Sedmadvacetiletý Švýcar, který v pondělí přijde o post světové jedničky, ve čtvrtfinále mužské dvouhry podlehl 4:6 a 6:7 Američanovi Jamesi Blakeovi.

Blake: Když mám den, mohu porazit kohokoliv na světě

blake__192x128_.jpgSedmý hráč světa proti Federerovi v předchozích osmi utkáních uhrál jediný set, ale nyní ho na devátý pokus porazil. "Věřil jsem si. Prohrál jsem s ním osmkrát, devětkrát, desetkrát, padesátkrát, už ani nevím kolikrát, ale měl jsem pocit, že dneska to může být můj den," řekl novinářům Američan.

První set vyhrál Blake 6:4 a ve druhé sadě se mu podařil brejk hned v úvodu, díky němuž se dostal do vedení 3:0. Nejvýše nasazený hráč olympijského turnaje se ještě vzchopil, vyrovnal na 3:3 a vrátil se do hry o druhý set.

oh-tenis-federer-louceniV jeho koncovce vítěz dvanácti grandslamových turnajů dvakrát zvládl ošemetnou situaci, když Blake při jeho podání vedl 30:15 a dělil ho jediný míč od mečbolu. Jednou Švýcarovi pomohla při voleji páska, ale ani to Blakea nerozhodilo.

"Když trefil tu pásku, říkal jsem si, jestli se to otočí a on začne znovu hrát jako nejlepší hráč na světě. Ale vím, že když mám den, tak mohu porazit i toho nejlepšího na světě, a dneska jsem to dokázal," vzpomínal.

Nakonec rozhodoval tie-break, v němž byl sedmadvacetiletý Američan aktivnější i přesnější a za stavu 6:2 proměnil hned první ze čtyř mečbolů. Švýcar poslal return do autu a už má šanci bojovat jen ve čtyřhře, kde společně se Stanislasem Wawrinkou nastoupí ke čtvrtfinále proti indickému páru Leander Paes, Maheš Bhúpathí.

Blake si při své premiérové olympijské účasti zahraje o medaili, v semifinále se utká s obhájcem bronzu z Atén Fernandem Gonzalezem z Chile. Federer sice ve středu oplatil Tomáš Berdychovi porážku z Atén, ale po prohře s Blakem zůstalo jeho olympijským maximem čtvrté místo ze Sydney.

Dál snít o medaili může naopak srbský tenista Novak Djokovič. Vítěz Australian Open sice prohrál s Francouzem Gaelem Monfilsem první set 4:6, ale pak zápas otočil. Ve druhé sadě soupeři dovolil jen jeden game a třetí vyhrál 6:4. Djokovič se utká o postup do finále s budoucí světovou jedničkou Rafaelem Nadalem ze Španělska. Ten si hladce poradil s rakouským tenistou Jürgenem Melzerem 6:0 a 6:4. Nadal (2-Šp.) - Melzer (Rak.) 6:0, 6:4.

Dementěvová míří stejně jako v Sydney do finále

serena__192x128_.jpgMajitelka osmi grandslamových titulů Serena Williamsová nepřidá do sbírky úspěchů olympijskou medaili z dvouhry. Americká tenistka ve čtvrtfinále podlehla turnajové pětce Jeleně Dementěvové z Ruska, která už má ve sbírce stříbro ze Sydney.

Bývalá světová jednička Williamsová vyhrála první set 6:3, ale pak převzala aktivitu její ruská soupeřka. Sedmá hráčka světového žebříčku vyhrála další dvě sady 6:4 a 6:3 a porazila mladší ze slavného sesterského dua podruhé za sebou. Loni ji připravila o šanci na titul ve finále turnaje v Moskvě, i když s ní prohrála předchozí čtyři vzájemná utkání.

V semifinále se šestadvacetiletá Ruska utká s krajankou Verou Zvonarevovou. Ta ve třech setech porazila Rakušanku Sybille Bammerovou, přemožitelkou Lucie Šafářové. Jedenáctou hráčku světa Dementěvová třikrát ze čtyř vzájemných utkání porazila, ale letos mají vyrovnanou bilanci.

Li Na zabránila Villiamsové k cestě za druhým olympijským zlatem

li_na__192x128_.jpgTaké její sestra, wimbledonská vítězka Venus, překvapivě vypadla už ve čtvrtfinále. Zlatá medailistka ze Sydney nestačila na domácí Li Na, která ji porazila dvakrát 7:5.

Olympijská dvouhra tak bude pokračovat bez obou sester Williamsových, které si dnes mohou spravit chuť ve čtyřhře. Olympijské šampionky ze Sydney čeká utkání druhého kola proti Japonkám Ajumi Moritaové a Ai Sugijamaové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Li Na, která se s Venus Williamsovou utkala poprvé v kariéře, bude k radosti čínských fanoušků bojovat o medaile. V semifinále ji čeká vítězka duelu mezi světovou jedničkou Jelenou Jankovičovou ze Srbska a Ruskou Dinarou Safinovou.

Tenis - Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále: Blake (8-USA) - Federer (1-Švýc.) 6:4, 7:6 (7:2), Nadal (2-Šp.) - Melzer (Rak.) 6:0, 6:4, Djokovič (3-Srb.) - Monfils (Fr.) 4:6, 6:1, 6:4, Gonzalez (12-Chile) - Mathieu (Fr.) 6:4, 6:4.

Semifinálové dvojice: Djokovič - Nadal, Gonzalez - Blake.

Čtyřhra - čtvrtfinále: B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Guccione, Hewitt (Austr.) 6:4, 6:3, Aspelin, T. Johansson (Švéd.) - Fyrstenberg, Matkowski (Pol.) 7:6 (7:5), 6:4, Clément, Llodra (Fr.) - Davyděnko, Andrejev (8-Rus.) 6:2, 6:7 (4:7), 6:4.

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: Dementěvová (5-Rus.) - S. Williamsová (4-USA) 3:6, 6:4, 6:3, Li Na (Čína) - V. Williamsová (7-USA) 7:5, 7:5, Zvonarevová (9-Rus.) - Bammerová (Rak.) 6:3, 3:6, 6:3.