S obhájkyněmi prvenství a největším favoritem turnaje dnes tým Jana Bobrovského prohrál 57:97.

Začátek Češkám vyšel

Česko - USA basketový zápasAmeričanky totiž před 11 tisíci diváků začaly vlažně. Jejich hvězdná základní sestava s Birdovou, Leslieovou, Taurasiovou, Smithovou a Thompsonovou, která už v zámořské WNBA překonala hranici pěti tisíc nastřílených bodů, totiž myslela více na útočení a v obraně hrála laxně.

Volný prostor ke střelbě dokázaly české hráčky využít, naopak Američanky se dlouho zastřelovaly a prvních šest jejich pokusů minulo cíl. Obhájkyně pátého místa z Atén marně usilovaly o zázrak, i když začátek zápasu jim vyšel skvěle a po pěti minutách vedly nečekaně snadno 13:2.

Na nepříznivý stav zareagoval americký tým střídáním a výrazně přitvrdil v obraně. Jako první pocítila změnu v agresivitě pivotka Večeřová, která musela po bolestivém úderu loktem do žeber vystřídat. Američanky začaly narušovat i zakládání soupeřových protiútoků, neboť Lawsonová začala osobně bránit rozehrávačku Machovou.

Myšlenky na případné olympijské překvapení byly pryč. V 9. minutě se dostal tým USA poprvé do vedení 19:17 a zápas se postupně stal jednoznačnou záležitostí. Tlak soupeřek dostal české basketbalistky zcela z tempa. Dopouštěly se ztrát míčů a soupeř to trestal. Američanky takřka hermeticky utěsnily prostor pod vlastním košem, proti hradbě těl neměly šanci individuální nájezdy, dostat se do střelecké pozice ze střední vzdálenosti bylo také nesmírně obtížné. Pokusy bez větší přípravy postrádaly oproti soupeřkám přesnost.

Od druhé čtvrtiny se dostaly do hry v českém týmu Šujanová s Mokrošovou a po nich i mladičká Elhotová. I když se české hráčky občas blýskly přímočarou kombinací, vyložené nabídky ke skórování nevyužily. Druhou čtvrtinu basketbalistky USA vyhrály 27:14, převahu korunovala těsně před přestávkovým klaksonem tříbodovým košem Pondexterová.

Druhá půle jednoznačnou záležitostí

basket__192x128_.jpgPo změně stran se už hrálo podle amerického scénáře, který měl základní stavební prvky v rychlosti, důrazu, agresivitě, přesném doskakování a jistou střelbou. Nárůst rozdílu ve skóre dočasně přibrzdila v závěru třetí čtvrtiny sedmi body Vítečková, ale české hráčky se trápily a chyběl jim pohyb bez míče, přibývaly ztráty. Sedm minut před koncem už tým USA vedl rozdílem čtyřiceti bodů 84:44.

Výsledek zkorigovaly tříbodovými střelami Elhotová s Uhrovou a tým USA v závěru polevil ve svém předchozím úsilí. Hra se sice vyrovnala, což ale na jasném vítězství favoritek olympijského turnaje už nic nezměnilo.

Z dosavadních tří duelů s týmem USA na mezinárodní scéně dnes utrpěly české basketbalistky nejvyšší porážku. V prvním vzájemném měření sil na olympijských hrách v Aténách prohrály 61:80 a na mistrovství světa v Brazílii 2006 odešly s nejpřijatelnější porážkou 50:63.

Basketbal - ženy - skupina B:
Česká republika - USA 57:97 (17:22, 31:49, 44:75)
Nejvíce bodů: Vítečková 12, Veselá 8, Šujanová a Elhotová po 7 - Fowlesová 18, Taurasiová 17, Pondexterová 12. Rozhodčí: Aylen (Austr.), Černovová (Rus.), Da Silvaová (Braz.). Trestné hody: 15/11 - 26/18. Fauly: 22:16. Trojky: 6:5. Diváci: 11 083.

Korejské basketbalistky překvapivě porazily Brazilky

Basketbalové mistryně světa z Austrálie vstoupily do olympijského turnaje vítězstvím 83:64 nad Běloruskem. Nejlepší střelkyní obhájkyň stříbrných medailí z Atén dnes byla autorka 18 bodů Lauren Jacksonová.

korea__192x128_.jpgNepříjemným překvapením začal turnaj pro čtvrtý tým předloňského světového šampionátu Brazílii. Ta neudržela těsné vedení proti Korejkám a v prodloužení už na asijské hráčky nestačila. Velké problémy měly také úřadující mistryně Evropy z Ruska, které ve druhém poločasu prohrávaly s Lotyškami až o devět bodů. Závěrečnou čtvrtinu však medailové aspirantky vyhrály 21:9 a připsaly si první výhru v základní skupině.

Program v "české" skupině B začal vítězstvím Nového Zélandu nad Mali 76:72. Africkému celku nepomohlo ani 18 bodů Hamchetou Maiga-Baové, která hraje v české lize za Gambrinus Brno.

Osmnáct bodů nastřílela v dalším duelu skupiny i Španělka Alba Torrensová, ale ani její výkon nestačil na vítězství šestého celku z Atén nad domácím výběrem. Číňanky vstoupily do turnaje těsnou výhrou 67:64.

Skupina A:
Austrálie - Bělorusko 83:64 (44:28), Korejská republika - Brazílie 68:62 po prodl. (26:28, 55:55), Rusko - Lotyšsko 62:57. (29:31)

Skupina B:
Nový Zéland - Mali 76:72 (42:33)
Nejvíce bodů: Marinová 19, Wallbuttonová 13, Harmonová 12 - Maiga-Baová 18, Sissoková 15.

Čína - Španělsko 67:64 (37:24)
Nejvíce bodů: Pien Lan 15, Miao Li-ťie a Čchen Nan po 12 - Torrensová 18, Montananaová 13, Limaová a Aguilarová-Lopezová po 8.

Obhájkyně zlata Američanky ve fotbalovém turnaji poprvé vyhrály

Fotbalistky Spojených států amerických získaly na olympijských hrách v Číně první body. Obhájkyně zlata z Atén dokázaly napravit zaváhání z úvodního zápasu skupiny G a v dnešním duelu porazily Japonsko 1:0. I v dalších utkáních se dařilo favoritkám, s předstihem si zajistily postup do čtvrtfinále zatím suverénní Norky a účast mezi elitní osmičkou by neměla uniknout už ani Němkám, Brazilkám, Kanaďankám a Číňankám. Právě dnešní vystoupení domácích hráček řídila česká sudí Dagmar Damková, která se účastní druhé olympiády v kariéře.

norky__192x128_.jpgAmeričanky dnes potřebovaly po překvapivé středeční porážce s Norkami bezpodmínečně bodovat, případný další nezdar by jim notně zkomplikoval očekávaný postup ze skupiny. Favoritky od začátku udávaly tempo utkání, za první poločas vyslaly třikrát více střel než Japonky. Uklidnění do amerických řad přinesla 27. minuta, kdy se gólově prosadila Lloydová a zaznamenala první branku svého týmu na turnaji.

Také spolufavoritky na zisk medaile Švédky si po středeční prohře nemohly dovolit další klopýtnutí. Seveřanky si proti Argentině od úvodního hvizdu vytvořily jasnou převahu a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy svůj místy drtivý tlak promění ve vedoucí trefu.

Odpor snaživých soupeřek však Švédky zlomily až po necelé hodině hry. Sjogranová načechrala přímý kop na hlavu Fischerové a spoluhráčka české fotbalistky Pavlíny Ščasné z Malmö otevřela skóre. Vzápětí mohla zvýšit kapitánka Svenssonová, která však orazítkovala pouze tyč.

Rovněž Němky poprvé vyhrály, ale souboj s podceňovanou Nigérií rozhodně čekaly jednodušší. Největší favoritky her, které dvakrát za sebou vyhrály světový šampionát, se trápily až do 65. minuty, kdy ukončila německý střelecký půst na turnaji Stegemannová.

brazil__192x128_.jpgPředtím ale německá brankářka předvedla několik skvělých zákroků, díky nimž protáhla neprůstřelnost svého týmu na velkých turnajích už na osm zápasů. "Musely jsme bojovat, abychom našly náš herní rytmus. Chvíli trvalo, že jsme se přizpůsobily soupeři. Po změně stran jsme byly mnohem efektivnější," uvedla německá trenérka Silvia Neidová. Její svěřenkyně po hubeném vítězství s předstihem postoupili do čtvrtfinále.

Česká sudí Damková řešila hned při svém prvním vystoupení na letošních hrách složitou situaci. Krátce poté, co se Kanaďanky dostaly ve 34. minutě do vedení, přelstila jejich gólmanku Číňanka Sü Jüan a plzeňská rozhodčí správně posoudila, že míč, který se snažila jedna z kanadských obránkyň odvrátit, už přešel brankovou čáru. Zápas skončil 1:1.

Stříbrné medailistky z Atén Brazilky položily základ prvnímu vítězství v Číně už v úvodní půli. Nejprve se v duelu proti KLDR trefila Daniela a pojistku jihoamerickému triumfu přidala ve 23. minutě nejlepší světová fotbalistka současnosti Marta. Severokorejky stihly jen snížit. Postup do čtvrtfinále slaví po výhře nad Novým Zélandem i Norky, které zatím jako jediné neztratily ani bod.

Fotbal - ženy:

Skupina E (Tchien-ťin):

Švédsko - Argentina 1:0 (0:0)

Branka: 57. Fischerová.

Kanada - Čína 1:1 (1:1)

Branky: 34. Sinclairová - 36. Sü Jüan.

1. Čína 4 (3:2) a Kanada 4 (3:2), 3. Švédsko 3 (2:2), 4. Argentina 0 (1:3).

Skupina F (Šen-jang):

Nigérie - Německo 0:1 (0:0)

Branka: 65. Stegemannová.

Brazílie - KLDR 2:1 (2:0)

Branky: 15. Daniela, 23. Marta - 90.+4 Sok Kum-i.

1. Brazílie 4 (2:1), 2. Německo 4 (1:0), 3. KLDR 3 (2:2), 4. Nigérie 0 (0:2).

Skupina G (Čchin-chuang-tao):

USA - Japonsko 1:0 (1:0)

Branka: 27. Lloydová.

Nový Zéland - Norsko 0:1 (0:1)

Branka: 8. Wiiková.

Tabulka: 1. Norsko 6 (3:0), 2. USA 3 (1:2), 3. Nový Zéland 1 (2:3), 4. Japonsko 1 (2:3).

Korejské házenkářky dotáhly ztrátu a remizovaly s Ruskem

Korejské házenkářky zachránily na úvod olympijského turnaje v Pekingu remízu 29:29 s Ruskem. Obhájkyně stříbrných medailí z Atén přitom s úřadujícími mistryněmi světa v druhé půli prohrávaly už o devět branek, nevídanou šňůrou však tuto ztrátu dokázaly smazat. Pětkrát během sedmi minut v tomto úseku skórovala nejlepší střelkyně zápasu Kim O-na.

hazena__192x128_.jpgMaďarské házenkářky potvrdily roli spolufavoritek turnaje a porazily 30:24 Švédsko, které před dvěma měsíci připravilo v play off českou reprezentaci o šanci postoupit na prosincové mistrovství Evropy. V poločase vedl pátý celek z Atén rozdílem jediné branky, ale po přestávce soupeřkám odskočil.

Také další favoritky vstoupily do turnaje vítězstvím. Evropské šampionky a vicemistryně světa Norky porazily domácí Čínu 30:23. Dařilo se i bronzovým medailistkám ze světového šampionátu Němkám, které zdolaly Brazílii 24:22.

V úvodním utkání celého turnaje dnes Francouzky až zásluhou zlepšení po změně stran porazily Angolu. V poločase ještě vedl africký celek 14:13.

Házená - ženy:

Skupina A: Francie - Angola 32:21 (13:14), Rumunsko - Kazachstán 31:19 (13:10), Norsko - Čína 30:23 (13:12).

Skupina B: Maďarsko - Švédsko 30:24 (15:14), Rusko - Korea 29:29 (16:13), Německo - Brazílie 24:22 (11:12).

Italské volejbalistky porazily i bez Agüerové Rusko

Italské volejbalistky porazily v úvodním utkání olympijského turnaje v Pekingu obhájkyně stříbrných medailí Rusky 3:1. V atraktivním duelu italských mistryň Evropy s ruskými světovými šampionkami, které navíc vede italský kouč Giovanni Caprara, přitom vítězky nastoupily bez své největší hvězdy Taismary Agüerové.

volejbal__192x128_.jpgJednatřicetiletá kubánská rodačka ve čtvrtek odletěla z Pekingu za nemocnou matkou do Havany. Úřady ji ale odmítly vpustit do země a nejlepší volejbalistka loňského mistrovství Evropy se dnes ráno do Číny vrátila. Poté sice Agüerová vízum přece jen obdržela a chtěla se na Kubu vydat znovu, její matka však mezitím zemřela.

Kubánské volejbalistky, s nimiž Agüerová vyhrála olympijské hry v Atlantě i v Sydney, vstoupily do turnaje výhrou 3:1 nad Polskem. V úvodním zápasu olympijského turnaje se dnes představila v akci i česká rozhodčí Karin Záhorcová, která v utkání Itálie - Rusko plnila roli druhé sudí.

Suverénně vstoupily do turnaje domácí obhájkyně zlatých medailí z Atén. Číňanky ve skupině A bez problémů porazily Venezuelu 3:0.

Volejbal - ženy:

Skupina A: Kuba - Polsko 3:1 (-21, 17, 20, 17), Čína - Venezuela 3:0 (13, 13, 18), Japonsko - USA 1:3 (-20, 20, -19, -21).

Skupina B: Itálie - Rusko 3:1 (20, -17, 16, 23), Brazílie - Alžírsko 3:0 (11, 11, 10), Srbsko - Kazachstán 3:1 (21, 17, -23, 21).