oh-kruhy-stadionSymbolickým datem 8. 8. 2008 v 8:08 večer chtěla Čína ukázat svou přesnost a akurátnost. Těsně před "osmičkovým" časem stadión potemněl a plochu ozářilo několik pyrotechnických efektů. Poté již bubeníci začali odpočítávat poslední vteřiny do startu her.

Společně se zahájením se kolem vrchního prstence stadionu spustil ohňostroj. Poté předstoupilo na plochu čínské děvčátko, které zapělo tóny národní písně, za okamžik je doplnila hymna, během které byly od plochy směrem ke střeše stadionu vyvěšeny olympijské kruhy.

 

Čtěte také:

 

 

Oslava Číny

oh-zahajeni-ohnostrojPoté už režisér her zavelel k očekávanému programu, který provázel celou čínskou historií. Nejdříve byl na ploše rozvinut obří svitek papíru, vzápětí se na ní objevila obří maketa knihtisku a kompasu. Číňané nezapomněli ani na znázornění dalšího vynálezu - střelného prachu. 

 

V okamžiku se rudý podklad změnil na modrý a tisíce mužů znázorňovalo loď hnanou obrovskými vesly. Celou přehlídku čínské historie doprovázeli tanečníci, kteří svým pohybem po plátně vytvářeli originální obrazce.

Zástupy účinkujících pak vytvořily maketu čínského paláce, když se jim podařilo napodobit nosné sloupy, na který palác stojí. Poté plocha znovu ztemnila, fosforeskující více než stovka "cvičenců" vytvořila prstenec, do kterého se ze střechy stadionu snelo ne více než desetileté děvče.

 

Ceremoniál symbolizoval čínský přerod

padla__192x128_.jpgDěti měly při zahajovacím ceremoniálů vůbec velkou roli. Symbolický byl okamžik, kdy byla přes celou plochu rozhrnuta obří šedá čtvrtka a drobota s obřími fixami na ní vytvářela různě barevné variace. Vše doprovázely létající zvířata, které znázorňovaly čínský přerod.

 

Režisér uvedl na scénu zeleného draka, bílého tygra a temnou želvu. Na plochu přiletěl i tolik očekávaný červenozlatý pták fénix, jehož "účinkování" v ceremoniálu odhalila před týdnem korejská televize SBS. Její štáb nemohl za trest z ceremoniálu nic natáčet.

V závěru umělecké poloviny zazněla stadionem ústřední píseň Ty a já, kterou zazpívali čínský populární zpěvák Chuan Li společně s britskou divou Sarah Brightmanovou. Ve velkolepé show vystoupilo 15 tisíc účinkujících a vybouchlo v ní 35 tisíc částí ohňostroje.

 

Češi nastoupili jako 162. v pořadí

OH-cesko-hilgertova-vlajkaPřibližně ve 21:10 čínského času byla bleskurychle celá plocha vyklizena a za doprovodu fanfár vstoupili na plochu první sportovci - jako každé hry jimi byli Řekové. Hned za nimi přišli na plochu zástupci Malediv, země, která je v čínské abecedě úplně na začátku pořadí států. Češi přišli na řadu jako 162. z celkového počtu 205 zemí. Průvodu se zúčastnilo 73 českých sportovců v čele s vlajkonoškou Štěpánkou Hilgertovou.

Po poslední výpravě, kterou byli domácí sportovci, přišel na plochu čínský prezident Chu Ťin-tchao v doprovodu s prezidentem MOV Jacquesem Roggem a nedlouho před půlnocí pronesl tradiční formuli, v níž prohásil hry za zahájené.

Po vztyčení olympijské vlajky, zaznění olympijské hymny a slibu sportovců a rozhodčích přišel dlouho očekávaný moment ceremoniálu. Na stadionu se objevila pochodeň, kterou jako poslední převzal legendární gymnasta Li Ning a krátce po půlnoci zažehl olympijský oheň. 

Slavnostního zahájení se zúčastnilo 80 hlav států a šéfů vlád, mezi nimiž nechyběli americký prezident George Bush, ruský premiér Vladimir Putin či francouzský prezident Nicolas Sarkozy.