oh-triatlon-snowsillova-radostTrojnásobná mistryně světa porazila po 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a desetikilometrovém běhu o více než minutu hlavní favoritku Vanessu Fernandesovou z Portugalska. Bronz získala další Australanka Emma Moffattová.

Česká reprezentantka Vendula Frintová obsadila při své premiéře pod pěti kruhy 23. pozici s odstupem 4:59 minuty za Snowsillovou a vylepšila tak nejlepší výsledek českých triatlonistek v historii her.

Šestadvacátá žena z Atén Lenka Zemanová závod nedokončila po pádu na kole a byla převezena na lékařské vyšetření s podezřením na zlomeninu pravé ruky. To se nepotvrdilo. Zemanová má ruku naraženou a dostala na dva týdny dlahu.

Pro Zemanovou se přitom z českého pohledu závod dlouho vyvíjel lépe. V plavecké části ztratila na čelo jen deset vteřin, na kole se poté držela v druhé skupině a bojovala tak o dvacáté místo. Při vjezdu do posledního kola střední části závodu se ale přimotala do hromadného pádu a olympijské klání pro ni skončilo.

Zemanová: Letos už jsem měl smůly dost, měla bych dělat něco pořádného

Osmadvacetiletá reprezentantka uvedla, že už dále závodit neplánuje. "Letos už jsem měla smůly víc než dost. Byla jsem zraněná. Už mi asi někdo nahoře dává jedno z posledních výstražných znamení, abych začala dělat něco pořádného a ne tohle," řekla Zemanová v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas. O to více ji ale mrzelo, že závod nedokončila. "Jsem smutná, že to dopadlo takhle," uvedla.

zemanova__192x128_.jpgPátá žena z mistrovství Evropy v roce 2002, která byla na kontinentálním šampionátu o tři roky později šestá, se pohybovala na hranici druhé a třetí desítky průběžného pořadí. "Byla jsem ve špatnou dobu na špatném místě," doplnila s pokrčením ramen.

V první chvíli po karambolu chtěla pokračovat, ale následně poznala, že to nejde. "V euforii, že takový závod se nebalí, tak jsem ještě chtěla naskočit na kolo, ale zjistila jsem, že mám namotanou přehazovačku, což mě mrzí. Až pak jsem zjistila, že mám něco s rukou," řekla Zemanová a ještě před koncem olympijského klání vyrazila sanitkou na lékařské vyšetření do olympijské vesnice. "Doufám, že to nemám zlomené. Bolí to ale docela dost," uvedla.

Triatlonistka, jejímž maximem ve Světovém poháru je třetí místo z roku 2004, byla až do pádu se závodem vcelku spokojená. V úvodní plavecké části ztratila jen deset vteřin na čelo.

"Ve vodě to bylo o tom, kdo jak umí bojová umění, než jak kdo umí plavat. Podařilo se mi ale udržet se v první skupině, začátek kola se mi ale nepovedl. Na konci prvního kopce to bylo roztažené a já jsem na to v tu chvíli neměla. Cuklo mi to, což byla škoda. A pak přišla ta ruka, která mrzí hodně a bude mrzet až do konce života. Nedá se ale nic dělat, takový je sport," dodala Zemanová.

Frintová: Vzhledem k tomu, jak se závod vyvíjel, mohu být spokojená

Její krajanka Frintová se padajícím soupeřkám stihla vyhnout a i přes špatný začátek, kdy z vody vylezla až jako 43. s více než minutovým odstupem, se posunula do třetí desítky konečného pořadí.

frintova__192x128_.jpg"Vzhledem k tomu, jak se závod vyvíjel, tak jsem udělala maximum a mohu být spokojená," řekla Frintová. Litovala jen, že se jí nevydařila běžecká část, obvykle její nejsilnější disciplína. "V tomto počasí a na této trati to bylo opravdu těžké," podotkla.

Za její "vodní" ztrátu prý mohl hlavně drsný boj. "Sice nejsem zrovna dobrá plavkyně, ale byla jsem na tom opravdu dobře. Až jsem byla překvapená. Na první bójce jsem byla s holkama, které vylézaly v prvním balíku. Ne všechny závodnice se ale chovají zrovna férově a dvakrát se mi stalo, že mě někdo zatáhl za plavky rukou, což mě stálo hodně sil," uvedla Frintová.

Snowsillová: Je to satisfakce za neúčast v Aténách

Sedmadvacetiletá Snowsillová se po vyrovnané cyklistické části odpoutala od zhruba dvacetičlenné vedoucí skupiny hned v úvodu desetikilometrové běžecké trati, jež vedla poblíž hrobek slavné dynastie Ming. Několik desítek metrů před cílem si mohla dovolit zvolnit a slavit s australskou vlajkou.

snowsillova__192x128_.jpgNedopadla tedy jako její krajanka Loretta Harropová před čtyřmi lety, kterou krátce před páskou předstihla Rakušanka Kate Allenová. Obhájkyně zlata letos zaostala už při plavání a skončila čtrnáctá.

Ačkoli Snowsillová získala v roce 2003 svůj první titul mistryně světa, nevešla se rok nato do australské nominace pro hry v Aténách. "I když to pro mě není nějaká hořká vzpomínka, měla jsem díky tomu pro Peking zvýšenou motivaci," uvedla vítězka.

Se ziskem stříbra byla spokojená mistryně světa z minulého roku Fernandesová, která si tak vynahradila zklamání z letošního MS, na němž skončila až na konci první desítky. "Tahle medaile je stříbrná, ale je to jako zlato. Je dobré pro Portugalsko i pro Evropu, že má nějakou závodnici na stupních vítězů," řekla vítězka dvaceti závodů Světového poháru.