Jako první šokovali svým nezdarem američtí běžci. Finišman Tyson Gay nepřevzal štafetový kolík od Darvise Pattona a potkalo ho další rozčarování. Trojnásobný mistr světa z Ósaky, kde slavil zlato i ve štafetě, si chtěl spravit náladu po krachu v běhu na 100 metrů, v němž nepostoupil do finále. Potkala ho však další blamáž.
Oba sprinteři se hned po závodě přihlásili o svůj díl viny. Gay prý kolík při předávce cítil. "Tak jsem ho chtěl popadnout, ale nic tam nebylo. Přesně to dokumentuje, co se mi děje na této olympiádě," řekl zklamaný Gay, jenž podle vlastních slov kolík ve štafetě ještě nikdy neztratil a s Pattonem trénovali předávku celý týden bez jediné chybičky.
"To je prostě Tyson Gay, skromný kluk. Ale já moc dobře vím, že je mojí věcí dobře předat kolík, což jsem neudělal," doplnil sebekriticky Patton.
Sprinterky Spojených států dopadly jen o necelou půlhodinu podobně, když předávka nevyšla Torri Edwardsové a Lauryn Williamsové, která měla běžet na posledním úseku.
Williamsová přitom byla i u selhání americké štafety před čtyřmi roky v Aténách, kde ve finále vystartovala příliš brzy a minula tak předávku z rukou Marion Jonesové.
"Pokud chtějí lidé svalovat vinu na mě, dobře, nedá se nic dělat. Budou to určitě probírat," prohlásila Williamsová.
Sama však netušila, kde se stala chyba. "V týmu nám to funguje dobře. Ruka tam byla, ona (Edwardsová) tam byla... Nevím, co se stalo," přemítala Williamsová. Ta se alespoň vrátila pro upadnutý kolík a donesla jej jako poslední do cíle o šest vteřin za vítěznou Belgií, ale družstvo bylo posléze diskvalifikováno.
I bez dvojnásobného vítěze z Pekingu a světového rekordmana Usaina Bolta snadno postoupili z prvního místa ve svém rozběhu do finále Jamajčané. Bolt tak bude moci v pátek bojovat o třetí olympijské zlato. V rozbězích ženských štafet byly nejrychlejší Jamajčanky, které se také pokusí potvrdit svou sprinterskou nadvládu v Pekingu.
Suverénem na překážkách Kubánec Robles
Suverénním vítězem závodu na 110 metrů překážek se stal světový rekordman Dayron Robles z Kuby. Při neúčasti obhájce zlaté medaile Liou Sianga, který kvůli zranění odstoupil už v rozběhu, vyhrál časem 12,93 sekundy.
O dvě setiny tak zaostal za olympijským rekordem čínské hvězdy z Atén. Za Roblesem doběhli se značným odstupem Američané David Payne a David Oliver.
Američané ovládli běh na 400 metrů, ale Wariner prohrál
Trojnásobným triumfem amerických běžců skončil olympijský závod na 400 metrů, který však nevyhrál hlavní favorit.
Obhájce zlaté medaile a první muž letošních světových tabulek Jeremy Wariner prohrál o plných 99 setin sekundy s LaShawnem Merrittem, který letos otřásl jeho suverénním postavením mezi čtvrtkaři. Díky novému osobnímu rekordu 43,75 sekundy zvítězil Merritt před Warinerem potřetí v sezoně.
Třetí doběhl David Neville, jenž vpadl skokem do cíle a uhájil bronzovou medaili o čtyři setiny před Christopherem Brownem z Baham.
Američané získali olympijské zlato v běhu na 400 metrů na sedmých hrách za sebou. Merritt a spol. napodobili trojnásobný medailový úspěch svých kolegů na stejné trati s překážkami.
Campbellová-Brownová obhájila zlato v běhu na 200 metrů
Jamajská sprinterka Veronica Campbellová-Brownová dokázala obhájit olympijské vítězství v běhu na 200 metrů. V Pekingu vyhrála v novém osobním rekordu 21,74 sekundy před Američankou Allyson Felixovou, které oplatila porážku z finále loňského mistrovství světa. Šampionka z Ósaky pokazila start a byla v cíli o 19 setin později.
Bronz získala stejně jako na poloviční trati Kerron Stewartová z Jamajky, jejíž reprezentantky suverénně vyhrály souboj sprinterských velmocí s Američankami. Na stovce vyhrály běžkyně z karibského ostrova všechny tři medaile.
Američané nezískali na olympijských hrách ani jeden sprinterský titul poprvé od Moskvy 1980, kde kvůli bojkotu chyběli. "Ukázali jsme, že jsme země sprinterů. Vždycky jsme jich měli spoustu," řekla rozjásaná Stewartová. "Bolt to tady odstartoval a všechny nás zbláznil."
Felixová prohrála s Campbellovou-Brownovou stejně jako v Aténách a po doběhu bojovala se slzami. "Je to déja-vu, ale bohužel nijak příjemné," řekla.
Straková i Dubnová ve finále výšky
České výškařky Iva Straková a Romana Dubnová postoupily do finále olympijského závodu. V kvalifikaci v Pekingu obě skočily 193 centimetrů a vešly se mezi patnáctku postupujících. Limit přitom ležel na 196 centimetrech, ale rozhodčí ještě před touto výškou závod ukončili a pustili do sobotního finále o tři výškařky víc než obvykle.
Průběh kvalifikace totiž poznamenal déšť a mokrý povrch rozběžiště, na němž atletkám hrozilo zranění. Závod byl navíc o hodinu odložen. "Bylo to fér, nechali nás čekat a pak se to táhlo. Byly jsme všechny unavené," řekla novinářům Dubnová. Ta na ukončení závodu vydělala nejvíc, protože kdyby se skákalo dál, musela by pro postup zdolat limitní výšku.
"Díky bohu, že byli rozumní, že nás tady ještě nedrtili na další výšku," přidala se Straková. Ta měla lepší pozici, protože 193 cm skočila napoprvé, zatímco Dubnová až na třetí pokus. "Je to super, dvě ve finále," radovaly se výškařky společně. Společně si večer před soutěží také daly tradičně dvě deci vína.
I v dešti si závod užívaly. "Poprvé jsme si tady byly zaplavat," smála se Dubnová. "Perfektní, užívaly jsme si to, viď?" obrátila se na kamarádku Straková. "V sezoně se moc nekoupeme, protože to nesedí svalům, tak jsme si to teď vychutnaly," dodala. Čekaly, že rozhodčí budou povrch vysušovat válci s molitanem, ale vystačili si s ručníky. "Jeden tam měli, ale nefungoval," podotkla Straková.
O odložení se dozvěděly při začátku rozcvičování. "Nevěděla jsem, co to se mnou udělá, moc se mi to nelíbilo," uvedla Dubnová. Straková to brala s rezervou. "Nestihla jsem se moc nasnídat, tak jsem to aspoň dohnala," usmívala se. Sama si prožila horkou chvilku, když 189 cm skočila až napotřetí. "To mě nakoplo, věděla jsem, že se můžu dostat do rytmu a skákat dobře," řekla.
Finále výšky je v sobotu večer a Straková s Dubnovou budou posledními českými sportovci v akci na hrách v Pekingu. "Jsme si hned říkaly, že to nejlepší půjde nakonec," prohlásila Dubnová s úsměvem. Ale moc se to oběma nelíbilo. "Je to hrozné, čekat tady takhle dlouho," řekla. "To finále je za odměnu za to čekání," souhlasila Straková.
Postoupila i hlavní favoritka Blanka Vlašičová z Chorvatska, třebaže kvalifikací neprošla bez zaváhání. "Dala jsem si tašku na špatné místo a všechno mi promoklo," vykládala Chorvatka. Ve finále bude chybět například Američanka Amy Acuffová, čtvrtá z minulé olympiády v Aténách, která skončila na 189 centimetrech.
Veselý si zajistil postup posledním hodem
Oštěpař Vítězslav Veselý přehodil v dnešní olympijské kvalifikaci v Pekingu poprvé v životě osmdesátimetrovou hranici a postoupil do sobotního finále. Svěřenec světového rekordmana Jana Železného skončil výkonem 81,20 metru z poslední série pátý.Limit 82,50 m přehodili jen lotyšský obhájce aténského stříbra Vadims Vasilevskis, Rus Ilja Korotkov a finský spolufavorit Tero Pitkämäki, úřadující mistr světa.
Finále ale bude bez světového šampiona z Paříže 2003 Rusa Sergeje Makarova, protože třetí muž historických tabulek hodil v kvalifikaci jen 72,47 metru. Nepostoupil ani loňský bronzový medailista z Ósaky Breaux Greer z USA, jehož osobní rekord rovněž leží za devadesátimetrovou hranicí.
Když se Veselý ráno podíval z okna, snažil se v hustém dešti najít výhodu pro sebe. "Nepanikařil jsem, mohli jsme těžit ze zaváhání soupeřů," řekl po kvalifikaci novinářům pětadvacetiletý závodník z Hodonína.
Trochu prý čekal, že by mohl hodit daleko. "Navíc ten poslední pokus nebyl optimální, myslel jsem, že je to méně," vysvětloval, proč se po něm chytil za hlavu. "Dá se hodit dál," věřil.
Trojskokan Évora má po světovém titulu i olympijské zlato
Mistr světa Nelson Évora z Portugalska se stal i olympijským vítězem v trojskoku. Ve vyrovnané soutěži v Pekingu dnes zvítězil výkonem 17,67 metru o pět centimetrů před halovým světovým šampionem Britem Phillipsem Idowuem. Třetí Leevan Sands z Baham skočil o další tři centimetry méně.
Chodeckou dvacítku vyhrála Kaniskinová, Schindlerová obsadila 27.místo
Zlato v chodeckém závodu na 20 kilometrů dnes na olympijských hrách v Pekingu získala ruská reprezentantka Olga Kaniskinová.
Třiadvacetiletá mistryně světa z loňského roku došla i v hustém dešti do cíle v novém olympijském rekordu 1:26:31 hodiny a s více než půlminutovým náskokem před dalšími medailistkami, stříbrnou Kjersti Plätzerovou z Norska a bronzovou Italkou Elisou Rigaudovou.
Česká chodkyně Zuzana Schindlerová obsadila se ztrátou šesti a půl minuty 27. místo, časem 1:32:57 si nicméně vylepšila osobní rekord. Obhájkyně aténského prvenství Athanasia Tsumelekaová z Řecka skončila devátá.
Výsledky:
400 m: 1. Merritt 43,75, 2. Wariner 44,74, 3. Neville (všichni USA) 44,80, 4. Brown (Bah.) 44,84, 5. Djhone (Fr.) 45,11, 6. Rooney (Brit.) 45,12, 7. Quow (Trinidad) 45,22, 8. Wissman (Švéd.) 45,39, ...v rozběhu 42. Götz (ČR) 46,38.
110 m př.: 1. Robles (Kuba) 12,93, 2. Payne 13,17, 3. Oliver (oba USA) 13,18, 4. Doucouré (Fr.) 13,24, 5. Noga (Pol.) 13,36, 6. Wignall (Jam.) 13,46, 7. Phillips (Jam.) 13,60, 8. Quinonez (Šp.) 13,69, ...v semifinále 14. Svoboda (ČR) 13,60.
Trojskok: 1. Évora (Portug.) 17,67, 2. Idowu (Brit.) 17,62, 3. Sands (Bah.) 17,59, 4. Girat (Kuba) 17,52, 5. Oprea (Rum.) 17,22, 6. Achike (Brit.) 17,17, 7. Gregório (Braz.) 17,14, 8. Kuzněcov (Ukr.) 16,87.
Oštěp - kvalifikace: 1. Vasilevskis (Lot.) 83,51, ...5. Veselý (ČR) 81,20.
Ženy:
200 m (vítr +0,6 m/s): 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 21,74, 2. Felixová (USA) 21,93, 3. Stewartová (Jam.) 22,00, 4. Leeová 22,01, 5. Hookerová (obě USA) 22,34, 6. Simpsonová (Jam.) 22,36, 7. Fergusonová-McKenzieová (Bah.) 22,61, 8. Mothersillová (Kajm. ostr.) 22,68.
20 km chůze: 1. Kaniskinová (Rus.) 1:26:31, 2. Plätzerová (Nor.) 1:27:07, 3. Rigaudová (It.) 1:27:12, 4. Liou Chung (Čína) 1:27:17, 5. Vascová 1:27:25, 6. Pascualová (obě Šp.) 1:27:44, 7. Loughnaneová (Ir.) 1:27:45, 8. Cabecinhaová (Portug.) 1:27:46, ...27. Schindlerová (ČR)
Výška - kvalifikace: 1. Aitovová (Kaz.), Beitíaová (Šp.), Hellebautová (Belg.), Sťopinová (Ukr.), ...7. Straková, 14. Dubnová (obě ČR) všechny 193.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist