Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová obhájila zlatou olympijskou medaili v novém světovém rekordu 505 centimetrů. V Pekingu o centimetr zlepšila vlastní dosavadní maximum, které skočila na konci července v Monaku.

isinbajevova_svetak192.jpgŠestadvacetiletá hvězda předvedla o 14 centimetrů lepší výkon než před čtyřmi lety v Aténách.

Stadion Ptačí hnízdo díky ní viděl třetí světový rekord v rozmezí tří dnů po úchvatném představení Jamajčana Usaina Bolta v běhu na 100 metrů a výkonu Rusky Gulnary Galkinové-Samitovové na 3000 metrů překážek.

Isinbajevová zcela deklasovala své soupeřky. Druhá Američanka Jennifer Stuczynská skočila o 25 centimetrů méně a bývalá světová rekordmanka Světlana Feofanovová z Ruska získala bronz za 475 cm. Hodnotu světového rekordu posunula Isinbajevová potřetí v sezoně a počtyřiadvacáté v kariéře.

Kateřina Baďurová, která loni skončila za Isinbajevovou druhá na mistrovství světa, vypadla už v kvalifikaci. Česká rekordmanka měla po lednové operaci přetržených zkřížených vazů velké manko v přípravě a před olympiádou stihla jediný závod. Její výkon 475 cm z Ósaky by dnes mohl stačit i na bronz.

Cechlová na medaili nedosáhla

Ve finále hodila česká reprezentantka 61,75 metru, od bronzové medaile ji dělilo 84 centimetrů. Oproti aténské olympiádě si Cechlová pohoršila o jedno místo. Soutěž vyhrála Američanka Stephanie Brownová-Traftonová, díky které mají Spojené státy olympijské zlato v disku žen poprvé od roku 1932.

cechlova__192x128_.jpgCechlová si oproti aténské olympiádě pohoršila o jedno místo. "Strašně mě mrzí, že jsem nevyužila šanci," komentovala devětadvacetiletá vrhačka fakt, že na medaili stačil výkon 62,59. Česká atletka letos dokázala hodit 63,10, její osobní rekord z roku 2003 má hodnotu 67,71.

Ve finále Cechlová překonala třikrát hranici 61 metrů. Ke svému letošnímu maximu, které by jí zajistilo bronzovou medaili, se však nepřiblížila. Po neplatném úvodním pokusu hodila 61,08, i tímto výkonem by obsadila páté místo. V páté sérii se bronzová medailistka z mistrovství světa v Helsinkách 2005 zlepšila na 61,75 a posledním pokusem se k tomuto výkonu znovu přiblížila (61,66).

"Cítila jsem, že medaile je blízko, proto mě to mrzí," řekla Cechlová v mixzóně a musela si otírat slzy z tváře. Neházela prý tak uvolněně jako v kvalifikaci, v níž předvedla v první sérii 61,61 metru. Ve finále se jí první pokus nezdařil. "To bych si neodpustila, nepostoupit do osmičky," prohlásila Cechlová, jak se jí ulevilo po druhém zajišťovacím hodu.

Nevymlouvala se na nic. Plakala proto, že je jí devětadvacet let a mohla to být její poslední olympiáda. Chce se totiž připravit na mistrovství světa v Berlíně příští rok a pak uvažuje o založení rodiny. "Taková šance se už nemusí opakovat," uznala.

Čtěte také:

V rozhazování se jí přitom dařilo a cítila se dobře. "Ale pak jsem nezvládla emoce. Místo abych házela uvolněně a rychlost stupňovala, šla jsem do toho po hlavě," uvedla. V očích se jí leskly slzy. "Moc jsem chtěla vyhrát, navíc když vím, kolik na to stačilo," dodala.

Soutěž vůbec nevyšla jedné z favoritek Rumunce Nicoletě Grasuové. Druhá žena letošních světových tabulek a bývalá vicemistryně světa skončila ve finále na posledním dvanáctém místě. Jednička letošní sezony Ruska Darja Piščalnikovová v Pekingu chyběla kvůli podezření z dopingu.

Novotný při debutu překvapil osmým místemnovotny__192x128_.jpg

Dálkař Roman Novotný překvapil na olympijských hrách v Pekingu osmým místem. Český atlet, který se na hry nominoval na poslední chvíli, skočil ve finále rovných osm metrů.

Roli favorita potvrdil Irving Saladino, jenž získal první zlatou olympijskou medaili pro Panamu v historii. Úřadující mistr světa vyhrál výkonem 834 centimetrů.

Novotný třetím pokusem skočil osm metrů a na poslední chvíli pronikl do užšího finále. V dalších třech sériích už se nezlepšil. Účast v Pekingu si zajistil den před uzávěrkou nominací, když si v Brně vytvořil osobní rekord 821 cm. Za tento výkon by bral bronzovou medaili.

"To je malé zklamání, protože jsem na to dneska měl," řekl Novotný. "Ale osmičku beru, před závodem jsem si říkal, že s tím budu spokojený," prohlásil. 

Hejnová prošla jako poslední do finále na 400 metrů překážek

Jednadvacetiletá Zuzana Hejnová postoupila jako první český i československý atlet v historii do finále olympijského závodu na 400 metrů překážek. V Pekingu dnes v semifinálovém běhu obsadila čtvrté, poslední postupové místo. Časem 55,17 sekundy zaostala o 21 setin za svým českým rekordem.

hejnova__192x128_.jpgBývalá juniorská mistryně Evropy a dorostenecká světová šampionka dosáhla při své premiéře na olympijských hrách největšího úspěchu mezi dospělými. Loni na mistrovství světa v Ósace vypadla Hejnová v semifinále.

"Je to super, osmička se počítá, co víc si přát," prohlásila před novináři.

Hejnové nahrálo i nasazení do pomalejšího běhu. V prvním semifinále nestačil na postup ani čas 54,67, se svým výkonem by v něm obsadila sedmé místo. Nejrychlejší nad překážkami byla Američanka Sheena Tostaová za 54,07. "Před startem jsem si ale říkala, že mám rychlejší rozběh, ale pak se ukázalo, že ne. Dobře pro mě," usmívala se Hejnová.

Pomohly jí k tomu i nové tretry vyvedené v bílé a zlaté barvě. "Jsou super, sedí mi," prohlásila. V rozběhu ji zdobilo na levém rameni logo českého olympijského týmu, v semifinále ho už měla na obou rukách. "Nebylo prý vlevo vidět," řekla Hejnová.

Ve finále nechce skončit poslední. "Není to předem prohraný boj, budu se snažit někoho předběhnout," slíbila. Bude se chtít prý vysílit tak, aby za cílem padla k zemi. "Běžím naplno, ale abych za cílem padla mrtvá, to mi nejde. Někdy bych to chtěla zkusit," prohlásila. Ve finále bude mít šanci.

Čína truchlí. Symbol her Liou Siang vypadl kvůli zranění

Čínský obhájce olympijského prvenství v běhu na 110 metrů překážek Liou Siang se musel kvůli zranění Achillovy šlachy rozloučit s tím, že by v Pekingu na své vítězství navázal. Ze sedmého místa do meziběhu naopak postoupil český překážkář Petr Svoboda, Stanislav Sajdok naopak se 34. časem vypadl.

Bolest a zklamání: symbol olympijských her v Pekingu Liou Siang končí předčasně kvůli zraněníLiou totiž neabsolvoval ani pondělní rozběh. Šestý muž letošních světových tabulek, největší domácí naděje na atletické zlato, po pokaženém prvním startu odkulhal před zraky 90 tisíc zděšených diváků ze stadionu.

Pětadvacetiletý mistr světa a bývalý světový rekordman Liou Siang poslední tři měsíce nezávodil kvůli následkům zranění stehenního svalu.

Před olympiádou trénoval v ústraní a jeho trenér Sun Chaj-pching o víkendu připustil, že by jeho slavný svěřenec nemusel postoupit do finále. Problémy měl údajně i při sobotním tréninku, kdy se mu poprvé ozvala i achillovka.

Už při rozcvičování to s Liou Siangem nevypadalo dobře, přesto s bolestnou grimasou ve tváři opatrně zaklekl do bloků. Po ulitém startu však nedoběhl ani k první překážce a nečekal ani na opakovaný start: sundal si číslo a pomalu odešel do tunelu. Zkoprnělé hlediště se poté v mžiku vyprázdnilo.  

"Nechtěl odstoupit, i když se bolest dnes ráno zhoršila, ale pak už byla nesnesitelná. Moc chtěl běžet, nastoupil do rozběhu, ale prostě to nešlo," řekl na tiskové konferenci hlavní kouč čínských atletů Feng Šu-jung. "Plakal, je v depresi," doplnil Liou Siangův osobní trenér Sun Chaj-pching, sám evidentně velmi zdrcený.

oh-atletika-prekazky-siangPodle jeho slov doplatil slavný překážkář, spolu s basketbalistou Jao Mingem největší čínská sportovní celebrita, právě na problémy s pravou achillovkou.

"Ta ho trápí už asi šest nebo sedm let. Začalo to už před olympiádou v Aténách a od té doby to občas přijde a zase odejde," uvedl Sun Chaj-pching. "Nemůže skoro ani chodit, obávám se, že letos už závodit nebude," dodal.

"Udělali jsme vše, co bylo v našich silách. Věřím, že to čínský lid pochopí," prohlásil Feng Šu-jung. Fanoušci také hned po nečekaném odstoupení vyjadřovali Liou Siangovi svou podporu. "Určitě se vrátí, moc mu fandíme. Bylo vidět, jak moc ho to bolí," řekla jedna z divaček agentuře Reuters.

Bolt nakročil k dalšímu triumfu

 Jamajčan Usain Bolt udělal další krok k zisku sprinterského double. Vítěz nedělní stovky ve světovém rekordu postoupil po zadrženém běhu snadno do semifinále dvojnásobné trati v pátém nejlepším čase 20,29 sekundy.

"Ani jsem neměl čas tu stovku oslavit. Jenom jsem spal a odpočíval," řekl novinářům jeden z hrdinů pekingských her. V ranním rozběhu předvedl výkon 20,64. "Dneska to bylo snadné. Mým cílem je ukázat světu, že jsem snad ten nejlepší," uvedl Bolt.

Vítězkou půlky je Keňanka Jelimová

Olympijskou vítězkou v běhu na 800 metrů se stala hlavní favoritka Pamela Jelimová z Keni, která o více než sekundu porazila druhou krajanku Janeth Jepkosgeiovou-Busieneiovou. V novém juniorském světovém rekordu 1:54,87 minuty zaostala osmnáctiletá běžkyně jen o dvě setiny za letošním světovým maximem Rusky Jeleny Sobolevové, která přišla o start v Pekingu kvůli podezření z dopingu.

Derniéru na velké akci si odbyla olympijská vítězka ze Sydney Maria Mutolaová z Mosambiku. V pátém olympijském finále v kariéře doběhla legendární půlkařka na šestém místě.

Ve stýplu triumfovali Keňané

Další očekávané zlato získala Keňa v běhu na 3000 metrů překážek, který vyhrál Brimin Kipruto. Keňané vládnou této disciplíně už od her v Los Angeles 1984. Třiadvacetiletý Kipruto pro sebe rozhodl závěrečný finiši a vylepšil druhé místo z Atén. Na předchozích šesti olympiádách získali keňští steeplaři double, o který je dnes připravil Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, jenž prohrál s Kiprutem o 15 setin sekundy. Třetí doběhl další Keňan Richard Mateelong.

Až sedmý skončil obhájce zlaté medaile Ezekiel Kemboi, který v Pekingu málem neběžel, protože reprezentačnímu trenérovi se nelíbila jeho technika zdolávání překážek a chtěl ho z týmu vyřadit.

Svoboda: Neumím běhat ráno, ale jsem rád, že jsem postoupil

Petr Svoboda postoupil na 110 metrů překážek do meziběhu, naopak Stanislav Sajdok byl vyřazen. Český rekordman Svoboda dnes skončil ve svém rozběhu třetí a celkově sedmý v čase 13,43 sekundy. Sajdok ve svém běhu obsadil nepostupové šesté místo a ani výkon 13,89 mu nakonec o pět setin na účast v dalším kvalifikačním kole nestačil.

svoboda__192x128_.jpgPřestože byl Svoboda jedním z nejrychlejších překážkářů, vůbec neměl ze svého výkonu radost. Prý se dosud ještě nedokázal aklimatizovat. "Usnu ve tři ráno a vstávám v devět, dneska dokonce v osm. Cítím se hrozně," prohlásil po rozběhu.

"To byl výkon tak 60 procent toho, čeho jsem schopen, navíc se mi podlomila noha po startu," naznačil, že má na víc. "Neumím běhat ráno," doplnil.

Nesedí mu ani dusné počasí, které v Pekingu panuje. "Je na mě hrozný horko, rád běhám v chladnějším počasí. Na startu jsem stál a vůbec jsem necítil tu jiskru," uvedl. Nakonec ale připustil, že musí být rád, že postoupil. "To je důležité," řekl Svoboda.

Čtvrtfinále ho čeká v úterý k večeru. "Nebude slunko, snad to bude lepší," řekl. Trochu ho trápí bolavý zub. "Byl jsem tady u zubaře, mám tam zánět. Snad mě to neomezí," dodal.

Sajdok: Špatná byla už první překážka, pak se to se mnou táhlo

sajdok__192x128_.jpgSajdokovi se závod vůbec nepovedl, už náběh na první překážku byl podle něj špatný. "Byl jsem po startu blízko první překážky," popsal s tím, že se možná nevyrovnal s rychlým povrchem v Ptačím hnízdě. Nechytil proto potřebný rytmus.

"A pak už se to se mnou táhlo celý závod. Možná jsem do toho pak měl jít víc po hlavě. Bylo to špatné," prohlásil.

Podobné potíže jako Liou Sianga nepustily dál ani dalšího kandidáta na medaile Američana Terrence Trammella, letošní světovou trojku. Naopak s přehledem postoupil světový rekordman Dayron Robles z Kuby.

Po nečekaném dálkařském kolapsu se reprezentanti USA neprosadili ani v trojskoku. Z kvalifikace nepostoupil nikdo z amerického tria, ve finále nebude ani Slovák Dmitrij Vaľukevič, jemuž nestačil výkon 17,08 metru.

Sprinter Vojtík se do meziběhu dvoustovky nedostal, Bolt postoupil bez problémů

Sprinter Jiří Vojtík skončil na olympijských hrách v rozběhu. Držitel českého rekordu 20,60 sekundy dnes v Pekingu dosáhl času 21,05 a obsadil 41. místo. K postupu do meziběhu by Vojtík musel zrychlit o osm setin a porazit Stephana Bucklanda z ostrova Mauricius.

Vojtík první start v rozběhu ulil. "Takže si pak všichni museli dávat pozor, což mi možná trochu pomohlo," vysvětloval, proč sáhl k předčasnému startu. Chválil si start i výběh ze zatáčky. "Ale s výkonem rozhodně nemůžu být spokojen. Ten čas měl být o dost lepší," dodal.

bolt__192x128_.jpgPrvní krok k očekávanému dvojnásobnému triumfu na sprinterských tratích má za sebou světový rekordman na poloviční trati Usain Bolt z Jamajky.

Ve svém rozběhu skončil bez viditelného úsilí na postupovém druhém místě časem 20,64 sekundy, vítězstvím nad ním se mohl chlubit Rondell Sorillo z Trinidadu.

Stovku i dvoustovku na jedněch hrách vyhrál naposledy Carl Lewis v roce 1984 v Los Angeles.

Čtvrtkař Götz do semifinále nepostoupil, kladivářka Ledvinová se nedostala do finále 

Český atlet Rudolf Götz nepostoupil na olympijských hrách v Pekingu do semifinále běhu na 400 metrů. Pětadvacetiletý reprezentant dnes dosáhl v rozbězích času 46,38 sekundy a skončil na 42. místě. K postupu by potřeboval běžet téměř o vteřinu rychleji, jeho osobní rekord je přitom od letošního května 45,78.

gotz__192x128_.jpgGötz neúspěch přisoudil tomu, že běh nezvládl takticky. "Moc jsem to napálil," řekl novinářům. Tempo nasadil podle Hurtaulta Erisona v dráze před ním, neboť měl takřka stejný osobní rekord.

"Jenže jsem ho za chvíli doběhl," uvedl český čtyřstovkař. "A při výběhu do cílové rovinky mi došly síly," dodal.

Nejrychlejší v rozbězích byl Christopher Brown z Baham (44,79), bez potíží postoupil i obhájce prvenství Jeremy Wariner z USA, celkově patnáctý v čase 45,23 s. Neuspěl naopak kanadský adept na finále Tyler Christopher, jemuž v letošních světových tabulkách patřilo osmé místo.

Pro kladivářku Lenku Ledvinovou skončila olympijská účast v Pekingu kvalifikací. Česká rekordmanka dnes v poslední sérii hodila 67,17 metru a obsadila 26. místo. K postupu do dvanáctičlenného finále by jí ale nestačil ani její český rekord 69,03 metru. Nejdelší kvalifikační hod předvedla Kubánka Yipsi Morenová (73,92), z třetího místa postoupila Slovenka Martina Hrašnová.

Výsledky:

Muži:

110 m překážek - rozběhy: 1. Oliver (USA) 13,30, ...7. Svoboda 13,43, 34. Sajdok (oba ČR) 13,89 - nepostoupil.

400 m - rozběhy: 1. Brown (Bah.) 44,79, ...42. Götz (ČR) 46,38 - nepostoupil.

200 m - rozběhy: 1. Dzingai (Zimb.) 20,25, ...41. Vojtík (ČR) 21,05 - nepostoupil.

3000 m př.: 1. Kipruto (Keňa) 8:10,34, 2. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:10,49, 3. Mateelong (Keňa) 8:11,01, 4. Jarso (Et.) 8:13,47, 5. Tahri (Fr.) 8:14,79, 6. Abdi (Austr.) 8:16,36, 7. Kemboi (Keňa) 8:16,38, 8. Kamal (Katar) 8:16,59.

Dálka: 1. Saladino (Pan.) 834, 2. Mokoena (JAR) 824, 3. Camejo (Kuba) 820, 4. Makusha (Zimb.) 819, 5. Martinez (Kuba) 819, 6. Ndiss (Sen.) 816, 7. Meliz (Šp.) 807, 8. Novotný (ČR) 800.

400 m př.: 1. Taylor 47,25, 2. Clement 47,98, 3. Jackson (všichni USA) 48,06, 4. McFarlane (Jam.) 48,30, 5. Van Zyl (JAR) 48,42, 6. Plawgo (Pol.) 48,52, 7. Buckley (Jam.) 48,60, 8. Iakovákis (Řec.) 49,96.

Ženy:

Disk: 1. Brownová-Traftonová (USA) 64,74, 2. Barriosová (Kuba) 63,64, 3. Antonovová (Ukr.) 62,59, 4. Sung Aj-min (Čína) 62,20, 5. Cechlová (ČR) 61,75, 6. Zverevová (Běl.) 60,82, 7. I Jan-feng (Čína) 60,68, 8. Michonová (Fr.) 60,66.

800 m: 1. Jelimová 1:54,87 - juniorský světový rekord, 2. Jepkosgeiová-Busieneiová (obě Keňa) 1:56,07, 3. Benhassíová (Mar.) 1:56,73, 4. Kljuková (Rus.) 1:56,94, 5. Mutolaová (Mos.) 1:57,68, 6. Sinclairová (Jam.) 1:58,24, 7. Krevsunová (Ukr.) 1:58,73, 8. Andrianovová (Rus.) 2:02,63.

Tyč: 1. Isinbajevová (Rus.) 505 - světový rekord, 2. Stuczynská (USA) 480, 3. Feofanovová 475, 4. Golubčikovová (obě Rus.) 475, 5. Pyreková (Pol.) 470, 6. Hingstová 465, 7. Spiegelburgová (obě Něm.) 465, 8. Steinerová-Bennettová (USA) 455, ...v kvalifikaci Baďurová (ČR) bez platného pokusu.

Kladivo - kvalifikace: 1. Morenová (Kuba) 73,92, ...26. Ledvinová (ČR) 67,17 - nepostoupila.