oh-volejbal-finale-usa-brazilie Po Los Angeles 1984 a Soulu 1988 tak získali třetí zlato. Favorizovaní obhájci prvenství z Atén Brazilci se museli spokojit se stříbrem, třetí skončilo Rusko.

Brazilci přitom od roku 2001 vyhráli téměř všechny soutěže, do kterých zasáhli. Dvakrát se stali mistry světa, získali olympijské zlato z Atén, třikrát vyhráli Světový pohár, šestkrát triumfovali ve Světové lize.

V té je pouze v roce 2002 předčili Rusové a poté výběr trenéra Bernarda Rezendeho přerušil vítěznou šňůru až letos.

V červencovém semifinále Světové ligy v Riu de Janeiro totiž Američané Brazílii deklasovali jasně 3:0 na sety. Na zklamané domácí hráče poté zbylo až čtvrté místo, což pro ně dva týdny před Pekingem nebylo právě povzbuzující, naopak tým USA dominoval v Riu i ve finále.

Čtěte také:

stanley__192x128_.jpg Brazilci prahli po odvetě, začali mohutným náporem a získali první set, ale jejich soupeř brzy setřásl počáteční nervozitu a body na své konto přidával zejména díky tradičně pečlivé práci v obraně.

V úvodu druhé sady po drtivém servisu Stanleyho utekl tým USA až na 8:1 a zvládl pak i těžkou chvilku v koncovce, když odvrátil hrozící brazilské vyrovnání.

Na dvorci se odehrávala taktická bitva, v níž se často útočilo středem sítě, protože na smečaře číhaly u kůlů připravené bloky. Stejně jako v druhé sadě uhájili Američané náskok několika bodů i v rozhodující fázi třetího dějství, avšak Brazilci se zlatého snu nechtěli vzdát.

Jenže když už to vypadalo, že přece jen našli recept na protivníkovou obranu na síti, přišla za stavu 20:17 ve čtvrtém setu pětibodová americká série. V tu chvíli se tým USA opět dokázal precizně připravit na soupeřovy akce a zcela vymazal i hvězdného útočníka Gibu.

Největší zadostiučinění cítil trenér USA McCutcheon 

volejbal__192x128_.jpgMečbol pak Američanům vynesla efektní kombinace nahrávače Balla s Millarem.

Brazilci ještě s vypětím všech sil odvrátili dva útoky, ale další razantní smeč 205 cm vysokého univerzála Stanleyho pak už odstartoval americkou zlatou radost. Právě Stanley byl s 20 body nejlepším hráčem finálového duelu.

K olympijskému triumfu dovedl Američany kouč Hugh McCutcheon, který v úvodu turnaje vynechal tři zápasy. V Pekingu byl totiž ubodán jeho tchán Todd Bachman a při útoku byla vážně zraněna také trenérova tchýně Barbara.

McCutcheon se proto rozhodl být nablízku jí a své manželce Elisabeth Bachmanové, bývalé volejbalové reprezentantce USA. Přes tyto komplikace prošel tým až do finále bez prohry, i když ve vyřazovací části musel absolvovat dvě těžké pětisetové bitvy se Srbskem a Ruskem.

Američané tak tímto vítězstvím pomstili sobotní finálovou prohru svých reprezentačních kolegyň právě s Brazílií, navíc hráči z USA v Pekingu dominovali i oběma turnajům v plážovém volejbalu.

Rusové v boji o bronz hravě přehráli Itálii 

rusko__192x128_.jpgRuští volejbalisté získali na olympijském turnaji v Pekingu bronzové medaile, když si v duelu poražených semifinalistů hladce poradili s Itálií 3:0 na sety.

Jedinou slabší chvilku si Rusové vybrali na konci třetího setu, kdy ztratili bezpečné vedení 20:15. Nakonec ale dokázali vyhrát 25:23 a zopakovali třetí místo z Atén. Naopak Italové na čtyři roky starý stříbrný úspěch nenavážou.

Volejbal - muži:

Finále: USA - Brazílie 3:1 (-20, 22, 21, 23)

Rozhodčí: Wang Ning (Čína), Hobor (Maď.). Čas: 116 min. Diváci: 13.000.

USA: Millar, Ball, Priddy, Lee, Stanley, Salmon, libero Lambourne - Rooney, Hoff.

Brazílie: Giba, Heller, André, Dante, Gustavo, Marcelinho, libero Sérgio - Bruno, Murilo, Rodrigao, Samuel.

O 3. místo: Rusko - Itálie 3:0 (22, 19, 23).