Česká republika se v medailovém hodnocení zemí umístila se třemi zlatými a třemi stříbrnými na 24. místě. V závěrečném soutěžním dnu ji zásluhou zlata vodních pólistů předstihlo Maďarsko.

Nejúspěšnější zemí her se stala se ziskem 51 zlatých a celkově 100 medailí pořadatelská země, přestože o deset cenných kovů více získali sportovci USA.

Čína zvládla organizaci i medaile

Čína ovládla celkové pořadí poprvé v historii, navíc se po supersbírce Společenství nezávislých států v Barceloně v roce 1992 stala druhou nejúspěšnější výpravou v počtu zlatých na jedněch hrách.

Medaili získalo alespoň 87 zemí, k čemuž pomohla nedělní stříbrná medaile islandských házenkářů. Tento počet se stal vůbec největším v celé historii.

Pekingské hry byly také přehlídkou smršti světových rekordů, hlavně v plavání a atletice.

Podívejte se na souhrn výsledků a všech medailistů her

Nedělní program: hlavně finále míčových her

Většinu programu posledního dne tvořila mužská finále míčových her. Američané se po výhře 118:107 nad Španělskem radovali po osmi letech z návratu na basketbalový trůn. Jejich kolegové z volejbalového družstva překazili výhrou 3:1 triumfální jízdu Brazilců, která trvala od roku 2001.

Ve finále naopak neuspěli američtí vodní pólisté, kteří podlehli Maďarům 10:14. Ti se tak stali potřetí za sebou olympijskými vítězi. Vůbec poprvé se radovali z olympijského zlata házenkáři Francie, kteří porazili Island 28:23. Stali se tak posledními vítězi her.

Neděle přinesla překvapivého olympijského vítěze v maratonu, kterým se stal jednadvacetiletý Keňan Samuel Kamau Wanjiru, který navíc vytvořil nový olympijský rekord.

Největším poraženým závěrečného dne se stala boxerská velmoc - Kuba. Poprvé od roku 1972 (v roce 1984 na hrách nestartovala) nevybojovala na hrách ani jedno zlato. Útěchou jim nemůže být ani to, že se čtyřmi stříbry a čtyřmi bronzy získali v ringu nejvíce medailí.