V něm budou moci oplatit dvanáct let starou porážku z Atlanty Nigérii. Ta si s přehledem poradila s Belgií 4:1.

messi__192x128_.jpgOčekávaný souboj dvou největších favoritů turnaje nabídl svižný fotbal, kterému však dlouho scházely větší šance.

Přece jen aktivněji vstoupili do utkání Argentinci. V 13. minutě se uvolnil Agüero, ale jeho přízemní střela mířila jen do boční sítě.

Brazilci postupem času vyrovnali obraz hry, ovšem nebezpečnější byl dál soupeř, jehož hru řídil především hvězdný Messi. Barcelonský klenot se čtyři minuty před pauzou protáhl do středu šestnáctky a prověřil gólmana Renana.

Brazilci přišli o neprůstřelnost na turnaji až sedm minut po pauze, kdy se nepřesná střela Di Marii šťastně odrazila od nabíhajícího Agüera do sítě. Vzápětí mohli "kanárci" srovnat, jenže Rafinhův ostrý centr vyboxoval Romero, který mezi tyčemi nahradil zraněného Ustariho. Za pár sekund napálil Sobis pouze tyč.

oh-fotbal-ronaldinho-messiNaopak na druhé straně se znovu blýskl Agüero. Loňský mistr světa do 20 let z Kanady stál opět na správném místě a v pohodě tečoval Parejovu přihrávku do odkryté branky.

Definitivní úder pak zlomeným Brazilcům zasadil Riquelme, který čtvrt hodiny před koncem z penalty potrestal Brenův faul na Agüera.

V hledišti se radoval i legendární Maradona, naopak parta okolo hvězdného Ronaldinha ani letos premiérové zlato z olympiády do Brazílie nepřiveze. V závěru si navíc uřízla ostudu, když nepříznivý průběh neunesli Lucas a Neves a oba museli bez předchozího napomínání ze hřiště.

Nigérie vstoupila do semifinálového zápasu s Belgií aktivněji. Čtvrtfinálový přemožitel Itálie v obraně rychlonohému soupeři nestačil, za což zaplatil vedoucí brankou Adefemiho. Do poločasu mohl ještě zvýšit Okoronkwo, ale samostatný nájezd zakončil střelou vedle.

nigerie__192x128_.jpgBelgičané, kteří jsou největším překvapením turnaje, za svým soupeřem zaostávali i po změně stran.

Navíc v dresu Nigérie zazářil záložník německého Hoffenheimu Ogbuke Obasi, který dvěma góly v rozmezí 13 minut rozhodl.

Čtvrtou branku pak přidal střelou z dálky pravý bek Okonkwo. Na belgické prohře nic nezměnilo ani snížení střídajícího Cimana, který se prosadil z přímého kopu dvě minuty před koncem.

Nigerijci tak postoupili do finále olympijského turnaje podruhé během posledních dvanácti let. V roce 1996 na hrách v Atlantě ve finále porazili Argentinu 3:2 a v sobotu si souboj o zlato s favorizovanými Jihoameričany zopakují.

Ruské házenkářky postoupily do semifinále až po prodloužení

hazena__192x128_.jpgNejvětší drama ve čtvrtfinále olympijského turnaje házenkářek dnes v Pekingu přinesl závěrečný zápas mezi Ruskem a Francií.

O postupu ruských mistryň světa v něm totiž rozhodlo až druhé prodloužení, které stanovilo konečný výsledek 32:31. Rusky přitom v úvodu druhého poločasu prohrávaly již o pět branek, i tuto ztrátu však dokázaly zlikvidovat.

Po základní hrací době byl stav 24:24, v prvním desetiminutovém nastavení pak oba celky přidaly po čtyřech gólech. Pokaždé přitom remízu zachraňovaly Rusky, které v prvním prodloužení musely dotáhnout dvoubrankové manko. Přesto se po 80 minutách hry nakonec radovaly z postupu a udržely šanci po 28 letech navázat na moskevské zlato tehdejšího SSSR.

Ve čtvrtečním semifinále se utkají s Maďarskem, druhou dvojici tvoří Korea a Norsko. Mistryně Evropy Norky si v severském derby poradily se Švédskem 31:24, Maďarky zdolaly ve čtvrtfinále Rumunsko 34:30. Korejské obhájkyně stříbrných medailí z Atén pak bez problémů zvítězily nad domácí Čínou 31:23. Poražené celky čeká boj o páté až osmé místo.

V repríze aténského finále zdolaly čínské volejbalistky Rusko 3:0

volejbal__192x128_.jpgČínské volejbalistky porazily v repríze aténského finále Rusko 3:0 a postoupily mezi nejlepší čtveřici letošních olympijských her.

Úřadující mistryně světa z Ruska tak v Pekingu na medaili nedosáhnou, naopak domácí reprezentantky stále mohou obhájit olympijské zlato.

V semifinále Číňanky narazí na Brazílii. Favorizované Jihoameričanky, vicemistryně světa a vítězky červencové Grand Prix, dnes porazily Japonsko rovněž hladce 3:0 a ani v šestém zápase v Pekingu tak neztratily set.

Do semifinále snadno prošly také kubánské volejbalistky. Obhájkyně bronzových medailí si poradily se Srbkami 3:0 a o postup do finále se utkají s týmem USA. Američanky vyřadily posledního evropského zástupce Itálii, která přitom vedla 2:1 na sety, ale ve čtvrté ani páté sadě pak mistryně Evropy naprosto nezvládly začátek: náskok 8:0 respektive 5:0 už americký výběr nepustil.

O zlato si zahrají plážové volejbalistky USA a Číny

beach__192x128_.jpgPlážové volejbalistky Kerri Walshová a Misty Mayová-Treanorová budou na olympiádě v Pekingu obhajovat zlaté medaile.

Americká dvojice vyhrála v dnešním semifinále už 107. zápas za sebou, když porazila 2:0 Brazilky Renatu a Talitu, a ve finále narazí na domácí duo Tchien Ťia, Wang Ťie.

Stejně jako před čtyřmi roky v Řecku pomohl Američankám do finále i netradiční rituál. Mayová-Treanorová před zápasem s Brazilkami rozprášila na kurtu trochu popela své zemřelé matky Barbary a stejnou věc má navíc v plánu i před bojem o zlato.

"Nemohla bych odjet z domova bez ní," řekla agentuře Reuters jednatřicetiletá volejbalistka, která matčin popel přivezla do Pekingu v plastové krabičce od filmu. Finále je na programu ve čtvrtek.

Semifinále turnaje pozemkářů je stejné jako v Aténách

hokej__192x128_.jpgO postup do finále se utkají Německo s Nizozemskem a Španělsko s Austrálií.

Němečtí pozemkáři si zajistili postup v posledním utkání skupiny A, v němž dnes porazili Nový Zéland 3:1. Jejich neporažený soupeř Nizozemsko zdolal na závěr základní části 4:2 Pákistán.

Z prvního místa ve skupině A prošli mezi nejlepší čtveřici Španělé, kteří v přímém boji o postup porazili Koreu 5:3. Olympijským šampionům z Austrálie stačil v duelu s Británií bod za remízu 3:3.

O zlato si zahrají vodní pólistky USA a Nizozemska

polo__192x128_.jpgMistryně světa ve vodním pólu Američanky postoupily do finále olympijského turnaje. V semifinále v Pekingu porazily Austrálii 9:8 a o zlato si zahrají s Nizozemskem, které si poradilo 8:7 s Maďarskem.

Zatímco hráčky USA budou útočit na třetí medaili z olympiády za sebou, když byly stříbrné v Sydney a bronzové v Aténách, Nizozemky na olympijský úspěch čekají. Nejblíže mu byly před osmi lety při premiéře ženského vodního póla na hrách, kdy prohrály v boji o bronz.

Tým USA se bude muset v boji o zlato obejít bez nejlepší hráčky loňského mistrovství světa Lauren Wengerové, která si v posledních minutách semifinálového duelu s Austrálií zlomila pravou ruku.

Kubánští baseballisté na OH překvapivě podlehli Korejcům

baseball__192x128_.jpgObhájci baseballového olympijského zlata z Atén Kubánci v Pekingu překvapivě prohráli.

V duelu dvou neporažených celků dnes podlehli Korejcům 4:7, když rozhodující okamžiky přinesla čtvrtá směna. V ní vedla Kuba o tři body, ale asijský celek pěti úspěšnými doběhy vývoj otočil.

"Když jsme přijeli na olympiádu, doufal jsem, že bychom mohli vyhrát čtyři zápasy. Ale poté, co jsme na úvod porazili v těžkém utkání USA, se nás drží štěstěna," rozplýval se po šestém vítězství kouč vítězů Kim Kjong-mun.

Kubánští baseballisté se jen na olympiádě v Sydney neradovali ze zlatých medailí, tehdy podlehli ve finále týmu USA. I přes první prohru v turnaji mají místo v semifinále stejně jako Korea, USA a Japonsko jisté.

Fotbal - muži - semifinále:

Argentina - Brazílie 3:0 (0:0)

Branky: 52. a 58. Agüero, 76. Riquelme z pen. Rozhodčí: Vazquez (Urug.). ČK: 81. Lucas, 84. Neves (oba Braz.). Diváci: 52.968.

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, Pareja, Monzon - Gago, Mascherano, Riquelme (90. Sosa), Di Maria - Agüero, Messi.

Brazílie: Renan - Rafinha, Breno, Alex Silva, Marcelo - Hernanes (61. Neves), Diego (71. Jo), Lucas, Anderson, Ronaldinho - Sobis (61. Pato).

Nigérie - Belgie 4:1 (1:0)

Branky: 59. a 72. Obasi, 17. Adefemi, 78. Okonkwo - 88. Ciman. Rozhodčí: Polo (Chile). Diváci: 56.312.

Nigérie: Vanzekin - Okonkwo, Apam, Adeleye, Adefemi - Kaita, Ogbuke Obasi (73. Isaac), Obinna, Ajilore (46. Ekpo) - Okoronkwo (57. Anichebe), Odemwingie.

Belgie: Bailly - De Roover, Pocognoli, Simaeys, Vertonghen - Van den Borre, Haroun, Martens (63. Odidja-Ofoe) - De Mul (75. Ciman), Mirallas (75. Mulemo), Dembele.

Házená - ženy - čtvrtfinále:

Norsko - Švédsko 31:24 (16:10)

Nejvíce branek: Larsenová a Lybekková po 6, Johansenová 5 - Torstensonová 6, Bosonová, Wielová-Fredenová, Enströmová a Ahlmová po 4.

Maďarsko - Rumunsko 34:30 (16:14)

Nejvíce branek: Kovacsiczová 7, Ferlingová a Vertenová po 6 - Maierová 11, Neaguová 6.

Korea - Čína 31:23 (16:12)

Nejvíce branek: Pak Čong-he 8, Mun Pchil-he 6, Hu Sun-jong a An Čung-hwa po 5 - Chuang Tung-ťie 6, Liou Siao-mej a Liou Jün po 4.

Rusko - Francie 32:31 po druhém prodl. (28:28, 24:24, 12:16)

Nejvíce branek: Bliznovová 6, Postnovová a Andrjušinová po 5 - Signateová 7, Kamtová-Njitamová 5, Herbrechtová 4.

Volejbal - ženy - čtvrtfinále:

Kuba - Srbsko 3:0 (24, 19, 24), Brazílie - Japonsko 3:0 (12, 20, 16), Čína - Rusko 3:0 (22, 25, 19), USA - Itálie 3:2 (-20, 21, -19, 18, 6).

Plážový volejbal - ženy - semifinále:

Tchien Ťia, Wang Ťie - Süe Čchen, Čang Si (všechny Čína) 2:1 (-22, 27, 8), Walshová, Mayová-Treanorová (USA) - Renata, Talita (Braz.) 2:0 (12, 14).

Pozemní hokej - muži:

Skupina A: Německo - Nový Zéland 3:1 (2:0), Španělsko - Korea 2:1 (1:0), Belgie - Čína 3:1 (2:1).

Konečná tabulka: 1. Španělsko 4 0 1 9:5 12, 2. Německo 3 2 0 12:6 11, 3. Korea 2 1 2 13:11 7, 4. N. Zéland 2 1 2 10:9 7, 5. Belgie 1 1 3 9:13 4, 6. Čína 0 1 4 7:16 1.

Skupina B: Nizozemsko - Pákistán 4:2 (0:1), Kanada - JAR 5:3 (2:2), Austrálie - Británie 3:3 (0:1).

Konečná tabulka: 1. Nizozemsko 4 1 0 16:6 13, 2. Austrálie 3 2 0 24:7 11, 3. Británie 2 2 1 10:7 8, 4. Pákistán 2 0 3 11:13 6, 5. Kanada 1 1 3 10:17 4, 6. JAR 5 0 0 5 4:25 0.

Vodní pólo - ženy:

Semifinále: USA - Austrálie 9:8 (2:2, 2:2, 4:1, 1:3), Maďarsko - Nizozemsko 7:8 (2:1, 1:3, 3:3, 1:1), o 5. místo: Čína - Itálie 10:7 (3:1, 2:3, 1:3, 4:0).

Baseball: Kanada - Nizozemsko 4:0, Korea - Kuba 7:4, Japonsko - Čína 10:0, USA - Tchaj-wan 4:2.

Pořadí: 1. Korea 6 výher/0 porážek, 2. Kuba 5/1, 3. Japonsko a USA 4/2, 5. Kanada 2/4, 6. Čína, Tchaj-wan a Nizozemsko všichni 1/5.