start cyklistiky na ohŠpanělský závodník Samuel Sánchez se stal překvapivým vítězem olympijského cyklistického závodu, když po 245 km dlouhé etapě zvládl nejlépe spurt šestičlenné skupiny. Druhý dojel Ital Rebellin, bronz získal Švýcar Cancellara. Čech Roman Kreuziger dojel na 45. místě, ačkoliv se po většinu závodu držel ve vedoucí skupině, Petr Benčík o dalších třicet míst za ním.

Peloton absolvoval po startu z centra Pekingu 70 kilometrů k Velké čínské zdi, u níž absolvoval sedm čtyřiadvacetikilometrových okruhů. V něm byl i kopec dlouhý 12 kilometrů s převýšením 338 metrů. Ještě před příjezdem na okruh unikla z pelotonu skupina 26 jezdců, v níž byli i Kreuziger s Petrem Benčíkem.

Jeden z nejtěžších závodů cyklistů v olympijské historii se rozhodoval až v dramatickém závěru. V posledním stoupání nasadil k trháku třiadvacetiletý Lucemburčan Andy Schleck a roztrhal vedoucí skupinu. Se Lucemburčanem udrželi tempo jen Rebellin a Sánchez.

Za nimi se vydala dvojice Kolobněv z Ruska a Australan Rogers. K nim se těsně před finišem skvělou stíhací jízdou dotáhl Švácar Cancellara. Ve spurtu měl nejvíce sil Sánchez, třetí muž z loňské Vuelty, na aktivního Andy Schlecka medaile nakonec nezbyla.

Výsledky (245,4 km):
1. Sánchez (Šp.) 6:23:49, 2. Rebellin (It.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. Kolobněv (Rus.), 5. A. Schleck (Luc.), 6. Rogers (Austr.) všichni stejný čas, 7. Botero (Kol.), 8. Aerts (Belg.) oba -12, ...45. Kreuziger (ČR) -2:46, 75. Benčík (oba ČR) -15:53.