Obhájcům zlatých medailí basketbalistům Argentiny vstup do turnaje nevyšel. Nad jejich síly dnes byla Litva, která o vítězství 79:75 rozhodla trojkou Linase Kleizy dvě sekundy před koncem zápasu.

oh-basket-lebron-yaoOstře sledovaný duel domácích basketbalistů otevřela jejich největší hvězda Jao Ming netradičně trojkou a i v dalším průběhu Čína největšímu favoritovi značně komplikovala život. Ke konci prvního poločasu však rozjeli Američané koncert rychlých brejků a nekompromisních smečí, čímž snahu soupeře otupili. Pod oběma koši zářil autor 18 bodů LeBron James, ještě o bod více přidal díky stoprocentní střelbě Dwyane Wade.

Argentinci většinu zápasu tahali za kratší konec, přesto mohli pomýšlet na vítězství. V závěrečné čtvrtině se jim v posledních třech a půl minutách podařilo dotáhnout jedenáctibodovou ztrátu a měli několik příležitostí dostat se v závěru utkání do vedení. Nedokázali však své šance využít. O výhře Litvy rozhodl těsně před koncem trojkou Kleiza, konečnou podobu výsledku dal jedním proměněným trestným hodem Ramunas Šiškauskas.

oh-basket-litva-kleizaV dalším dnešním duelu skupiny A porazili mistři Evropy z Ruska 71:49 Írán. Nejlepším střelcem byl s 19 body Jon Robert Holden, rodák z Pittsburghu, který Rusko reprezentuje od roku 2003. Chorvatští basketbalisté si hladce poradili s Australany 97:82, když vedli až o 29 bodů. Těžili především z přesné střelby z dálky a proměnili 12 ze 16 tříbodových pokusů.

Německý tým vedený hvězdou zámořské NBA Dirkem Nowitzkým si poradil s Angolou, kterou porazil 95:66. Hráč Dallasu se na vítězství podílel 23 body, ještě o jeden víc získal jeho spoluhráč Chris Kaman. V mistrovském stylu vstoupili do turnaje i příští soupeři Němců a světoví šampioni Španělé, kteří v repríze finále MS jasně přehráli Řecko 81:66. Pod vedením hvězdného Paua Gasola z Los Angeles Lakers vedlo Španělsko v závěru až o dvacet bodů.

Baketbal - muži:
Skupina A:

Rusko - Írán 71:49 (38:22), Litva - Argentina 79:75 (34:30), Chorvatsko - Austrálie 97:82 (47:31).

Skupina B:
Německo - Angola 95:66 (54:34), Španělsko - Řecko 81:66 (35:29), USA - Čína 101:70 (49:37).

Fotbalisté Brazílie, Argentiny a Itálie postupují do čtvrtfinále

ronaldinho__192x128_.jpgBrazilští, argentinští a italští fotbalisté vyhráli v Číně i své druhé zápasy a s předstihem postoupili do čtvrtfinále olympijského turnaje. Při výhře Brazílie nad Novým Zélandem 5:0 se blýskl dvěma góly Ronaldinho. Argentinci, kteří obhajují zlato z Atén, čekali v utkání s Austrálií na vítězný gól Lavezziho až do 77. minuty. Italové pak přehráli Korejskou republiku především díky brankám z první půle. Novozélanďané odolávali jednomu z nejvážnějších uchazečů o titul jen do čtvrté minuty, kdy našel cestu do jejich sítě Anderson z Manchesteru United. Ještě do přestávky přidal druhý gól Pato.

Velké chvíle jeho nového spoluhráče z AC Milán Ronaldinha přišly po přestávce. Největší hvězda "Kanárků" zvýšila z přímého kopu na 3:0, za šest minut si došla pro penaltu a také ji sama proměnila. To už se zápas změnil v jednostrannou exhibici, kterou dovršil těsně před koncem pátým gólem Sobis.

messi__192x128_.jpgArgentinci i tentokrát nasadili všechny své trumfy včetně Messiho a Riquelmeho, ale dlouho se nemohli prosadit proti houževnaté australské obraně. Jen Messi zahodil tři vyložené šance. Až třináct minut před koncem ho v roli střelce zastoupil neapolský útočník Lavezzi.

Italové zatím procházejí turnajem hladce, když po výhře 3:0 nad Hondurasem přehráli stejným výsledkem i Koreu. Již po 16 minutách otevřel skóre útočník Rossi, který se trefil i v předchozím zápase. Po půlhodině hry pak výhru pojistil jeho kolega z útoku Rocchi, který je ve třiceti letech nejzkušenějším hráčem italského výběru. Italové si pak v klidu hlídali jistotu postupu, kterou ještě třetí brankou stvrdil Montolivo.

italia__192x128_.jpgHrdinou dne byl nizozemský záložník Geralt Sibon, který v třetí minutě nastavení zařídil Nizozemsku alespoň bod za remízu 2:2 s USA. Hráči "oranjes" brzy vedli po trefě liverpoolského Babela. Po změně stran však Američané zápas otočili, když vedoucí branku měl na svědomí střídající Altidore, který v létě posílil španělský Villarreal. Nizozemci tak čelili hrozbě brzkého vyřazení, ovšem v nastaveném čase si míč k přímému kopu postavil Sibon a srovnal.

Z prvních výher se radovaly africké týmy. Kamerun zdolal Honduras 1:0, Nigérie zvítězila nad Japonskem 2:1 a Pobřeží slonoviny si poradilo se Srbskem 4:2. Nigerijským hrdinou byl Obinna, hrající druhou italskou ligu za Chievo, který jeden gól dal sám a druhý připravil. Kamerunu zajistil body střelou z dálky Mbia z francouzského klubu Rennes.

Fotbal - muži:

Skupina A (Šanghaj):

Argentina - Austrálie 1:0 (0:0)

Branka: 77. Lavezzi.

Srbsko - Pobřeží slonoviny 2:4 (1:2)

Branky: 15. Mrdakovič, 90. Rakič - 4. Cissé, 24. vlastní Rajkovič, 70. Kalou, 90.+3 Gervinho.

1. Argentina 6 bodů (skóre 3:1), 2. Pobřeží slonoviny 3 (5:4), 3. Austrálie 1 (1:2), 4. Srbsko 1 (3:5).

Skupina B (Tchien-ťin):

Nigérie - Japonsko 2:1 (0:0)

Branky: 58. Obinna, 74. An:ichebe - 79. Tojoda.

USA - Nizozemsko 2:2 (0:1)

Branky: 64. Kljestan, 72. Altidore - 17. Babel, 90.+3 Sibon.

1. USA 4 (3:2), 2. Nigérie 4 (2:1), 3. Nizozemsko 2 (2:2), 4. Japonsko 0 (1:3).

Skupina C (Šen-jang):

Nový Zéland - Brazílie 0:5 (0:2)

Branky: 55. a 61. z pen. Ronaldinho, 4. Anderson, 34. Pato, 90. Sobis.

Belgie - Čína 2:0 (1:0)

Branky: 8. Dembele, 80. Mirallas. ČK: 53. Tchan Wang-sung, 64. Č' Čeng (oba Čína).

1. Brazílie 6 (6:0), 2. Belgie 3 (2:1), 3. Čína 3 (1:3), 4. Nový Zéland 0 (1:6)

Skupina D (Čchin-chuang-tao):

Kamerun - Honduras 1:0 (0:0)

Branka: 74. Mbia.

Itálie - Korejská republika 3:0 (2:0)

Branky: 16. Rossi, 31. Rocchi, 90. Montolivo.

1. Itálie 6 (6:0), 2. Kamerun 4 (2:1), 3. Korea 1 (1:4), 4. Honduras 0 (0:4)

Brazilští volejbalisté vykročili za olympijskou obhajobou vítězně

Brazilští volejbalisté vykročili za obhajobou olympijského zlata vítězstvím. Úřadující světoví šampioni dnes v Pekingu porazili Egypt hladce 3:0. Brazilci si chtějí v Číně spravit chuť po nevydařeném vystoupení ve Světové lize, kde nedokázali získat šestý triumf za sebou. Po vyřazení v semifinále soutěže navíc přišli o sérii úspěchů, když od roku 2003 zvítězili na všech velkých mezinárodních akcích.

volejbal__192x128_.jpgV dalším duelu skupiny B zahájili své vystoupení vítězstvím obhájci bronzových medailí Rusové. Evropští vicemistři porazili v hale pekingského institutu technologie druhý tým uplynulého ročníku Světové ligy Srbsko 3:1. Rusy nyní čekají Němci a Srbové se utkají s Brazilci. Souboj dalších dvou evropských týmů vyzněl lépe pro vicemistry světa z Polska, kteří porazili Němce 3:0.

Američtí volejbalisté i bez svého hlavního kouče Hugha McCutcheona porazili Venezuelu v jejím historické premiéře pod pěti kruhy 3:2. Trenér opustil tým poté, co v centru Pekingu byl ubodán jeho tchán Todd Bachman a tchýně Barbara je po útoku ve vážném stavu v nemocnici. "Hodně nás to zasáhlo, jako by se nás to přímo týkalo. Trenér je jeden z nás," řekl kapitán Tom Hoff agentuře AP.

Volejbal - muži:
Skupina A:
Itálie - Japonsko 3:1 (19, 18, -23, 17), USA - Venezuela 3:2 (18, 18, -22, -21, 10), Bulharsko - Čína 3:1 (20, 21, -26, 19).
Skupina B:
Srbsko - Rusko 1:3 (20, -21, -22, -14), Brazílie - Egypt 3:0 (19, 15, 18), Polsko - Německo 3:0 (17, 31, 20).

Chorvatští házenkáři vykročili za obhajobou výhrou nad Španělskem

hazena__192x128_.jpgChorvatští házenkáři vykročili za obhajobou olympijského zlata vítězstvím. Ve svém úvodním vystoupení ve skupině A dnes v Pekingu porazili Španělsko 31:29. Poraženému celku nepomohl ani střelecký výkon Juana Garcii, který proměnil všech svých osm střel na branku. Vítězně se v Pekingu uvedli také favorizovaní Němci. Mistři světa a stříbrní medailisté z Atén se však na výhru nad Koreou nečekaně nadřeli a o přestávce prohrávali 10:13. Nakonec však výsledek otočili a vyhráli 27:23.

Neúspěšně naopak vstoupili do turnaje obhájci bronzových medailí Rusové, kteří podlehli 31:33 Islandu. Blízko porážce byli také bronzoví medailisté z loňského světového šampionátu Dánové. Ještě v závěrečné minutě prohrávali o gól s Egyptem, alespoň remízu 23:23 zachránil nejlepší dánský střelec Lars Christiansen.

Házená - muži:
Skupina A:
Chorvatsko - Španělsko 31:29 (16:11), Francie - Brazílie 34:26 (19:11), Polsko - Čína 33:19 (21:10).

Skupina B:
Rusko - Island 31:33 (16:19), Německo - Korea 27:23 (10:13), Dánsko - Egypt 23:23 (11:10).

Maďarští vodní pólisté remizovali na OH s Černou Horou

polo__192x128_.jpgMaďarští vodní pólisté začali cestu za obhajobou zlatých olympijských medailí remízou s Černou Horou. Se soupeřem, kterého ještě jako součást reprezentace Srbska a Černé Hory porazili ve finále her v Aténách, hráli dnes v Pekingu v utkání skupiny A nerozhodně 10:10. Druhá "polovina" stříbrného celku z olympiády v roce 2004 Srbové si ve skupině B připsali výhru 11:7 nad Německem.

Vodní pólo - muži:
Skupina A:
Španělsko - Kanada 16:6 (5:2, 4:2, 3:1, 4:1), Maďarsko - Černá Hora 10:10 (3:3, 3:1, 2:4, 2:2), Austrálie - Řecko 12:8 (5:5, 4:3, 2:0, 1:0).
Skupina B:
Srbsko - Německo 11:7 (1:3, 5:2, 2:2, 3:0), Chorvatsko - Itálie 11:7 (3:3, 2:0, 4:1, 2:3), USA - Čína 8:4 (3:1, 1:2, 2:1, 2:0).

Německé a nizozemské pozemkářky zahájily OH jasnými výhrami

hokej__192x128_.jpgFinalistky olympijského turnaje z Atén vstoupily do soutěže pozemních hokejistek v Pekingu jasnými výhrami. Obhájkyně prvenství Němky porazily ve skupině A Británii 5:1, stříbrné medailistky a úřadující mistryně světa Nizozemky deklasovaly v béčku 6:0 tým Jihoafrické republiky.

Z favoritek zaváhaly bronzové medailistky z minulých her Argentinky, jež remizovaly 2:2 s týmem USA. Vicemistryně světa Australanky zdolaly s námahou 5:4 Koreu. Čínské pozemní hokejistky, čtvrtý tým z her v Aténách, porazily 3:0 Španělsko. V prvním duelu skupiny B si Japonky poradily 2:1 s Novým Zélandem.

Pozemní hokej - ženy:

Skupina A:

Čína - Španělsko 3:0 (2:0), Austrálie - Korea 5:4 (1:4), Nizozemsko - JAR 6:0 (2:0).

Skupina B:

Japonsko - Nový Zéland 2:1 (2:1), Argentina - USA 2:2 (2:1), Německo - Británie 5:1 (2:1).