/od našeho zvláštního zpravodaje

Vítězkou se stala šestatřicetiletá německá cyklistka Sabine Spitzová, která si tak vylepšila třetí místo z Atén. Druhá překvapivě dojela polská závodnice Maja Wloszczowská a bronz vybojovala Ruska Irina Kalenťjevová.

oh-horska-kola-hurikova Jednadvacetileté české závodnici se příliš nepovedl start a poté měla hned v prvním ze dvou těžkých sjezdů na okruhu, který měřil 4,5 kilometru, pád, po němž už se do závodu nevrátila.

"Chtěla jsem sjet ten prudký sjezd sjet, ale vběhla mi do cesty jedna ze soupeřek, myslím, že Australanka nebo Novozélanďanka. Snažila jsem se vyhnout, ale najela jsem na ostrý kámen a šla jsem přes řidítka," popsala kritický moment Huříková.

Sama ale přiznala, že si na komplikace "zadělala" velkým dílem sama. Nepovedl se jí totiž vůbec start. Místo vepředu zůstala vzadu mezi jezdkyněmi, které už nejsou tak technicky dobře vybavené.

"To byla moje chyba. Na startu jsem cítila víc svázaná. Dupala jsem, co to dá, ale měla jsem pocit, jako když mě něco drží. Ale technické chyby jsem nedělala já, ty dělaly závodnice kolem mě.

Jedna z Číňanek mě nabrala hned dvakrát, jednou jsem musela v zatáčce rychle seskočit, když přede mnou jedna holka upadla. Pak nemůžete najít svůj rytmus a to se jede hodně špatně," přiznala Huříková.

Že byl propad po startu jednou z klíčových chyb přiznal i trenér Jiří Lutovský. "Po startu byla vzadu víc než je zdrávo. Byla to chyba. Můj pokyn byl, aby jela víc vepředu, ale asi na ní dolehla atmosféra závodu.

Vzadu bohužel jezdí technicky slabší cyklistky, a to se Tereze vymstilo," poznamenal Lutovský, který pád své svěřenkyně viděl na vlastní oči. "Jo, v přímém přenosu," dodal Lutovský.

S inkriminovaným místem, které patřilo k nejnebezpečnějším místům na trati, měla Huříková i při posledním tréninku den před závodem. Při pokusu o sjetí prudkého kopce s množstvím vystouplých a uměle "nasázených" velký kamenů upadla a hlavou narazila do stromu.

"Nic se mi nestalo. Mám naštěstí dobrou helmu. Bolela mě chvíli hlava a měla jsem naražené stehno. Ale oklepala jsem se a před závodem už jsem nic necítila. Byla jsem tak namotivovaná, že veškeré bolístky byly pasé," řekla druhá nejmladší cyklistka ve startovním poli olympijského závodu.

Na stejném místě měly v tréninku potíže i další cyklistky včetně vedoucí závodnice Světového poháru Kanaďanky Bremontové, která tam měla také nepříjemný pád a dnešní závod předčasně ukončila jen chvíli po Huříkové.

"Celá trať byla hodně těžká, technicky náročná a hodně úzká. Před tím sjezdem se vyjíždí prudké serpentýny. Je to asi osm zatáček a když se vyškrábete na nejvyšší bod, hned se ostře padá dolů rovnou cestou, kde musíte překonat několik schodů přes kameny, které tam jsou uměle poskládané a navíc proti jízdě.

Je to hodně náročné na techniku a člověk musí jet přesně jednou stopou," vysvětlila Huříková záludnost nejtěžšího sjezdu na olympijské trati.

Z pádu v závodu si kromě vyraženého dechu odnesla odřeniny a naražená žebra. "Ještě teď nemůžu pořádně dýchat. Než se mnou trochu zahýbal doktor a narovnal mi ta žebra, tak jsem se nemohla ani nadechnout. V tu chvíli se nedalo dál jet," řekla Huříková.

Fyzickou bolest ale jednoznačně přehlušila bolest na duši. Zklamání. "Těšila jsem se na závod. Chtěla jsem za výsledek položit život. Štve mě to. Vím kolik nadějí do mě vkládal trenér a kolik nadějí jsem do závodu vkládala já. A já ten závod neustála a ukončila ho už v prvním okruhu. Chtěla jsem být aspoň do patnáctého místa a teď místo toho budu muset jít pracovat do McDonalda," konstatovala Huříková.

Horskou cyklistiku za prodavačku rychlého občerstvení ale vymění jen na chvíli. "Vsadili jsme, že když nebudu do patnáctého místa, budu na hodinu pracovat za kasu," přiznala jednadvacetiletá cyklistka.

Horská kola - ženy: 1. Spitzová (Něm.) 1:45:11, 2. Wloszczowská (Pol.) -41, 3. Kalenťjevová (Rus.) -1:17, 4. Pendrelová (Kan.) -1:26, 5. Žen Čcheng-jüan (Čína) -2:29, 6. Henziová (Švýc.) -3:30, 7. McConnellougová -5:23, 8. Goldová (obě USA) -5:40, ...Huříková (ČR) nedokončila.