Střelec David Kostelecký vyhrál na olympijských hrách v Pekingu první část kvalifikace soutěže ve trapu. Jeho trenér Jan Dvořák před zítřejšími dvěma dalšími koly a odpoledním finále chrání svého svěřence před vnějším vlivem a dokonce mu ani výsledky neříká. "Jedině kdyby si o to řekl sám," uvedl kouč s dodatkem, že po výkonu 73 terčů (minul jen dva) musí stříbrný medailista z letošního mistrovství Evropy v jednotlivích i družstvech sám vědět, že je na tom hodně dobře.

kostelecky__192x128_.jpg"Od Sydney jsme na tuhle příležitost čekali. Vždycky říkám, že je třeba nesedět na růžovém obláčku a počkat na poslední ránu. Máme před sebou druhou polovinu soutěže a celou noc. Největším soupeřem si je střelec vždycky sám. Tohle je sport, ve kterém do něj nikdo nestrká, je tam sám za sebe, všechno je jenom v jeho hlavě," popsal průběh kvalifikace Dvořák.

Dá se to srovnat s tím, jakou pohodu měl na mistrovství Evropy. I když to tady není vůbec ideální. Zařízení je nastavené tak, že holuby létají daleko a mají vysokou počáteční rychlost. Řada soupeřů na tom vyhořela. Je tu takové vedro, že si David musel utírat brýle zvnitřku, úplně to z nich teklo," popsal nelichotivé podmínky střelnice Dvořák.

Čtěte také:

Za vedoucím duem je pětice závodníků s nástřelem 72 bodů, mezi nimiž je obhájce zlata Rus Alexej Alipov, Slovák Erik Varga i olympijský vítěz z Atlanty a Sydney Australan Michael Diamond. Třiatřicetiletý Kostelecký je na olympiádě potřetí, v Sydney skončil šestý a v Atlantě obsadil 31. místo. Největšími úspěchy brněnského rodáka jsou evropský titul z roku 2002 a stříbro z letošního kontinentálního šampionátu. 

Knapková a Synek postoupili snadno dál

knapkova__192x128_.jpgSkifařka Miroslava Knapková snadno postoupila do čtvrtfinále olympijského závodu. Čtvrtá žena z Atén i z loňského mistrovství světa s velkým náskokem vyhrála závěrečnou šestou rozjížďku, z každé jízdy postupovaly tři veslařky. Další start čeká bývalou dvojnásobnou vicemistryni světa v pondělí.

Nejrychlejšího času dosáhla v rozjížďkách Číňanka Čang Siou-jün, za jejímž výkonem 7:38,16 zaostala Knapková, veslující v poklidném tempu, o více než třináct sekund. Hlavní favoritka Jekatěrina Karstenová-Chodotovičová z Běloruska, dvojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa, vyhrála svou jízdu za 7:40,03.

Český skifař Ondřej Synek podobně jako jeho kolegyně Mirka Knapková bez problémů postoupil z rozjížďky do čtvrtfinále. Úřadující vicemistr světa hned během první pětistovky ujel všem soupeřům a bezpečný náskok si pohlídal až do konce.

Dvoukilometrovou trať zvládl v čase 7:23,94, takže byl o bezmála pět sekund rychlejší než mistr světa z posledních tří let Novozélanďan Mahe Drysdale. Z prvního místa postoupil i obhájce zlaté medaile Nor Olaf Tufte, který rozjížďku zvládl v čase 7:20,20. Nejrychlejší byl v prvním kole skifařské soutěže Švéd Lassi Karonen, který zadrženě veslujícího Synka porazil o více než devět sekund.

Dál jde i dvojka s Chalupou, dvojskif žen a čtyřka mužů jde do oprav 

chalupa__192x128_.jpgDvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička postoupila na olympijských hrách do semifinále. Čeští veslaři skončili v dnešní rozjížďce na třetí, poslední postupové pozici s výrazným náskokem před čtvrtými Chorvaty Sinišou a Niksou Skelinovými, kteří získali před čtyřmi lety v Aténách stříbro.

Jejich rozjížďku vyhráli úřadující vicemistři světa Novozélanďané Nathan Twaddle a George Bridgewater. Z prvního místa ve druhé rozjížďce se do semifinále dostali světoví šampioni z loňského roku Australané Drew Ginn a Duncan Free.

Dvojskif Jitka Antošová a Gabriela Vařeková přímý postup do olympijského finále nevybojoval. Ve své rozjížďce dnes v Pekingu dojela česká loď druhá, za vítěznými Číňankami zaostala o jednu sekundu. Vzhledem k nízkému počtu startujících lodí postoupila domácí posádka Li Čchin, Tchien Liang přímo do finále, stejně jako z úvodní jízdy novozélandské sestry Eversovy. Opravy jsou na programu her v pondělí.

Čtyřka bez kormidelníka ve složení Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth a Karel Neffe dnes obsadila ve své rozjížďce na olympijských hrách v Pekingu poslední čtvrté místo a musí do pondělních oprav. Do semifinále postoupily z každé rozjížďky tři ze čtyř lodí, česká posádka ztratila na třetí Slovince téměř sedm sekund.

Badmintonistka Ludíková jde do 2. kola, Koukal se s Pekingem loučí už po prvním zápase

Česká badmintonistka Kristína Ludíková vstoupila do olympijského turnaje jasnou výhrou nad Grace Danielovou z Nigérie. Naopak v souboji s favorizovaným Andrewem Smithem z Británie neuspěl Petr Koukal a s Pekingem se rozloučil.

Devatenáctiletá debutantka Ludíková vyhrála dnešní zápas prvního kola za 24 minut po setech 21:13, 21:8 a postoupila mezi nejlepších 32 badmintonistek. Ve druhém kole se v neděli od 13:25 SELČ utká s Britkou Tracey Hallamovou.

Nejlepší český badmintonista Koukal, 38. hráč světového žebříčku, vstoupil do zápasu se světovou dvacítkou výborně a první set získal 21:10. Pak však měl navrch Smith, další sady vyhrál 21:12 a 21:15 a za 47 minut postoupil do druhého kola.

Lukostřelkyně Horáčková půjde do vyřazovacích bodů ze 44., Bulíř z 56. místa

luko__192x128_.jpgČeská lukostřelkyně Barbora Horáčková obsadila v první části lukostřelecké soutěže 44. místo, z kterého vstoupí do úterní vyřazovací části. V ní se utká s Ukrajinkou Viktorií Kovalovou, která obsadila 21. příčku. Nejvýhodnější pozici do pavouka si vybojovala Korejka Pak Song-hjon, která nasbírala 673 bodů a odsunula na další příčky dvojici svých krajanek.

Horáčková v rozřazovacím kole získala 620 bodů, její ukrajinská soupeřka byla o 21 bodů lepší. V soutěži mužů byl Martin Bulíř 56. a čeká ho souboj s dnes devátým Ilariem Di Buem z Itálie. Český reprezentant nasbíral 629 bodů, což je o 31 méně, než nastřílel jeho soupeř pro středeční souboj.

Jachtař Maier zatím patnáctý, jezdec Hatla s Karlou 26.

Českému jachtaři Michaelu Maierovi patří po prvním dnu soutěží třídy Finn patnácté místo, které obhajuje z olympiády v Aténách. V jachtařském centru v Čching-tao má na svém kontě 29 bodů za patnácté a čtrnácté místo. Čtyřiačtyřicetiletý veterán je na svých čtvrtých olympijských hrách. V čele je s dvoubodovým náskokem Polák Rafal Szukiel, jenž dojel dvakrát mezi nejlepší trojicí. Druhou příčku drží Američan Zach Railey, třetí je obhájce zlata Brit Ben Ainslie.

Jako první z českých sportovců zasáhl do olympijských her jezdec Jaroslav Hatla s klisnou Karlou. Po prvním dnu drezúry, která zahájila soutěž ve všestrannosti, mu zatím patří společně s Irem Austinem O'Connorem 26. místo. Úvodní vystoupení v Hongkongu má za sebou 45 ze 70 startujících, další se představí v akci v neděli.

Česká dvojice startovala jako třináctá v pořadí a od rozhodčích obdržela 52,80 trestného bodu. Na minulé olympiádě obsadil Hatla s koněm Kyrenejennallaús Boy dvaadvacáté místo.

Džudista Petřikov vypadl ve třetím kole

Judista Pavel Petřikov prohrál v Pekingu v souboji třetího kola s Rišodem Sobirovem z Uzbekistánu v prodloužení a v soutěži skončil. Jeho přemožitel ve svém dalším souboji podlehl Korejci Čche Min-ho před časovým limitem, což Petřikovovi znemožnilo pokračovat v opravách.

V taktické bitvě se Sobirovem sice český reprezentant dlouho nejtěsnějším bodovým rozdílem vedl, ale půl minuty před koncem dostal trest za pasivitu a soupeř díky tomu vyrovnal na 1:1. V prodloužení pak byl Petřikov napomínán znovu, což zápas rozhodlo v jeho neprospěch.

OH-judo-petrikov-soubojPokud by Sobirov svůj další duel vyhrál, dostal by se dvaadvacetiletý judista z PSK Hradec Králové do oprav. Z těch se mohl probojovat až k bronzové medaili. Čche Min-ho však Uzbeka zdolal na ipon. "Je to zklamání. Věděl jsem, že musím vyhrát dva zápasy, abych mohl bojovat o medaili, což se nepovedlo," řekl Petřikov ČTK.

Prohra se Sobirovem jej mrzela hlavně proto, že podle jeho mínění byl v obou případech napomínán rozhodčím chybně. "Budu se muset podívat na video, za co ty tresty přišly. Byly ale jako z nebe," kroutil hlavou český judista. Hodně ho mrzelo první napomínání. "Do konce už moc nechybělo. V prodloužení jsem pak byl dost naštvaný," uvedl. Vyřazení plánuje zapít pár pivy, v pondělí se poté vydá fandit druhému českému judistovi v Pekingu Jaromíru Ježkovi.

Petřikov měl v úvodním kole své váhové kategorie volný los, do olympijských bojů pak vstoupil vítězstvím 11:0 nad Brazilcem Denilsonem Lourencem. Druhý muž z lednového Světového poháru v Tbilisi nejprve získal koku, poté odrazil soupeřovy pokusy o vyrovnání a sám dalším vydařeným útokem přidal juko. "Ten zápas mi vyšel. Zvládl jsem začátek a pak si vše takticky hlídal," řekl Petřikov.

Plavec Svoboda finále vzdálen na hony, gymnasta Konečný se s Pekingem loučí už po kvalifikaci 

Květoslav Svoboda skončil na kraulové čtyřstovce časem 3:56,54 na 33. místě, od jeho národního rekordu ho dělilo šest sekund a od postupu do finále dokonce propastných dvanáct vteřin. Dál z rozplaveb na trati 100 metrů prsa nepostoupil ani Jiří Jedlička, přesto svým časem zanechal mnohem lepší dojem.

Dnešní kvalifikace byla pro sportovního gymnastu Martina Konečného posledním vystoupením na olympijských hrách v Pekingu. Český reprezentant odcvičil podle předpokladů jen na koni našíř a na hrazdě a skončil hluboko v poli poražených.

Bronzový medailista v prostných z mistrovství Evropy 2006 se na poslední chvíli před startem olympiády zotavil ze zranění kolena. Zvládl dvě sestavy, ale i na oblíbené hrazdě byl průběžně až v páté desítce. Po dvou ze tří rotací mu v součtu patří 63. pozice, přičemž do finále víceboje postoupí jen nejlepších 24 gymnastů. 

Berdycha čeká v prvním kole čínský deblista, Šafářovou čeká náhradnice 

Místo čtrnáctého nasazeného Chorvata Iva Karloviče, který se na poslední chvíli odhlásil kvůli nemoci, čeká českého tenistu Tomáše Berdycha neznámý domácí hráč Jü Sin-jüan. Třiadvacetiletý Číňan hrající levou rukou se věnuje spíše čtyřhře a ve dvouhře se nedostal nikdy výše než do čtvrté stovky žebříčku ATP. V Pekingu měl původně nastoupit jen v deblu, ale nakonec dostal jako náhradník šanci i do dvouhry.

tenis-berdych-cincinnatiPro Berdycha by to měl být o poznání příjemnější soupeř než vytáhlý Karlovič s dělovým servisem, který vyřazením Rogera Federera na turnaji v Cincinnati přispěl ke Švýcarově pádu z postu světové jedničky. "Formu nyní bude asi mít. Moc mě to nepotěšilo," uvedl Berdych bezprostředně po losu na Chorvatovu adresu.

Česká tenistka Lucie Šafářová se v prvním kole olympijského turnaje neutká s Tatianou Golovinovou, ale s náhradnicí. Francouzská tenistka se totiž kvůli bolesti zad účasti v Pekingu vzdala. Agenturu AFP o tom dnes informoval technický ředitel národního tenisového svazu Patrice Dominguez.

Golovinová v zimě absolvovala operaci kyčle a od května nehrála. V posledních týdnech se sice uzdravovala, ale před třemi dny ji začala bolet záda. Vedle dvouhry se kvůli tomu odhlásila i ze čtyřhry, takže o olympijskou účast v deblu přijde i Pauline Parmentierová.

Ze dvouhry se odhlásil i další Chorvat Ivan Ljubičič, kterého v pavouku nahradil Bahaman Devin Mullings rovněž původně nominovaný jen do čtyřhry. V prvním kole se utká s Argentincem Agustinem Callerim. Ke změně došlo i v pavouku ženské dvouhry, kde místo zraněné olympijské vítězky z Atlanty Lindsay Davenportové nastoupí Maria José Martinezová-Sánchezová ze Španělska. Do turnaje vstoupí zápasem s Australankou Alicií Molikovou.