Krach reprezentantů boxerské velmoci v Pekingu završily čtyři finálové porážky; po dvou sobotních neuspěli Yankiel Leon Alarcon ve váze do 54 kg ani favorizovaný Carlos Banteaux Suarez v devětašedesátce.
V týmu nebyl žádný z pětice obhájců aténského primátu a Kubánci se museli vedle čtyř stříbrných medailí spokojit ještě s čtyřmi bronzy.
Mezi nejúspěšnější boxery historie se naopak zařadil Rus Alexej Tiščenko, který vítězstvím ve váze do 60 kilogramů navázal na svůj triumf z Atén, kdy ještě boxoval o kategorii níž.
Ve dvou váhových třídách se dosud podařilo vyhrát olympijské zlato jen čtyřem boxerům, naposledy před 28 lety Kubánci Angelu Herrerovi. Podobný double měl ve své sbírce i legendární Maďar Lászlo Papp, Američan Oliver Kirk to dokázal dokonce během jediných her v roce 1904.
Čtyřiadvacetiletý Tiščenko ve finále po tuhém boji porazil Francouze Daoudu Sowa 11:9, když rozhodující bod mu sudí připsali třináct sekund před koncem. V lehké váze přidal Rus zlato k loňskému bronzu z MS. Rok po aténském triumfu v pérové váze se před svým přestupem stal i mistrem světa.
První boxerské zlato pro Čínu v olympijské historii vybojoval v nejlehčí kategorii do 48 kg Cou Š'-ming, zároveň to byla pro pořadatelskou zemi jubilejní 50. nejcennější medaile na letošních hrách. Domácímu mistrovi světa vzdal v druhém finálovém kole Serdamba Purevdordž z Mongolska.
Tečku za zlatou medailovou sbírkou nejúspěšnější země her udělal Čang Siao-pching, který ve finále polotěžké váhy do 81 kg porazil Ira Kennyho Egana 11:7.
V nejtěžší váze nad 91 kg už Čang Č'-lej další zlato nepřidal, protože před limitem prohrál s italským světovým šampionem Robertem Cammarellem. Obhájce bronzu poslal Číňana ve čtvrtém kole k zemi a rozhodčí zápas ukončil.
Kubánci měli dvě želízka v ohni, ale Leon nestačil na mongolského boxera Badara-Uugana Enkhbata; vicemistr světa vyhrál jasně 16:5.
Podobně přesvědčivá byla i Banteauxova porážka, Kazach Bachyt Sarsekbajev ho vybodoval v poměru 18:9. Kubánci skončili bez medaile po 40 letech, pokud se nebere v úvahu jejich absence na hrách v Los Angeles 1984 a v Soulu 1988.
Box - finále:
Do 48 kg: Cou Š'-ming (Čína) - Purevdordž (Mong.) vzdání soupeře ve 2. kole.
Konečné pořadí: 1. Cou Š'-ming, 2. Purevdordž, 3. Barnes (Ir.) a Hernandez (Kuba), 5. Carvalho (Braz.), Žakypov (Kaz.), Maszczyk (Pol.) a Ruenroeng (Thaj.)
Do 51 kg: Džongdžohon (Thaj.) - Laffita (Kuba) 8:2.
Konečné pořadí: 1. Džongdžohon, 2. Laffita, 3. Balakšin (Rus.) a Picardi (It.), 5. J. Kumar (Indie), Acevedo (Portor.), Junusov (Tádž.), Šeríf (Tun.).
Do 54 kg: Enkhbat (Mong.) - Leon (Kuba) 16:5.
Konečné pořadí: 1. Enkhbat, 2. Leon, 3. Julie (Maur.) a Gojan (Mold.), 5. Pečkúm (Thaj.), Manzanilla (Ven.), Kumar (Indie) a Ikgopoleng (Botsw.)
Do 57 kg: Lomačenkov (Ukr.) - Djelkhir (Fr.) technické k.o. v 1. kole.
Konečné pořadí: 1. Lomačenkov, 2. Djelkhir, 3. Kilic (Tur.) a Imranov (Ázerb.), 5. Chádí (Alž.), Li Jang (Čína), Torriente (Kuba) a Santos (Mex.).
Do 60 kg: Tiščenko (Rus.) - Sow (Fr.) 11:9.
Konečné pořadí: 1. Tiščenko, 2. Sow, 3. Javachjan (Arm.) a Ugas (Kuba), 5. Chu Čching (Čína), Perez (Kol.), Pik Čong-sub (Korea) a Popescu (Rum.).
Do 64 kg: Diaz (Dom. rep.) - Búnjumnong (Thaj.) 12:4.
Konečné pořadí: 1. Diaz, 2. Búnjumnong, 3. Iglesias (Kuba) a Vastine (Fr.), 5. Urančimeg (Mong.), Sepahvandí (Írán), Kovaljov (Rus.) a Sapijev (Kaz.).
Do 69 kg: Sarsekbajev (Kaz.) - Banteaux (Kuba) 18:9.
Konečné pořadí: 1. Sarsekbajev, 2. Banteaux, 3. Cha Na-tchi (Čína) a Kim Čung-čo (Kor.), 5. Johnson (Bah.), Abdín (Eg.), Andrade (USA) a Mahmudov (Uzb.).
Do 75 kg: DeGale (Brit.) - Correa (Kuba) 16:14.
Konečné pořadí: 1. DeGale, 2. Correa, 3. Sutherland (Ir.) a V. Kumar (Indie), 5. Blanco (Ven.), Artajev (Kaz.), Rasulov (Uzb.) a Gongora (Ekv.).
Do 81 kg: Čang Siao-pching (Čína) - Egan (Ir.) 11:7.
Konečné pořadí: 1. Čang Siao-pching, 2. Egan, 3. Jeffries (Brit.) a Šinalijev (Kaz.), 5. Szello (Maď.), Silva (Braz.), Benchabla (Alž.) a Kurbanov (Tádž.).
Do 91 kg: Čachkijev (Rus.) - Russo (It.) 4:2.
Konečné pořadí: 1. Čachkijev 2. Russo, 3. Acosta (Kuba) a Wilder (USA), 5. Pavlidis (Řec.), Mbumba (Fr.), Aržáví (Mar.) a Usyk (Ukr.).
Nad 91 kg: Cammarelle (It.) - Čang Č'-lej (Čína) technické k.o. ve 4. kole
Konečné pořadí: 1. Cammarelle, 2. Čang Č'-lej, 3. Glazkov (Ukr.) a Price (Brit.), 5. Vatáh (Alž.), Rivas (Kol.), Myrsatajev (Kaz.) a Jaksto (Lit.).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist