Své soupeřky předčily přesnější střelbou z tříbodového prostoru a zejména precizní obranou. Výkon českého týmu potvrdil, že na něm nezanechala žádné psychické stopy úvodní prohra rozdílem čtyřiceti bodů s týmem USA.

Češky vedly po pěti minutách 12:0

oh-basket-machova-maliZákladní pětka českého týmu Veselá, Večeřová, Machová, Kulichová a Vítečková vstoupila do utkání s maximální koncentrací. Pozornou hru v defenzivě doplňovaly rychlé protiútoky s jistou koncovkou. Střelecký koncert odstartovala tříbodovým košem Vítečková, po pěti minutách už vedl český tým 12:0.

"Základní pětka byla velice silná. Bylo to vidět při nástupu do zápasu, kde získaly velký náskok," řekl po zápasu novinářům asistent trenéra Miroslav Volejník. Upozornil, že jakmile kouč sáhne ke střídání, jen těžko se takový náskok a koncentrace hráček dá udržet. "To nejde. A trošku taky odešla střelba," doplnil.

Trenér Mali José Ruiz překvapivě nezařadil do základní sestavy jednu z hlavních opor týmu Maiga-Baovou z Brna, jež jako jediná z afrického týmu zná dokonale český ženský basketbal. "Ale pak začala hrát a dělala nám trochu problémy," vykládal Volejník.

Neprosadila se ani malijská hráčka Brna Maiga-Baová

Hráčky Mali působily v úvodu hodně bezradně. Zoufale hledaly prostor ke střelbě a hlavně způsob, jak překonat nesmírně soustředěně hrající českou obrannou hráz. V zahuštěném podkošovém prostoru se dostaly pouze k nepřipraveným střeleckým pokusům, kterým chyběla přesnost. První dva body zaznamenala až po šesti minutách z trestných hodů Coulibalyová.

vecerova__192x128_.jpgTo už byla na palubovce také Maiga-Baová. Ani ta se ale dlouho neprosadila, neboť ji důsledně bránila Veselá. Teprve v samém závěru první čtvrtiny se dostala za stavu 20:2 Maiga-Baová do úniku a zkorigovala výsledek. Současně s klaksonem první čtvrtiny potvrdila Machová střeleckou pohodu tříbodovým košem.

Do druhé čtvrtiny trenéři Jan Bobrovský a Miroslav Volejník zamíchali se sestavou. Do hry se dostaly postupně Mokrošová, Šujanová a po nich i Elhotová, která se blýskla třemi tříbodovými koši v rychlém sledu. Ovšem hra českého týmu ztratila vysoké parametry z první čtvrtiny. Do kombinační souhry se dostávaly chybičky a také defenziva ztratila předchozí neprostupnost.

Po návratu základní pětky hráčky Mali úplně odpadly

Hráčky Mali se už mnohem častěji prosazovaly střelecky i v soubojích jedna proti jedné. Dařilo se zejména Sissokové, která byla těžko k udržení a zaznamenala 24 bodů. Změny se odrazily i na výsledku druhé čtvrtiny, kterou vyhrály nečekaně basketbalistky z afrického kontinentu 18:15. To ale neohrozilo cestu českého týmu k jasnému vítězství.

viteckova__192x128_.jpgProto také trenéři nasadili hned po přestávce do hry opět základní pětku. Tah se okamžitě odrazil ve zvýšení náskoku českého týmu, který postupně narostl až na třicetibodový rozdíl. Výrazně se opět zlepšila obrana českých basketbalistek. Stejně jako v první čtvrtině se hráčky Mali střelecky neprosazovaly. Africký tým navíc ztratil v 26. minutě svou oporu Maiga-Baovou, která si poranila kotník a ve zbytku zápasu už nenastoupila.

Po půlhodině už vedl český tým 56:33, na palubovku se dostaly postupně i Hartigová, Uhrová, Hejdová a Svobodová. Na herní pohodě a jasné cestě českých reprezentantek za vítězstvím se nic nezměnilo a africké basketbalistky se musely smířit s druhou olympijskou prohrou. Hlavními střeleckými oporami českého týmu byly Machová s Elhotovou, které zaznamenaly shodně po třech tříbodových koších, vedle nich se dařilo i Veselé.

"O poločasu jsme si řekli, že ta obrana musí rozhodnout. Nakonec jsme se zase zabrali a výsledek se zvyšoval," zhodnotil Volejník. "Výborné je to, že si zahrály všechny hráčky z lavičky. To je hodně důležité," podotkl.

Basketbal - ženy:
Skupina B:

Česko - Mali 81:47 (23:4, 38:22, 56:33)
Nejvíce bodů: Machová 16, Elhotová a Veselá po 12, Vítečková 9, Hartigová a Večeřová po 8 - Sissoková 24, Maiga-Baová a Bagayoková po 6. Trestné hody: 13/9 - 17/11. Fauly: 18:16. Trojky: 8:2.

Americké basketbalistky rozdrtily také Čínu

usa__192x128_.jpgAmerické basketbalistky si po vysoké výhře nad českou reprezentací na olympijských hrách znovu s chutí zastřílely a domácí Čínu porazily o 45 bodů. Nejlepší střelkyní velkých favoritek celého turnaje byla tentokrát Tina Thompsonová, která zaznamenala 27 bodů. Američanky tak zůstaly jediné s plným bodovým ziskem ve skupině B.

Španělky porazily ve svém druhém utkání 85:62 Nový Zéland a připsaly si první výhru. Vicemistryně Evropy z loňského roku budou ve středu třetím soupeřem českého týmu v Pekingu.

Španělky se oklepaly ze sobotní porážky o tři body s Čínou a tým z Oceánie porazily výrazným rozdílem. Střelecky se zaskvěly Sánchezová a Montaňanová, které se dohromady postaraly o 37 bodů. Nový Zéland v prvním duelu porazil Mali.

australie__192x128_.jpgVe skupině A jsou po dvou zápasech stoprocentně úspěšné mistryně světa z Austrálie, které ve druhém vystoupení v Číně porazily Brazílii 80:65.

Stejně na tom jsou Rusky, i když stejně jako v utkání proti Lotyšsku se dnes nadřely proti Korejkám. Asijské šampionky se ještě necelé tři minuty před koncem dostaly do vedení 72:70, ale byl to jejich poslední koš, zatímco mistryně Evropy výsledek sedmi body otočily. Lotyšky na výkon proti Rusku nenavázaly a Bělorusku podlehly vysoko 50:87. Na prvním vítězství bronzového týmu z ME se podílela nejvíce Jelena Levčenková s 22 body.

Skupina B:

Španělsko - Nový Zéland 85:62 (40:27)
Nejvíce bodů: Sánchezová 19, Montaňanová 18, Torrensová 9 - Harmonová 22, McMeekenová-Ruscoeová 10, Batesová 9.

USA - Čína 108:63 (61:27)
Nejvíce bodů: Thompsonová 27, Fowlesová 18, Parkerová 12, Leslieová 10 - Miao Li-ťie 16, Čchen Nan 14, Šao Tching-tching a Čchen Siao-li po 8.

Tabulka: 1. USA 2/0 (205:120), 2. Španělsko 1/1 (149:129), 3. Česko 1/1 (138:144), 4. Nový Zéland 1/1 (138:157), 5. Čína 1/1 (130:172), 6. Mali 0/2 (119:157).

Skupina A:
Rusko - Korejská republika 77:72 (37:35), Bělorusko - Lotyšsko 80:57 (40:35), Austrálie - Brazílie 80:65 (50:29)

Tabulka: 1. Austrálie 2/0 (163:129), 2. Rusko 2/0 (139:129), 3. Korea 1/1 (140:139), 4. Bělorusko 1/1 (144:140), 5. Brazílie 0/2 (127:148), 6. Lotyšsko 0/2 (114:142).

Brazilské volejbalistky deklasovaly Rusko

volejbal__192x128_.jpgRepríza finále předloňského mistrovství světa skončila na olympijských hrách nečekaně hladkou výhrou brazilských volejbalistek 3:0 nad Ruskem.

Světové šampionky a obhájkyně stříbrných medailí na turnaji v Pekingu prohrály i druhý zápas, naopak favorizované Brazilky zatím neztratily ani set a vedou tabulku skupiny B. Rusky proti nim dnes uhrály pouhých 44 bodů, zápas trval jen hodinu a čtyři minuty.

Stoprocentní bilanci si po dvou zápasech ve skupině A udržují i čínské obhájkyně zlatých medailí. Domácí hráčky porazily Polsko 3:1 a vedou tabulku.

kuba__192x128_.jpgDuel Kuby a USA skončil jasným vítězstvím kubánských reprezentantek. Bronzové medailistky z předchozích her v Aténách měly se soupeřkami potíže jen v druhém setu, který vyhrály až po dramatické koncovce 26:24.

S nepříznivým průběhem zápasu nedokázala nic udělat ani populární čínská trenérka amerického výběru Pching Lang. Hráčky se navíc shodly, že je psychicky značně poznamenala násilná smrt Todda Bachmana, otce jejich bývalé spoluhráčky Elisabeth McCutcheonové. Toho vrah ubodal v sobotu v centru Pekingu.

Stejně jako Brazílie mají ve skupině B na kontě dvě výhry také Itálie a Srbsko. Italské mistryně Evropy si dnes snadno poradily s Kazachstánem, Srbky zdolaly rovněž ve třech setech Alžírsko. Úspěšné trio míří do čtvrtfinále, zatímco Rusky budou muset o postup ještě bojovat.

Volejbal - ženy:
Skupina A:

Kuba - USA 3:0 (15, 24, 17), Čína - Polsko 3:1 (-22, 15, 20, 22), Japonsko - Venezuela 3:0 (12, 17, 12).

Tabulka: 1. Čína 2/0 6:1, 2. Kuba 2/0 6:1, 3. Japonsko 1/1 4:3, 4. USA 1/1 3:4, 5. Polsko 0/2 2:6, 6. Venezuela 0/2 0:6.

Skupina B:
Srbsko - Alžírsko 3:0 (14, 13, 13), Itálie - Kazachstán 3:0 (19, 15, 21), Brazílie - Rusko 3:0 (14, 14, 16).

Tabulka: 1. Brazílie 2/0 6:0, 2. Srbsko 2/0 6:1, 3. Itálie 2/0 6:1, 4. Kazachstán 0/2 1:6, 5. Rusko 0/2 1:6, 6. Alžírsko 0/2 0:6.

Házenkářky Maďarska musely proti Brazilkám bojovat o remízu

hazena__192x128_.jpgBrazilské házenkářky sebraly na olympijském turnaji v Pekingu bod favorizovaným Maďarkám. Stříbrné medailistky ze Sydney sice v poločase vedly o pět branek, ale hned po změně stran o náskok přišly. V závěru musel naopak maďarský celek dotahovat dvougólovou ztrátu, nakonec ale zachránil alespoň bod.

Korejské obhájkyně stříbrných medailí z Atén zdolaly v dalším utkání Německo vysoko 30:20, takže ve skupině B už není nikdo bez bodové ztráty. Ve skupině A naopak má plný počet bodů polovina týmů - Francie, norské vicemistryně světa a Rumunsko.

Házená - ženy:

Skupina A:

Francie - Kazachstán 21:18 (10:8), Norsko - Angola 31:17 (14:6), Rumunsko - Čína 34:30 (17:11).

Tabulka: 1. Rumunsko 2/0/0 65:39 4, 2. Norsko 2/0/0 61:40 4, 3. Francie 2/0/0 53:39 4, 4. Kazachstán 0/0/2 37:52 0, 5. Čína 0/0/2 43:64 0, 6. Angola 0/0/2 38:63 0.

Skupina B:

Brazílie - Maďarsko 28:28 (12:17), Korea - Německo 30:20 (12:9), Rusko - Švédsko 28:24 (14:12).

Tabulka: 1. Korea 1/1/0 59:49 3, 2. Maďarsko 1/1/0 58:52 3, 3. Rusko 1/1/0 57:53 3, 4. Německo 1/0/1 44:52 2, 5. Brazílie 0/1/1 50:52 1, 6. Švédsko 0/0/2 48:58 0

Australští pozemkáři vykročili za obhajobou ve velkém stylu

hokej__192x128_.jpgVe velkém stylu vykročili za obhajobou olympijského zlata pozemní hokejisté Austrálie. V Pekingu dnes rozstříleli 6:1 Kanadu, hattrickem se blýskl Des Abbott.

Výhrou zahájili turnaj podle očekávání i poražení finalisté z Atén Nizozemci, když rozstříleli 5:0 Jihoafrickou republiku, a také mistři světa z Německa, kteří porazili 4:1 ve skupině A domácí Čínu. Bronzoví medailisté z Atén chtějí v Pekingu získat konečně zlato, jež jim uniká od roku 1992.

První zápas v Číně zvládli i Britové, kteří se na hry dostali díky úspěchu v kvalifikaci na úkor osminásobných šampionů z Indie. Dnes ve skupině B porazili 4:2 jinou pozemkářskou velmoc Pákistán.

Pozemní hokej - muži:

Skupina A:

Německo - Čína 4:1 (1:1), Korea - Nový Zéland 1:3 (1:0), Španělsko - Belgie 4:2 (2:1).

Skupina B:

Velká Británie - Pákistán 4:2 (3:0), Austrálie - Kanada 6:1 (3:0), Nizozemsko - JAR 5:0 (2:0).

Italské vodní pólistky vstoupili úspěšně za obhajobou

Obhájkyně zlata z Atén Italky vstoupily vítězně do olympijského turnaje vodních pólistek. V dnešním úvodním utkání skupiny A porazily těsně 9:8 Rusko. Jediný gól rozhodl rovněž o výhře mistryň světa Američanek nad domácí Čínou 12:11. Nezaváhaly ani stříbrné medailistky z loňského světového šampionátu Australanky, které si poradily s výběrem Řecka 8:6.

Vodní pólo - ženy:
Skupina A:
Itálie - Rusko 9:8 (3:3, 1:2, 3:2, 2:1), USA - Čína 12:11 (3:3, 5:4, 2:2, 2:2).
Skupina B:
Maďarsko - Nizozemsko 11:9 (3:3, 3:2, 4:3, 1:1), Austrálie - Řecko 8:6 (5:2, 2:2, 1:1, 0:1)