Zuzana Hejnová obsadila na olympijských hrách v Pekingu sedmé místo v běhu na 400 metrů překážek. V životním závodu jednadvacetiletá atletka atakovala hranici vlastního českého rekordu a při triumfu Jamajčanky Melaine Walkerové za ním časem 54,97 sekundy zaostala o jedinou setinu.

hejnova__192x128_.jpg"Sedmé místo je krásné, na začátku sezony bych nevěřila, že se mi něco podobného povede. Na druhou stranu jsem to tam zkazila a mohla jsem běžet daleko lepší čas a být na tom lépe i v pořadí. Určitě si ale nestěžuju," řekla Hejnová novinářům.

Bývalá juniorská mistryně Evropy a dorostenecká světová šampionka Hejnová byla s odstupem nejmladší finalistkou a do závodu šla s nejslabším osobním rekordem. Jejím maximem bylo dosud loňské semifinále mistrovství světa.

V Ptačím hnízdě dnes na nejlepší podle očekávání neměla, ale do posledních metrů se prala alespoň o šesté místo s Ruskou Jekatěrinou Bikertovou, s kterou prohrála o jedinou setinu. Získala nicméně skalp americké spolufavoritky Tiffany Rossové-Williamsové.

O lepší výsledek ji připravily zbytečné kroky před devátou a desátou překážkou. "Zastavila jsem se tam a pak se to těžko dohání," řekla. Podle svých slov sice nervózní před startem nebyla, ale projevilo se, že nemá tolik zkušeností z velkých akcí. "Musím to naběhat. Podobně těžkých závodů jsem moc neabsolvovala," uvedla Hejnová.

"Na evropském šampionátu už bych chtěla medaili"

hejnova_finale192.jpgKdyby nechybovala, jistě by prý překonala i národní rekord. Před finálovým během věřila, že se jí to podaří.

"Myslela jsem na čas kolem 54,50. Měla jsem na to," řekla. Dnes získané zkušenosti by ráda prodala za dva roky na kontinentálním šampionátu. "Chtěla bych být ve finále a popřípadě zaútočit na medaili," prohlásila.

Walkerová vyhrála v olympijském rekordu 52,64, za světovým maximem Rusky Julie Pečonkinové zaostala o tři desetiny. Další pekingskou prohru v souboji s Jamajkou museli přijmout Američané, jmenovitě stříbrná Sheena Tostaová, jež byla o více než sekundu pomalejší. Bronzovou medaili získala Britka Tasha Danversová.

Všechny finalistky se musely vyrovnat s časovou prodlevou, která vznikla po světovém rekordu Usaina Bolta v běhu na 200 metrů. Hejnová, která hvězdný závod sledovala přímo na ploše, litovala, že očekávaný běh nebyl posunutý až na konec programu. "Bylo super být přímo u toho. Ale pak, když jsme čekaly, až se tam vydovádí a vyraduje, tak to už bylo horší. Kdyby běžel až na konec, bylo by to lepší pro nás všechny," dodala.

Svoboda do finále překážek nepostoupil

Český překážkář Petr Svoboda vypadl na olympijských hrách v semifinále.

V boji o čtyři postupová místa nezopakoval výkon z předchozích dvou kol a cílem proběhl na sedmé pozici v čase 13,60 sekundy. Po porovnání časů s druhým semifinále skončil národní rekordman v Pekingu celkově čtrnáctý.

Svobodovi se dnes příliš nepovedl opakovaný start, ale v první polovině trati se mu podařilo vrátit do hry. V závěru ale boj o postupové pozice prohrál o 17 setin. Oba jeho časy z rozběhu i meziběhu (13,43 a 13,41) by přitom na postup stačily, jeho červencové české maximum 13,29 pak naprosto suverénně.

Svoboda: Zkazilo se to a neběželo to dál

svoboda__192x128_.jpgSvoboda po prvním pokaženém startu napodruhé "zaspal". "Tak jsem se snažil to dohnat rychlostí a utekla mi technika. Víc se k tomu asi říct nedá," prohlásil.

Po druhé překážce prý chytil rytmus, ale zhruba v polovině závodu se mu snad podlomila noha. Sám neví. "Byl jsem blízko k překážce, ale nevim," prohlásil. "Zkazilo se to a neběželo to dál," vyprávěl.

Mrzelo ho, že nepostoupil do finále, protože cítil, že bylo v jeho silách. "Víc smutnější asi už nemůžu být," hlesl Svoboda. "Jsem naštvaný sám na sebe, protože na postup stačil takový čas a já zaběhnu v uvozovkách trapných 13,60. Je mi to líto vůči rodině i kamarádům, co mi drží palce," řekl. Doplnil, že po třetím běhu ve třech dnech se navíc cítil unavený. "Ale všichni běželi třetí závod.

Kudlička postoupil do finále tyčky, Janáček ne

Z dvojice českých tyčkařů se podařilo postoupit z kvalifikace do olympijského finále Janu Kudličkovi. Dvacetiletému talentu stačilo napodruhé přeskočit 565 centimetrů a hned při svém premiérovém startu na hrách bude bojovat s nejlepšími.

Kudlička se tak stal třetím Čechem, kterému se něco podobného na olympiádě podařilo. Před ním do finále prošli jen Rudolf Tomášek (1960 a 1964) a Zdeněk Lubenský (1988). "Samozřejmě, že jsem nesmírně spokojený," řekl ČTK Kudlička.

Překonat výšku 565 cm se mu podařilo i přesto, že kvalifikační boje jeho skupiny přerušila porucha na stojanu. "Pauza nebyla moc příjemná. Naše skupina byla přerušená a béčko pokračovalo dále," uvedl. Něco podobného v Číně přitom zažil již podruhé.

Kudlička: Co Čína, to rozbitý stojan

kudlicka__192x128_.jpg"V roce 2006 jsem tady byl na mistrovství světa juniorů a stalo se úplně to samé. Jen to nebylo v soutěži, ale v rozskakování. Co Čína, to rozbitý stojan," kroutil hlavou.

Do pátečního finále prý bude moci nastoupit s čistou hlavou. "Netroufám si ale říci co dále. Může to být senzace, může to být... Každopádně bych chtěl zopakovat alespoň to, co se mi povedlo v kvalifikaci, ne-li si vylepšit osobní rekord," řekl Kudlička, jehož dosavadním maximem je 570 cm.

Naopak Štěpánu Janáčkovi stejně jako v Aténách účast ve finále unikla. Jednatřicetiletý tyčkař zdolal jen 530 centimetrů a skončil v poli poražených. Jelikož vynechal 545 cm a následnou výšku už nepřekonal, skončil až na 30. místě.

Janáček: Dnes by mi 565 centimetrů stačilo 

janacek__192x128_.jpg"Není to moc povzbudivý výsledek. Přitom se mi skákalo dobře. Na 555 jsem se ale nedokázal srovnat s rozběhem. Byla to moje technická chyba," řekl Janáček.

Dnešní nezdar jej mrzel i proto, že se představil zřejmě na své poslední olympiádě a ani napotřetí nedokázal projít kvalifikací. "Přitom v Sydney jsem skočil 565, ale měl pokus navíc. Dvě opravy mi na postup nestačily, dnes by to stačilo," litoval Janáček.

V pátečním finále bude všech 13 skokanů, kteří zdolali 565 cm. Není mezi nimi překvapivě nejlepší tyčkař sezony Brad Walker, který má letos sice skončeno 604 cm, v kvalifikaci se ale mistr světa nevypořádal se svojí základní výškou 565. Nepostoupil ani populární Němec Tim Lobinger či izraelský mistr Evropy Alexander Averbuch.

Holuša skončil v rozběhu

gal_oh_holusa192.jpgBěžci Jakubu Holušovi se na olympijských hrách nepodařilo postoupit do semifinále závodu na 800 metrů.

Dvacetiletý reprezentant dokončil svůj rozběh na třetím místě, hned za pozicí znamenající přímý postup. Výkon 1:48,19 minuty znamenal až 41. příčku v konečném pořadí.

S časem se do semifinále dostalo osm běžců a za tím nejpomalejším zaostal juniorský mistr Evropy v běhu na 3000 metrů překážek zhruba o půldruhé sekundy. Od druhého místa v jeho běhu však Holušu dělilo jen 26 setin.

"Dalo se běžet líp," řekl Holuša. Závod si prodloužil obíháním soupeřů v druhé dráze. "Chybí mi zkušenosti, neběhám to dlouho," dodal.

Běloruska Meňkovová vyhrála hod kladivem

menkovova__192x128_.jpgBěloruská vrhačka Oxana Meňkovová se stala olympijskou vítězkou v hodu kladivem.

Šestadvacetiletá vedoucí žena letošních tabulek se v předposlední sérii vypjala k olympijskému rekordu 76,34 metru a odvrátila útok Kubánky Yipsi Morenové, která ji těsně předtím sesadila z vedoucí pozice.

Na dvojnásobnou mistryni světa tak zbylo stejně jako před čtyřmi lety v Aténách i na posledních dvou světových šampionátech stříbro, přestože se ještě posledním hodem zlepšila na 75,20. Bronzovou medaili získala stejně jako na MS domácí Čang Wen-siou.

Druhá žena tabulek a slovenská rekordmanka Martina Danišová-Hrašnová obsadila osmé místo, úřadující světová šampionka Betty Heidlerová z Německa nepostoupila ani do užšího finále.

 

Výsledky:

110 m př. - semifinále: 1. Robles (Kuba) 13,12, ...14. Svoboda (ČR) 13,60 - nepostoupil.

Muži 800m - rozběhy: 1. Bungei (Keňa) 1:44,90, ...41. Holuša (ČR) 1:48,19 - nepostoupil.

Tyč - kvalifikace: 1. Lukjaněnko a Pavlov (oba Rus.) oba 565, ...7. Kudlička 565, 30. Janáček (oba ČR) 530 - nepostoupil.

Ženy

400 m př.: 1. Walkerová (Jam.) 52,64, 2. Tostaová (USA) 53,70, 3. Danversová (Brit.) 53,84, 4. Rabčenjuková (Ukr.) 53,96, 5. Jesieňová (Pol.) 54,29, 6. Bikertová (Rus.) 54,96, 7. Hejnová (ČR) 54,97, 8. Rossová-Williamsová (USA) 57,55.

Kladivo: 1. Meňkovová (Běl.) 76,34, 2. Morenová (Kuba) 75,20, 3. Čang Wen-siou (Čína) 74,32, 4. Pčelniková (Běl.) 73,65, 5. Montebrunová (Fr.) 72,54, 6. Wlodarczyková (Pol.) 71,56, 7. Clarettiová (It.) 71,33, 8. Hrašnová (SR) 71,00, ...v kvalifikaci 26. Ledvinová (ČR) 67,17.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist