Ze svého květnového výkonu ubral tři setiny, přestože v závěrečných třiceti metrech zvolnil a dával průchod své radosti.

Bolt: Přijel jsem, abych vyhrál, o rekordu jsem se dozvěděl pak

oh-atletika-100m-bolt-vitezBolt proměnil jeden z vrcholů her ve "one man show" a získal v královské sprinterské disciplíně pro Jamajku první olympijské zlato v historii.

"Přijel jsem sem hlavně proto, abych tu vyhrál. O rekordu jsem se dozvěděl, až když jsem oběhl vítězné kolečko," svěřil se téměř dvoumetrový běžec.

PODÍVEJTE SE: Fotogalerie z nejrychlejší stovky historie

Světový rekord v olympijském finále mužské stovky zaběhl naposledy Kanaďan Donovan Bailey v Atlantě 1996.

Jednadvacetiletý atlet zvítězil ve finále s málo vídaným náskokem. Druhého Richarda Thompsona z Trinidadu porazil o celé dvě desetiny sekundy, bronz získal Američan Walter Dix. Zklamáním skončil závod pro dvojici spolufavoritů. Jamajčan Asafa Powell, kterého krajan Bolt letos připravil o světový rekord, doběhl ve finále pátý za 9,95.

Čtěte také:

Bolt může získat celkem tři zlaté medaile. V Pekingu poběží ještě dvoustovku, která byla do letošní sezony jeho hlavní disciplínou, a také štafetu na 4x100 metrů. Vyhrát oba individuální sprinty se povedlo naposledy před 24 lety v Los Angeles legendárnímu Američanovi Carlu Lewisovi.

"Teď se budu soustředit na dvoustovku. Přijel jsem v dobré formě, mám na to," prohlásil Bolt, který oslňoval svým lehkým během už na cestě do finále. Semifinálový běh vyhrál v čase 9,85 sekundy v mírném protivětru a rovněž s výrazně vypuštěným závěrem. V současné formě by mohl na dvojnásobné trati zaútočit na dosud nedotknutelný světový rekord Američana Michaela Johnsona, který vyhrál na olympiádě v Atlantě časem 19,32 sekundy.

Powell: Nevyšlo to, ale mám z Usiana radost

asafa__192x128_.jpgVšichni tři medailisté si na stadionu Ptačí hnízdo napěchovaném 91 tisíci diváků vytvořili nové osobní rekordy stejně jako čtvrtý Churandy Martina z Nizozemských Antil.

Elitní hranici deseti sekund pokořil ještě šestý Jamajčan Michael Frater, který rovněž absolvoval nejrychlejší stovku v životě (9,97).

Powell dostál pověsti, že se mu na velkých akcích nedaří, a zopakoval si páté místo z Atén. "Nevyšlo to, nohy mě zradily. Usain zaběhl úžasný závod, mám z něj velkou radost," uvedl bronzový medailista z loňského mistrovství světa, kterého letos dlouho provázely zdravotní problémy. "Byl ohromující, absolutně nedotknutelný," velebil superlativy svého soupeře.

Gay: Nemám pro to žádnou omluvu

oh-atletika-100m-gayÚřadující mistr světa Američan Tyson Gay, jehož přípravu na hry narušilo zranění, vypadl už v semifinále. Americký sprinter skončil ve svém semifinále až pátý.

Trojnásobný světový šampion z Ósaky Gay tak v Pekingu nezíská individuální medaili. Na dvoustovku se totiž nekvalifikoval, protože při národním šampionátu si právě na této trati poranil stehenní sval. Tréninkové manko se teď podle všeho naplno projevilo, v semifinále dosáhl na své poměry průměrného času 10,05.

"Nemám pro to žádnou omluvu," řekl Gay po nepovedeném semifinále. "Doufal jsem, že se mi podaří lepší start než v předchozích dvou bězích. Ale teď jsem z toho pořádně naštvaný. Až se vrátím do olympijské vesnice, asi se mi to ještě víc rozleží v hlavě," dodal muž, jenž letos zaběhl s nepovolenou podporou větru nejrychlejší čas historie 9,68.

Bolt se tomuto výkonu v pekingském finále v absolutním bezvětří přiblížil na jedinou setinu a nebýt zvolnění v závěru, překonal by ho. Gay na olympiádě nezíská individuální medaili, protože na dvoustovku se nekvalifikoval poté, co si při národním šampionátu právě na této trati poranil stehenní sval. Tréninkové manko se na jeho výkonech v Pekingu nejspíš podepsalo, ale Gay odmítl jakékoli výmluvy na své zranění. "Jsem zdravý. Mám jen trochu namožené nohy z rozběhů," řekl.

Dálkař Novotný šťastně proklouzl do finále

novotny__192x128_.jpgDálkař Roman Novotný se probojoval do finále olympijské soutěže. V závěrečném třetím pokusu dnešní kvalifikace skočil 794 centimetrů a obsadil poslední postupové dvanácté místo. Od třinácté příčky dělil českého atleta, který se na olympiádu nominoval na poslední chvíli díky výraznému zlepšení osobního rekordu na 821 cm, jeden centimetr.

"Ani jsem nevěděl, že jsem postoupil," řekl Novotný novinářům, od kterých se o svém úspěchu dozvěděl. "Křičeli na mě, že bude stačit 795, takže jsem byl nejdřív zklamaný. Teď se můžu konečně radovat," dodal.

V bojích o medaile budou chybět zástupci tradiční dálkařské velmoci Spojených států amerických. Ani jeden ze tří startujících v kvalifikaci neuspěl.

Tyčkařka Baďurová nepřeskočila základní výšku

oh-tyc-badurovaČeská rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová nezdolala v olympijské kvalifikaci základní výšku a soutěž pro ni skončila. Pětadvacetiletá atletka, jejíž přípravu na vrchol sezony zruinovala lednová operace přetržených křížových vazů, se třikrát neúspěšně rozběhla proti laťce ve výšce 400 centimetrů.

Vicemistryně světa z Ósaky si start v Pekingu zajistila až v polovině července, kdy na mítinku v Plzni půl roku po plastice zkřížených vazů přeskočila 435 cm. Na své druhé olympiádě proto vzhledem k okolnostem s postupem do finále ani nepočítala. Před čtyřmi roky v Aténách obsadila Baďurová 12. místo.

isinbajevova_atletika192.jpgJak však sama uvedla, problém nebyl ve zranění, ale v psychice. Baďurovou neposlouchala hlava, tyčkařka nedokázala prorazit blok, o kterém už hovořila před kvalifikací.

"Vždycky si říkám, že skočím, ale pak se najednou nemůžu odrazit," popsala potíže přítelkyně výškaře Tomáše Janků. V soutěži totiž třikrát pouze proběhla sektor a o pokus se vůbec nepokusila. "Fyzicky jsem návrat zvládla, ale psychicky ne," prohlásila. Kvalifikaci vyhrála suverénka Jelena Isinbajevová z Ruska.

Ruský chodec Borčin triumfoval na 20 kilometrech

Vítězem olympijského chodeckého závodu na 20 kilometrů se stal v čase 1:19:01 Valerij Borčin. Stříbro dnes v Pekingu získal se čtrnáctisekundovou ztrátou trojnásobný světový šampion Jefferson Pérez z Ekvádoru, třetí byl v cíli Australan Jared Tallent.

borcin__192x128_.jpgObhájce aténského zlata Ital Ivano Brugnetti obsadil pátou příčku. Borčin se pět kilometrů před cílem dostal spolu s Pérezem do úniku a o vítězství rozhodl dva kilometry před cílem, kdy olympijský šampion z Atlanty nedokázal zareagovat na nástup jednadvacetiletého ruského reprezentanta.

Do závodu nezasáhl Borčinův krajan Sergej Morozov, který k finále nečekaně nenastoupil. Podle agentury AP ruská výprava o důvodech, proč světový rekordman nebyl na startu, Mezinárodní atletickou federaci IAAF neinformovala. Rusové pouze uvedli, že jde o interní rozhodnutí atletického svazu.

Vedle Morozova přišli o účast na hrách také Vladimir Kanajkin a Viktor Burajev, kteří byli z týmu vyřazeni ještě před začátkem olympiády kvůli pozitivním testům na EPO. V kauze podle zahraničních agentur původně figurovalo i Borčinovo jméno.

Viliová vyhrála na OH soutěž koulařek, Ukrajinky ovládly sedmiboj

Ve stínu mužského sprintu na sto metrů, který ve světovém rekordu 9,69 sekundy vyhrál Jamajčan Usain Bolt, se nesla další dnešní atletická finále na olympijských hrách. Soutěž koulařek v Pekingu vyhrála Novozélanďanka Valerie Viliová, v sedmiboji se z dvojnásobného úspěchu radovaly Ukrajinky Natalja Dobryňská a Ljudmila Blonská.

viliova__192x128_.jpgViliová zaskočila soupeřky hned prvním pokusem celé soutěže, když poslala náčiní do vzdálenosti 20,56 metru. Nikdo už na její osobní rekord nedokázal zareagovat, o další medaile se podělily Bělorusky Natalja Michněvičová a Naděžda Ostapčuková. Michněvičová stříbrnou medailí navázala na úspěch svého manžela Andreje, který v pátek získal bronz.

Dobryňská triumfovala ve víceboji díky zisku 6733 bodů. Úřadující vicemistryni světa Blonskou porazila o 33 bodů, třetí skončila Američanka Hyleas Fountainová.

dobrynska__192x128_.jpgDobryňská odskočila soupeřkám v oštěpu a do závěrečné osmistovky šla s náskokem 145 bodů před Fountainovou a 151 bodů před Blonskou. Halová mistryně světa v pětiboji z roku 2004 sice skončila v nejsilnějším rozběhu poslední, ale náskok před svými rivalkami udržela.

Na olympiádě chyběla největší vícebojařská hvězda posledních let a obhájkyně zlata Carolina Klüftová ze Švédska, která dala přednost dálce a trojskoku. Česká reprezentantka Denisa Ščerbová sedmiboj po dvou disciplínách vzdala.

Mezi dvanáctku diskařů postoupil kontroverzní Maďar Fazekaš 

fazekas__192x128_.jpgDo finále nepostoupil ani diskař Jan Marcell. V kvalifikaci obsadil při své olympijské premiéře výkonem 59,52 až osmadvacáté místo. Limit 64,50 přehodilo šest atletů, nejlepší výkon předvedl Polák Piotr Malachowski (65,94).

Mezi dvanáctku finalistů se dostal i kontroverzní Maďar Robert Fazekaš, který před čtyřmi lety musel vrátit zlatou olympijskou medaili kvůli podvádění při dopingovém testu. Byl tehdy suspendován a nesměl dva roky závodit, do Pekingu se kvalifikoval na poslední chvíli.  

Atletika - Muži:

100 m: 1. Bolt (Jam.) 9,69 - světový rekord, 2. Thompson (Trin.) 9,89, 3. Dix (USA) 9,91, 4. Martina (Niz. Ant.) 9,93, 5. Powell 9,95, 6. Frater (oba Jam.) 9,97, 7.Burns (Trin.) 10,01, 8. Patton (USA) 10,03.

20 km chůze: 1. Borčin (Rus.) 1:19:01, 2. Pérez (Ekv.) 1:19:15, 3. Tallent (Austr.) 1:19:42, 4. Chao Wang (Čína) 1:19:47, 5. Brugnetti (It.) 1:19:51, 6. Adamsová (Austr.) 1:19:57, 7. Fernandez (Šp.) 1:20:32, 8. Heffernan (Ir.) 1:20:36.

Ženy:

Koule: 1. Viliová (N. Zél.) 20,56, 2. Michněvičová 20,28, 3. Ostapčuková (obě Běl.) 19,86, 4. Gonzalezová (Kuba) 19,50, 5. Kung Li-ťiao (Čína) 19,20, 6. Omarovová (Rus.) 19,08, 7. Kleinertová (Něm.) 19,01, 8. Li Mej-ťü (Čína) 19,00.

Sedmiboj: 1. Dobryňská (Ukr.) 6733 bodů (100 m př.: 13,44 - výška: 180 m - koule: 17,29 m - 200 m: 24,39 - dálka: 663 - oštěp: 48,60 m - 800 m: 2:17,72), 2. Blonská (Ukr.) 6700 (13,31 - 186 - 14,29 - 24,14 - 648 - 47,60 - 2:09,44), 3. Fountainová (USA) 6619 (12,78 - 189 - 13,36 - 23,21 - 638 - 41,93 - 2:15,45), 4. Černovová (Rus.) 6591, 5. Sothertonová (Brit.) 6517, 6. Zelinkaová (Kan.) 6490, 7. Bogdanovová (Rus.) 6465, 8. Tymiňská (Pol.) 6428, ...Ščerbová (ČR) nedokončila. 

Disk - kvalifikace: 1. Malachowski (Pol.) 65,94, ...28. Marcell (ČR) 59,52 - nepostoupil do finále. 

Dálka - kvalifikace:
1. Tsátumas (Řec.) 827, ...12. Novotný (ČR) 794.

Ženy:
Tyč - kvalifikace:
1. Isinbajevová (Rus.) 460, ...Baďurová (ČR) bez platného pokusu.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist