emmons_medaile192.jpgSportovní střelkyně Kateřina Emmons získala olympijské stříbro ve sportovní malorážce na 3x20 ran. Majitelka zlata ze vzduchové pušky se tak dnes v Pekingu postarala o třetí medaili pro českou výpravu a sama po bronzu z Atén zkompletovala svoji olympijskou kolekci. Zvítězila Číňanka Tu Li, která si tak vynahradila zklamání z až pátého místa v sobotní vzduchovce.

Čtyřiadvacetiletá česká střelkyně postoupila ve své dříve doplňkové disciplíně do osmičlenného finále z šestého místa, když v kvalifikaci součtem 586 bodů vyrovnala vlastní český rekord. Vleže zaznamenala 197, vstoje 194 a vkleče 195 bodů.

Rozhodla až poslední rána

emmons_puska192.jpgVe finále se Emmons po sérii desítek posunula na druhé místo, po dvou devítkách pak sice klesla na čtvrtou pozici, ale poslední ranou 10,2 se na stříbrnou příčku vrátila. "Nervózní jsem nebyla, do finále jsem šla s klidem, protože zlato už mám. Byla jsem ráda, že jsem postoupila, pak už se mohlo stát cokoli. Ale nebyl to můj nejlepší závod," řekla novinářům po soutěži.

Kubánka Eglis Yaima Cruzová ztratila na třetím místě jedinou desetinu bodu, poslední sérii pokazila i Američanka Jamie Beyerleová. Vítězná Tu Li překonala součtem 690,3 olympijský rekord a před Emmons měla výrazný náskok 2,6 bodu.

Českou střelkyni nerozhodilo ani bouřlivé prostředí v hale, kde čínští fanoušci aplaudovali vedoucí Tu Li hned po jejích zásazích, bez ohledu na soupeřky. "Ale s tím jsem se dokázala vyrovnat. Jezdím střílet bundesligu, kde lidi taky fandí, to nebyl zase tak velký problém," poznamenala Emmons. Druhá česká reprezentantka v soutěži Adéla Sýkorová obsadila výkonem 578 bodů devatenácté místo a do finále nepostoupila.

Petr Kůrka: Projevil se poctivý trénink

Nadšený byl i její otec a trenér v jedné osobě Petr Kůrka. Před koncem závodu si byl totiž jistý, že jeho dcera skončí čtvrtá. "Naštěstí jsem se přepočítal. Musel jsem se ale pořád koukat na obrazovku, jestli tam není chyba. Ani Kačka tomu nevěřila, protože sice střílela výborně, ale ostatní také," uvedl Kůrka.

Podle něj se projevily velké tréninkové dávky v posledních měsících před olympiádou. "Hodně tomu dávala, ale překvapení to bezesporu je. Naším tajným snem bylo dostat se do finále. Nakonec je z toho bonbón, který budeme dlouho jíst," řekl bývalý úspěšný střelec.

Střelba - ženy - sportovní malorážka 3x20 ran:
1. Tu Li (Čína) 690,3 (589+101,3), 2. Emmons (ČR) 687,7 (586+101,7), 3. Cruzová (Kuba) 687,6 (588+99,6), 4. Galkinová (Rus.) 687,4, 5. Beyerleová (USA) 686,9, 6. Dovgunová (Kaz.) 686,3, 7. Mihajlovičová (Srb.) 686,0, 8. Wu Liou-si (Čína) 685,9, ...19. Sýkorová (ČR) 578.