Překvapivým vítězem olympijského závodu triatlonistů se v Pekingu stal Jan Frodeno.
Po 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a běhu na deset kilometrů měl německý reprezentant nejvíce sil v závěrečném finiši, ve kterém porazil kanadského šampiona ze Sydney 2000 Simona Whitfielda. S jednodenním zpožděním si Frodeno dal dárek k 27. narozeninám.
Bronz vybojoval Bevan Docherty z Nového Zélandu, který má již stříbro z Atén. Nepopulární čtvrté místo zbylo mezi 55 startujícími na světovou jedničku a suveréna letošní sezony Španěla Javiera Gomeze, kterého v závěru podle jeho slov limitovaly problémy s achillovkou.
Ospalý: Dvacáté místo je neúspěch, nic, čím bych se mohl chlubit
Český reprezentant Filip Ospalý skončil na svých třetích hrách dvacátý, což je jeho olympijské maximum. O lepší umístění přišel ve druhé polovině běžecké části, do té doby se držel v osmičlenné vedoucí skupině.
"Jsem nespokojený a naštvaný. Dvacáté místo je neúspěch. Nic, čím bych se mohl chlubit," řekl novinářům Ospalý, který osobně věřil, že bude schopen bojovat až do konce závodu o přední umístění.
Ospalý se od počátku pohyboval v přední polovině pořadí a na kolo přesedl na 22. místě. Ještě v polovině běžecké části to vypadalo, že by mohl navázat na výsledek svého krajana Jana Řehuly, který před osmi lety při premiéře tohoto sportu na letních hrách vybojoval bronzovou medaili.
V následujících dvou okruzích o délce 2500 metrů ale Ospalý nedokázal udržet se soupeři tempo a propadl se na konec druhé desítky konečného pořadí.
"V posledním kole běhu mi totálně došlo"
"Jakmile se ve druhém výběhu zrychlilo, tak jsem nedokázal zareagovat na tempo a odpadl jsem. Ještě chvilku jsem bojoval, ale v posledním kole mi totálně došlo a prosel jsem se až někam, ani nevím kam," řekl Ospalý novinářům.
Přitom až do té chvíle měl závod z jeho pohledu ideální průběh. V plavecké části se udržel v popředí, v cyklistické jel v hlavním poli se všemi favority.
Při běhu, své nejsilnější části triatlonu, si v prvním okruhu zvykl na nastolené tempo a stabilně se držel v elitní desítce. Nedlouho poté pro něj ale závod prakticky skončil. "V posledním kole běhu už jsem cítil, jak mi tuhnou nohy. Ne že by to bylo na krev, ale prostě to nešlo," pokrčil rameny.
"V přípravě padaly osobní rekordy, tady to nešlo"
S přípravou byl přitom spokojený. Vše podřídil olympiádě a ještě před odletem měl podle svých slov dobrou formu. "Padaly osobní rekordy. Bohužel, dnes to nevyšlo," uvedl dvaatřicetiletý triatlonista, který před čtyřmi roky v Aténách skončil na 29. místě. V roce 2000 v Sydney závod nedokončil.
Za jeho dnešním neúspěchem podle něj ale nebyly náročné čínské podmínky - vysoká teplota vzduchu i vody. Triatlonisté totiž dobře věděli, co je čeká. V Pekingu se v předešlých třech letech konal Světový pohár a Ospalý ani na jednom klání nechyběl.
"Jen se vždy jelo asi o měsíc později, takže vedro nebylo takové. Extrémně velký problém to ale nebyl," řekl Ospalý, jenž byl v roce 2006 v Pekingu čtvrtý.
Před během se zformovala osmičlenná skupina, ze které jako první odpadl Ospalý
V plavecké části diktoval tempo Shane Reed z Nového Zélandu, ale prakticky celé pole se v teplé vodě udrželo pohromadě.
Naopak už první disciplína znamenala konec nadějí pro slovenského závodníka Pavla Šimka, který ze závodu odstoupil otřesený po úderu od některého ze soupeřů. Z vody mu musela dokonci pomoci hlídka záchranného člunu.
Na kole se v úvodu zformovala zhruba padesátičlenná skupina, v níž nečekaně chyběl bronzový medailista z letošního mistrovství světa Švýcar Reto Hug, ale brzy se do ní dotáhl. Před běžeckou částí nebylo nic rozhodnuto ani přesto, že do ní s téměř minutovým náskokem odstartovali Lucemburčan Bockel a Belgičan Zeebroeck.
Ve velkém vedru se brzy vytvořila v čele osmičlenná skupina největších favoritů, ve které nechyběl Ospalý. Tempu nejlepších ale nestačil a začal ztrácet a propadat se pořadím.
Frodeno ve finiši dokázal, že olympijský závod nevyhrávají favorité
Převahu vpředu měli Španělé a pokusili se to využít. Nástup Ivana Rani zachytili jen Gomez, Docherty a mladý Brit Alistair Brownlee, dotáhnout se dokázali Frodeno a Whitfield.
V posledním okruhu začal ztrácet Brownlee, ale i velký soupeř Ospalého a vítěz předposledního závodu Světového poháru Raňa.
Na posledním kilometru začal zaostávat i Whitfield, ale v cílovém prostoru se vrátil do vedoucího kvarteta a byl to on, kdo asi 400 metrů před páskou první nastoupil k závěrečnému finiši. Překvapivě jako první odpadl Gomez, který v posledních třech letech vyhrál jedenáct závodů SP.
V závěru protáhl krok vysoký Frodeno, jehož dosud největším úspěchem bylo druhé místo na letošním závodu SP v Hamburku, a triumfem potvrdil pravidlo, že olympijský závod nevyhrávají největší favorité.
"Zavřel jsem oči a nemyslel na to, že vedle mě běží ti nejlepší triatlonisti na světě. Slyšel jsem je dýchat, ale v hlavě jsem měl jen to, že mám na dosah moment, o kterém jsem vždycky snil," řekl šestý muž z letošního mistrovství světa. "Nebyl na mě takový tlak. Jen málo lidí vlastně vědělo, kdo jsem. Nemohl jsem pak uvěřit, co se stalo."
Triatlon - muži:
1. Frodeno (Něm.) 1:48:53, 2. Whitfield (Kan.) -5, 3. Docherty (N. Zél.) -12, 4. Gomez -20, 5. Raňa (oba Šp.) -28, 6. Unger (Něm.) -50, 7. Kemper (USA) -55, 8. Henning (Dán.) -1:04, ...20. Ospalý (ČR) -2:00.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist