mruzkova__192x128_.jpgPřed soutěží si sice Mrůzková postěžovala na nevýhodný los, na vodě však potom české kajakářky předčily i soupeřky ze Slovenska, které několikanásobná mistryně světa ve sjezdu na divoké vodě zařadila mezi medailové kandidátky.

Češky prohrály jen s loděmi Německa a Polska a splnily svůj prvotní cíl postoupit do finále.

Od čtvrtého místa Finek, které už znamenalo nutnost absolvovat semifinále, dělilo českou dvojici vicemistryň světa z roku 2006 přes půl sekundy. Finále se jede v sobotu.

Mrůzková: S přímým postupem jsme vůbec nepočítali

"Jsme nadšené, s přímým postupem jsme vůbec nepočítaly. Myslely jsme hlavně na postup do semifinále," řekla ČTK Mrůzková. Hodně si cenila zejména skutečnosti, že se jim podařilo porazit i nakonec až sedmé Slovenky, patřící do evropské špičky. "V minulých závodech nás porážely pravidelně o dvě až tři vteřiny," uvedla Mrůzková.

mruzkova-blahova__192x128_.jpgOd čtvrtého místa Finek, které už znamenalo nutnost absolvovat semifinále, dělilo českou dvojici vicemistryň světa z roku 2006 přes půl sekundy. Klíčem k dobrému výsledku byl podle zkušenější členky české posádky dobrý start.

"Podařil se nám a v polovině trati jsme byly na druhém místě. Tím jsme podle mého některé posádky zaskočily," řekla Mrůzková.

Češky tak v Pekingu potvrdily, že se jim závěrečná příprava vydařila. "Poslední dva měsíce se nám jezdilo dobře, asi se nám podařilo správně vyladit formu," pochvalovala si Mrůzková, kterou nyní s Blahovou čekají tři dny pauzy. Finále se totiž jede až v sobotu. "Uvidíme, co s námi ta pauza udělá," přemýšlela Mrůzková.

Ve finále by český deblkajak nechtěl skončit poslední. "Na boje o medaile nemáme. Můžeme ale nastoupit s pocitem, že máme splněno," řekla Mrůzková. Vzhledem k tomu, že s parťačkou postoupily do závěrečné jízdy pátým časem, rády by to ve finále potvrdily. "Když budeme páté šesté, budeme spokojené," dodala.

Stolní tenistka Hadačová postoupila do 2. kola 

hadacova__192x128_.jpgČeská stolní tenistka Dana Hadačová postoupila do druhého kola olympijského turnaje. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Hodonína porazila 4:2 na sety Bělorusku Veroniku Pavlovičovou, finalistku letošního turnaje Pro Tour ve Velenje.

Pavlovičová získala první set v poměru 11:7, ale od té doby byla lepší česká reprezentantka. Otočila vývoj utkání na 2:1 na sety ve svůj prospěch, a i když Běloruska ještě srovnala krok, výhrami v dalších dvou sadách si Hadačová zajistila postup. V druhém kole ji ve středu čeká třiadvacetiletá Maďarka Georgina Potaová.

Český zástupce v mužské dvouhře Petr Korbel byl nasazen přímo do druhého kola a svou pátou olympijskou účast ve středu zahájí duelem s Lucjanem Blaszczykem. Pro třiatřicetiletého polského reprezentanta nebyl v prvním kole nijak velkou překážkou Suraju Saka z Konga.

Argentinci vyhráli bodovací závod dvojic, Češi neuspěli

Ani poslední vystoupení na olympijské dráze nepřineslo českým cyklistům výrazný úspěch, Alois Kaňkovský s Milanem Kadlecem v bodovacím závodě dvojic obsadili až třinácté místo. Ze zlata se radovali zkušení argentinští jezdci, již třiačtyřicetiletý Juan Esteban Curuchet a o deset let mladší Walter Perez, kteří zvítězili před španělskou a ruskou dvojicí.

kankovsky__192x128_.jpgČeští cyklisté před závodem tajně doufali, že budou bojovat o medaile, ale nakonec byli zklamaní, když jen zopakovali umístění z Atén, o které se před čtyřmi lety zasloužili Kadlec s Petrem Lazarem.

Neúspěch přičetli tomu, že nedodrželi stanovenou taktiku. "Nechali jsme se unést a příliš brzy jsme začali závodit," řekl Kaňkovský.

Čechům se stal osudným nevydařený pokus o únik s Rusy a Kanaďany v první části závodu. "Trochu s námi vydrbávali. Nastupovali, pak nám tam nechali díry... Nějak nám to nevyšlo," litoval Kaňkovský.

Kaňkovský: Měli jsme krizi, ze které jsme se dostali až na konci

Hlavním problémem podle něj ale bylo to, že nezachytili nástup Ruska v momentě, kdy Kanada zpomalila. "Navíc v tu chvíli začal balík jet a my jsme měli malinko krizi. V závěru jsme se z toho dostali, ale to už bylo pozdě," řekl Kaňkovský.

argentina__192x128_.jpgNa šestnáct dvojic, mezi kterými chyběli australští obhájci prvenství, čekalo 200 kol, z nichž každé dvacáté se bodovalo. Okruh k dobru si na své konto rychle připsali Argentinci a blízko byli i Kaňkovský s Kadlecem při úniku s Ruskem a Kanadou.

Ve spurtu si sice připsali tři body, ale útok do úspěšného konce na rozdíl od Rusů nedotáhli. Vydané síly českým jezdcům v dalším průběhu chyběly a ztrátou dalších dvou kol přišli o naději na úspěch.

Před polovinou závodu potvrdili kvality Španělé a šampion z individuálního závodu Joan Llaneras s Antoniem Taulerem rovněž dokázali vybojovat kolo náskoku. Posunuli se na průběžné třetí místo a na něm ještě před posledním spurtem měli naději na zlato.

Šanci ohrozit argentinské prvenství vzali Rusku i Španělsku cyklisté Francie a Dánska, kteří si na závěr rozdělili první dvě bodovaná místa. Španěly i třetí příčka ve spurtu posunula ke stříbru před Rusko, které reprezentovali Michail Ignaťjev s Alexejem Markovem.

Hoy a Pendletonová završili britský cyklistický triumf na dráze

hoy__192x128_.jpgTriumf britských dráhových cyklistů na olympijských hrách v Pekingu završili ziskem zlatých medailí sprinteři.

Mezi muži vybojoval již svůj třetí triumf v čínské metropoli mistr světa Chris Hoy, v závodě žen dominovala rovněž světová šampionka Victoria Pendletonová. Britští cyklisté tak uzavřeli dráhové soutěže se ziskem sedmi zlatých medailí z deseti možných.

Dvaatřicetiletý Hoy uspěl již v týmovém sprintu a v keirinu, navíc před čtyřmi lety vyhrál olympijský závod na kilometr s pevným startem. V královské disciplíně sprintu si se svými soupeři doslova pohrával a ani jednou neodešel z oválu poražen.

pendleton__192x128_.jpgÚspěch britské cyklistiky umocnil stříbrný Jason Perry, dvacetiletý zástupce nastupující generace. Čest tradiční sprinterské velmoci Francie zachránil alespoň třetím místem Mickael Bourgain, který v souboji o bronz zdolal Němce Maximiliana Levyho.

Stejně jako Hoy si vedla sedmadvacetiletá Pendletonová. Před čtyřmi lety bronzovou Annu Mearesovou z Austrálie porazila ve finále s přehledem ve dvou jízdách, pro domácí dráhaře vybojovala jedinou medaili bronzová Kuo Šuang.

Čínští gymnasté získali další dvě zlaté medaile

Čínští gymnasté potvrdili svou dominanci na olympiádě v Pekingu, kde vyhráli všechny mužské soutěže, v nichž se dostali do finále. Li Siao-pcheng přidal šesté zlato na koni našíř a Cou Kchaj sedmé na hrazdě. Čínský reprezentant nevyhrál jen přeskok, kde se nikdo z domácích gymnastů nebyl mezi elitní osmičkou.

li__192x128_.jpgOlympijský šampion z roku 2000 Li Siao-pcheng zaujal hned na začátku své sestavy, když přeskočil z jednoho konce bradel na druhý jen za pomoci odrazu z rukou. Také díky tomu dvojnásobný mistr světa odsunul na druhé místo Korejce Ju Won-čchula.

Cou Kchaj musel v závěrečné soutěži finálového programu odvracet útok Američana Jonathana Hortona, který na hrazdě předvedl sestavu plnou síly a rychlosti. Číňan však měl o něco obtížnější prvky.

Z první zlaté medaile se díky úspěchu na kladině radovala Američanka Shawn Johnsonová. Šestnáctiletá gymnastka na loňském mistrovství světa získala tři tituly včetně triumfu ve víceboji, ale tentokrát si na nejcennější medaili musela počkat až do posledního dne.

Triumf Američanek podtrhla druhým místem vítězka víceboje Nastia Liukinová, třetí skončila domácí Čcheng Fej. Na zlato měla útočit také další Číňanka Li Šan-šan, která však z ošidného nářadí spadla a skončila až šestá.

Lu Čchun-lung zkompletoval čínský double na trampolíně

lu__192x128_.jpgČíňané ovládli olympijské soutěže ve skocích na trampolíně. Po pondělním triumfu Che Wen-na mezi ženami dnes v soutěži mužů získal zlato Lu Čchun-lung. Devatenáctiletý domácí reprezentant na loňském mistrovství světa nepostoupil z kvalifikace, ale pod pěti kruhy nenašel přemožitele.

O tři desetiny bodu odsunul na druhou příčku Kanaďana Jasona Burnetta. Ten měl sice obtížnější sestavu, ale Číňan dostal vyšší známky za provedení. Úspěch domácích reprezentantů podtrhl třetím místem úřadující vicemistr světa Tung Tung, obhájce olympijského zlata Jurij Nikitin z Ukrajiny skončil pátý.

Goodison a Tunnicliffeová ovládli jachtařské třídy Laser

goodison__192x128_.jpgVelká Británie slaví v Pekingu třetí olympijské zlato v jachtařských soutěžích. Triumfem ve třídě Laser se o něj postaral Paul Goodison.

Český reprezentant Martin Trčka do dnešního desetičlenného finále nepostoupil a obsadil 31. pozici.

Třicetiletý Goodison si zlatou medailí spravil chuť po čtvrtém místě z olympiády v Aténách. Jeho zklamání z neúspěchu před čtyřmi lety bylo tak velké, že dokonce uvažoval o konci kariéry.

Čtěte také:

tunnicliffeov___192x128_.jpgSlovinský reprezentant Vasilij Zbogar získal stříbro a o jednu příčku vylepšil své umístění z předchozí olympiády. Bronz putuje díky Diegu Romerovi do Itálie.

Mezi ženami se z triumfu v kategorii Laser radial radovala Američanka Anna Tunnicliffeová.

Stříbro získala Gintare Volungeviciuteová, která se tak postarala o první litevskou medaili v jachtingu, třetí příčku obsadila domácí Sü Li-ťia.

Číňané pokračují v nadvládě ve skocích do vody

che__192x128_.jpgČínští reprezentanti ve skocích do vody získali na olympiádě v Pekingu už šesté zlato z šesti možných a k absolutní nadvládě v tomto sportovním odvětví jim chybějí už jen nejcennější kovy ve skocích z desetimetrové věže.

Na třímetrovém prkně byl suverénně nejlepší Che Čchung, který druhého Alexandra Despatieho z Kanady porazil o více než 36 bodů. Třetí skončil další Číňan Čchin Kchaj.

Che Čchung se hned v prvním finálovém kole ujal vedení a pak už jen postupně zvyšoval náskok. Olympijské vítězství korunoval více než stobodovým ziskem v posledním z šesti finálových skoků, přes tuto hranici se nikdo jiný nedostal. V jednadvaceti letech tak Che Čchung získal první velké zlato v individuální soutěži.

Akvabely Bernardová a Dufková do finále nepostoupily

akvabely__192x128_.jpgČeské reprezentantky v synchronizovaném plavání Soňa Bernardová a Alžběta Dufková v olympijské soutěži dvojic neúspěšně bojovaly o postup do dvanáctičlenného finále.

Ve volné sestavě skončily stejně jako v pondělním technickém programu osmnácté.

Bernardová konečným osmnáctým místem nevylepšila čtrnáctou pozici z Atén, kterou vybojovala společně s Ivanou Bursovou. V Pekingu ji s Dufkovou dělilo od postupu 2,25 bodu.

Obě části kvalifikace vyhrály favorizované Rusky Anastasia Jermakovová a Anastasia Davydovová, které obhajují zlatou medaili z Atén. Finálový volný program je na programu ve středu.

Zápasník Cejudo vybojoval pro USA deváté zlato ve volném stylu

cejudo__192x128_.jpgAmerický zápasník Henry Cejudo se stal olympijským vítězem v kategorii volnostylařů do 55 kilogramů.

Jednadvacetiletý rodák z Los Angeles porazil ve finále v Pekingu v souboji amerického a japonského šampiona Tomohira Macunagu.

Díky jeho triumfu získali Američané deváté olympijské zlato ve volném stylu na deváté olympiádě za sebou.

Cejudo, podle agentury AP syn neznámých mexických přistěhovalců, zápasil teprve na druhém velkém turnaji v mužské kategorii. Premiéru si odbyl na loňském mistrovství světa, kde obsadil 31. příčku. Bronzové medaile získali Bulhar Radoslav Velikov a loňský mistr světa Besik Kuduchov z Ruska.

V kategorii do 60 kilogramů potvrdil nadvládu Mavlet Batirov. Ruský mistr světa a Evropy si ve finále poradil s Ukrajincem Vasylem Fedoryšinem. Třetí místa vybojovali Íránec Sejdemorád Mohammádí a Japonec Keniči Jumoto.

Van Grunsvenová vyhrála potřetí za sebou na OH drezuru

van__192x128_.jpgNizozemka Anky van Grunsvenová se dnes v Hongkongu stala potřetí za sebou olympijskou vítězkou v drezuře. K zopakování triumfů ze Sydney a Atén jí pomohl i zkrat koně Němky Isabell Werthové, jež nakonec skončila druhá. Také bronz míří do Německa zásluhou Heike Kemmerové.

Čtrnáctiletý valach Satchmo dnes vypověděl Werthové na chvíli poslušnost a jeho chyba tak stála devětatřicetiletou jezdkyni zisk celkově šestého zlata. Tím se mohla vyrovnat nejúspěšnějšímu olympionikovi v jezdectví všech dob Reineru Klimkemu.

Šestinásobná mistryně světa a pětinásobná mistryně Evropy Werthová na individuální olympijské zlato čeká od Atlanty 1996, kdy naposledy Van Grunsvenovou pod pěti kruhy porazila.

Výsledky:

Stolní tenis - Ženy:

Dvouhra - 1. kolo: Hadačová (ČR) - Ver. Pavlovičová (Běl.) 4:2 (-7, 7, 9, -5, 9, 6).

 

Dráhová cyklistika:

Muži - Bodovací závod dvojic na 50 km: 1. Curuchet, Perez (Arg.) 8 bodů, 2. Llaneras, Tauler (Šp.) 7, 3. Ignaťjev, Markov (Rus.) 6, 4. Keisse, De Ketele (Belg.) -1 kolo/17, 5. Kluge, Pollack (Něm.) -1 kolo/15, 6. Mörköv, Rasmussen (Dán.) -1 kolo/14, 7. Ladangous, Neuville (Fr.) -1 kolo/12, 8. Moris, Schep (Niz.) -1 kolo/6, ...13. Kaňkovský, Kadlec (ČR) -3 kola/3.

Muži - sprint:

Semifinále: Hoy (Brit.) - Bourgain (Fr.) 2:0 (10,260, 10,358), Kenny (Brit.) - Levy (Něm.) 2:0 (10,594, 10,335).

Finále: Hoy - Kenny 2:0 (10,228, 10,216). O 3. místo: Bourgain - Levy 2:1 (11,047, -10,666, 10,560).

Další pořadí: 5. Sireau (Fr.), 6. Mulder, 7. Bos (oba Niz.), 8. Awang (Mal.), ...Ptáčník (ČR) nepostoupil z kvalifikace.

Ženy - sprint:

Semifinále: Pendletonová (Brit.) - Kanisová (Niz.) 2:0 (11,537, 11,885), Mearesová (Austr.) - Kuo Šuang (Čína) 2:1 (-11,629, 11,578, 11,617).

Finále: Pendletonová - Mearesová 2:0 (11,363, 11,118). O 3. místo: Kuo Šuang - Kanisová 2:0 (11,420, 11,617).

Další pořadí: 5. Sanchezová (Fr.), 6. Cylinská (Běl.), 7. Reedová (USA), 8. Krupeckaiteová (Lit.). 

 

Sportovní gymnastika - muži:

Bradla: 1. Li Siao-pcheng (Čína) 16,450 bodu, 2. Ju Won-čchul (Korea) 16,250, 3. Fokin (Uzb.) 16,200, 4. Hambüchen (Něm.) 15,975, 5. Petkovsek (Slovin.) 15,725, 6. Chuang Sü (Čína) 15,700, 7. Jang Te-jong (Korea) 15,650, 8. Krjukov (Rus.) 15,150.

Hrazda: 1. Cou Kchaj (Čína) 16,200, 2. Horton (USA) 16,175, 3. Hambüchen (Něm.) 15,875, 4. Cassina (It.) 15,675, 5. Nakase 15,450, 6. Tomita (oba Jap.) 15,225, 7. Zonderland (Niz.) 15,000, 8. Cucherat (Fr.) 14,825.

Ženy:

Kladina: 1. Johnsonová 16,225, 2. Liukinová (obě USA) 16,025, 3. Čcheng Fej (Čína) 15,950, 4. Pavlovová (Rus.) 15,900, 5. Dragoiová (Rum.) 15,625, 6. Li Šan-šan (Čína) 15,300, 7. Afanasjevová (Rus.) 14,825, 8. Curumiová (Jap.) 14,450.

Skoky na trampolíně - muži:

1. Lu Čchun-lung (Čína) 41,00 bodu, 2. Burnett (Kan.) 40,70, 3. Tung Tung (Čína) 40,60, 4. Sotomura (Jap.), 5. Nikitin (Ukr.) oba 39,80, 6. Ušakov 38,80, 7. Rusakov (oba Rus.) 38,50, 8. Kazak (Běl.) 38,10.

  

Jachting:
Muži - Laser:

1. Goodison (Brit.) 63 bodů, 2. Zbogar (Slovin.) 71, 3. Romero (It.) 75, 4. Lima (Portug.) 76, 5. Murdoch (N. Zél.) 81, 6. Myrgren (Švéd.) 83, 7. Alsogaray (Arg.) 92, 8. Bernaz (Fr.) 104, ...31. Trčka (ČR) 202.

Ženy - Laser radial:
1. Tunnicliffeová (USA) 37, 2. Volungeviciuteová (Litva) 42, 3. Sü Li-ťia (Čína) 50, 4. Blancková (Austr.) 62, 5. Steyaertová (Fr.) 77, 6. Bruggerová (Švýc.) 90, 7. Alehová (N. Zél.) 90, 8. Van Ackerová (Belg.) 91.

 

Skoky do vody - Muži - 3 m prkno:

1. Che Čchung (Čína) 572,90 bodu, 2. Despatie (Kan.) 536,65, 3. Čchin Kchaj (Čína) 530,10, 4. Sautin (Rus.) 512,65, 5. Rozenberg (Něm.) 485,60, 6. Dumuis (USA) 472,50, 7. Castillo (Mex.) 462,10, 8. Hausding (Něm.) 462,05.

 

Zápas - volný styl:

Do 55 kg:

Finále: Cejudo (USA) - Macunaga (Jap.) 5:2, o 3. místo: Velikov (Bul.) - Sevdimov (Ázerb.) 4:3, Kuduchov (Rus.) - Mansurov (Uzb.) 3:0.

Konečné pořadí: 1. Cejudo, 2. Macunaga, 3. Velikov a Kuduchov, 5. Sevdimov a Mansurov, 7. Gadžijev (Běl.), 8. Gočašvili (Gruz.).

Do 60 kg:

Finále: Batirov (Rus.) - Fedoryšin (Ukr.) 3:1, o 3. místo: Jumoto (Jap.) - Bazargurujev (Kyrg.) 3:0, Mohammádí (Írán) - Husejnov (Ázerb.) 5:1.

Konečné pořadí: 1. Batirov, 2. Fedoryšin, 3. Jumoto a Mohammádí, 5. Bazargurujev a Husejnov, 7. Ramazanov (Mak.), 8. Quintana (Kuba).

 

Jezdectví - Drezura - jednotlivci:

1. Van Grunsvenová (Niz./kůň Salinero) 78,680, 2. Werthová (Něm./Satchmo) 76,650, 3. Kemmerová (Něm./Bonaparte) 74,455, 4. Peters (USA/Ravel) 74,150, 5. Minderhoud (Niz./Nadine) 73,035, 6. Korelovová (Rus./Balagur) 72,625, 7. Hindleová (Brit./Lancet) 72,345, 8. Kyrklundová (Fin./Max) 71,985.

  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist