Cestu k lepšímu výsledku zkomplikovalo Pechanové nachlazení, s kterým v posledních dnech bojovala. Sedmadvacetiletá majitelka dvou stříbrných medailí z mistrovství světa Pechanová plavala celé dvě hodiny v hlavní skupině dvou desítek závodnic.

ilcenko__192x128_.jpgDesetikilometrový závod se rozhodoval na posledních stovkách metrů, kdy nastoupila osminásobná mistryně světa Ilčenková a získala první zlato pro dálkové plavce v historii her.

Ruská favoritka odsunula na další medailové pozice Britky Keri-Anne Payneovou a Cassandru Pattenovou, které závod odtáhly. "To mi vůbec nevadí. Je to přece závod a vyhraje ten, kdo je nejlepší. Nadřela jsem se stejně jako každý jiný," bránila se náznaku kritiky kvůli své taktice.

Teprve devatenáctiletá rodačka z Volgogradu dominuje dálkovému plavání od roku 2004. Ještě před svými dvacátými narozeninami vyhrála pětkrát za sebou na MS závod na pět kilometrů a třikrát dvojnásobnou olympijskou trať.

Pechanová se ve finiši posunula dopředu, ale do bojů o medaile nezasáhla. Na bronzovou pozici ztratila 8,7 sekundy. Česká plavkyně se už od začátku závodu trápila. V Pekingu nastydla a poslední dva dny se jen léčila a nebyla ani jednou ve vodě.

Pechanová: Čtyři roky trénujete a pak se to pokazí

oh-plavani-dalkove-pechanova"Pila jsem teplý čaj. Čtyři roky trénujete a pak se to takhle pokazí, je to škoda," řekla Pechanová smutně. "Bylo to pro mě strašný už od začátku, ale olympiáda se přeci nevzdává," prohlásila.

Jak je v těchto závodech obvyklé, nebyla ani dnes nouze o strkanice a různé "fauly" pod vodou. Do prudké hádky se kvůli tomu dostaly například Pattenová se čtvrtou Angelou Maurerovou z Německa.

Pattenová: Byla tam spousta chytání a tahání za nohy

medaile__192x128_.jpg"Cítila jsem, jak mě někdo tahá za nohu. To je nesportovní. Nikdy bych to neudělala, takže jsem nepředpokládala, že to někdo bude dělat mně. Ale nakonec já medaili mám a ona ne, to mi stačí," řekla bronzová Britka.

Třiatřicetiletá Němka přiznala, že se několikrát do kontaktu se soupeřkami dostala.

"Třeba na obrátkách to bylo hodně nahuštěné. Bylo tam spousta chytání a tahání a musím přiznat, že ani já nejsem žádný anděl," uvedla majitelka tří medailí z MS, jež Pattenové tvrdila, že ji v závěru neviděla.

"Už k tomu raději nebudu nic říkat, abych nerozpoutala mezinárodní konflikt," reagovala Britka.

Plavkyně s amputovanou nohou doplavala šestnáctá

du_toitova__192x128_.jpgŠestnácté místo obsadila Jihoafričanka Natalie du Toitová, první sportovkyně s amputovanou nohou, jež se kvalifikovala na olympijské hry. V Pekingu bude závodit i na paralympiádě.

"Snažila jsem se, co to šlo. Nemám z výsledku radost, ale v roce 2012 se vrátím," uvedla čtyřiadvacetiletá plavkyně, jíž museli lékaři amputovat nohu u kolena před sedmi lety po nehodě na motocyklu. V běžném životě nosí plavkyně protézu, kterou si před skokem do vody sundává.

Surfařka Jin Ťien získala první zlato pro Čínu v jachtingu

jin__192x128_.jpgSurfařka Jin Ťien se stala historicky první čínskou olympijskou vítězkou v jachtingu.

Devětadvacetiletá domácí reprezentantka udržela ve finálové jízdě třídy RS:X těsné vedení před italskou legendou Alessandrou Sensiniovou, která získala medaile už na předchozích třech olympiádách.

Trojnásobná mistryně světa a Evropy Sensiniová málem zlikvidovala náskok Číňanky v závěrečné jízdě, kterou vyhrála. Protože však Jin Ťien dokázala dojet třetí, vyhrála nejtěsnějším rozdílem jednoho bodu a vylepšila stříbro z Atén, kde ještě surfařky závodily ve třídě Mistral.

Sensiniová po zisku zlata ze Sydney 2000 a bronzových medailí z Atlanty 1996 a Atén 2004 přidala do své sbírky i stříbro. Třetí místo obsadila Britka Bryony Shawová.

Mezi muži zvítězil Novozélanďan Tom Ashley

ashley__192x128_.jpgTaké v mužské kategorii se v závěrečné jízdě odehrálo drama, které pro sebe rozhodl nejtěsnějším rozdílem letošní mistr světa Tom Ashley.

Ten byl po deseti jízdách třetí se stejným bodovým ziskem jako Brit Nick Dempsey, s náskokem jednoho bodu vedl Julien Bontemps z Francie.

Vzhledem k tomu, že se finále boduje dvojnásobně, potřeboval Ashley k zisku zlata Bontempse porazit, což se mu podařilo a Francouze za sebou nechal o jediný bod. Díky druhému místu z poslední jízdy se na bronzovou pozici vyšvihl Izraelec Šahar Zubari, jenž vstupoval do rozhodující jízdy s devítibodovou ztrátou na Bontempse.

Osmé místo obsadil čtyřicetiletý vítěz z Atlanty 1996 Nikolaos Kaklamanakis. Řecký sportovní idol před čtyřmi lety v Aténách zapálil při slavnostním zahájení olympijský oheň a poté získal stříbro.

Akvabely Davydovová a Jermakovová obhájily zlato

synchron__192x128_.jpgRuské favoritky Anastasia Davydovová a Anastasia Jermakovová obhájily zlaté olympijské medaile v soutěži dvojic v synchronizovaném plavání.

Ve finále jednoznačně dominovaly, když dostaly od všech pěti rozhodčích desítku za technickou hodnotu sestavy a od tří absolutní známku za provedení.

Davydovová s Jermakovovou, které od roku 2003 vyhrály všechny světové akce, díky tomu o 417 tisícin bodu porazily španělské duo Andrea Fuentesová, Gemma Mengualová. Bronzové medaile v součtu dnešní volné sestavy a kvalifikačního technického programu získaly Japonky Saho Haradaová a Emiko Suzukiová.

České reprezentantky Soňa Bernardová a Alžběta Dufková skončily v kvalifikaci osmnácté a do dnešního dvanáctičlenného finále nepostoupily.

Další zápasnická zlata putují do Ruska a Turecka

Ruský zápasník Buvajsa Sajtijev obhájil ve volnostylařské kategorii do 74 kilogramů zlatou medaili z Atén a vyrovnal olympijský rekord. Třiatřicetiletý zápasník si připsal už třetí triumf na hrách, což se před ním podařilo pouze jeho krajanovi Alexandru Medveďovi.

saitiev__192x128_.jpgŠestinásobný mistr světa Sajtijev ve finále porazil Soslana Tigijeva z Uzbekistánu a navázal na předchozí úspěchy z her v Aténách a Atlantě. Medveď získal v barvách tehdejšího Sovětského svazu zlato na olympiádách v letech 1964, 1968 a 1972.

Ve váze do 66 kilogramů získal turecký zápasník Sahin Ramazan pro svou zemi první olympijské zlato v Pekingu. Ve finále poranil Ukrajince Andrije Stadnika a rozšířil svou sbírku úspěchů, ve které má tituly z posledního mistrovství Evropy a světa. Bronzové medaile získali Ind Sušil Kumar a Gruzínec Otar Tušišvili.

Afghánistán má historicky první medaili

nikpai__192x128_.jpgAfghánistán získal historicky první olympijskou medaili. Dnes se o ni v Pekingu zasloužil Rohulláh Nikpai, který v taekwondu v kategorii do 58 kilogramů porazil v duelu o bronz Španěla Juana Antonia Ramose.

Vedle medaile se Nikpai může těšit na finanční odměnu. Za zlato dostane od afghánského mobilního operátora 50.000 dolarů (asi 828 tisíc korun).

Zlato vybojoval Mexičan Guillermo Perez díky finálovému vítězství nad Yulisem Gabrielem Mercedesem z Dominikánské republiky. Druhou bronzovou medaili získal obhájce aténského zlata Čchu Mu-jen z Tchaj-wanu.

V kategorii žen do 49 kilogramů získala zlato čínská reprezentantka Wu Ťing-jü. Ve finále potvrdila pozici světové šampionky a porazila Buttrí Puedpongovou z Thajska. Bronz získaly Jang Šu-čchun z Tchaj-wanu a Mildred Alangová z Keni.

Dálkové plavání - ženy - 10 km: 1. Ilčenková (Rus.) 1:59:27,7, 2. Payneová -1,5, 3. Pattenová (obě Brit.) -3,3, 4. Maurerová (Něm.) -4,2, 5. Cunhaová (Braz.) -9,1, 6. Obersonová (Švýc.) -9,2, 7. Okimotová (Braz.) -9,7, 8. Pechanová (ČR) -12,0.

Jachtink - RS:X:

Muži: 1. Ashley (N. Zéland) 52 b., 2. Bontemps (Fr.) 53, 3. Zubari (Izr.) 58, 4. Dempsey (Brit.) 60, 5. Santos (Braz.) 77, 6. Chan King-Yin (Hongkong) 84, 7. Wang Aj-čchen (Čína) 95, 8. Kaklamanakis (Řec.) 96.

RS:X - ženy: 1. Jin Ťien (Čína) 39, 2. Sensiniová (It.) 40, 3. Shawová (Brit.) 45, 4. Alabauová (Šp.) 54, 5. Crispová (Austr.) 66, 6. Kendallová (N. Zéland) 75, 7. Klepacká (Pol.) 82, 8. Maslivecová (Ukr.) 83.

Synchronizované plavání - dvojice: 1. Davydovová, Jermakovová (Rus.) 99,833 bodu, 2. Fuentesová, Mengualová (Šp.) 99,000, 3. Haradaová, Suzukiová (Jap.) 97,833, 4. Ťiang Tching-tching, Ťiang Wen-wen (Čína) 96,500, 5. Jonesová, Nottová (USA) 95,500, 6. Boudreauová-Gagnonová, Ramplingová (Kan.) 95,333, 7. Adelizziová, Lapiová (It.) 93,833, 8. Jušková, Sydorenková (Ukr.) 93,167, ...18. Bernardová, Dufková (ČR) - nepostoupily z kvalifikace.

Zápas - volný styl - muži:

Do 66 kg:
Finále: Ramazan (Tur.) - Stadnik (Ukr.) 6:5, o 3. místo: Tušišvili (Gruz.) - Garzon (Kuba) 4:1, Kumar (Ind.) - Spiridonov (Kaz.) 3:2.
Konečné pořadí: 1. Ramazan, 2. Stadnik, 3. Kumar a Tušišvili, 5. Garzon a Spiridonov, 7. Farnijev (Rus.), 8. Bujandžav (Mong.).

Do 74 kg:
Finále: Sajtijev (Rus.) - Tigijev (Uzb.) 4:2, o 3. místo: Gajdarov (Běl.) - Stefan (Rum.) 5:2, Terziev (Bul.) - Fundora (Kuba) 11:8.
Konečné pořadí: 1. Sajtijev, 2. Tigijev, 3. Gajdarov a Terziev, 5. Fundora a Stefan, 7. Askren (USA), 8. Gitinov (Kyrg.).

Taekwondo:

Muži - do 58 kg:
Finále: Perez (Mex.) - Mercedes (Dom. rep.) 1:1 převahou, o 3. místo: Čchu Mu-jen (Tchaj-wan) - Khawlaor (Thaj.) 4:2, Nikpai (Afghán.) - Ramos (Šp.) 4:1.
Konečné pořadí: 1. Perez, 2. Mercedes, 3. Čchu Mu-jen a Nikpai, 5. Khawlaor a Ramos, 7. Harvey (Brit.) a Povoa (Port.).

Ženy - do 49 kg:
Finále: Wu Ťing-jü (Čína) - Puedpongová (Thajsko) 1:1 na body, o 3. místo: Jang Šu-čchun (Tchaj-wan) - Montejová (Kuba) 3:2, Alangová (Keňa) - Contrerasová-Riverová (Ven.) 1:0.
Konečné pořadí: 1. Wu Ťing-jü, 2. Puedpongová, 3. Jang Šu-čchun a Alangová, 5. Montejová a Contrerasová-Riverová, 7. Thi Ngoc Truc Tran (Viet.) a Zajcová (Švéd.).