Finálový duel, který řídila česká rozhodčí Dagmar Damková, měl podobný scénář jako před čtyřmi lety v Aténách. Tehdy Američanky také rozhodly až v nastaveném čase. Ženský turnaj se hrál na olympiádě počtvrté a tým USA jej nevyhrál jen v Sydney, kde skončil druhý.

oh-fotbal-zeny-usa-oslavaBrazilky byly sice před utkáním považovány za mírné favoritky, ale odveta za minulou olympiádu se jim v boji o zlato nepovedla a Jihoameričanky si stejně jako jejich mužští kolegové znovu prodlouží čekání na olympijský triumf.

Brazilkám nebylo nic platné, že turnajem kromě úvodní bezbrankové remízy s Německem procházely bez zaváhání, zatímco Američanky ve skupině nestačily na Norsko a ve čtvrtfinále udolaly Kanadu také až v nastaveném čase.

Ve finálovém duelu však Američanky dokázaly, že na Brazilky zahrát umí a jejich čtyřbrankový debakl na loňském mistrovství světa byl jen výjimkou. Vyrovnaný duel rozhodla jediná branka Lloyodové z šesté minuty prodloužení.

marta__192x128_.jpgStejná hráčka čtyři minuty před jeho koncem mohla náskok zvýšit, ale po samostatném úniku trefila jen tyč.

Ani Brazilky v závěrečném zoufalém náporu neuspěly, přestože střela Renaty Costy a hlavička Cristiany po brance volaly.

Místo toho poražené hráčky po Damkové závěrečném hvizdu popadaly na trávník, který skrápěly slzami, zatímco Američanky se mohly radovat z dalšího olympijského zlata.

Bronzové medaile získaly německé fotbalistky. V zápase o třetí místo porazily úřadující světové šampionky Japonsko 2:0 a vděčí za to hlavně Fatmiře Bajramajové, která se po přestávce postarala o obě branky vítězného týmu. Německo tak alespoň částečně odčinilo semifinálový debakl s Brazílií, po němž se mu rozplynul sen o premiérovém triumfu na olympijských hrách.

Americké beachvolejbalistky obhájily zlato

beachvolejbal_usa192.jpgTrojnásobné mistryně světa Kerri Walshová a Misty Mayová-Treanorová obhájily v Pekingu olympijské zlato, když za hustého deště ve finále porazily dvakrát 21:18 čínskou dvojici Tchien Ťia, Wang Ťie.

Američanky potvrdily, že jsou nejlepšími plážovými volejbalistkami současnosti. Vítěznou sérii tak prodloužily už na 108 zápasů.

Právě tyto čínské beachvolejbalistky přitom byly loni v červnu na turnaji Světové série ve Stavangeru posledními přemožitelkami amerických suverének.

Na rozdíl od finále loňského mistrovství světa, v němž utrpěly debakl, tentokrát držely s favoritkami krok. V těžkém písku na obou stranách dominoval útok a ani jedna z dvojic si v průběhu úvodní sady nevytvořila větší než dvoubodový náskok.

china__192x128_.jpgKoncovka však patřila Američankám, které využily nedůslednosti Číňanek a dostaly se do vedení 20:17. Druhý setbol využila Mayová-Treanorová razantním útokem.

Američankám vyšel lépe vstup do druhé sady, když rychle vedly 6:3. Čínské volejbalistky však zásluhou riskantního servisu vyrovnaly a vrátily se do hry. Za stavu 19:18 pro zámořský pár však Wang Ťie poslala smeč do autu, což rozhodlo. Hned první mečbol Walshová proměnila.

Nevlídné počasí vytáhlou blokařku nerozhodilo. "Díky dešti to bylo lepší, cítily jsme se jako válečnice. Tlak vyvolaný tím, že se hraje v Číně, to dělá ještě intenzivnějším," řekla Walshová.

plazak__192x128_.jpgJejí spoluhráčka se svěřila, že si dnes splnily dlouholetý sen. "Od okamžiku, kdy v Aténách dopadl poslední míč, jsme chtěly olympijské vítězství zopakovat. Nikdo před námi to nedokázal," prozradila.

Poražené finalistky vyjádřily staronovým šampionkám velký respekt. "Jsou prostě pro nás příliš silné," poznamenala Tchien Ťia.

Případná třetí olympijská účast Američanek závisí na tom, jak dopadnou jejich soukromé plány. "Možná chceme jet na třetí, ale nejdřív chceme děti. Teď to musím brát jako svou poslední olympiádu. Nikdy jsem ještě dítě neměla, takže prostě nevím. Bylo by fajn, kdyby nás děti jednou viděly vyhrát," přiblížila plány jednatřicetiletá Mayová-Treanorová.

Domácí reprezentantky zaznamenaly dvojnásobný medailový úspěch, když bronz získaly Süe Čchen a Čang Si. V utkání o třetí místo porazily 2:0 na sety brazilskou dvojici Renata, Talita. Brazilky tak poprvé odjedou z olympijského turnaje plážových volejbalistek bez cenného kovu.

Šampionkami ve vodním pólu se staly Nizozemky

holand__192x128_.jpgNizozemské vodní pólistky se staly překvapivými vítězkami olympijského turnaje v Pekingu.

Ve finále gólem 30 sekund před koncem porazily Američanky 9:8 a získaly vůbec první medaili od roku 2000, kdy se ženské vodní pólo dostalo na program her.

Triumf Nizozemek je o to překvapivější, že si tento tým v základní skupině připsal jediné vítězství nad outsiderkami z Řecka a postupoval ze třetího místa.

Poté ale vyřadil Itálii, Maďarsko a nyní i obhájkyně bronzu z Atén. Američanky tak sice i napotřetí získaly olympijskou medaili, ta nejcennější jim však opět unikla.

Japonské softbalistky připravily USA o čtvrté zlato z OH

japan__192x128_.jpgFinále olympijského turnaje softbalistek skončilo senzačním vítězstvím Japonska nad USA.

Asiatky porazily světové šampionky a vítězky předchozích tří olympiád Američanky 3:1 a uštědřily jim tak první porážku za posledních osm let.

Hráčky USA přišly o 22 zápasů dlouhou sérii neporazitelnosti v derniéře softbalu na olympiádě.

Šestinásobné mistryně světa naposledy na olympiádě prohrály v Sydney 2000, kde je porazilo také Japonsko. Přesto tehdy dokázaly Američanky v Austrálii triumfovat a poté přidaly zlaté medaile ze Sydney a z Atén.

Japonky dnes vrátily soupeřkám porážku 0:7 ze základní skupiny a z úvodního zápasu play off, v němž podlehly USA 1:4. Bronzové medaile získaly Australanky.

Basketbalistky USA si zahrají o čtvrté zlato za sebou

Americké basketbalistky dělí jedno vítězství od zisku čtvrtého olympijského zlata za sebou. Největší favoritky turnaje v Pekingu oplatily Rusku semifinálovou prohru z mistrovství světa a vyhrály 67:52. Ve finále narazí na třetích hrách za sebou na úřadující světové šampionky Australanky, které deklasovaly domácí Čínu 90:56.

basket__192x128_.jpgRuské hráčky sehrály s týmem USA nejtěsnější zápas na turnaji.

Soupeřky českých basketbalistek ze základní skupiny v předchozích zápasech vyhrávaly v průměru o 43 bodů a nastřílely 99,2 bodu na utkání.

Vicemistryně světa přesto nedokázaly zopakovat výkon z předloňského šampionátu v Brazílii, kdy v semifinále Američankám připravily první prohru na světových šampionátech a olympijských hrách po 12 letech.

Australské basketbalistky se v utkání s Čínou musely obejít bez nejlepší hráčky předloňského mistrovství světa Penny Taylorové, které nehrála kvůli poškozeným vazům v kotníku. Podle agentury Reuters by však australská hvězda měla být pro finále připravena.

Přemožitelky českého týmu ze čtvrtfinále budou v duelu s USA na třetí pokus usilovat o olympijské zlato. V letech 2000 a 2004 prohrály ve finále právě s Američankami.

Házenkářky Ruska a Norska si potřetí za sebou zahrají ve finále

Ve finále olympijského turnaje házenkářek se utkají Norsko s Ruskem a zopakují si tak souboj o zlato z posledních dvou velkých akcí. Sobotní finále rozsoudí, zda jsou nejlepším házenkářským týmem současnosti mistryně Evropy z roku 2006 Norky, nebo světové šampionky z roku 2007 Rusky.

norky__192x128_.jpgHázenkářky Norska v Pekingu zdolaly Koreu 29:28. Vicemistryně světa přitom ještě pět minut před koncem prvního poločasu prohrávaly o čtyři branky, brzy po přestávce ale zápas otočily.

Čtyřgólový náskok však v závěru prohospodařily a rozhodující branku vstřelily až v poslední minutě zásluhou Gro Hammersengové.

Gól nejlepší hráčky světa měl dohru, neboť Korea podala proti jeho uznání protest. Podle poraženého týmu vystřelila Hammersengová až po vypršení času, takže se mělo pokračovat prodloužením.

Proto odmítl korejský tým zhruba půl hodiny opustit palubovku a opozdil se i začátek druhého semifinále. Mezinárodní házenkářská federace nicméně protest Koreje zamítla a ponechala výsledek v platnosti.

hazena__192x128_.jpgNejlepšími střelkyněmi na norské straně byly s šesti góly Kari Mette Johansenová a Hammersengová, v dresu Koreje si ještě o tři branky více připsala Mun Pchil-he. Korejky tak po dnešní prohře neobhájí stříbrné medaile z Atén.

Rusky se do finále dostaly díky vítězství 22:20 nad bývalými mistryněmi Evropy z Maďarska. Rusko, které střelecky táhnuly Irina Bliznovová se sedmi góly a Irina Poltoracká se šesti, vedlo celý zápas a Maďarky jen v závěru snížily.

V sobotním finále mohou Rusky navázat na triumfy Sovětského svazu z her v roce 1976 a 1980, maximem Norek jsou stříbra z let 1988 a 1992.

Volejbalistky USA porazily Kubu a ve finále OH je čeká Brazílie

Americké volejbalistky prošly poprvé od roku 1984 do olympijského finále. V semifinálovém utkání v Pekingu porazily hladce ve třech setech Kubu, která ale stále může alespoň obhájit aténský bronz.

volejbal__192x128_.jpgCelek USA se v sobotu utká o své první zlato z vrcholného světového turnaje s favorizovanou Brazílií, jež zdolala bez ztráty setu domácí Čínu a do finále postoupila poprvé v historii.

Americký výběr, který jako hlavní trenérka vede bývalá čínská volejbalová hvězda Lang Pching, přitom v základní skupině olympijského turnaje s Kubou stejným poměrem setů prohrál. Dnes však hráčky USA odehrály úplně jiný zápas a v šesti dosavadních duelech v Pekingu neporažené, ale tentokrát nezvykle často chybující protivnice jednoznačně předčily. Utkání trvalo pouze hodinu a sedm minut.

Nejlepší útočnicí prvního semifinálového zápasu byla dvoumetrová Američanka Tayyiba Haneefová-Parková, která svému týmu zajistila 12 bodů.

Brazilky naplnily roli největších favoritek i v dnešním semifinále a ani v sedmém utkání v Pekingu neztratily set. Jihoameričanky k tomu měly nejblíže v první sadě, v jejímž závěru čelily dvěma setbolům a vyhrály ji až 27:25. Následující sety Brazilky získaly 25:22 a 25:14 a ukončily čínský sen o obhajobě zlata z Atén.

Australští pozemní hokejisté olympijské zlato neobhájí

Australští pozemní hokejisté v Pekingu olympijské zlato neobhájí. Vítězové z Atén v semifinále se Španělskem neudrželi dvoubrankové vedení a prohráli 2:3. Španělé si ve finále zahrají s Německem, které porazilo v penaltovém rozstřelu 4:3 Nizozemce, a o zlato si zahraje po 16 letech.

spain__192x128_.jpgAustralanům k postupu do finále nestačilo ani dvougólové vedení, které si drželi až do 39. minuty.

Pak ale jej vymazal dvěma góly Eduard Tubau a rozhodující trefu přidal dvě minuty před koncem zápasu Santiago Freixa.

Hrdiny duelu s obhájci aténského stříbra Nizozemci byli němečtí bratři Zellerové. Philipp se dvě minuty před koncem zápasu postaral o vyrovnání na 1:1 a Christophe pak v rozstřelu proměnil rozhodující penaltu.

Německo si naposledy o olympijské zlato zahrálo v roce 1992 v Barceloně a v sobotním finále budou úřadující mistři světa útočit na svůj třetí triumf.

Fotbal - ženy - finále:

Brazílie - USA 1:0 po prodl. (0:0, 0:0)

Branka: 96. Lloyodová. Rozhodčí: Damková (ČR).

Brazílie: Barbara - Simone (104. Rosana), Tania, Renata Costa, Erika - Maycon, Daniela (77. Fabiana), Formiga (106. Francielle), Ester - Marta, Cristiane. Trenér: Barcellos.

USA: Solová - Mittsová, Ramponeová, Markgrafová, Chalupnyová - Tarpleyová (71. Cheneyová), Boxxová, Huclesová, Lloydová, O'Reillyová (101. Kaiová) - Rodriguezová (120. Coxová). Trenér: Sundhageová.

O 3. místo:

Německo - Japonsko 2:0 (0:0)

Branky: 67. a 87. Bajramajová.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Brazílie, 3. Německo, 4. Japonsko, 5. Čína, 6. Švédsko, 7. Norsko, 8. Kanada.

Plážový volejbal - ženy:
Finále: Walshová, Mayová-Treanorová (USA) - Tchien Ťia, Wang Ťie (Čína) 2:0 (18, 18),
o 3. místo: Süe Čchen, Čang Si (Čína) - Renata, Talita (Braz.) 2:0 (19, 17).

Vodní pólo - ženy - finále:

Nizozemsko - USA 9:8 (4:2, 1:3, 2:1, 2:2).

Konečné pořadí: 1. Nizozemsko, 2. USA, 3. Austrálie, 4. Maďarsko, 5. Čína, 6. Itálie, 7. Rusko, 8. Řecko.

Softbal - finále:

USA - Japonsko 1:3.

Konečné pořadí: 1. Japonsko, 2. USA, 3. Austrálie, 4. Kanada, 5. Tchaj-wan, 6. Čína, 7. Venezuela, 8. Nizozemsko.

Basketbal - ženy - semifinále:

Rusko - USA 52:67 (32:33)

Nejvíce bodů: Stěpanovová 14, Ščegolevová 12, Abrosimovová 11 - Taurasiová 21, Thompsonová 15, Fowlesová 8.

Čína - Austrálie 56:90 (18:34)

Nejvíce bodů: Pien Lan 20, Miao Li-ťie 10, Čchen Siao-li 6 - Snellová 16, Harrowerová 14, Jacksonová 11, Batkovicová a Summertonová 10.

Házená - ženy - semifinále:
Norsko - Korea 29:28 (14:15)

Nejvíce branek: Johansenová a Hammersengová po 6, Aamodtová a Lybekková po 4 - Mun Pchil-he 9, O Song-ok a Hong Čong-ho po 4.

Rusko - Maďarsko 22:20 (14:9)

Nejvíce branek: Bliznovová 7, Poltoracká 6, Turejová 3 - Tothová 5, Kovacsiczová 4, Ferlingová, Gorbiczová a Szamoranská po 3.

O 5.-8. místo:

Čína - Švédsko 20:19 (8:7), Francie - Rumunsko 36:34 po druhém prodl. (31:31, 27:27, 12:13).