Usain Bolt vyhrál olympijské finále v běhu na 200 metrů v novém světovém rekordu 19,30 sekundy. Dosavadní maximum Američana Michaela Johnsona z Atlanty 1996 vylepšil o dvě setiny.

gal_oh_bolt192.jpgPo předchozím triumfu na stometrové trati získal jednadvacetiletý Jamajčan v Pekingu sprinterský double, který se naposledy povedl v roce 1984 v Los Angeles legendárnímu Carlu Lewisovi z USA.

Bolt podobně jako na stometrové trati, kde vylepšil světový rekord na 9,69, deklasoval konkurenci. Vytáhlý sprinter už ze zatáčky vyběhl jasně první a pak už se jeho závod proměnil jen v souboj s časem.

Na rozdíl od stovky tentokrát nevypustil závěr a i v bezmála metrovém protivětru vymazal z čela tabulek dvanáct let starý Johnsonův čas. Osobní rekord si přitom Bolt vylepšil o 37 setin.

"Skvělé. Po semifinále jsem se rozhodl, že na dráze nechám všechno. Přišel jsem, abych to tady dokázal. Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Musím ale přiznat, že jsem v šoku, takový čas jsem nečekal," nechal se slyšet Bolt v mixzóně.

Čtěte také:

Češi mají v Pekingu málo času: Musí získat tři medaile za čtyři dny

Kompletní souhrn dvanáctého dne olympiády

Nejrychlejší sprint historie. Bolt v Pekingu ohromil svět

Bolt běhá světově. Ale v Pekingu nezdolal 100 m nejrychleji

"Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," pokračoval nadšeně nejrychlejší muž planety. 

Teď nesmíš umřít, říkal si Bolt v cílové rovince 

bolt_sr_200m_192.jpgA jak vypadal závod z pohledu nového olympijského hrdiny? "Výborně jsem odstartoval, v zatáčce jsem běžel tak rychle, jak jsem jen uměl, a když jsem vběhl do cílové rovinky, říkal jsem si: Udrž to, teď nesmíš umřít," vylíčil Bolt.  

O pořadí za suverénním Boltem se nakonec rozhodovalo u zeleného stolu. Bezprostředně po doběhu byl diskvalifikován kvůli vyšlápnutí z dráhy původně třetí Wallace Spearmon z USA.

Dvě hodiny po doběhu pak přišel o stříbro a národní rekord 19,82 Churandy Martina z Nizozemských Antil, na jehož stejné provinění upozornili v protestu Američané.

Ti tak obsadili zbytek stupňů pro trio nejlepších - druhý skončil obhájce aténského prvenství Shawn Crawford, třetí Walter Dix, kterým k tomu stačily časy těsně pod hranicí dvaceti sekund.

Bolta nabudily pochybovačné hlasy

Když v sobotu vyhrál ve světovém rekordu stovku, tvrdil, že ho nejlepší výkony na světě nezajímají. Že chce jen vítězství.

bota__192x128_.jpgPo semifinále dvoustovky a analýze jeho běhu však Usainu Boltovi kdosi řekl, že i kdyby nevypustil závěr, světový rekord by stejně nepřekonal. Ba co víc, prý by se k němu ani nepřiblížil.

Možná se Jamajčan naštval. Pro běh, který totiž předvedl v dnešním finále, jde jen těžko hledat slova. Jako by přiletěl z jiné planety. Jako by do Ptačího hnízda dnes uhodil blesk. Anglicky Bolt.

Když Michael Johnson proběhl cílem v Atlantě 1996, nikdo nevěřil vlastním očím. Jeho čas 19,32 sekundy byl v té době senzační a měl přetrvat jako jeden z nejkvalitnějších světových rekordů roky, možná desetiletí.

Možná nyní v Ptačím hnízdě nevěřil vlastním očím sám Johnson, který běh svého nástupce osobně sledoval. A Bolt, ač je to k nevíře, jeho čas smazal i v protivětru téměř metr za sekundu.

oh-atletika-100m-bolt-vitezZatímco všechny své dosavadní závody Bolt v Pekingu v závěru vypustil, včetně rekordního finále stovky, tentokrát zabíral až do konce. Úsilí se mu zračilo v obličeji. Dokonce se předklonil, aby co nejdřív proťal cílovou pásku.

V té chvíli se už ale díval na časomíru. Tam svítilo neuvěřitelných 19,31 sekundy, což rozhodčí ještě po chvíli o setinu upravili. Na tribunách vybuchlo 91.000 diváků nadšením, po zádech z toho hluku běhal mráz, vlastního slova nebylo slyšet.

Bolt vytřeštil oči, roztáhl ruce a popustil uzdu emocím. Po chvíli políbil dráhu a dělal grimasy do kamer. "Já jsem nejlepší, já jsem jednička," křičel do objektivů anglicky.

Zul si zlaté tretry a začal tancovat. Stejně jako po světovém rekordu na poloviční trati. Rytmus? Neidentifikovatelný. Až po chvíli přešel na reggae, svou oblíbenou muziku. Radoval se s třetím Wallacem Spearmonem, který ho vzal do náruče. Američanova radost ale byla předčasná, krátce nato byl za vyšlápnutí z dráhy diskvalifikován a bronz bral jeho krajan Shawn Crawford.

Na Jamajce nebylo ani půl desáté ráno, když Bolt v Pekingu explodoval k výkonu jako z Marsu. To čestné kolečko pak trvalo snad půl hodiny. V Ptačím hnízdě ale už zbývala hodina do půlnoci. Do 21. srpna, dne, kdy se Bolt před dvaadvaceti lety narodil. V reproduktorech na stadionu znělo: "Happy birthday to you". Všechno nejlepší k narozeninám. V té chvíli už to bylo zbytečné. Bolt už měl v Pekingu oslavu za sebou.

Atletika - muži:
200 m:
1. Bolt (Jam.) 19,30 - světový rekord, 2. Crawford 19,96, 3. Dix (oba USA) 19,98, 4. Dzingai (Zimb.) 20,22, 5. Malcolm (Brit.) 20,40, 6. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 20,59, Martina (Niz. Ant.) a Spearmon (USA) diskvalifikováni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist