Olympijská pochodeň v PekinguPřestože Olympijské hry začnou až v pátek, jejich první část má Čína už vlastně za sebou. Olympijská pochodeň dorazila po 140 tisících kilometrů cestování světem do Pekingu. Musela se přitom vyrovnat s protesty jak v zahraničí, tak doma v Tibetu či v ujgurských oblastech země.

Pochodeň vítaly v Pekingu davy Číňanů s vlajkami, během následujících dnů by se měla dostat do rukou více než 800 sportovců. Ti ji pronesou kolem nejdůležitějších míst ve městě a bude mezi nimi například známý basketbalista Yao Ming.

Čtěte také

 

Protesty se Pekingu nevyhnuly 

Demonstracím se přes stále přísnější bezpečnostní opatření ale zabránit nepodařilo. Aktivisté z Velké Británie a Spojených států byli zatčeni za vyvěšení protibetských transparentů v blízkosti olympijského "hnízda".

 

"Jeden svět, jeden sen: Svobodný Tibet," bylo napsáno na rozměrných plakátech. Čtyři studenti byli podle čínské policie zatčeni.

V úterý byla olympijská pochodeň pronesena provincií S´čchuán, která byla poničena květnovým zemětřesením. Součástí programu byla i minuta ticha za více než 70 tisíc obětí katastrofy.

Přes velkolepé oslavy zůstávají ohledně blížícího se svátku sportu pochyby. Kromě znečištěného ovzduší znepokojuje pozorovatele i nebezpečí teroristických útoků. Úterní atentát v západní části země zabil 16 policistů, z jeho organizace byli obviněni dva údajní islamističtí separatisté.

 NOVÉ

Blogeři iHNed.cz na téma OH

Martin Pecina: Čína a olympiáda

Ondřej Schneider: Poslední hřebík do rakve olympiád?

David Marek: Předpověď českých medailí z Pekingu

Martin Ehl: Olympiáda, nemoc bez léku

 

Čínské úřady však odmítají, že by sportovcům hrozilo nebezpečí, upozorňují i na lepšící se rozptylové podmínky. "Čína se zaměřila na posílení bezpečnosti a ochranu na sportovištích a v olympijské vesnici, takže Peking je připraven na jakoukoli hrozbu," řekl mluvčí her Sun Weide. Olympiády se podle BBC zúčastní až 10500 sportovců z 205 zemí.