První zlato pro pořadatelskou zemi olympijských her vybojovala čínská vzpěračka Čchen Sie-sia. Dvojboj v nejlehčí kategorii do 48 kg vyhrála s bezpečným náskokem 13 kilogramů. Neuspěla turecká obhájkyně zlaté medaile z Atén Nurcan Taylanová, která po odpykání dvouletého dopingového trestu vyhrála letošní mistrovství Evropy, dnes ale nezvedla základ v trhu.

Turecko nicméně získalo stříbro díky Sibel Özkanové, třetí skončila Čchen Wej-ling z Tchaj-wanu. Pětadvacetiletá Číňanka ale byla naprosto suverénní a za frenetického jásotu vyprodaného šestitisícového hlediště, v němž vítězně vlály čínské vlajky, si s jistotou dokráčela pro zlato.

V trhu nastoupila úřadující mistryně světa ke svému prvnímu pokusu až ve chvíli, kdy všechny její soupeřky už skončily, a vyhrála s náskokem sedmi kilogramů. Podobně jednoznačně pak dominovala i v nadhozu, v němž zvítězila o pět kilogramů. Její výkony v nadhozu a ve dvojboji jsou novými olympijskými rekordy.

Vzpírání - ženy - do 48 kg:
1. Čchen Sie-sia (Čína) 212 kg (95+117), 2. Özkanová (Tur.) 199 (88+111), 3. Čchen Wej-ling (Tchaj-wan) 196 (84+112), 4. Im Čung-hwa (Korea) 196 (86+110), 5. Laosirikulová (Thaj.) 195 (85+110), 6. Mijakeová (Jap.) 185 (80+105), 7. Noëlová (Fr.) 177 (80+97), 8. Oširová (Jap.) 172 (80+92).

Vzduchová pistole záležitostí domácího favorita

Favorizovaný domácí reprezentant Pchang Wej ovládl na olympijských hrách v Pekingu dnešní soutěž ve střelbě ze vzduchové pistole. V konečném součtu zvítězil čínský mistr světa z předloňského roku téměř o čtyři body před Jihokorejcem Čin Čong-o. Čeští střelci v této disciplíně nestartovali.

Dvaadvacetiletý Pchang Wej si už v kvalifikaci vybudoval před dvojici korejských střelců dvoubodový náskok, ve finále ho pak dokázal před nadšenými fanoušky téměř zdvojnásobit.

1. Pchang Wej (Čína) 688,2 (586+102,2), 2. Čin Čong-o (Korea) 684,5 (584+100,5), 3. Kim Čong-so (KLDR) 683,0 (584+99,0), 4. Turner 682,0, 5. Beaman (oba USA) 682,0, 6. Jekimov (Rus.) 680,5, 7. Lapeyre (Fr.) 680,3, 8. Panichpatikum (Thaj.) 679,0.

Sánchez překvapil všechny favority

Olympijským vítězem v cyklistickém silničním závodu se stal Španěl Samuel Sánchez, jenž po 245 kilometrech triumfoval ve Vyhlášení cyklistického závoduspurtu šestičlenné skupiny. Stříbro získal v den svých 37. narozenin Ital Davide Rebellin, bronz bral švýcarský mistr světa v časovce Fabian Cancellara. Česká naděje Roman Kreuziger dojel na 45. místě se ztrátou dvou minut a 46 sekund.

Údajně nejtěžší závod cyklistů v olympijské historii se rozhodoval až v dramatickém závěru po téměř šesti a půl hodinách jízdy. V posledním stoupání nasadil k trháku třiadvacetiletý Lucemburčan Andy Schleck a roztrhal vedoucí skupinu. Ostrému zrychlení nestačil ani Kreuziger, který se Schleckem prohrál souboj o bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce na nedávné Tour de France.

Výsledky (245,4 km):
1. Sánchez (Šp.) 6:23:49, 2. Rebellin (It.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. Kolobněv (Rus.), 5. A. Schleck (Luc.), 6. Rogers (Austr.) všichni stejný čas, 7. Botero (Kol.), 8. Aerts (Belg.) oba -12, ...45. Kreuziger -2:46, 75. Benčík (oba ČR) -15:53.

Japonka Taniová přepisovala v judu historii, ale zlato nezískala

Japonská judistka Rjoko Taniová překvapivě vypadla v semifinále kategorie do 48 kilogramů, přesto stala se nejúspěšnější judistkou historie olympijských her. Díky následné výhře v boji o bronz získala sedminásobná mistryně světa již svůj pátý cenný kov pod pěti kruhy. Po dvou stříbrech obhajovala letos triumfy ze Sydney a Atén.

Nástupkyní třiatřicetileté japonské legendy, která v devadesátých letech soutěžila ještě pod dívčím jménem Tamuraová, se stala Rumunka Alina Dumitruová. Ta nejprve zdolala na vazari Taniovou a ve finále si poradila i s Kubánkou Yanet Bermoyovou. Zápas o zlato trval pouhých 80 sekund, během nichž získala pětadvacetiletá Rumunka vazari a ipon.

První zlato mezi muži získal v kategorii do 60 kilogramů Korejec Čche Min-ho. Také on rozhodl o svém zlatu v souboji proti Rakušanu Ludwigu Paischerovi před časovým limitem. O deváté místo se dělil český reprezentant Pavel Petřikov, jenž v taktické bitvě neuspěl s pozdějším bronzovým medailistou Rišodem Sobirovem z Uzbekistánu.

Muži - do 60 kg:
Finále: Čche Min-ho (Kor.) - Paischer (Rak.) ipon,
o 3. místo: Houkes (Niz.) - Yekutiel (Izr.) ipon, Sobirov (Uzb.) - Dragin (Fr.) koka,
semifinále: Čche Min-ho - Houkes ipon, Paischer - Dragin ipon.
Konečné pořadí: 1. Čche Min-ho, 2. Paischer, 3. Houkes a Sobirov, 5. Yekutiel a Dragin, 7. Will (Kan.) a Fallon (Brit.), 9. Petřikov (ČR).

Ženy - do 48 kg:
Finále: Dumitruová (Rum.) - Bermoyová (Kub.) ipon,
o 3. místo: Taniová (Jap.) - Bogdanovová (Rus.) ipon, Paretová (Arg.) - Pak Ok-song (KLDR) vazari,
semifinále: Dumitruová - Taniová vazari, Bermoyová - Pak Ok-song ipon.
Konečné pořadí: 1. Dumitruová, 2. Bermoyová, 3. Taniová a Paretová, 5. Pak Ok-song a Bogdanovová, 7. Csernoviczká (Pol.) a Hormigová (Portug.)

Šavli ovládly Američanky

První šermířská disciplína na olympijských hrách v Pekingu skončila absolutním triumfem Američanek. Šavli dnes nejlépe ovládla Muriel Zagunisová, jež obhájila prvenství z Atén. Ve finálovém duelu porazila 15:8 krajanku Sadu Jacobsonovou. V boji o bronz zvítězila exmistryně světa Rebecca Wardová nad ruskou evropskou šampionkou Sofijí Velikou 15:14.

V olympijské historii šermu se podělily o medaile reprezentantky jedné země podruhé, v roce 1988 se totéž podařilo německým fleretistkám. Pro sportovní velmoc USA to dnes byly vůbec první medaile na hrách v Pekingu.

Finále: Zagunisová - Jacobsonová (obě USA) 15:8,
o 3. místo: Wardová (USA) - Veliká (Rus.) 15:14.
Další pořadí: 5. Tchan Süe, 6. Pao Jing-jing (obě Čína), 7. Besbesová (Tun.), 8. Chomrovová (Ukr.).