalová z Ukrajiny.

horackova__192x128_.jpgDevětatřicetiletá Češka svedla s Kovalovou vyrovnanou bitvu, přestože poprvé v kariéře střílela v aréně plné diváků. "Mám hlavu v šíleným presu, protože něco podobného se mi stalo poprvé v životě. Je to kvalt, všechno jde ráz na ráz," řekla Horáčková novinářům po svém vystoupení.

Na tři střely měla vždy jen 30 vteřin. "Při běžném závodě je víc času, tady to běží. Dalo mi hodně práce se soustředit na sebe a na výstřel. Já potřebuji k přípravě víc času, tohle je velmi krátký čas," vysvětlovala.

I proto se poté, co trefila jen sedmičku, nemohla uklidnit a luk si opět upravit. "Když jsem dala tu sedmičku, tak jsem cítila, že to není ono. Ale bála jsem se sundat, protože mi pak zbude málo času a nestihnu vystřelit vůbec. Říkala jsem si, že radši vystřelím a budu mít nějaké body než žádný," uvedla Horáčková.

Svůj konečný výsledek i proto označila za docela dobrý. "Myslím, že je to docela úspěch, i když mě mrzí, že nepůjdu dál. Bomba nevybouchla, ale jsem ráda, že jsem se soupeřkou udržela krok. Před odletem jsem si říkala, že nechci skončit poslední čtyřiašedesátá, a to se snad nestane," usmála se.

Horáčková je v české olympijské výpravě jednou z mála amatérek. Lukostřelbě se věnuje po zaměstnání, navíc se musí starat i o rodinu a dvě dcery. "Normálně chodím do práce, takových sportovců tady moc není. Při starostech o rodinu, kdy chodím střílet večer, navíc ještě vedu začínající lukostřelce a trénuji i postižené lukostřelce ve Zbůchu, tak si myslím, že můžu olympiádu hodnotit jako úspěšnou záležitost," uvedla první česká zástupkyně tohoto sportu pod pěti kruhy po 28 letech.

Bronzový z Atén Tenk skončil v libovolné pistoli až v závěru pole

tenk__192x128_.jpgStřelec Martin Tenk v kvalifikaci libovolné pistole nastřílel 544 bodů a obsadil 37. místo mezi 45 účastníky. Šestatřicetiletý rodák z Ostravy dosáhl při své třetí olympijské účasti nejhoršího výsledku v této disciplíně. Před čtyřmi lety v Aténách skončil Tenk devátý, postup do finále mu tehdy unikl o jediné místo.

"Nebudu se na nic vymlouvat, prostě jsem to pokazil. Teď nevím proč. Musím si závod v klidu probrat. Cítil jsem se ale dobře a věřil, že by z toho mohl po čase vyjít dobrý výsledek. Asi jsem chtěl příliš moc," řekl zklamaný Tenk novinářům.

Jeho rozpoložení dokumentovaly dvě "sedmičky". "Hlava to nezvládla, byl jsem příliš nervózní," přiznal zkušený střelec. Bezprostředně po nevydařené kvalifikaci uvedl, že by nejradši ukončil aktivní kariéru. "Uvidím, co tomu řekne zaměstnavatel, jestli mě třeba nevyhodí. I kdybych ale musel skončit, už jsem toho dokázal dost. Mám čisté svědomí, ale tahle porážka bude bolet moc dlouho," řekl člen Rapidu Plzeň.

Tenk by uvítal, kdyby se v Česku v jeho disciplíně objevil silný protivník. "Táhl jsem to léta sám, chtělo by to kolegu-střelce, s nímž bychom byli na podobné úrovni," dodal. Soutěž vyhrál korejský reprezentant Čin Čong-o, šestý skončil Slovák Pavol Kopp.

Kraulař Verner překonal český rekord, ale do semifinále neprošel

Plavec Martin Verner překonal na olympijských hrách v Pekingu český rekord na 100 metrů volný způsob. V dnešních rozplavbách se jako první Čech v historii dostal pod hranici 49 vteřin, ale ani vítězství v páté rozplavbě a rekordní čas 48,95 sekundy mu účast v semifinále nevynesly. Skončil jednadvacátý, za postupující šestnáctkou zaostal o čtyři desetiny.

verner__192x128_.jpgOsmadvacetiletý Verner překonal svůj vlastní národní rekord o 87 setin, v bazénu v Praze-Podolí ho přesně před měsícem na mistrovství republiky vytvořil na prvním úseku štafety. Rozplavby kraulové stovky vyhrál světový rekordman Eamon Sullivan z Austrálie časem 47,80 sekundy.

Mnohem dál měl k postupu Jiří Jedlička, který skončil v závodu na 200 metrů prsa devětatřicátý časem 2:15,79. V novém olympijském rekordu 2:08,68 vyhrál rozplavby Maďar Daniel Gyurta.

Ze sedmého místa postoupil do semifinále čtyřiadvacetiletý americký prsař Eric Shanteau. Ten se 19. června dozvěděl, že má rakovinu varlat, navzdory doporučení lékařů však dal účasti v Pekingu přednost před bezodkladným zahájením léčby.

Jachtařky Mrzílková se Šmídovou klesly na šesté místo, Trčka vstoupil do soutěže 33. místem

jachting__192x128_.jpgČeské jachtařky Lenka Mrzílková s Lenkou Šmídovou neudržely v olympijské regatě čtvrté místo z prvního dne a po čtyřech jízdách klesly na šestou pozici. V obou dnešních rozjížďkách třídy 470 skončila česká posádka mimo elitní desítku.

Mrzílková se Šmídovou obsadily u břehů v Čching-tao dvanácté a jedenácté místo a po čtyř z deseti jízd mají 33 bodů. S devíti body suverénně vedou Australanky Elise Rechichiová a Tessa Parkinsonová, které dosud neskončily hůř než čtvrté. Na bronzovou pozici Nizozemek ztrácejí Češky 15 bodů.

Jachtař Martin Trčka vstoupil do olympijské regaty ve své třídě Laser 33. místem. Mostecký rodák obsadil v prvních dvou z celkových deseti rozjížděk 29. a 36. pozici a zatím je daleko od svého cíle, jímž je umístění v elitní desítce. Soutěž vede Australan Andrew Murdoch, jenž byl druhý a pátý.