O třinácté zlato v kariéře musel nejúspěšnější olympionik historie nesmírně bojovat a rozhodl o něm až při závěrečném záběru, kterým o jedinou setinu porazil neustále vedoucího Milorada Čaviče ze Srbska. Ten se musel spokojit se stříbrem a evropským rekordem 50,59 a nepomohl mu ani protest srbské výpravy, který Mezinárodní plavecká federace FINA zamítla.

První zlatá bez světového rekordu, Srbsko podává protest 

phelps_sedme_zlato192.jpgPhelps, který bude v neděli usilovat o osmé zlato jako člen polohové štafety, vůbec poprvé získal v Pekingu titul, aniž by při tom překonal světový rekord; za časem krajana Iana Crockera zaostal o 18 setin.

V polovině trati byl přitom až sedmý a naděje na vysněné překonání Spitzova výkonu zachránil mocným finišem. Měl navíc obrovské štěstí, že mu vyšel dohmat lépe než Čavičovi, který do cíle dosplýval. Phelps naproti tomu zastavil časomíru dotykem o stěnu prakticky nad hladinou.

Krátce po skončení závodu se proti výsledkům odvolala srbská výprava, která zpochybnila funkčnost časomíry. "Podali jsme oficiální protest. Jde o první místo, takže je to velmi důležité," řekl agentuře Reuters Branislav Jevtič. "Pokud by záleželo na mně, protest bych nepodával. Jak víme, technika není dokonalá a může se pokazit," reagoval Čavič ještě před tím, než FINA velmi rychle protest zamítla a potvrdila Phelpsovo vítězství.

Čtěte také:

První zlaté pekingské medaile se dočkala hlavní favoritka znakařské dvoustovky Kirsty Coventryová. Obhájkyně aténského prvenství po třech stříbrných medailích nedala ve své parádní disciplíně soupeřkám šanci a dohmátla ve světovém rekordu 2:05,24 minuty. Světové maximum sebrala o plných 85 setin Američance Margaret Hoelzerové, jež dnes získala stříbro.

Adlingtonová překonala na 800 metrech 19 let starý světový rekord

adlingtonova__192x128_.jpgO historický čas se postarala i vítězka nejdelší bazénové ženské trati 800 metrů Rebecca Adlingtonová z Británie.

Ta zopakovala svůj pekingský triumf ze čtyřstovky a časem 8:14,10 vymazala letitý světový rekord Janet Evansové. Američanka byla při svém rekordním výkonu v Tokiu v roce 1989 o 2,12 pomalejší.

Nečekaným králem plaveckého sprintu na 50 metrů se stal Brazilec Cesar Cielo Filho. V olympijském rekordu 21,30 sekundy dohmátl před Amaurym Leveauxem z Francie a jeho krajanem Alainem Bernardem, který byl coby šampion z královské dvoustovky hlavním favoritem. Filho přidal zlatou medaili k bronzu z dvojnásobné trati, na které se o třetí místo podělil s Američanem Jasonem Lezakem.

MOV odebral zápasníkovi Abrahamianovi bronzovou medaili

Švédský zápasník arménského původu Ara Abrahamian byl diskvalifikován z olympijské soutěže a přišel o bronzovou medaili, kterou vybojoval v kategorii do 84 kilogramů. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes vyřadil Abrahamiana z výsledků her kvůli jeho chování při čtvrtečním medailovém ceremoniálu.

abrahamian__192x128_.jpgTřiatřicetiletý rodák z arménského Gjumri přišel z rozhodnutí MOV o bronz pouze virtuálně, protože už ho stejně fyzicky neměl. Na protest proti údajně nespravedlivému vyřazení v semifinále od pozdějšího šampiona Andrey Minguzziho nepočkal Abrahamian ani na dokončení vyhlášení vítězů, sundal si medaili z krku, položil ji do středu zápasnické žíněnky a odešel z haly.

Ještě předtím prý vážně zvažoval, že na protest proti verdiktu rozhodčích v semifinále nenastoupí do zápasu o třetí místo. Nakonec se však nechal přemluvit a vybojoval nechtěný bronz. "Tahle medaile mě nezajímá. Chtěl jsem zlato," uvedl poté jeden z favoritů olympijského turnaje ve své kategorii a okamžitě ukončil kariéru.

MOV mu odebral bronz kvůli porušení zásady fair play. Abrahamianovo chování podle dnešního rozhodnutí MOV neslo znaky politické demonstrace a nedostatečného respektu k soupeřům. Švédsko tedy přijde o bronz v hodnocení zemí. Jediným bronzovým medailistou z kategorie do 84 kg tak zůstane Nazmi Avluca z Turecka.

"Medailový ceremoniál je symbolický rituál, který všichni uznávají. Jakékoli jeho narušení ze strany sportovců, zvlášť medailistů, je urážkou ostatních sportovců a celého olympijského hnutí," uvedl MOV v dnešním prohlášení.

Abrahamianův incident nebyl prvním svého druhu. Na olympijských hrách v Barceloně 1992 si odmítl nechat na krk pověsit bronzovou medaili vzpěrač Ibragim Samadov reprezentující společný tým bývalého Sovětského svazu. Pouze si ji vzal do ruky a odešel. Později se za svůj čin omluvil, MOV ho ale stejně diskvalifikoval a vzpěračská federace mu dala doživotní zákaz startu.

Vítězem bodovačky se stal španělský cyklista Llaneras 

llaneras__192x128_.jpgPodruhé v kariéře se stal šampionem devětatřicetiletý veterán Joan Rosello Llaneras ze Španělska, který ve svém posledním startu v kariéře přidal zlato k triumfu v Sydney a stříbru z Atén. Po polovině závodu naopak zahájil útok Llaneras. Vyhrál devátý a desátý spurt a vzápětí se vydal do úniku, který spolu s Němcem Rogerem Klugem a Britem Chrisem Newtonem dotáhli k úspěšnému konci.

Po třináctém spurtu zaútočil znovu čtyřnásobný mistr světa Llaneras a spolu s ním další okruh získal Newton, čímž bylo prakticky o medailistech rozhodnuto. Llaneras si zlato pojistil dvěma body v předposledním spurtu, drtivým nástupem do posledního kola rozhodl o stříbru Kluge před Newtonem. Až čtvrtý skončil stejně jako na MS Meyer, vůbec se nedařilo ruskému obhájci zlata Michailu Ignaťjevovi, jenž obsadil až 17. místo.

V rychlopalné pistoli vyhrál Ukrajinec Petriv

GAL_petriv_st_elba.jpgVítězem rychlopalné pistole se stal Ukrajinec Oleksandr Petriv. V Pekingu se vyhoupl ke zlaté medaili ze čtvrtého místa po kvalifikaci a vylepšil i olympijský rekord součtem 780,2 bodu.

Jen sedm desetin dělilo od čtvrtého olympijského vítězství Němce Ralfa Schumanna, třetí skončil v dramatickém finále jeho krajan Christian Reitz, který zaostal o další dvě desetiny. Až pátý skončil Američan Keith Sanderson, jenž si do finále přinesl kvalifikační olympijský rekord 583 bodů.

Zlato ve skeetu získal americký střelec Hancock

hancock__192x128_.jpgOlympijským vítězem ve skeetu se stal americký sportovní střelec Vincent Hancock. Mistr světa z roku 2005 a světový rekordman získal zlato až po rozstřelu s evropským šampionem Norem Torem Brovoldem, který sice jako jediný ve finále neminul terč, ovšem v rozstřelu zaváhal jako první.

Dodatečný rozstřel rozhodl i o bronzu, který nakonec patří Francouzovi Anthonymu Terrasovi. Český skeetař Jan Sychra obsadil 16. místo.

Devatenáctiletý Hancock si na vítězství zadělal již v kvalifikaci, ve které nástřelem 121 bodů vytvořil nový olympijský rekord a s náskokem jedné rány postoupil do finále z prvního místa. V něm si svůj minimální náskok dlouho držel, jenže šestý terč před koncem netrefil a bezchybný Brovold se na něj dotáhl. V rozstřelu pak rozhodla čtvrtá série, v níž Nor na rozdíl od Hancocka minul.

Zápasnice Huynhová získala v Pekingu první zlato pro Kanadu

kanada__192x128_.jpg

Zápasnice Carol Huynhová vybojovala první zlato pro Kanadu v Pekingu. Kanadská rodačka vietnamsko-čínského původu dnes ve finále nejlehčí volnostylařské kategorie do 48 kilogramů překvapivě porazila trojnásobnou mistryni světa Čiharu Ičovou z Japonska. O kategorii výš do 55 kilogramů už japonská favoritka nezaváhala - zlato z Atén obhájila Saori Jošidaová.

Sedmadvacetiletá Huynhová se tak dočkala prvního velkého vítězství, dosud měla na kontě stříbro a dva bronzy z mistrovství světa. Ičová se musela stejně jako před čtyřmi lety v Aténách spokojit se stříbrem. O třetí místo se dnes podělily Marija Stadniková z Ázerbájdžánu a Ukrajinka Irini Merleniová.

Pětadvacetiletá pětinásobná mistryně světa Jošidaová si ve finále do 55 kilogramů poradila s o sedm let mladší Číňankou Sü Li. Japonská zápasnice prodloužila sérii neporazitelnosti, když na mezinárodní úrovni prohrála jen jedno utkání, a navíc se stala první zápasnicí, která dokázala získat dvě olympijská zlata.

Britský cyklista Wiggins obhájil zlato ve stíhacím závodě

wiggins_cyklistika__192x128_.jpgZlatá olympijská obhajoba se povedla britskému cyklistovi Bradleymu Wigginsovi ve stíhacím závodě na čtyři kilometry. Ve finálové jízdě si dnes poradil s Novozélanďanem Haydenem Roulstonem, když jeho čas 4:16,977 byl o téměř tři sekundy lepší než soupeřův výkon. Třetí skončil další Brit Steven Burke.

Osmadvacetiletý Wiggins, který v kvalifikaci vytvořil olympijský rekord, narazil ve finále na houževnatého soupeře, který mu vzdoroval dva kilometry. Poté však strojovému tempu nyní již pětinásobného olympijského medailisty nestačil.

Wiggins tak vykročil ke splnění svého cíle, zisku tří zlatých medailí. V Pekingu ještě pojede stíhací závod družstev a spolu s vítězem čtyř etap Tour de France Markem Cavendishem bodovací závod dvojic. V souboji o bronz vedl přes polovinu závodu Rus Alexej Markov, který vybojoval již v Atlantě před dvanácti lety stříbro v závodě družstev. Nakonec ale na Burkeovo zrychlení nedokázal odpovědět.

Britský dráhař Hoy získal v Pekingu druhé zlato 
hoy_cyklistika__192x128_.jpg

Britský cyklista Chris Hoy vybojoval na olympijské dráze v Pekingu druhou zlatou medaili. Po prvenství v týmovém sprintu dnes dominoval i v keirinu, v němž nadvládu Britů potvrdil stříbrný Ross Edgar. Spolu s nimi vystoupil na stupně vítězů Kijomufi Nagai z kolébky této disciplíny Japonska.

Do finálové šestice se v porovnání s předchozí olympiádou v Aténách dostal pouze tehdy bronzový Australan Shane Kelly, v sobotu se ale musel spokojit s čtvrtým místem. Ještě hůře dopadli čtrnáctinásobný mistr světa Francouz Arnaud Tournant, jenž dojel šestý, obhájce zlata Australan Ryan Bayley pak projel cílem v malém finále druhý, celkově tedy osmý. Český jezdec Denis Špička neuspěl v rozjížďce ani v opravě.

Ruské fleretistky senzačně vyřadily Itálii a slaví zlato

Nečekanými olympijskými vítězkami v šermu fleretem se staly reprezentantky Ruska. Trojice ve složení Viktoria Nikičinová, Světlana Bojková a Jevgenija Lamonovová ve finále družstev porazila Američanky 28:11. Největší favoritky Italky s trojnásobnou olympijskou vítězkou individuální soutěže Valentinou Vezzaliovou po semifinálové porážce s Ruskem získaly alespoň bronz, když zdolaly Maďarsko.

Vítězství Rusek je o to překvapivější, že v soutěži jednotlivkyň dokázala pouze Lamonovová postoupit alespoň do čtvrtfinále. Tentokrát však předváděly výborné výkony a především v semifinále se postaraly o senzaci, když o jediný bod porazily jednoznačné favoritky Italky, které v individuální soutěži obsadily tři z prvních čtyř míst.

Nejtěžší váhovou kategorii vzpěraček vyhrála Korejka Čang Mi-ran Peking

Díky výkonům 140 kg v trhu a 186 kg v nadhozu navíc v Pekingu překonala všechny tři světové rekordy. Druhou Olhu Korobkovou z Ukrajiny porazila téměř o padesát kilogramů, přestože jejich tělesná hmotnost by napovídala přesně opačnému výsledku. Mistryně světa Čang Mi-ran dnes získala pro Koreu druhé vzpěračské zlato. O to první se postaral v kategorii do 77 kg Sa Če-hjok.

Výsledky:

Plavání - Muži:
100 motýlek: 1. Phelps (USA) 50,58, 2. Čavič (Srb.) 50,59 - evropský rekord, 3. Lauterstein (Austr.) 51,12, 4. Crocker (USA) 51,13, 5. Dunford (JAR) 51,47, 6. Fudžii (Jap.) 51,50, 7. Serdinov (Ukr.) 51,59, 8. Pini (Papua Nová Guinea) 51,86, ...v rozplavbě 42. Rubáček (ČR) 53,53 - český rekord.

50 m v. zp.: 1. Filho (Braz.) 21,30, 2. Leveaux (Fr.) 21,45, 3. Bernard (Fr.) 21,49, 4. Callus (Austr.) 21,62, 5. Wildman-Tobriner (USA) 21,64, 6. Sullivan (Austr.) 21,65, 7. Schoeman (JAR) 21,67, 8. Nystrand (Švéd.) 21,72.

Ženy:
200 m znak: 1. Coventryová (Zimb.) 2:05,24 - světový rekord, 2. Hoelzerová (USA) 2:06,23, 3. Nakamuraová (Jap.) 2:07,13, 4. Sujevová (Rus.) 2:07,88, 5. Beiselová (USA) 2:08,23, 6. Simmondsová (Brit.) 2:08,51, 7. Nayová (Austr.) 2:08,84, 8. Hockingová (Austr.) 2:10,12.

800 m v. zp.: 1. Adlingtonová (Brit.) 8:14,10 - světový rekord, 2. Filippiová (It.) 8:20,23, 3. Friisová (Dán.) 8:23,03, 4. Potecová (Rum.) 8:23,11, 5. Li Süan-sü (Čína) 8:26,34, 6. Palmerová (Austr.) 8:26,39, 7. Sokolovová (Rus.) 8:29,79, 8. Pattenová (Brit.) 8:32,35.

Dráhová cyklistika:

Muži - bodovací závod na 40 km: 1. Llaneras (Šp.) 60 bodů, 2. Kluge (Něm.) 58, 3. Newton (Brit.) 56, 4. Meyer (Austr.) 36, 5. Kiryjenka (Běl.) 34, 6. Kreutzfeldt (Dán.) 29, 7. Bell (Kan.) 27, 8. Iidžima (Jap.) 23, 9. Kadlec (ČR) 22.

Muži - Keirin: 1. Hoy, 2. Edgar (oba Brit.), 3. Nagai (Jap.), 4. Kelly (Austr.), 5. Bergemann (Něm.), 6. Tournant, 7. Bauge (oba Fr.), 8. Bayley (Austr.), ...Špička (ČR) vypadl v opravách.

Stíhací závod na 4 km: Finále: Wiggins (Brit.) 4:16,977 - Roulston (N. Zél.) 4:19,611, o 3. místo: Burke (Brit.) 4:20,947 - Markov (Rus.) 4:24,149.
Další pořadí: 5. Djudja (Ukr.), 6. Tauler (Šp.), 7. Serov (Rus.), 8. Phinney (USA).

Střelba - muži - rychlopalná pistole:
1. Petriv (Ukr.) 780,2 (580+200,2), 2. Schumann 779,5 (579+200,5), 3. Reitz (oba Něm.) 779,3 (579+200,3), 4. Jekimov (Rus.) 778,2 (581+197,2), 5. Sanderson (USA) 776,6 (583+193,6), 6. Bondaruk (Ukr.) 774,7 (580+194,7), ...14. Podhráský 565, 16. Strnad (oba ČR) 562.

Muži - skeet: 1. Hancock (USA) 145 (121+24/4 v rozstřelu), 2. Brovold (Nor.) 145 (120+25/3), 3. Terras (Fr.) 144 (120+24/3), 4. Nicolaidis 144 (120+24/2), 5. Achilleos (oba Kypr) 143 (119+24), 6. Čchü Ž'-tung (Čína) 142 (118+24), ...16. Sychra (ČR) 117.

Ženy - volný styl - Do 48 kg:

Finále: Huynhová (Kan.) - Ičová (Jap.) 3:1, o 3. místo: Stadniková (Ázerb.) - Bakatjuková (Kaz.) 3:1, Merleniová (Ukr.) - Chunová (USA) 5:0.

Konečné pořadí: 1. Huynhová, 2. Ičová, 3. Stadniková a Merleniová, 5. Bakatjuková a Chunová, 7. Boubryemmová (Fr.), 8. Kim Hjong-čo (Korea).

Do 55 kg:
Finále: Jošidaová (Jap.) - Sü Li (Čína) 7:0, o 3. místo: Verbeeková (Kan.) - Nerellová (Švéd.) 2:0, Renteriová (Kol.) - Pavalová (Rum.) 3:1.
Konečné pořadí: 1. Jošidaová, 2. Sü Li, 3. Verbeeková a Renteriová, 5. Nerellová a Pavalová, 7. Smirnovová (Kaz.), 8. Golcová (Rus.).

Šerm - ženy:

Fleret - družstva:

Finále: Rusko (Nikičinová, Bojková, Lamonovová) - USA 28:11, o 3. místo: Itálie - Maďarsko 32:23.

Konečné pořadí:

1. Rusko, 2. USA, 3. Itálie, 4. Maďarsko, 5. Německo, 6. Čína, 7. Polsko, 8. Egypt.

Vzpírání - Ženy - nad 75 kg:
1. Čang Mi-ran (Kor.) 326 kg (140+186) - světový rekord, 2. Korobková (Ukr.) 277 (124+153), 3. Grabovecká (Kaz.) 270 (120+150), 4. Opelogeová (Samoa) 269 (119+150), 5. Usmanová (Nig.) 265 (115+150), 6. Haworthová (USA) 259 (115+144), 7. Dovhalová (Ukr.) 258 (118+140), 8. Lovelyová (Austr.) 248 (113+135).