cina_olympiada_bezpecnost_titulka__192x128_.jpg

Čína se na rozdíl od svých občanů stále obává teroristických hrozeb. V úterý zatkla v reakci na pondělní události skoro 20 cizinců, které označila za teroristy.

K zatčení došlo v provincii Sin-´tiang na západě země, kde bylo v pondělí zabito během útoku na pohraniční celní úřad v Kašgaru 16 lidí.

Se začátkem olympiády přibývá v Číně také bezpečnostních opatření, obavy Číňanů se nezvyšují.

Důkazem je třicátnice Mo Li, povoláním úřednice, která z teroristických útoků v době olympiády nemá strach. Její postoj se neliší od většiny obyvatel Pekingu. Ujgurští separatisté jsou nejen pro Mo Li příliš daleko.

"Myslím si, že se nemáme čeho obávat. Navíc pokud by se něco semlelo, ti lidé si vyberou strategické cíle," myslí si. "Bezpečnější ale bude chodit pěšky nebo si vzít taxi. Metru nebo autobusům se snažím vyhýbat," dodává.

Více o olympijské Číně

Peking ve střehu a obležení

Ulice města přesto v těchto dnech lemují olympijští dobrovolníci a policisté, strategická místa střeží posílené ozbrojené jednotky. Dobrovolníci se poznají podle červených pásek na ruce - policie má po městě čtyři sta tisíc dobrovolných informátorů.

Střeží vchody do svých čtvrtí a mají prý za úkol nahlásit policii cokoli podezřelého. I v noci se ulice hemží policejními auty a přes den přelétávají nad hlavním městem Číny desítky vojenských vrtulníků.

Text pokračuje pod fotogalerií

Jedním z důvodů posílených bezpečnostních opatření jsou poslední zprávy z oblasti. V pondělí zaútočili ujgurští separatisté granátem na celní úřad v pohraničí a zabili šestnáct celníků.  

Útok byl tak trochu podpásovou ranou pro Peking. Místní bezpečnostní orgány totiž měly mít informace, že se útok chystá, nedokázaly mu však zabránit.  

Čínské úřady přitom tvrdí, že letos už zmařily útok na osobní letadlo ze sin-ťiangské metropole Urumki a minulý měsíc zase policisté postřelili pět členů ujgurské terorostické skupiny, plánující "svatou válku".

Nepřehlédněte

Bezpečnost (ne)zajištěna?

I přes systematické navyšování bezpečnostních opatření, vláda neustále opakuje, že bezpečnost her je zajištěna.

Část západních expertů tvrdí, že čínský režim riziko terorismu zveličuje a slouží mu jako výmluva pro nové represe v neklidném a odbojném Sin-ťiangu.

Podle hongkongského bezpečnostního analytika Steva Vickerse je riziko pro olympijské hry jen "průměrné".

"V Sin-ťiangu skutečně existují problémy. Ti lidé jsou ale dobře známí a jsou infiltrováni čínským bezpečnostním aparátem," řekl Vickers stanici BBC.