Krach reprezentantů boxerské velmoci v Pekingu završily čtyři finálové porážky; po dvou sobotních neuspěli Yankiel Leon Alarcon ve váze do 54 kg ani favorizovaný Carlos Banteaux Suarez v devětašedesátce.

tiscenko__192x128_.jpgV týmu nebyl žádný z pětice obhájců aténského primátu a Kubánci se museli vedle čtyř stříbrných medailí spokojit ještě s čtyřmi bronzy.

Mezi nejúspěšnější boxery historie se naopak zařadil Rus Alexej Tiščenko, který vítězstvím ve váze do 60 kilogramů navázal na svůj triumf z Atén, kdy ještě boxoval o kategorii níž.

Ve dvou váhových třídách se dosud podařilo vyhrát olympijské zlato jen čtyřem boxerům, naposledy před 28 lety Kubánci Angelu Herrerovi. Podobný double měl ve své sbírce i legendární Maďar Lászlo Papp, Američan Oliver Kirk to dokázal dokonce během jediných her v roce 1904.

Čtyřiadvacetiletý Tiščenko ve finále po tuhém boji porazil Francouze Daoudu Sowa 11:9, když rozhodující bod mu sudí připsali třináct sekund před koncem. V lehké váze přidal Rus zlato k loňskému bronzu z MS. Rok po aténském triumfu v pérové váze se před svým přestupem stal i mistrem světa.

První boxerské zlato pro Čínu v olympijské historii vybojoval v nejlehčí kategorii do 48 kg Cou Š'-ming, zároveň to byla pro pořadatelskou zemi jubilejní 50. nejcennější medaile na letošních hrách. Domácímu mistrovi světa vzdal v druhém finálovém kole Serdamba Purevdordž z Mongolska.

camarelle__192x128_.jpgTečku za zlatou medailovou sbírkou nejúspěšnější země her udělal Čang Siao-pching, který ve finále polotěžké váhy do 81 kg porazil Ira Kennyho Egana 11:7.

V nejtěžší váze nad 91 kg už Čang Č'-lej další zlato nepřidal, protože před limitem prohrál s italským světovým šampionem Robertem Cammarellem. Obhájce bronzu poslal Číňana ve čtvrtém kole k zemi a rozhodčí zápas ukončil.

Kubánci měli dvě želízka v ohni, ale Leon nestačil na mongolského boxera Badara-Uugana Enkhbata; vicemistr světa vyhrál jasně 16:5.

Podobně přesvědčivá byla i Banteauxova porážka, Kazach Bachyt Sarsekbajev ho vybodoval v poměru 18:9. Kubánci skončili bez medaile po 40 letech, pokud se nebere v úvahu jejich absence na hrách v Los Angeles 1984 a v Soulu 1988.

Box - finále:

Do 48 kg: Cou Š'-ming (Čína) - Purevdordž (Mong.) vzdání soupeře ve 2. kole.
Konečné pořadí: 1. Cou Š'-ming, 2. Purevdordž, 3. Barnes (Ir.) a Hernandez (Kuba), 5. Carvalho (Braz.), Žakypov (Kaz.), Maszczyk (Pol.) a Ruenroeng (Thaj.)

Do 51 kg: Džongdžohon (Thaj.) - Laffita (Kuba) 8:2.
Konečné pořadí: 1. Džongdžohon, 2. Laffita, 3. Balakšin (Rus.) a Picardi (It.), 5. J. Kumar (Indie), Acevedo (Portor.), Junusov (Tádž.), Šeríf (Tun.).

Do 54 kg: Enkhbat (Mong.) - Leon (Kuba) 16:5.
Konečné pořadí: 1. Enkhbat, 2. Leon, 3. Julie (Maur.) a Gojan (Mold.), 5. Pečkúm (Thaj.), Manzanilla (Ven.), Kumar (Indie) a Ikgopoleng (Botsw.)

Do 57 kg: Lomačenkov (Ukr.) - Djelkhir (Fr.) technické k.o. v 1. kole.
Konečné pořadí: 1. Lomačenkov, 2. Djelkhir, 3. Kilic (Tur.) a Imranov (Ázerb.), 5. Chádí (Alž.), Li Jang (Čína), Torriente (Kuba) a Santos (Mex.).

Do 60 kg: Tiščenko (Rus.) - Sow (Fr.) 11:9.
Konečné pořadí: 1. Tiščenko, 2. Sow, 3. Javachjan (Arm.) a Ugas (Kuba), 5. Chu Čching (Čína), Perez (Kol.), Pik Čong-sub (Korea) a Popescu (Rum.).

Do 64 kg: Diaz (Dom. rep.) - Búnjumnong (Thaj.) 12:4.
Konečné pořadí: 1. Diaz, 2. Búnjumnong, 3. Iglesias (Kuba) a Vastine (Fr.), 5. Urančimeg (Mong.), Sepahvandí (Írán), Kovaljov (Rus.) a Sapijev (Kaz.).

Do 69 kg: Sarsekbajev (Kaz.) - Banteaux (Kuba) 18:9.
Konečné pořadí: 1. Sarsekbajev, 2. Banteaux, 3. Cha Na-tchi (Čína) a Kim Čung-čo (Kor.), 5. Johnson (Bah.), Abdín (Eg.), Andrade (USA) a Mahmudov (Uzb.).

Do 75 kg: DeGale (Brit.) - Correa (Kuba) 16:14.
Konečné pořadí: 1. DeGale, 2. Correa, 3. Sutherland (Ir.) a V. Kumar (Indie), 5. Blanco (Ven.), Artajev (Kaz.), Rasulov (Uzb.) a Gongora (Ekv.).

Do 81 kg: Čang Siao-pching (Čína) - Egan (Ir.) 11:7.
Konečné pořadí: 1. Čang Siao-pching, 2. Egan, 3. Jeffries (Brit.) a Šinalijev (Kaz.), 5. Szello (Maď.), Silva (Braz.), Benchabla (Alž.) a Kurbanov (Tádž.).

Do 91 kg: Čachkijev (Rus.) - Russo (It.) 4:2.
Konečné pořadí: 1. Čachkijev 2. Russo, 3. Acosta (Kuba) a Wilder (USA), 5. Pavlidis (Řec.), Mbumba (Fr.), Aržáví (Mar.) a Usyk (Ukr.).

Nad 91 kg: Cammarelle (It.) - Čang Č'-lej (Čína) technické k.o. ve 4. kole
Konečné pořadí: 1. Cammarelle, 2. Čang Č'-lej, 3. Glazkov (Ukr.) a Price (Brit.), 5. Vatáh (Alž.), Rivas (Kol.), Myrsatajev (Kaz.) a Jaksto (Lit.).