cina_pocasi__192x128_.jpgVětru a dešti neporučíš, říká se.  Číňané si to ale nemyslí. Ačkoliv meteorologové předpovídají na pátek 8. srpna, kdy slavnostní ceremoniál zahájí celou olympiádu, více než čtyřicetiprocentní pravděpodobnost dešťových srážek, za pomoci zvláštních technologií chtějí na začátek olympiády zajistit nebe bez deště a vzduch bez škodlivin.

Organizátoři mají největší strach o nákladnou ceremonii, která se bude konat na Národním stadionu a televizní přenosy ji zprostředkují miliardám diváků po celém světě.

NOVĚ NA iHNed.cz - rubrika VIDEO

S nejistým počasím přitom mohl Peking počítat, protože na srpen v Pekingu připadá období dešťů. Prudké bouřky v nich nejsou výjimkou.

Čína chce být všemocná

Čína teď spoléhá na dvě hlavní metody. Jednou z nich je vyvolání deště dříve pomocí chemických látek. Použít může také látku, která ochladí mraky a zvýší počet kapek vody.

Z našich blogů

Sníží se tak velikost kapek i šance, že spadnou na zem v podobě dešťových srážek.

Meteorologové jsou k čínskému plánu spíše skeptičtí. Podle řady z nich je velmi těžké odhadnout jak ve skutečnosti rozprašované látky zapůsobí.

"Jakkoli podstata těchto metod je známá, je těžké prokázat, že konkrétní kus mraku se vypršel či nevypršel díky rozprášení chemikálie," uvedli například odborníci amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry v Coloradu.

Stalo se

"Nejnovější vědecký závěr zní, že existuje jen velmi, velmi málo důkazů úspěchu při zasahování do zvýšení či snížení množství srážek nebo úplného zastavení deště," konstatoval Leonard Barrie, spoluředitel Světové meteorologické organizace (WMO) sídlící ve Švýcarsku.

Čína již v minulosti dokázala, že počasí dokáže ovládnout. Čínské letouny už provedly několik meteorologických misí a vyprovokovaly deště, které by údajně během posledních pěti let zvládly naplnit čtyři Žluté řeky.