oh-basketbal-spanelsko-chorvatskoŠpanělé v utkání ani jednou neprohrávali a účastí v semifinále se přiblížili úspěchu svých předchůdců na olympijských hrách v Los Angeles 1984, kteří získali stříbro.

Tahounem vicemistrů Evropy dnes byla jejich největší hvězda Pau Gasol s 20 nastřílenými body.

Litevci, kteří při jistotě prvního postupového místa vypustili poslední zápas základní skupiny a prohráli o 31 bodů s Austrálií, navázali proti Číňanům na předchozí výkony na turnaji. Soupeře nechali žít medailový sen prakticky pouze první čtvrtinu, kterou vyhráli o dva body, ale potom již mířili nezadržitelné do semifinále.

Tam se na olympiádě probojovali už popáté za sebou a ve sbírce mají tři bronzy. Nejlepším střelcem Litevců byl Šarunas Jasikevičius s 23 body, na straně Číny tradičně vévodil Jao Ming.

Favorizovaný výběr hvězd Spojených států se sice proti Austrálii pozvolna rozjížděl a první čtvrtinu vyhrál o jediný bod, poté však Američané náskok postupně navyšovali a definitivně rozhodli o osudu zápasu v jeho třetí části, v níž zvítězili 34:18. Poprvé byl nejlepším střelcem utkání nejužitečnější hráč uplynulého ročníku NBA Kobe Bryant, jenž zatížil soupeřovo konto 25 body.

argentina__192x128_.jpgV utkání dne se podařilo Argentině udolat Řecko 80:78, na čemž se nejvýrazněji podílel Manu Ginobili, hájící v NBA barvy San Antonia.

Řecko sice vedlo o bod v poločase, ale od stavu 66:66 necelých šest minut před koncem, kdy přišla následně trojka Carlose Delfina, neustále alespoň bod ztrácelo.

Jen 46 vteřin před koncem se po zvýšení Ginobiliho na 80:75 zdálo rozhodnuto, na druhé straně se však trefil za tři body Panajotis Vasilopulos. Odpověď Ginobiliho ze stejné vzdálenosti se minula účinkem a Spanulis stihl tři vteřiny před koncem tříbodový pokus, ale neuspěl.

O obrovské vyrovnanosti zápasu svědčí i to, že se obě mužstva vystřídala celkem patnáctkrát ve vedení, devětkrát byl stav vyrovnaný. Ani jeden z týmů se nedokázal svému soupeři bodově utrhnout - nejvyšší vedení Argentiny bylo o sedm bodů, Řekové vedli nejvíce o pět.

Neporažení házenkáři Francie postoupili do semifinále

Francouzští házenkáři neprohráli na olympijských hrách v Pekingu ani šestý zápas a postoupili do semifinále. Jediný neporažený tým turnaje zdolal ve čtvrtfinále 27:24 Rusko a v boji o finále ho čeká Chorvatsko. Obhájci aténského zlata si účast v boji o finále zajistili výhrou 26:24 nad mistry Evropy z Dánska.

chorvatsko__192x128_.jpgFrancouzi oplatili Rusku čtyři roky starou porážku ze stejné fáze turnaje v Aténách. V utkání naposledy prohrávali 6:7 ve 14. minutě, poté skóre otočili a do vedení už soupeře nepustili.

Rovnou třetinu gólů vítězů nastřílel Daniel Narcisse, jenž dvěma brankami za sebou odvrátil poslední krizovou situaci, kdy Rusové sérií čtyř tref snížili na 21:22.

Po šestnácti letech si zahrají o medaile házenkáři Islandu, kteří naposledy postoupili do semifinále v Barceloně 1992. Seveřané v dnešním čtvrtfinále zdolali 32:30 Polsko a nechali zapomenout na minulé hry v Aténách, kde se nedostali ze základní skupiny.

V boji o premiérový postup do finále v historii čekají na Islanďany Španělé, kteří si v závěrečném čtvrtfinále poradili po vyrovnaném prvním poločase s Koreou nakonec jednoznačným poměrem 29:24. K postupu bronzového týmu her v letech 1996 a 2000 nejvíce přispěli osmigólový Albert Rocas a šesti přesnými zásahy nejlepší střelec týmu na turnaji Juan Garcia.

Ruští a italští volejbalisté jsou v semifinále

Volejbalisté Ruska porazili ve čtvrtfinále olympijských her Bulharsko 3:1 a budou hrát v Pekingu o medaile. O postup do finále, kde byli naposledy před osmi lety v Sydney, si zahrají s týmem USA. V druhém semifinále na sebe narazí Brazilci a Italové a zopakují si tak aténský boj o zlato.

italia__192x128_.jpgTeprve podruhé a naposledy si na turnaji zahrál bulharský kapitán Plamen Konstantinov. Pětatřicetiletý hráč měl při krevní zkoušce před zahájením her lehce zvýšenou hodnotu testosteronu a národní federace jej raději z olympiády odvolala.

Výsledek dalšího testu v minulém týdnu byl negativní, takže se Konstantinov na hry vrátil a v pondělí pomohl k týmu výhře nad Venezuelou.

Proti Rusům, kteří v základní skupině prohráli až poslední utkání s Polskem v pěti setech, však ani jeho přítomnost Bulharům nepomohla.

Na medailovou šňůru z posledních tří olympijských turnajů mohou navázat obhájci stříbra z Atén Italové, kteří v posledních letech marně čekají na větší mezinárodní úspěch. V souboji s mírně favorizovanými Poláky opanovali vcelku jasně úvodní dvě sady, ale třetí set prohráli a ve čtvrtém se jen velice pomalu dostávali do hry.

Poláci jim díky tomu utekli až na slibné vedení 8:2. Nakonec však Italové stihli odvrátit dva setboly a propracovali se sami ke dvěma mečbolům. Jejich soupeř se však nevzdal a po více než půlhodinovém dramatu získal čtvrtou sadu 28:26.

usa__192x128_.jpgVe zkrácené hře se po vyrovnaném úvodu ujali režie Italové a zdálo se, že náskok 11:8 již nepustí.

Poláci však podruhé v utkání vstali z mrtvých a dokázali odvrátit další dva mečboly. S celkově pátým za stavu 15:16, zakončeným přesnou smečí Mattea Martina, si však již poradit nedokázali.

Pět setů se hrálo také v utkání USA - Srbsko. Stejně jako ve finále letošní Světové ligy se nakonec radovali Američané, které do olympijského semifinále nasměroval zejména vynikající výkon univerzála Claytona Stanleyho v tie-breaku. V tom Stanley zastínil i srbskou oporu Ivana Miljkoviče, s 28 body nejlepšího útočníka zápasu.

Jasný průběh mělo naopak čtvrtfinále mezi obhájci zlata z Atén Brazilci a domácí Čínou. Ta se v ani jednom setu nevzmohla na více než 17 bodů a do medailových bojů nezasáhne.

Brazilští volejbalisté Ricardo, Emanuel neobhájí olympijské zlato

Brazilští plážoví volejbalisté Ricardo a Emanuel neobhájí zlaté olympijské medaile z Atén. Vítězové 32 turnajů Světového okruhu v semifinále podlehli svým krajanům Marciu Araujovi a Fabiu Luizovi a budou hrát o bronz. Mistři světa z roku 2005 porazili světové šampiony z roku 2003 po setech 22:20 a 21:18.

amici__192x128_.jpgVe druhém semifinále splnili roli favoritů Američané Todd Rogers a Philip Dalhausser, kteří si snadno poradili s brazilskými rodáky v gruzínském dresu Renatem Gomesem a Jorgem Terceirem.

Úřadující mistři světa zvítězili v jednom z nejkratších zápasů olympijského turnaje za 42 minut 21:11 a 21:13.

Američané mohou získat na písku obě zlaté medaile, neboť ve finále ženské soutěže budou ve čtvrtek obhajovat prvenství Kerri Walshová a Misty Mayová-Treanorová. Muži se utkají o cenné kovy o den později.

brazil__192x128_.jpg"Ve druhém setu už jsme sundali nohu z plynu. Vedli jsme o deset bodů a nebyl důvod plýtvat energií, když nás čeká další zápas," uvedl Rogers po hladké výhře nad naturalizovanými Gruzínci.

Marcio Araujo s Fabiem Luizem nepodávali v předchozích zápasech v Pekingu přesvědčivé výkony, ale na své slavné krajany se vytáhli.

"Nesměli jsme si připustit, že na druhé straně kurtu jsou právě oni. To by bylo příliš psychicky náročné. Museli jsme jediné - odehrát perfektní zápas. Nezbývalo než hrát na 120 procent, bychom postoupili," řekl Marcio Araujo po vítězství nad brazilskými idoly.

Zápas ukončil Ricardo, který má ve sbírce i stříbro ze Sydney, křížnou smečí do autu, po níž proti výroku rozhodčího dlouho marně protestoval.

Do semifinále vodních pólistů postoupily oba týmy bývalé SČH

serbia__192x128_.jpgPo rozpadu společného státu Srbska a Černé Hory si týmy vodních pólistů obou zemí udržely svou kvalitu a postoupily do semifinále olympijského turnaje. Před čtyřmi lety v Aténách získal výběr SČH stříbro.

Mistři Evropy Černohorci ve čtvrtfinále ukončili medailové naděje Chorvatů a díky vítězství 7:6 si zahrají o postup do finále s úřadujícími olympijskými šampiony Maďary, kteří měli coby vítězové základní skupiny jistou semifinálovou účast. Oba soupeři se už střetli ve skupině a dramatický duel skončil remízou 10:10.

Světovým šampionům Chorvatům tak k zisku první medaile od Atlanty 1996 nepomohly ani kníry, které si všichni členové mužstva vypěstovali během tříměsíčního soustředění před hrami.

Vicemistři Evropy Srbové si zajistili postup do semifinále proti Spojeným státům americkým po výhře 9:5 nad Španělskem. Rozhodli o ní ve druhé čtvrtině, kterou vyhráli 5:1.

Německé pozemkářky titul neobhájí

Německé pozemní hokejistky olympijské zlato neobhájí. V semifinále v Pekingu překvapivě nestačily na Čínu, které podlehly 2:3. Domácí reprezentantky se do finále olympijského turnaje probojovaly poprvé v historii, naopak podruhé za sebou si o zlato zahrají Nizozemky, které v semifinále přehrály Argentinu 5:2.

hokej__192x128_.jpgČíňanky v utkání s favorizovaným soupeřem dvakrát dotahovaly jednogólovou ztrátu.

K otočení výsledku jim pomohlo nezvykle mnoho chyb německých hráček. O vítězství domácí reprezentace rozhodla v 58. minutě Čao Jü-tiao.

Nizozemky porazily Argentinu v semifinále již před čtyřmi lety v Aténách, následně však ve finále prohrály s Německem.

Tehdy se semifinálová bitva rozhodovala až na penalty, ovšem tentokrát šlo o jednoznačnou záležitost. A to především díky nizozemské střelkyni Paumenové, která se postarala o tři zásahy. Na Argentinu tak stejně jako v Aténách zbyl jen boj o třetí místo.

Korejští baseballisté zvládli základní část bez zaváhání

Korejští baseballisté nezaváhali ani v posledním utkání základní části olympijského turnaje a Nizozemsko deklasovali 10:0. Do semifinále postoupili z prvního místa se stoprocentní bilancí sedmi vítězství ze sedmi zápasů.

baseball__192x128_.jpgV úterý Korejci překvapili výhrou nad obhájci zlatých medailí z Kuby, kteří dnes toto zaváhání napravili drtivým vítězstvím 17:1 nad domácí Čínou. Zápas skončil už po sedmé směně.

Jasnou výhru ozdobil Giorbis Duvergel prvním grandslamem pekingského turnaje, když odpálil homerun při plně obsazených metách v druhé směně. V ní Kubánci doběhli pro devět bodů a utkání záhy rozhodli.

V duelu jistých postupujících do semifinále mezi Japonskem a Spojenými státy čekali diváci na první bod až do 11. směny. V ní Američané zaznamenali čtyři body, na které odpovědělo Japonsko pouze dvěma doběhy.

Softbalistky USA budou hrát ve finále o čtvrté olympijské zlato

Americké softbalistky dělí jedno vítězství od čtvrtého olympijského triumfu za sebou. Hráčky USA, které ovládly všechny turnaje od zařazení softbalu do programu olympijských her, v play off zdolaly 4:1 Japonsko a jsou ve finále.

japonsko__192x128_.jpgO zlaté medaile se Američanky ve čtvrtek utkají se stejným soupeřem. Japonky si finálovou účast vybojovaly na druhý pokus po vítězství nad Austrálií, která předtím zdolala 5:3 Kanadu.

Australanky dokázaly smazat v závěrečné sedmé směně jednobodové manko a Japonkám vzdorovaly až do 12. směny. Úspěšný odpal Rei Nišijamaové rozhodl o tom, že si Austrálie odveze pouze bronz.

Spojené státy prodloužily svou vítěznou sérii na olympijských hrách už na 22 zápasů. Výrazně k tomu přispěla Crystl Bustosová, která v nastavené deváté směně odpálila svůj pátý homerun v Pekingu, po němž její tým získal tři body. V předchozích osmi směnách se nikomu ze soupeřů bodovat nepodařilo.

Americké softbalistky dlouho držela zkrátka nadhazovačka Jukiko Uenová, ale Bustosová na ni nakonec vyzrála. "Čekala jsem, až mi pošle tenhle nadhoz. Věděla jsem, že s ním přijde. Nemohla jsem se dočkat, až mi přistane na pálce," řekla hvězdná pálkařka, která poslala míček vysoko na tribuny olympijského stadionu.

Basketbal - muži - čtvrtfinále:
Španělsko - Chorvatsko 72:59 (37:26)
Nejvíce bodů: P. Gasol 20, Reyes 13, Calderón 10 - Banič 15, Planinič 12, Ukič, Tomas a Kus po 7.

Litva - Čína 94:68 (41:30)
Nejvíce bodů: Jasikevičius 23, Šiškauskas a Kleiza po 15 - Jao Ming 19, I Ťien-lien 11, Wej Liou 10.

USA - Austrálie 116:85 (55:43)
Nejvíce bodů: Bryant 25, James 16, Anthony 15 - Mills 20, Saville 13, Ingles 11.

Argentina - Řecko 80:78 (39:40)
Nejvíce bodů: Ginobili 24, Delfino 23, Nocioni 12 - Fotsis 17, Tsartsaris 13, Burusis 12.

Házená - muži - čtvrtfinále:
Francie - Rusko 27:24 (13:10)
Nejvíce branek: Narcisse 9, Abalo 7, Gille a Girault po 4 - Kokšarov 5, Černoivanov 4, Rastvorcev, Kovaljov a Igropulo po 3.

Island - Polsko 32:30 (19:14)
Nejvíce branek: Petersson 6, Sigurdsson a Gudjonsson po 5 - Jachlewski a Tkaczyk po 6, Jurasik a Jaszka po 4.

Chorvatsko - Dánsko 26:24 (14:12)
Nejvíce branek: Šprem 7, Džomba 6 - Christiansen 6, Lindberg 4.

Španělsko - Korea 29:24 (14:13)
Nejvíce branek: Rocas 8, Garcia 6, Romero a Entrerrios po 5 - Čong I-kjong 7, Pak Un-čchul 6, Čung Su-jong 5.

Volejbal - muži - čtvrtfinále:
Rusko - Bulharsko 3:1 (-20, 16, 22, 21), Itálie - Polsko 3:2 (19, 22, -18, -26, 15), Brazílie - Čína 3:0 (17, 15, 16), USA - Srbsko 3:2 (-20, 23, -21, 18, 12).

Plážový volejbal - muži - semifinále:
Rogers, Dalhausser (2-USA) - Gomes, Terceiro (Gruz.) 2:0 (11, 13), Marcio Araujo, Fabio Luiz (4-Braz.) - Ricardo, Emanuel (3-Braz.) 2:0 (20, 18).

Vodní pólo - muži:

Čtvrtfinále: Černá Hora - Chorvatsko 7:6 (3:1, 2:3, 1:0, 1:2), Srbsko - Španělsko 9:5 (0:1, 5:1, 2:1, 2:2).

O 7.-12. místo: Itálie - Kanada 13:11 (4:1, 2:3, 3:3, 4:4), Řecko - Čína 13:8 (3:1, 4:4, 2:0, 4:3).

Pozemní hokej - ženy - semifinále:
Německo - Čína 2:3 (1:1)
Branky: 4. Kellerová, 36. Beermannová - 31. Kao Li-chua, 39. Ma I-po, 58. Čao Jü-tiao.

Nizozemsko - Argentina 5:2 (3:0)
Branky: 9., 25. a 47. Paumenová, 33. Agliottiová, 68. Hoogová - 59. Russová, 70. Gullaová.

O 7. místo: Španělsko - USA 3:2 v prodl. (2:2, 1:1),
o 9. místo: Korea - Japonsko 2:1 (1:0).

Baseball: Kuba - Čína 17:1, Korejská republika - Nizozemsko 10:0, USA - Japonsko 4:2 (v 11. směně), Tchaj-wan - Kanada 6:5 (v 12. směně).
Konečné pořadí základní části: 1. Korea 7 výher/0 porážek, 2. Kuba 6/1, 3. USA 5/2, 4. Japonsko 4/3, 5. Tchaj-wan 2/5, 6. Kanada 2/5, 7. Nizozemsko 1/6, 8. Čína 1/6.

Softbal - play off: USA - Japonsko 4:1 (v 9. směně), Austrálie - Kanada 5:3. O postup do finále: Japonsko - Austrálie 4:3 (ve 12. směně).