oh-basket-usa-australie-jacksonova V pekingském finále porazily hráčky USA mistryně světa z Austrálie 92:65. Zlaté medaile získaly celkem pošesté z posledních sedmi her, jen v Barceloně 1992 skončily až třetí při triumfu Společenství nezávislých států.

Finále v Pekingu mělo stejné složení jako na předchozích dvou hrách, průběh byl ale nesrovnatelný a skončil dosud největším rozdílem.

Před čtyřmi lety zvítězily Američanky jen o 11, v Sydney o 22 bodů. U celé série čtyř olympijských triumfů americké reprezentace byla Lisa Leslieová, jež se vyrovnala jediné čtyřnásobné zlaté medailistce a svojí krajance Teresy Edwardsové.

Česká reprezentace vybojovala jen dvě výhry a po čtvrtfinálovém vyřazení od pozdějších stříbrných medailistek obsadila sedmé místo.

Ruské basketbalistky mají bronz

rusko__192x128_.jpg Basketbalistky Ruska získaly stejně jako před čtyřmi lety v Aténách bronzové medaile na olympijských hrách.

V duelu o třetí místo v Pekingu porazily 94:81 domácí Čínu, které tak nevyšel útok na první medaili od Barcelony 1992.

Evropské šampionky Rusky se dostaly ve druhé čtvrtině do dvouciferného vedení, které už nepustily.

Na rozdíl od čtvrtečního semifinále proti USA se výrazně prosazovala americká rodačka Becky Hammonová, jež na konto své nové vlasti přispěla 22 body. Domácímu týmu nebylo nic platných ani 26 bodů v podání Čchen Nan.

Brazilské volejbalistky triumfovaly na OH

Brazilské volejbalistky se poprvé v historii staly olympijskými šampionkami. Ve finále v Pekingu porazily 3:1 na sety reprezentantky Spojených států amerických.

braz-usa__192x128_.jpg Jihoameričanky se dostaly poprvé do finále, na posledních čtyřech olympiádách vždy vypadly v semifinále.

V Pekingu procházely turnajem bez ztráty setu a ve velkém stylu vstoupily i do finálového duelu.

V prvním setu po vyrovnaném úvodu odskočily do vedení 15:10, k čemuž jim pomohla především lepší obrana. Americké volejbalistky nebyly schopny se proti Brazilkám prosadit na síti a nedařilo se jim ani zachytit jejich útoky v poli. Úvodní sadu prohrály hladce 15:25.

Ve druhém setu však volejbalistky USA zpřesnily hru v útoku a Brazilky pod tlakem začaly chybovat. Američanky se dostaly do vedení 10:4, a i když se pak hra vyrovnala, šestibodový náskok už nepustily a vyhrály 25:18.

Rovněž třetí set měl jednoznačný průběh, tentokrát mu vládly brazilské bloky a smeče. Svěřenkyně čínské trenérky Lang Pching se v útoku znovu trápily a uhrály jen třináct bodů.

Pouze čtvrtý finálový set měl vyrovnaný průběh. Na obou stranách byla k vidění obětavost v poli i razantní útoky a do koncovky se šlo za stavu 20:20. Pak však znovu úřadovaly brazilské bloky, a když se k tomu přidal zkažený servis Američanek v koncovce, podařilo se Brazilkám výhrou 25:21 ukončit zápas.

Vítězky letošní Grand Prix tak poprvé získaly zlaté medaile z velké mezinárodní akce, naopak Američankám se nepodařilo vylepšit olympijské stříbro z her v Los Angeles v roce 1984.

Čínské volejbalistky získaly bronz

Čínské volejbalistky získaly na domácí olympiádě bronzové medaile. V utkání o třetí místo olympijské šampionky z Atén porazily 3:1 na sety Kubu. Finále mezi Brazílií a Spojenými státy americkými je na programu od 14:00 SELČ.

cina__192x128_.jpg Domácí reprezentantky vstoupily do zápasu lépe a první set získaly hladce 25:16. V druhé sadě se však zhoršily na přihrávce, čehož kubánské hráčky využily a srovnaly krok.

V třetím setu ale volejbalistky z Karibiku marně hledaly recept na čínský plachtící servis a při přípravě útoku na jejich straně často panoval chaos. Udělaly spoustu chyb a v třetí sadě uhrály jen třináct bodů.

Pak zlepšily organizaci hry, ale na rozjeté Číňanky, vedené smečařkou Wang I-mej, to už nestačilo.

Ve čtvrté sadě sice ještě Kubánky stáhly pětibodové manko až na 19:20, ale pak dvakrát zkazily servis a domácí znovu hráčky odskočily. Za stavu 24:20 Číňanky proměnily hned první mečbol, když na síti potrestaly další zkažený příjem Kubánek.

Norské házenkářky poprvé získaly olympijské zlato

Ve finále v Pekingu porazily Rusko 34:27 a vyhrály tak souboj o nejlepší tým současnosti. Oba celky se totiž utkaly ve finále velké házenkářské akce už potřetí za sebou: na předloňském mistrovství Evropy se z titulu radovaly Norky, na světovém šampionátu v roce 2007 naopak Rusky. Bronzové medaile v čínské metropoli získaly korejské reprezentantky.

norsko__192x128_.jpg Norky vstoupily do zápasu o zlato ve velkém stylu a až do konce nedaly Ruskám nejmenší šanci. V průběhu utkání si udržovaly bezpečný náskok, který se v jednu chvíli vyšplhal dokonce až na 11 gólů.

Díky tomu si mohly dovolit začít s oslavami už dlouho před koncem utkání a zcela vypustit závěr, v němž se soupeřkám podařilo čtyřmi góly za sebou zkorigovat výsledek.

Mistryně Evropy tak oplatily Ruskám porážku z loňského finále mistrovství světa. Díky nim zůstalo olympijské zlato na severu Evropy, když na trůnu vystřídaly Dánsko. To se na letošní hry nedostalo.

Norské reprezentantky triumfem zkompletovaly sadu olympijských medailí. Z her v Soulu 1988 i v Barceloně 1992 přivezly stříbro, před osmi lety v Sydney získaly bronz.

Čínští stolní tenisté získali všechny medaile

Čínští stolní tenisté získali na olympijských hrách všechny medaile ve dvouhrách, jež byly k mání. Po hattricku žen nadchli pořadatelskou zemi i muži, kteří si rozdělili všechny tři cenné kovy. Zlato získal Ma Lin.

ma-lin__192x128_.jpg Osmadvacetiletý stolní tenista porazil ve finálovém duelu mezi dvěma nejlepšími hráči světového žebříčku 4:1 krajana Wan Chaa a po aténské čtyřhře a nedávné soutěži družstev v Pekingu získal své třetí olympijské zlato.

Naopak Wang Chao zůstal podruhé za sebou v singlu stříbrný, před čtyřmi lety ho nečekaně porazil Korejec Rjo Sung-min.

V duelu o třetí místo zdolal mistr světa Wang Li-čchin dvaačtyřicetiletého Švéda Jörgena Perssona, jenž se ani na svých šestých hrách nedočkal olympijské medaile. Přestože evropská legenda zápas o bronz prohrála 0:4, v Mekkce stolního tenisu se dočkala uznání.

"Je mu 42 let a i když byl zraněný a prohrával 0:3, stejně se nevzdal," komentoval čínský reprezentační trenér Liou Kuo-liang fakt, že si Persson nechal před čtvrtou sadou několik minut masírovat bolavou nohu. "Když jsme byli malí kluci, tak jsme se na něj koukali, jak hraje. Teď už několik let trénuju a stále ho vidím hrát," dodal čínský kouč.

Němečtí pozemkáři jsou olympijskými vítězi

Němečtí pozemní hokejisté se potřetí v historii stali olympijskými vítězi. Ve finále v Pekingu porazili mistři světa 1:0 Španělsko a navázali na triumfy z let 1972 a 1992. Jediným střelcem finále byl Christopher Zeller, který skóroval po šestnácti minutách z trestného rohu.

hokej__192x128_.jpg Němci vystřídali na olympijském trůnu Austrálii, která se letos musela spokojit s bronzem po vysoké výhře 6:2 nad Nizozemskem.

Německý tým dovedl ke zlatým medailím trenér Markus Weise. Stejný kouč seděl před čtyřmi roky na lavičce ženské reprezentace, která v Aténách získala rovněž titul. V Německu se v žádném jiném sportu něco podobného dosud nikomu nepodařilo.

Noví olympijští vítězové porazili svého finálového soupeře totožným výsledkem už v základní skupině. S majiteli bronzových medailí z předloňského MS měli Němci před olympiádou nevyřízené účty, protože s nimi čtyřikrát prohráli.

Australští pozemní hokejisté získali v Pekingu bronzové medaile. V duelu o třetí místo, který byl reprízou finále z předchozích her v Aténách, porazili stejně jako před čtyřmi lety 6:2 Nizozemce.

Korejští baseballisté získali poprvé zlato

Korejští baseballisté překvapili i podruhé největší favority olympijského turnaje Kubánce a v boji o zlato je porazili 3:2. Kubě unikl olympijský titul teprve podruhé, naposledy odešla poražena v roce 2000 po finále s americkým výběrem.

korea-kuba__192x128_.jpgJiž první vzájemný duel obou finalistů v základní skupině v Pekingu skončil překvapivým výsledkem 7:4 ve prospěch Korejců a dnešní utkání se vyvíjelo v podobném duchu.

Hned v první směně odpálil I Sung-jup homerun při jedné obsazené metě, na který dokázali Kubánci reagovat pouze jedním bodem.

Za stavu 3:2 měli ještě v dohrávce deváté směny obhájci zlata šanci výsledek otočit, ale při plně obsazených metách nedokázali vyzrát na rezervního korejského nadhazovače Čong Te-hjona.

Baseballisté Japonska nedokázali obhájit olympijský bronz z Atén. V duelu o třetí místo prohráli v Pekingu s výběrem USA 4:8.

Basketbal - ženy:

Finále: USA - Austrálie 92:65 (22:15, 47:30, 69:54)

Nejvíce bodů: Lawsonová 15, Leslieová a Parkerová po 14, Fowlesová 13 - Jacksonová 20, Snellová 12, Batkovicová 8. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Julienová (Fr.), Hirahara (Jap.). Fauly: 25:21. Trestné hody: 24/28 - 21/28. Trojky: 2:6. Diváci: 11.083.

O 3. místo: Rusko - Čína 94:81 (52:39)

Nejvíce bodů: Hammonová 22, Ščegolevová 15, Stěpanovová 15, Korstinová 11 - Čchen Nan 26, Pien Lan 17, Miao Li-ťie 16.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Austrálie, 3. Rusko, 4. Čína, 5. Španělsko, 6. Bělorusko, 7. Česká republika, 8. Korea.

Volejbal - ženy:

Finále: Brazílie - USA 3:1 (15, -18, 13, 21)

Rozhodčí: Menghini (It.), Sokullu (Tur.). Čas: 104 min. Diváci: 13.000.

Brazílie: Pequenová, Oliveiraová, Souzaová, Steinbrecherová, Claudinová, Castrová, libero De Oliveiraová - Carvalhová, Gonzagaová, V. Menezesová, T. Menezesová.

USA: Ah Mowová-Santosová, Glassová, Scottová-Arrudaová, Haneefová-Parková, Tomová, Bownová, libero Davisová - Bergová, Willoughbyová, Sykorová, Nnamaniová.

O 3. místo: Čína - Kuba 3:1 (16, -21, 13, 20)

Konečné pořadí: 1. Brazílie, 2. USA, 3. Čína, 4. Kuba, 5. Itálie, Japonsko, Rusko a Srbsko.

Házená - ženy:

Finále: Norsko - Rusko 34:27 (18:13)

Nejvíce branek: Riegelhuthová 9, Lybekková 7, Nybergová 5 - Bliznovová 6, Dmitrijevová 5, Postnovová a Poljonovová po 4.

Konečné pořadí: 1. Norsko, 2. Rusko, 3. Korea, 4. Maďarsko, 5. Francie, 6. Čína, 7. Rumunsko, 8. Švédsko, 9. Brazílie, 10. Kazachstán, 11. Německo, 12. Angola.

O 3. místo: Korea - Maďarsko 33:28 (13:15)

Nejvíce branek: Mun Pchil-hi 10, Hong Čong-ho 8, Pak Čong-hi 5 - Ferlingová 7, Borbasová a Gorbiczová po 5.

O 7. místo: Švédsko - Rumunsko 30:34 (15:17),

O 5. místo: Čína - Francie 23:31 (10:15).

Stolní tenis - muži:

Dvouhra - finále: Ma Lin (Čína) - Wang Chao (Čína) 4:1 (9, 9, -6, 7, 9).

O 3. místo: Wang Li-čchin (Čína) - Persson (Švéd.) 4:0 (11, 2, 5, 9).

Pozemní hokej - muži:

Finále: Německo - Španělsko 1:0 (1:0)

Branka: 16. Zeller.

Konečné pořadí: 1. Německo, 2. Španělsko, 3. Austrálie, 4. Nizozemsko, 5. Británie, 6. Korea, 7. Nový Zéland, 8. Pákistán.

O 3. místo: Austrálie - Nizozemsko 6:2 (4:2)

Branky: 5. a 6. Ockenden, 9. Abbott, 28. Matheson, 42. Hammond, 62. Doerner - 12. Taekema, 27. De Nooijer.

O 5. místo: Británie - Korea 5:2 (0:0),

o 11. místo: Čína - JAR 4:3 v prodl. (3:3, 1:1).

Baseball:

Finále: Korea - Kuba 3:2.

O 3. místo: USA - Japonsko 8:4.

Konečné pořadí: 1. Korea, 2. Kuba, 3. USA, 4. Japonsko, 5. Tchaj-wan, 6. Kanada, 7. Nizozemsko, 8. Čína.